Fotboll
Hem › Lag › St. Truiden
St. Truiden

St. Truiden – lagets statistik och form

Belgien · grundad 1924 · Daio Wasabi Stayen Stadium

St. Truiden: turneringar 2026/27

St. Truiden: kommande matcher

sön 1/11 · 16:00St. TruidenTipsOH LeuvenJupiler Pro League · Inbördes möten (H2H)
tors 5/11 · 21:00St. Truiden–Brann
Conference League
sön 8/11 · 19:15St. Truiden–Zulte Waregem
Jupiler Pro League · Inbördes möten (H2H)
lör 21/11 · 16:00Charleroi–St. Truiden
Jupiler Pro League
tors 26/11 · 21:00HNK Hajduk Split–St. Truiden
Conference League

St. Truiden: senaste resultat

Form i liganFFFFV
25/10 26Club Brugge KV3–2St. TruidenJupiler Pro League22/10 26FC Midtjylland0–1St. TruidenConference League
18/10 26St. Truiden4–1Lommel United
Belgiska cupen
15/10 26St. Truiden2–0FC Iberia 1999
Conference League
11/10 26KV Mechelen4–3St. Truiden
Jupiler Pro League
20/9 26St. Truiden0–2KVC Westerlo
Jupiler Pro League
12/9 26SK Beveren2–0St. Truiden
Jupiler Pro League
5/9 26St. Truiden4–0RAAL La Louvière
Jupiler Pro League

St. Truiden: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

sön 1/11 · 16:00St. TruidenTipsOH Leuven
Jupiler Pro League
tors 5/11 · 21:00St. Truiden–Brann
Conference League
sön 8/11 · 19:15St. Truiden–Zulte Waregem
Jupiler Pro League
lör 21/11 · 16:00Charleroi–St. Truiden
Jupiler Pro League
tors 26/11 · 21:00HNK Hajduk Split–St. Truiden
Conference League
sön 29/11 · 13:30St. Truiden–Genk
Jupiler Pro League
lör 5/12 · 16:00Charleroi–St. Truiden
Belgiska cupen
tors 10/12 · 21:00St. Truiden–Ajax
Conference League
sön 13/12 · 19:15Gent–St. Truiden
Jupiler Pro League
tors 17/12 · 21:00FC Lugano–St. Truiden
Conference League
sön 20/12 · 16:00St. Truiden–Kortrijk
Jupiler Pro League
sön 27/12 · 13:30Anderlecht–St. Truiden
Jupiler Pro League
sön 17/1 · 13:30St. Truiden–Standard Liège
Jupiler Pro League
lör 23/1 · 17:00OH Leuven–St. Truiden
Jupiler Pro League
lör 30/1 · 17:00St. Truiden–KV Mechelen
Jupiler Pro League
lör 6/2 · 17:00Union St. Gilloise–St. Truiden
Jupiler Pro League
lör 13/2 · 17:00St. Truiden–Gent
Jupiler Pro League
lör 20/2 · 17:00St. Truiden–Cercle Brugge
Jupiler Pro League
lör 27/2 · 17:00RAAL La Louvière–St. Truiden
Jupiler Pro League
lör 6/3 · 17:00St. Truiden–Antwerp
Jupiler Pro League
lör 13/3 · 17:00Genk–St. Truiden
Jupiler Pro League
lör 20/3 · 17:00St. Truiden–SK Beveren
Jupiler Pro League
lör 3/4 · 17:00Standard Liège–St. Truiden
Jupiler Pro League
lör 10/4 · 17:00St. Truiden–Charleroi
Jupiler Pro League
lör 17/4 · 17:00KVC Westerlo–St. Truiden
Jupiler Pro League
lör 24/4 · 17:00Lommel United–St. Truiden
Jupiler Pro League
lör 1/5 · 17:00St. Truiden–Anderlecht
Jupiler Pro League
lör 8/5 · 17:00Zulte Waregem–St. Truiden
Jupiler Pro League
lör 15/5 · 17:00St. Truiden–Club Brugge KV
Jupiler Pro League
lör 22/5 · 17:00Kortrijk–St. Truiden
Jupiler Pro League
Spelade matcher den här säsongen
25/10 26Club Brugge KV3–2St. TruidenJupiler Pro League22/10 26FC Midtjylland0–1St. TruidenConference League
18/10 26St. Truiden4–1Lommel United
Belgiska cupen
15/10 26St. Truiden2–0FC Iberia 1999
Conference League
11/10 26KV Mechelen4–3St. Truiden
Jupiler Pro League
20/9 26St. Truiden0–2KVC Westerlo
Jupiler Pro League
12/9 26SK Beveren2–0St. Truiden
Jupiler Pro League
5/9 26St. Truiden4–0RAAL La Louvière
Jupiler Pro League
2/9 26St. Truiden0–3Union St. Gilloise
Jupiler Pro League
30/8 26Antwerp1–4St. Truiden
Jupiler Pro League
27/8 26Omonia Nicosia4–2St. Truiden
Europa League
20/8 26St. Truiden1–0Omonia Nicosia
Europa League
14/8 26Cercle Brugge3–3St. Truiden
Jupiler Pro League
8/8 26St. Truiden1–1Lommel United
Jupiler Pro League

Uppdaterad: 30 oktober 2026

St. Truiden: tabellplacering – Jupiler Pro League

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
11Antwerp93-1-515:2010VFFFF
12SK Beveren93-1-512:1810OFFVV
13St. Truiden92-2-517:198FFFFV
14RAAL La Louvière92-1-611:187VFFVF
15KV Mechelen81-3-49:176VOFFO

St. Truiden: säsongsstatistik (Jupiler Pro League)

Gjorda mål per match1,9
Insläppta mål per match2,1
Hemma: gjorda / insläppta1,3 / 1,5
Borta: gjorda / insläppta2,4 / 2,6
Hållna nollor1
Matcher utan gjort mål3

Kort

Gula kort19
Gula kort per match2,1
Röda kort1

St. Truiden: spelarstatistik (Jupiler Pro League)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
R. MerlenMF96353496207,42
V. MusliuFÖ76300000107,16
A. SissakoMF97950281107,04
S. BaždarAN745650167107,03
I. SebaouiMF979933257106,98
K. MatsuzawaAN83621152106,95
N. IshiwatariMF83941163406,90
A. MujaMF31610031006,90
R. ArakiMF63761042006,88
W. JanssensFÖ42130000006,85
L. Mbe SohFÖ21800010106,75
S. TaniguchiFÖ64141032106,72
N. MbukuAN51940072006,68
R. VanwesemaelMF97181173206,67
F. Soelle SoelleAN42131132006,63
J. PupeFÖ73840020106,61
T. HataFÖ97230010006,60
S. ShinkawaMF61220010006,35
O. DioufAN71860052006,33
K. TakaiFÖ21800000105,75

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

St. Truiden: trupp

Målvakter

16L. KokuboNationalitetJapanÅlder25 årLängd193 cmVikt85 kg
21M. LendfersNationalitetBelgienÅlder19 årLängd190 cmVikt82 kg
35Y. NgoyÅlder18 år
40Ahmad Abu RasenÅlder22 år

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

St. Truiden: övergångar

Nyförvärv

  • N. MbukuFC Augsburg · lån2/9 26
  • Jeremy Kandje MbambiPisa · lån2/9 26
  • K. TakaiTottenham · lån31/8 26
  • Ahmad Abu RasenAl-Hilal Saudi FC · kontraktslös16/8 26
  • A. MujaSamsunspor · övergång13/8 26
  • S. BaždarZaragoza · övergång6/8 26
  • R. ArakiKashima · övergång19/7 26
  • N. IshiwatariCerezo Osaka · övergång16/7 26

Lämnat klubben

  • R. ItoValladolid · kontraktslös28/9 26
  • L. Mbe SohSparta Praha · övergång24/8 26
  • H. LambotteExcelsior Virton · lån14/8 26
  • A. NhailiDender · lån31/7 26
  • I. DelpupoPatro Eisden · övergång30/7 26
  • R. YamamotoSC Freiburg · övergång30/6 26
  • Simen JukleroedDunajská Streda · kontraktslös30/6 26
  • R. ItoIto Ryotaro · kontraktslös29/6 26

St. Truiden: fakta

LandBelgien
Grundad1924
ArenaDaio Wasabi Stayen Stadium
Kapacitet14 600
Underlagkonstgräs
Tabellplacering13:e · 8 poäng

St. Truiden: vanliga frågor

Vilken arena spelar St. Truiden på?

St. Truiden spelar sina hemmamatcher på Daio Wasabi Stayen Stadium (St.-Trond), som tar 14 600 åskådare.

Var ligger St. Truiden i tabellen?

St. Truiden ligger på 13:e plats i Jupiler Pro League med 8 poäng på 9 matcher (2 segrar, 2 oavgjorda, 5 förluster).

När spelar St. Truiden nästa gång?

Nästa match: St. Truiden – OH Leuven, sön 1/11 · 16:00 (Jupiler Pro League).

Hur slutade den senaste ligamatchen för St. Truiden?

Senaste ligamatch: Club Brugge KV 3–2 St. Truiden (25/10 26).

Vem är bäste målskytt i St. Truiden?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är I. Sebaoui med 6 mål.

St. Truiden: spelschema, tabell och speltips

St. Truiden (Belgien) i korthet: matcher och resultat i alla turneringar (Jupiler Pro League, Europa League, Conference League, Belgiska cupen), tabell, statistik, trupp och målskyttar. Tips och odds för matcherna i Jupiler Pro League finns på turneringens sida, övriga speltips i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.