Fotboll
Hem › Lag › KVC Westerlo
KVC Westerlo

KVC Westerlo – lagets statistik och form

Belgien · grundad 1933 · Het Kuipje

KVC Westerlo: turneringar 2026/27

Jupiler Pro League7:e plats, 14 poängNästa: Anderlecht · lör 31/10 · 20:45
Belgiska cupenåttondelsfinalNästa: Union St. Gilloise · lör 5/12 · 16:00

KVC Westerlo: kommande matcher

lör 31/10 · 20:45AnderlechtTipsKVC WesterloJupiler Pro League · Inbördes möten (H2H)
lör 7/11 · 16:00KVC Westerlo–Charleroi
Jupiler Pro League · Inbördes möten (H2H)
fre 20/11 · 20:45Cercle Brugge–KVC Westerlo
Jupiler Pro League
lör 28/11 · 16:00KVC Westerlo–RAAL La Louvière
Jupiler Pro League
lör 5/12 · 16:00Union St. Gilloise–KVC Westerlo
Belgiska cupen · Inbördes möten (H2H)

KVC Westerlo: senaste resultat

Form i liganOVVVV
24/10 26KVC Westerlo4–4SK BeverenJupiler Pro League
16/10 26KVC Westerlo2–0Patro Eisden
Belgiska cupen
11/10 26KVC Westerlo5–1Antwerp
Jupiler Pro League
20/9 26St. Truiden0–2KVC Westerlo
Jupiler Pro League
12/9 26KVC Westerlo4–2Standard Liège
Jupiler Pro League
5/9 26KV Mechelen0–4KVC Westerlo
Jupiler Pro League
30/8 26KVC Westerlo2–2Zulte Waregem
Jupiler Pro League
23/8 26Lommel United4–0KVC Westerlo
Jupiler Pro League

KVC Westerlo: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

lör 31/10 · 20:45AnderlechtTipsKVC Westerlo
Jupiler Pro League
lör 7/11 · 16:00KVC Westerlo–Charleroi
Jupiler Pro League
fre 20/11 · 20:45Cercle Brugge–KVC Westerlo
Jupiler Pro League
lör 28/11 · 16:00KVC Westerlo–RAAL La Louvière
Jupiler Pro League
lör 5/12 · 16:00Union St. Gilloise–KVC Westerlo
Belgiska cupen
sön 13/12 · 16:00Club Brugge KV–KVC Westerlo
Jupiler Pro League
sön 20/12 · 19:15KVC Westerlo–Gent
Jupiler Pro League
lör 26/12 · 18:15OH Leuven–KVC Westerlo
Jupiler Pro League
lör 16/1 · 20:45KVC Westerlo–Kortrijk
Jupiler Pro League
lör 23/1 · 17:00Standard Liège–KVC Westerlo
Jupiler Pro League
lör 30/1 · 17:00KVC Westerlo–Genk
Jupiler Pro League
lör 6/2 · 17:00Charleroi–KVC Westerlo
Jupiler Pro League
lör 13/2 · 17:00KVC Westerlo–Club Brugge KV
Jupiler Pro League
lör 20/2 · 17:00Union St. Gilloise–KVC Westerlo
Jupiler Pro League
lör 27/2 · 17:00KVC Westerlo–KV Mechelen
Jupiler Pro League
lör 6/3 · 17:00KVC Westerlo–Anderlecht
Jupiler Pro League
lör 13/3 · 17:00SK Beveren–KVC Westerlo
Jupiler Pro League
lör 20/3 · 17:00KVC Westerlo–Cercle Brugge
Jupiler Pro League
lör 3/4 · 17:00Gent–KVC Westerlo
Jupiler Pro League
lör 10/4 · 17:00Zulte Waregem–KVC Westerlo
Jupiler Pro League
lör 17/4 · 17:00KVC Westerlo–St. Truiden
Jupiler Pro League
lör 24/4 · 17:00Kortrijk–KVC Westerlo
Jupiler Pro League
lör 1/5 · 17:00KVC Westerlo–OH Leuven
Jupiler Pro League
lör 8/5 · 17:00RAAL La Louvière–KVC Westerlo
Jupiler Pro League
lör 15/5 · 17:00KVC Westerlo–Lommel United
Jupiler Pro League
lör 22/5 · 17:00Antwerp–KVC Westerlo
Jupiler Pro League
Spelade matcher den här säsongen
24/10 26KVC Westerlo4–4SK BeverenJupiler Pro League
16/10 26KVC Westerlo2–0Patro Eisden
Belgiska cupen
11/10 26KVC Westerlo5–1Antwerp
Jupiler Pro League
20/9 26St. Truiden0–2KVC Westerlo
Jupiler Pro League
12/9 26KVC Westerlo4–2Standard Liège
Jupiler Pro League
5/9 26KV Mechelen0–4KVC Westerlo
Jupiler Pro League
30/8 26KVC Westerlo2–2Zulte Waregem
Jupiler Pro League
23/8 26Lommel United4–0KVC Westerlo
Jupiler Pro League
15/8 26Genk3–2KVC Westerlo
Jupiler Pro League
8/8 26KVC Westerlo1–5Union St. Gilloise
Jupiler Pro League

Uppdaterad: 30 oktober 2026

KVC Westerlo: tabellplacering – Jupiler Pro League

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
5Anderlecht95-1-39:1016FVVVO
6Genk94-3-218:1315VVFOO
7KVC Westerlo94-2-324:2114OVVVV
8Lommel United93-3-311:1112OVOFF
9Standard Liège93-2-414:1511FFFFV

KVC Westerlo: säsongsstatistik (Jupiler Pro League)

Gjorda mål per match2,7
Insläppta mål per match2,3
Hemma: gjorda / insläppta3,2 / 2,8
Borta: gjorda / insläppta2,0 / 1,8
Hållna nollor2
Matcher utan gjort mål1

Kort

Gula kort11
Gula kort per match1,2
Röda kort1

Mest använda formationer

4-2-3-1 (7×) · 3-4-2-1 (1×) · 4-4-2 (1×)

KVC Westerlo: spelarstatistik (Jupiler Pro League)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
S. SaitoAN969351117007,62
N. BassetteAN9651702114107,14
A. LapageFÖ97101051107,08
I. FofanaMF97430180007,08
D. DionguMF4541011007,05
Yang Min-HyeokAN4901021006,90
C. CongreveMF64910385106,90
L. FløMF96171211106,87
S. KimuraFÖ98030020006,84
T. Van den KeybusMF4641011106,80
C. SandraMF98092165206,79
N. StormAN3541031006,70
K. BorysMF1100000006,70
D. OuregaMF97461163006,67
I. SakamotoAN967114103206,63
D. AmegnagloAN3820021106,62
Reno MünzFÖ1850000006,50
R. LaalalouiMF62310052116,45
N. Bohamdi-KamoniAN41080021006,40
F. TsimbaAN31111032006,30
L. Mbamba-MuandaFÖ52370010006,28
B. BaloghFÖ1210000006,20
F. FerraroFÖ1290000006,20
M. NdembiFÖ1900000005,60

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

KVC Westerlo: trupp

Målvakter

1B. LathouwersNationalitetBelgienÅlder26 årLängd191 cmVikt83 kg
99A. JungdalNationalitetDanmarkÅlder23 årLängd195 cmVikt82 kg

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

KVC Westerlo: övergångar

Nyförvärv

  • N. StormAntalyaspor · övergång2/9 26
  • A. KoneAC Oulu · övergång1/9 26
  • A. KoneOLS · övergång1/9 26
  • B. BaloghParma · övergång31/8 26
  • Dino DelicAustria Klagenfurt · övergång30/8 26
  • D. DionguStrasbourg · övergång26/8 26
  • F. TsimbaBSC Young Boys · övergång16/8 26
  • Yang Min-HyeokTottenham · lån11/8 26

Lämnat klubben

  • K. BorysSlask Wroclaw · kontraktslös8/9 26
  • Afonso PatrãoPafos · övergång3/9 26
  • O. AnnellHoutvenne · lån22/7 26
  • Candan BaskaleFatih Karagümrük · kontraktslös16/7 26
  • B. ReynoldsRennes · övergång8/7 26
  • E. BayramBaşakşehir · övergång8/7 26
  • J. AlcócerSparta Praha · övergång3/7 26
  • F. GouréRadomiak Radom · kontraktslös30/6 26

KVC Westerlo: fakta

LandBelgien
Grundad1933
ArenaHet Kuipje
Kapacitet8 035
Underlagnaturgräs
Tabellplacering7:e · 14 poäng

KVC Westerlo: vanliga frågor

Vilken arena spelar KVC Westerlo på?

KVC Westerlo spelar sina hemmamatcher på Het Kuipje (Westerlo), som tar 8 035 åskådare.

Var ligger KVC Westerlo i tabellen?

KVC Westerlo ligger på 7:e plats i Jupiler Pro League med 14 poäng på 9 matcher (4 segrar, 2 oavgjorda, 3 förluster).

När spelar KVC Westerlo nästa gång?

Nästa match: Anderlecht – KVC Westerlo, lör 31/10 · 20:45 (Jupiler Pro League).

Hur slutade den senaste ligamatchen för KVC Westerlo?

Senaste ligamatch: KVC Westerlo 4–4 SK Beveren (24/10 26).

Vem är bäste målskytt i KVC Westerlo?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är N. Bassette med 7 mål.

KVC Westerlo: spelschema, tabell och speltips

Den här sidan ger en översikt över KVC Westerlo (Belgien) i alla turneringar laget spelar den här säsongen (Jupiler Pro League, Belgiska cupen): kommande matcher, senaste resultat, tabellplacering, säsongsstatistik och nyckelspelare. Speltips för matcherna i Jupiler Pro League finns på ligans sida, och alla speltips finns på sidan Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.