Fotboll
Hem › Lag › Gent
Gent

Gent – lagets statistik och form

Belgien · grundad 1900 · Planet Group Arena

Gent: turneringar 2026/27

Gent: kommande matcher

sön 1/11 · 18:30Lommel UnitedTipsGentJupiler Pro League · Inbördes möten (H2H)
tors 5/11 · 18:45KuPS–Gent
Conference League
sön 8/11 · 16:00Gent–Kortrijk
Jupiler Pro League · Inbördes möten (H2H)
sön 22/11 · 13:30SK Beveren–Gent
Jupiler Pro League
tors 26/11 · 21:00Gent–FK Crvena Zvezda
Conference League

Gent: senaste resultat

Form i liganVVVOV
25/10 26Gent4–0AnderlechtJupiler Pro League22/10 26SC Braga2–0GentConference League
18/10 26Rochefort3–3Gent
Belgiska cupen
15/10 26Gent1–0Aarhus
Conference League
10/10 26Zulte Waregem0–2Gent
Jupiler Pro League
18/9 26Gent2–1Standard Liège
Jupiler Pro League
13/9 26Genk1–1Gent
Jupiler Pro League
6/9 26Cercle Brugge0–3Gent
Jupiler Pro League

Gent: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

sön 1/11 · 18:30Lommel UnitedTipsGent
Jupiler Pro League
tors 5/11 · 18:45KuPS–Gent
Conference League
sön 8/11 · 16:00Gent–Kortrijk
Jupiler Pro League
sön 22/11 · 13:30SK Beveren–Gent
Jupiler Pro League
tors 26/11 · 21:00Gent–FK Crvena Zvezda
Conference League
sön 29/11 · 19:15Union St. Gilloise–Gent
Jupiler Pro League
tors 10/12 · 21:00FC Thun–Gent
Conference League
sön 13/12 · 19:15Gent–St. Truiden
Jupiler Pro League
tors 17/12 · 21:00Gent–Brann
Conference League
sön 20/12 · 19:15KVC Westerlo–Gent
Jupiler Pro League
sön 27/12 · 18:30Gent–Antwerp
Jupiler Pro League
sön 17/1 · 18:30Charleroi–Gent
Jupiler Pro League
lör 23/1 · 17:00Gent–Cercle Brugge
Jupiler Pro League
lör 30/1 · 17:00Anderlecht–Gent
Jupiler Pro League
lör 6/2 · 17:00Gent–SK Beveren
Jupiler Pro League
lör 13/2 · 17:00St. Truiden–Gent
Jupiler Pro League
lör 20/2 · 17:00Gent–RAAL La Louvière
Jupiler Pro League
lör 27/2 · 17:00Standard Liège–Gent
Jupiler Pro League
lör 6/3 · 17:00Gent–Charleroi
Jupiler Pro League
lör 13/3 · 17:00Gent–Zulte Waregem
Jupiler Pro League
lör 20/3 · 17:00Club Brugge KV–Gent
Jupiler Pro League
lör 3/4 · 17:00Gent–KVC Westerlo
Jupiler Pro League
lör 10/4 · 17:00KV Mechelen–Gent
Jupiler Pro League
lör 17/4 · 17:00Gent–Lommel United
Jupiler Pro League
lör 24/4 · 17:00Antwerp–Gent
Jupiler Pro League
lör 1/5 · 17:00Gent–Genk
Jupiler Pro League
lör 8/5 · 17:00Kortrijk–Gent
Jupiler Pro League
lör 15/5 · 17:00Gent–Union St. Gilloise
Jupiler Pro League
lör 22/5 · 17:00OH Leuven–Gent
Jupiler Pro League
Spelade matcher den här säsongen
25/10 26Gent4–0AnderlechtJupiler Pro League22/10 26SC Braga2–0GentConference League
18/10 26Rochefort3–3Gent
Belgiska cupen
15/10 26Gent1–0Aarhus
Conference League
10/10 26Zulte Waregem0–2Gent
Jupiler Pro League
18/9 26Gent2–1Standard Liège
Jupiler Pro League
13/9 26Genk1–1Gent
Jupiler Pro League
6/9 26Cercle Brugge0–3Gent
Jupiler Pro League
3/9 26Gent1–0OH Leuven
Jupiler Pro League
30/8 26Gent2–1Club Brugge KV
Jupiler Pro League
27/8 26Hibernian2–3Gent
Conference League
20/8 26Gent0–0Hibernian
Conference League
16/8 26RAAL La Louvière1–2Gent
Jupiler Pro League
13/8 26Gent1–1IFK Göteborg
Conference League
9/8 26Gent2–0KV Mechelen
Jupiler Pro League
6/8 26IFK Göteborg0–1Gent
Conference League
30/7 26Gent0–0LNZ Cherkasy
Conference League
23/7 26LNZ Cherkasy0–0Gent
Conference League

Uppdaterad: 30 oktober 2026

Gent: tabellplacering – Jupiler Pro League

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
1Gent98-1-019:425VVVOV
2Club Brugge KV98-0-122:624VVVVV
3Union St. Gilloise97-2-027:623VOVVV

Gent: säsongsstatistik (Jupiler Pro League)

Gjorda mål per match2,1
Insläppta mål per match0,4
Hemma: gjorda / insläppta2,2 / 0,4
Borta: gjorda / insläppta2,0 / 0,5
Hållna nollor5
Matcher utan gjort mål0

Kort

Gula kort14
Gula kort per match1,6
Röda kort1

Mest använda formationer

3-4-2-1 (8×) · 4-2-3-1 (1×)

Gent: spelarstatistik (Jupiler Pro League)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
Tiago AraújoMF980925114107,63
C. BurgessFÖ97651021007,49
M. SonkoAN9725311411107,31
M. Delorge-KnieperMF95600043107,24
T. De VliegerMF85091231007,19
A. KadriAN42261021007,15
M. PaskotšiFÖ52890000107,13
M. DeanAN2370122007,10
S. Van der HeydenFÖ98100121307,08
M. BalikwishaAN63611011007,05
J. Y. Vergara OrtegaAN753130137106,96
M. NgomFÖ75670060006,96
I. CisseAN72544055116,93
M. VolckaertMF84541165006,93
E. SeckAN6901021006,80
Leonardo LopesMF95200021206,80
L. BénesMF41820010006,73
B. GooreAN51850043106,68
A. OmgbaMF5860000106,50
Kyrell WilsonAN41740041106,45
A. AyindéFÖ22000000–

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Gent: trupp

Målvakter

30K. PeersmanNationalitetBelgienÅlder21 årLängd194 cm
31B. EversNationalitetBelgienÅlder17 år
33D. RoefNationalitetBelgienÅlder31 årLängd187 cmVikt84 kg
50Noa VandenabeeleNationalitetBelgienÅlder16 år

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Gent: övergångar

Nyförvärv

  • Y. MohammedMalmö FF · lån2/9 26
  • M. BalikwishaCeltic · lån28/8 26
  • Kyrell WilsonSwansea · övergång4/8 26
  • D. J. WisdomFK Spartak Zdrepceva KRV · lån16/7 26
  • M. NgomGrasshoppers · övergång12/7 26
  • J. Y. Vergara OrtegaAuda · övergång30/6 26
  • L. CoomanKnokke · övergång30/6 26
  • L. BénesUnion Berlin · övergång30/6 26

Lämnat klubben

  • H. GamborAcadémico Viseu · övergång3/9 26
  • A. ItoBolton · övergång27/8 26
  • W. KangaAl-Fateh · övergång12/8 26
  • M. SkóraśLens · övergång13/7 26
  • Núrio FortunaPetro de Luanda · kontraktslös30/6 26
  • D. YokotaHannover 96 · övergång30/6 26
  • H. EssaoubiVolos NFC · lån30/6 26
  • S. KottoReims · övergång30/6 26

Gent: fakta

LandBelgien
Grundad1900
ArenaPlanet Group Arena
Kapacitet20 185
Underlagnaturgräs
Tabellplacering1:a · 25 poäng

Gent: vanliga frågor

Vilken arena spelar Gent på?

Gent spelar sina hemmamatcher på Planet Group Arena (Gent), som tar 20 185 åskådare.

Var ligger Gent i tabellen?

Gent ligger på 1:a plats i Jupiler Pro League med 25 poäng på 9 matcher (8 segrar, 1 oavgjord, 0 förluster).

När spelar Gent nästa gång?

Nästa match: Lommel United – Gent, sön 1/11 · 18:30 (Jupiler Pro League).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Gent?

Senaste ligamatch: Gent 4–0 Anderlecht (25/10 26).

Vem är bäste målskytt i Gent?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är J. Y. Vergara Ortega med 4 mål.

Gent: spelschema, tabell och speltips

Den här sidan ger en översikt över Gent (Belgien) i alla turneringar laget spelar den här säsongen (Jupiler Pro League, Conference League, Belgiska cupen): kommande matcher, senaste resultat, tabellplacering, säsongsstatistik och nyckelspelare. Speltips för matcherna i Jupiler Pro League finns på ligans sida, och alla speltips finns på sidan Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.