Fotboll
Hem › Lag › Union St. Gilloise
Union St. Gilloise

Union St. Gilloise – lagets statistik och form

Belgien · grundad 1897 · Stade Joseph Mariën

Union St. Gilloise: turneringar 2026/27

Union St. Gilloise: kommande matcher

lör 31/10 · 20:45SK BeverenTipsUnion St. GilloiseJupiler Pro League · Inbördes möten (H2H)
tors 5/11 · 21:00Celta Vigo–Union St. Gilloise
Europa League
sön 8/11 · 18:30Union St. Gilloise–Genk
Jupiler Pro League · Inbördes möten (H2H)
sön 22/11 · 16:00Kortrijk–Union St. Gilloise
Jupiler Pro League
tors 26/11 · 18:45Union St. Gilloise–Lech Poznań
Europa League

Union St. Gilloise: senaste resultat

Form i liganVOVVV
25/10 26Union St. Gilloise5–2Cercle BruggeJupiler Pro League22/10 26Union St. Gilloise4–0Hapoel Beer ShevaEuropa League
18/10 26Union St. Gilloise3–0Nijlen
Belgiska cupen
15/10 26Union St. Gilloise1–1Real Sociedad
Europa League
11/10 26Union St. Gilloise1–1OH Leuven
Jupiler Pro League
20/9 26Antwerp0–2Union St. Gilloise
Jupiler Pro League
17/9 26Plzeň0–3Union St. Gilloise
Europa League
12/9 26Union St. Gilloise5–0Lommel United
Jupiler Pro League

Union St. Gilloise: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

lör 31/10 · 20:45SK BeverenTipsUnion St. Gilloise
Jupiler Pro League
tors 5/11 · 21:00Celta Vigo–Union St. Gilloise
Europa League
sön 8/11 · 18:30Union St. Gilloise–Genk
Jupiler Pro League
sön 22/11 · 16:00Kortrijk–Union St. Gilloise
Jupiler Pro League
tors 26/11 · 18:45Union St. Gilloise–Lech Poznań
Europa League
sön 29/11 · 19:15Union St. Gilloise–Gent
Jupiler Pro League
lör 5/12 · 16:00Union St. Gilloise–KVC Westerlo
Belgiska cupen
tors 10/12 · 21:00Lyon–Union St. Gilloise
Europa League
sön 13/12 · 18:30KV Mechelen–Union St. Gilloise
Jupiler Pro League
sön 20/12 · 18:30Union St. Gilloise–Club Brugge KV
Jupiler Pro League
lör 26/12 · 20:45Standard Liège–Union St. Gilloise
Jupiler Pro League
lör 16/1 · 18:15Union St. Gilloise–RAAL La Louvière
Jupiler Pro League
tors 21/1 · 18:45Beşiktaş–Union St. Gilloise
Europa League
lör 23/1 · 17:00Union St. Gilloise–SK Beveren
Jupiler Pro League
tors 28/1 · 21:00Union St. Gilloise–Celtic
Europa League
lör 30/1 · 17:00Zulte Waregem–Union St. Gilloise
Jupiler Pro League
lör 6/2 · 17:00Union St. Gilloise–St. Truiden
Jupiler Pro League
lör 13/2 · 17:00Lommel United–Union St. Gilloise
Jupiler Pro League
lör 20/2 · 17:00Union St. Gilloise–KVC Westerlo
Jupiler Pro League
lör 27/2 · 17:00Genk–Union St. Gilloise
Jupiler Pro League
lör 6/3 · 17:00Union St. Gilloise–Standard Liège
Jupiler Pro League
lör 13/3 · 17:00Cercle Brugge–Union St. Gilloise
Jupiler Pro League
lör 20/3 · 17:00OH Leuven–Union St. Gilloise
Jupiler Pro League
lör 3/4 · 17:00Union St. Gilloise–KV Mechelen
Jupiler Pro League
lör 10/4 · 17:00RAAL La Louvière–Union St. Gilloise
Jupiler Pro League
lör 17/4 · 17:00Union St. Gilloise–Antwerp
Jupiler Pro League
lör 24/4 · 17:00Club Brugge KV–Union St. Gilloise
Jupiler Pro League
lör 1/5 · 17:00Union St. Gilloise–Kortrijk
Jupiler Pro League
lör 8/5 · 17:00Anderlecht–Union St. Gilloise
Jupiler Pro League
lör 15/5 · 17:00Gent–Union St. Gilloise
Jupiler Pro League
lör 22/5 · 17:00Union St. Gilloise–Charleroi
Jupiler Pro League
Spelade matcher den här säsongen
25/10 26Union St. Gilloise5–2Cercle BruggeJupiler Pro League22/10 26Union St. Gilloise4–0Hapoel Beer ShevaEuropa League
18/10 26Union St. Gilloise3–0Nijlen
Belgiska cupen
15/10 26Union St. Gilloise1–1Real Sociedad
Europa League
11/10 26Union St. Gilloise1–1OH Leuven
Jupiler Pro League
20/9 26Antwerp0–2Union St. Gilloise
Jupiler Pro League
17/9 26Plzeň0–3Union St. Gilloise
Europa League
12/9 26Union St. Gilloise5–0Lommel United
Jupiler Pro League
5/9 26Charleroi2–3Union St. Gilloise
Jupiler Pro League
2/9 26St. Truiden0–3Union St. Gilloise
Jupiler Pro League
30/8 26Union St. Gilloise3–0Anderlecht
Jupiler Pro League
15/8 26Union St. Gilloise0–0Zulte Waregem
Jupiler Pro League
11/8 26Bodø/Glimt3–2Union St. Gilloise
Champions League
8/8 26KVC Westerlo1–5Union St. Gilloise
Jupiler Pro League
4/8 26Union St. Gilloise3–3Bodø/Glimt
Champions League

Uppdaterad: 30 oktober 2026

Union St. Gilloise: skador och frånvaro

Spelare som saknades i den senaste matchen med rapporterad frånvaro (22/10 26).

  • A. Ait El Hadjinte i truppen
  • I. Hurteventsmäll
  • O. Kricfalusismäll
  • K. Mac Allisterknäskada
  • I. Pavlicinte i truppen
  • R. Schoofssmäll
  • A. Zorganesmäll

Union St. Gilloise: tabellplacering – Jupiler Pro League

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
1Gent98-1-019:425VVVOV
2Club Brugge KV98-0-122:624VVVVV
3Union St. Gilloise97-2-027:623VOVVV
4Charleroi97-0-216:1021FVVVF
5Anderlecht95-1-39:1016FVVVO

Union St. Gilloise: tabellplacering – Europa League

Hela tabellen
#LagMMålP
4Ferencvárosi TC39:39
5Olympiakos Piraeus34:19
6Union St. Gilloise38:17
7Juventus39:37
8Beşiktaş39:57

Union St. Gilloise: säsongsstatistik (Jupiler Pro League)

Gjorda mål per match3,0
Insläppta mål per match0,7
Hemma: gjorda / insläppta2,8 / 0,6
Borta: gjorda / insläppta3,3 / 0,8
Hållna nollor5
Matcher utan gjort mål1

Kort

Gula kort15
Gula kort per match1,7
Röda kort1

Mest använda formationer

3-4-1-2 (3×) · 3-1-4-2 (3×) · 3-4-3 (2×)

Union St. Gilloise: spelarstatistik (Jupiler Pro League)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
M. SyllaFÖ87191032207,83
K. Mac AllisterFÖ65181053407,55
A. ZorganeMF74621074107,46
K. Van de PerreMF97841111107,46
P. DavidAN1601121007,30
B. ZeneliMF970824117007,28
A. Ait El HadjMF1230000007,20
Guilherme Henriques da Silva CarvalhoMF966111126007,18
M. BiondicAN751424136007,16
R. MofokengAN840542117007,15
O. KričfalušiFÖ64590042107,13
K. RodríguezAN31201175007,07
F. LeysenFÖ21800010107,05
R. FloruczAN936650158107,04
L. PatrisMF97261164217,04
D. OlaruMF41321044006,95
N. HavenaarFÖ73950130006,95
O. NiangMF2870000006,90
M. FuseiniAN21200144006,90
D. AquinoAN2890011006,90
I. HurteventAN370000006,90
D. De RoeveFÖ71941122006,89
R. SchoofsAN72280230006,83
S. KeitaAN1190000006,70
R. SykesFÖ190000006,60
I. PavlićMF190000006,60
N. ChibaniFÖ21010021106,15
D. EgelFÖ11000000–

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Union St. Gilloise: trupp

Målvakter

1V. ChambaereNationalitetBelgienÅlder22 årLängd190 cmVikt77 kg12H. KoffiNationalitetBurkina FasoÅlder29 årLängd186 cmVikt80 kg
18G. KavelashviliNationalitetGeorgienÅlder18 årLängd195 cm
71K. BoetsNationalitetBelgienÅlder22 årLängd189 cmVikt75 kg

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Union St. Gilloise: övergångar

Nyförvärv

  • D. AquinoLanus · övergång1/9 26
  • D. EgelFC Astoria Walldorf · övergång1/9 26
  • Daniel TshilandaSporting Hasselt · övergång31/8 26
  • D. De RoeveBrann · övergång28/8 26
  • H. KoffiLens · lån31/7 26
  • Keo BoetsDessel Sport · kontraktslös22/7 26
  • R. MofokengOrlando Pirates · övergång1/7 26
  • N. ChibaniQuevilly · kontraktslös30/6 26

Lämnat klubben

  • O. NiangZulte Waregem · kontraktslös2/9 26
  • M. GigerGyőri ETO FC · lån2/9 26
  • M. FuseiniDerby · lån31/8 26
  • F. LeysenSassuolo · lån20/8 26
  • P. DavidBrighton · lån17/8 26
  • A. KhalailiCrystal Palace · övergång14/8 26
  • Cristian Makate BokoyaK. Lierse S.K. · övergång11/8 26
  • M. BarryAl Shabab · lån31/7 26

Union St. Gilloise: fakta

LandBelgien
Grundad1897
ArenaStade Joseph Mariën
Kapacitet9 400
Underlagnaturgräs
Tabellplacering3:e · 23 poäng

Union St. Gilloise: vanliga frågor

Vilken arena spelar Union St. Gilloise på?

Union St. Gilloise spelar sina hemmamatcher på Stade Joseph Mariën (Brussels), som tar 9 400 åskådare.

Var ligger Union St. Gilloise i tabellen?

Union St. Gilloise ligger på 3:e plats i Jupiler Pro League med 23 poäng på 9 matcher (7 segrar, 2 oavgjorda, 0 förluster).

När spelar Union St. Gilloise nästa gång?

Nästa match: SK Beveren – Union St. Gilloise, lör 31/10 · 20:45 (Jupiler Pro League).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Union St. Gilloise?

Senaste ligamatch: Union St. Gilloise 5–2 Cercle Brugge (25/10 26).

Vem är bäste målskytt i Union St. Gilloise?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är R. Florucz med 6 mål.

Union St. Gilloise: spelschema, tabell och speltips

Union St. Gilloise (Belgien) i korthet: matcher och resultat i alla turneringar (Jupiler Pro League, Champions League, Europa League, Belgiska cupen), tabell, statistik, trupp och målskyttar. Tips och odds för matcherna i Jupiler Pro League finns på turneringens sida, övriga speltips i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.