Fotboll
Hem › Lag › Kortrijk
Kortrijk

Kortrijk – lagets statistik och form

Belgien · grundad 1901 · Guldensporenstadion

Kortrijk: turneringar 2026/27

Kortrijk: kommande matcher

lör 31/10 · 18:15Standard LiègeTipsKortrijkJupiler Pro League · Inbördes möten (H2H)ons 4/11 · 20:30KortrijkTipsKV MechelenJupiler Pro League · Inbördes möten (H2H)
sön 8/11 · 16:00Gent–Kortrijk
Jupiler Pro League · Inbördes möten (H2H)
sön 22/11 · 16:00Kortrijk–Union St. Gilloise
Jupiler Pro League
fre 27/11 · 20:45OH Leuven–Kortrijk
Jupiler Pro League

Kortrijk: senaste resultat

Form i liganFVFFF
10/10 26Genk3–0Kortrijk
Jupiler Pro League
26/9 26Heist2–2Kortrijk
Belgiska cupen
20/9 26Kortrijk1–0SK Beveren
Jupiler Pro League
13/9 26RAAL La Louvière3–0Kortrijk
Jupiler Pro League
6/9 26Kortrijk0–2Zulte Waregem
Jupiler Pro League
3/9 26Anderlecht1–0Kortrijk
Jupiler Pro League
29/8 26Kortrijk1–3Charleroi
Jupiler Pro League
15/8 26Kortrijk0–3Antwerp
Jupiler Pro League

Kortrijk: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

lör 31/10 · 18:15Standard LiègeTipsKortrijk
Jupiler Pro League
ons 4/11 · 20:30KortrijkTipsKV Mechelen
Jupiler Pro League
sön 8/11 · 16:00Gent–Kortrijk
Jupiler Pro League
sön 22/11 · 16:00Kortrijk–Union St. Gilloise
Jupiler Pro League
fre 27/11 · 20:45OH Leuven–Kortrijk
Jupiler Pro League
lör 12/12 · 16:00Kortrijk–Lommel United
Jupiler Pro League
sön 20/12 · 16:00St. Truiden–Kortrijk
Jupiler Pro League
lör 26/12 · 16:00Kortrijk–Cercle Brugge
Jupiler Pro League
lör 16/1 · 20:45KVC Westerlo–Kortrijk
Jupiler Pro League
lör 23/1 · 17:00Kortrijk–Anderlecht
Jupiler Pro League
lör 30/1 · 17:00SK Beveren–Kortrijk
Jupiler Pro League
lör 6/2 · 17:00Kortrijk–RAAL La Louvière
Jupiler Pro League
lör 13/2 · 17:00Antwerp–Kortrijk
Jupiler Pro League
lör 20/2 · 17:00Kortrijk–Genk
Jupiler Pro League
lör 27/2 · 17:00Lommel United–Kortrijk
Jupiler Pro League
lör 6/3 · 17:00KV Mechelen–Kortrijk
Jupiler Pro League
lör 13/3 · 17:00Kortrijk–OH Leuven
Jupiler Pro League
lör 20/3 · 17:00Zulte Waregem–Kortrijk
Jupiler Pro League
lör 3/4 · 17:00Kortrijk–Club Brugge KV
Jupiler Pro League
lör 10/4 · 17:00Kortrijk–Standard Liège
Jupiler Pro League
lör 17/4 · 17:00Cercle Brugge–Kortrijk
Jupiler Pro League
lör 24/4 · 17:00Kortrijk–KVC Westerlo
Jupiler Pro League
lör 1/5 · 17:00Union St. Gilloise–Kortrijk
Jupiler Pro League
lör 8/5 · 17:00Kortrijk–Gent
Jupiler Pro League
lör 15/5 · 17:00Charleroi–Kortrijk
Jupiler Pro League
lör 22/5 · 17:00Kortrijk–St. Truiden
Jupiler Pro League
Spelade matcher den här säsongen
10/10 26Genk3–0Kortrijk
Jupiler Pro League
26/9 26Heist2–2Kortrijk
Belgiska cupen
20/9 26Kortrijk1–0SK Beveren
Jupiler Pro League
13/9 26RAAL La Louvière3–0Kortrijk
Jupiler Pro League
6/9 26Kortrijk0–2Zulte Waregem
Jupiler Pro League
3/9 26Anderlecht1–0Kortrijk
Jupiler Pro League
29/8 26Kortrijk1–3Charleroi
Jupiler Pro League
15/8 26Kortrijk0–3Antwerp
Jupiler Pro League
7/8 26Club Brugge KV3–0Kortrijk
Jupiler Pro League

Uppdaterad: 30 oktober 2026

Kortrijk: tabellplacering – Jupiler Pro League

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
15KV Mechelen81-3-49:176VOFFO
16OH Leuven91-3-58:166OOVOF
17Kortrijk81-0-72:183FVFFF
18Cercle Brugge90-3-611:213FFFOF

Kortrijk: säsongsstatistik (Jupiler Pro League)

Gjorda mål per match0,3
Insläppta mål per match2,3
Hemma: gjorda / insläppta0,5 / 2,0
Borta: gjorda / insläppta0,0 / 2,5
Hållna nollor1
Matcher utan gjort mål6

Kort

Gula kort16
Gula kort per match2,0
Röda kort3

Mest använda formationer

3-4-2-1 (3×) · 3-1-4-2 (1×) · 4-4-1-1 (1×)

Kortrijk: spelarstatistik (Jupiler Pro League)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
B. DejaegereMF86280020107,10
J. RocheMF42831021107,00
S. PodgoreanuAN51900021006,84
T. AmbroseAN86720141306,81
Liam De SmetMF1100000006,70
K. MasuiMF63190031006,70
J. NdjeungoueFÖ64480020206,68
A. PhillipsAN41220010106,68
J. Van LandschootAN82810082006,65
A. DrouhinFÖ43430000006,63
N. OgbuehiAN41180020006,60
Harrison Murray-CampbellFÖ74700020106,57
G. RuyssenFÖ65400011106,53
S. CampbellMF746810164106,46
B. AdinanyAN3410000006,43
N. MehssatouMF63460010006,43
M. AndersonMF32600000206,40
G. KoyalipouAN852500187006,35
B. LambertMF63290000006,33
Lenn De SmetAN2140000006,30
R. KohonFÖ65300021216,27
B. VroninksFÖ2590011006,25
R. ŠtormanMF31410021016,03

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Kortrijk: trupp

Målvakter

1P. GunnarssonNationalitetIslandÅlder25 årLängd190 cmVikt84 kg
13E. De VlaeminckNationalitetBelgienÅlder20 årLängd184 cmVikt74 kg
31M. IlićNationalitetSerbienÅlder27 årLängd191 cmVikt81 kg
77T. AllietÅlder20 år

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Kortrijk: övergångar

Nyförvärv

  • B. VroninksAnderlecht · övergång2/9 26
  • A. DrouhinAnnecy · övergång2/9 26
  • J. RocheLausanne · övergång1/9 26
  • R. ŠtormanKarviná · lån31/8 26
  • S. CampbellClub Brugge KV · övergång19/7 26
  • N. MehssatouStandard Liège · övergång15/7 26
  • G. KoyalipouLens · lån15/7 26
  • Harrison Murray-CampbellChelsea · lån9/7 26

Lämnat klubben

  • B. AdinanyDebreceni VSC · lån2/9 26
  • F. Wirsiy NsoloFK Vozdovac · övergång11/8 26
  • M. BoussadiaUS Monastirienne · övergång27/7 26
  • M. BoussadiaMonastir · övergång26/7 26
  • I. TempermanCercle Brugge · kontraktslös21/7 26
  • I. TempermanTemperman Ilian · kontraktslös20/7 26
  • J. AfolabiShamrock Rovers · kontraktslös4/7 26
  • D. SeckQuevilly · kontraktslös30/6 26

Kortrijk: fakta

LandBelgien
Grundad1901
ArenaGuldensporenstadion
Kapacitet9 399
Underlagnaturgräs
Tabellplacering17:e · 3 poäng

Kortrijk: vanliga frågor

Vilken arena spelar Kortrijk på?

Kortrijk spelar sina hemmamatcher på Guldensporenstadion (Kortrijk), som tar 9 399 åskådare.

Var ligger Kortrijk i tabellen?

Kortrijk ligger på 17:e plats i Jupiler Pro League med 3 poäng på 8 matcher (1 seger, 0 oavgjorda, 7 förluster).

När spelar Kortrijk nästa gång?

Nästa match: Standard Liège – Kortrijk, lör 31/10 · 18:15 (Jupiler Pro League).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Kortrijk?

Senaste ligamatch: Genk 3–0 Kortrijk (10/10 26).

Vem är bäste målskytt i Kortrijk?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är J. Roche med 1 mål.

Kortrijk: spelschema, tabell och speltips

Den här sidan ger en översikt över Kortrijk (Belgien) i alla turneringar laget spelar den här säsongen (Jupiler Pro League, Belgiska cupen): kommande matcher, senaste resultat, tabellplacering, säsongsstatistik och nyckelspelare. Speltips för matcherna i Jupiler Pro League finns på ligans sida, och alla speltips finns på sidan Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.