Fotboll
Hem › Lag › Genk
Genk

Genk – lagets statistik och form

Belgien · grundad 1988 · Cegeka Arena

Genk: turneringar 2026/27

Jupiler Pro League6:e plats, 15 poängNästa: KV Mechelen · lör 31/10 · 16:00
Belgiska cupenåttondelsfinalNästa: Beerschot VA · lör 5/12 · 16:00

Genk: kommande matcher

lör 31/10 · 16:00KV MechelenTipsGenkJupiler Pro League · Inbördes möten (H2H)
sön 8/11 · 18:30Union St. Gilloise–Genk
Jupiler Pro League · Inbördes möten (H2H)
lör 21/11 · 18:15Genk–RAAL La Louvière
Jupiler Pro League
sön 29/11 · 13:30St. Truiden–Genk
Jupiler Pro League
lör 5/12 · 16:00Beerschot VA–Genk
Belgiska cupen

Genk: senaste resultat

Form i liganVVFOO
25/10 26Genk2–1Standard LiègeJupiler Pro League
17/10 26Excelsior Virton0–2Genk
Belgiska cupen
10/10 26Genk3–0Kortrijk
Jupiler Pro League
20/9 26Club Brugge KV3–0Genk
Jupiler Pro League
13/9 26Genk1–1Gent
Jupiler Pro League
6/9 26Anderlecht0–0Genk
Jupiler Pro League
28/8 26Genk4–0SK Beveren
Jupiler Pro League
22/8 26Antwerp4–4Genk
Jupiler Pro League

Genk: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

lör 31/10 · 16:00KV MechelenTipsGenk
Jupiler Pro League
sön 8/11 · 18:30Union St. Gilloise–Genk
Jupiler Pro League
lör 21/11 · 18:15Genk–RAAL La Louvière
Jupiler Pro League
sön 29/11 · 13:30St. Truiden–Genk
Jupiler Pro League
lör 5/12 · 16:00Beerschot VA–Genk
Belgiska cupen
fre 11/12 · 20:45Genk–OH Leuven
Jupiler Pro League
lör 19/12 · 20:45Charleroi–Genk
Jupiler Pro League
sön 27/12 · 16:00Genk–Lommel United
Jupiler Pro League
sön 17/1 · 16:00Cercle Brugge–Genk
Jupiler Pro League
lör 23/1 · 17:00Genk–Zulte Waregem
Jupiler Pro League
lör 30/1 · 17:00KVC Westerlo–Genk
Jupiler Pro League
lör 6/2 · 17:00Genk–Antwerp
Jupiler Pro League
lör 13/2 · 17:00SK Beveren–Genk
Jupiler Pro League
lör 20/2 · 17:00Kortrijk–Genk
Jupiler Pro League
lör 27/2 · 17:00Genk–Union St. Gilloise
Jupiler Pro League
lör 6/3 · 17:00OH Leuven–Genk
Jupiler Pro League
lör 13/3 · 17:00Genk–St. Truiden
Jupiler Pro League
lör 20/3 · 17:00RAAL La Louvière–Genk
Jupiler Pro League
lör 3/4 · 17:00Genk–Anderlecht
Jupiler Pro League
lör 10/4 · 17:00Lommel United–Genk
Jupiler Pro League
lör 17/4 · 17:00Genk–Club Brugge KV
Jupiler Pro League
lör 24/4 · 17:00Genk–Charleroi
Jupiler Pro League
lör 1/5 · 17:00Gent–Genk
Jupiler Pro League
lör 8/5 · 17:00Genk–Cercle Brugge
Jupiler Pro League
lör 15/5 · 17:00Standard Liège–Genk
Jupiler Pro League
lör 22/5 · 17:00Genk–KV Mechelen
Jupiler Pro League
Spelade matcher den här säsongen
25/10 26Genk2–1Standard LiègeJupiler Pro League
17/10 26Excelsior Virton0–2Genk
Belgiska cupen
10/10 26Genk3–0Kortrijk
Jupiler Pro League
20/9 26Club Brugge KV3–0Genk
Jupiler Pro League
13/9 26Genk1–1Gent
Jupiler Pro League
6/9 26Anderlecht0–0Genk
Jupiler Pro League
28/8 26Genk4–0SK Beveren
Jupiler Pro League
22/8 26Antwerp4–4Genk
Jupiler Pro League
15/8 26Genk3–2KVC Westerlo
Jupiler Pro League
9/8 26Zulte Waregem2–1Genk
Jupiler Pro League

Uppdaterad: 30 oktober 2026

Genk: tabellplacering – Jupiler Pro League

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
4Charleroi97-0-216:1021FVVVF
5Anderlecht95-1-39:1016FVVVO
6Genk94-3-218:1315VVFOO
7KVC Westerlo94-2-324:2114OVVVV
8Lommel United93-3-311:1112OVOFF

Genk: säsongsstatistik (Jupiler Pro League)

Gjorda mål per match2,0
Insläppta mål per match1,4
Hemma: gjorda / insläppta2,6 / 0,8
Borta: gjorda / insläppta1,3 / 2,3
Hållna nollor3
Matcher utan gjort mål2

Kort

Gula kort16
Gula kort per match1,8
Röda kort1

Mest använda formationer

4-2-3-1 (9×)

Genk: spelarstatistik (Jupiler Pro League)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
J. KongoloFÖ98102042207,54
J. KayembeFÖ97571032107,40
B. HeynenMF980310144107,39
M. SmetsFÖ87200022007,35
J. ItoMF97492253007,19
K. AmaroFÖ64570031007,15
Z. El OuahdiFÖ43370020007,10
M. RoganovićFÖ2140000007,00
R. DurosinmiAN968060219206,97
N. SattlbergerFÖ31050000006,95
A. BiboutAN91793086006,89
J. ErenbjergMF95470384106,78
B. TahirovićMF52700031206,76
A. YokoyamaAN83781194006,73
D. HeymansMF934811124216,70
R. MirisolaAN190010006,70
I. BangouraMF74790132106,67
J. AfriyieAN4770100006,63
Y. MedinaFÖ3400000206,60
Noah Adedeji-SternbergAN63390142006,53
C. AkpanFÖ1180000105,90
A. De WannemackerMF14000000–

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Genk: trupp

Målvakter

1T. LeysenNationalitetBelgienÅlder23 årLängd189 cmVikt83 kg
1H. Van CrombruggeÅlder32 år
26T. LawalNationalitetÖsterrikeÅlder25 årLängd195 cmVikt84 kg
28L. Kiaba MoungangaNationalitetBelgienÅlder17 årLängd197 cmVikt85 kg
97E. DoucouréÅlder18 år

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Genk: övergångar

Nyförvärv

  • M. KoneSan-Pédro · lån2/9 26
  • M. RoganovićFK Partizan · övergång2/9 26
  • T. LeysenOH Leuven · övergång2/9 26
  • C. RavychCercle Brugge · övergång31/8 26
  • L. Kiaba MoungangaLiverpool · lån31/8 26
  • B. TahirovićBrøndby · lån29/8 26
  • K. AmaroLiverpool Montevideo · övergång17/8 26
  • R. DurosinmiPisa · övergång22/7 26

Lämnat klubben

  • R. MirisolaOH Leuven · lån2/9 26
  • J. SteuckersVfL Bochum · lån31/8 26
  • Mujaid SadickRayo Vallecano · lån31/8 26
  • Z. El OuahdiHamburger SV · övergång31/8 26
  • L. Kiaba MoungangaLiverpool · övergång31/8 26
  • Y. SorAmed · övergång9/8 26
  • K. KaretsasBorussia Dortmund · övergång2/8 26
  • A. CaicedoVizela · kontraktslös23/7 26

Genk: fakta

LandBelgien
Grundad1988
ArenaCegeka Arena
Kapacitet24 956
Underlagnaturgräs
Tabellplacering6:e · 15 poäng

Genk: vanliga frågor

Vilken arena spelar Genk på?

Genk spelar sina hemmamatcher på Cegeka Arena (Genk), som tar 24 956 åskådare.

Var ligger Genk i tabellen?

Genk ligger på 6:e plats i Jupiler Pro League med 15 poäng på 9 matcher (4 segrar, 3 oavgjorda, 2 förluster).

När spelar Genk nästa gång?

Nästa match: KV Mechelen – Genk, lör 31/10 · 16:00 (Jupiler Pro League).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Genk?

Senaste ligamatch: Genk 2–1 Standard Liège (25/10 26).

Vem är bäste målskytt i Genk?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är R. Durosinmi med 6 mål.

Genk: spelschema, tabell och speltips

Den här sidan ger en översikt över Genk (Belgien) i alla turneringar laget spelar den här säsongen (Jupiler Pro League, Belgiska cupen): kommande matcher, senaste resultat, tabellplacering, säsongsstatistik och nyckelspelare. Speltips för matcherna i Jupiler Pro League finns på ligans sida, och alla speltips finns på sidan Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.