Fotboll
Hem › Lag › Cercle Brugge
Cercle Brugge

Cercle Brugge – lagets statistik och form

Belgien · grundad 1899 · Jan Breydelstadion

Cercle Brugge: turneringar 2026/27

Jupiler Pro League18:e plats, 3 poängNästa: Antwerp · sön 1/11 · 13:30
Belgiska cupenåttondelsfinalNästa: Zulte Waregem · lör 5/12 · 16:00

Cercle Brugge: kommande matcher

sön 1/11 · 13:30Cercle BruggeTipsAntwerpJupiler Pro League · Inbördes möten (H2H)
lör 7/11 · 20:45RAAL La Louvière–Cercle Brugge
Jupiler Pro League · Inbördes möten (H2H)
fre 20/11 · 20:45Cercle Brugge–KVC Westerlo
Jupiler Pro League
lör 28/11 · 18:15Cercle Brugge–KV Mechelen
Jupiler Pro League
lör 5/12 · 16:00Zulte Waregem–Cercle Brugge
Belgiska cupen

Cercle Brugge: senaste resultat

Form i liganFFFOF
25/10 26Union St. Gilloise5–2Cercle BruggeJupiler Pro League
16/10 26Sporting Hasselt1–2Cercle Brugge
Belgiska cupen
10/10 26Cercle Brugge1–2Anderlecht
Jupiler Pro League
19/9 26Charleroi3–2Cercle Brugge
Jupiler Pro League
12/9 26OH Leuven1–1Cercle Brugge
Jupiler Pro League
6/9 26Cercle Brugge0–3Gent
Jupiler Pro League
29/8 26Cercle Brugge0–1Lommel United
Jupiler Pro League
23/8 26Club Brugge KV1–0Cercle Brugge
Jupiler Pro League

Cercle Brugge: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

sön 1/11 · 13:30Cercle BruggeTipsAntwerp
Jupiler Pro League
lör 7/11 · 20:45RAAL La Louvière–Cercle Brugge
Jupiler Pro League
fre 20/11 · 20:45Cercle Brugge–KVC Westerlo
Jupiler Pro League
lör 28/11 · 18:15Cercle Brugge–KV Mechelen
Jupiler Pro League
lör 5/12 · 16:00Zulte Waregem–Cercle Brugge
Belgiska cupen
lör 12/12 · 20:45SK Beveren–Cercle Brugge
Jupiler Pro League
lör 19/12 · 18:15Cercle Brugge–Zulte Waregem
Jupiler Pro League
lör 26/12 · 16:00Kortrijk–Cercle Brugge
Jupiler Pro League
sön 17/1 · 16:00Cercle Brugge–Genk
Jupiler Pro League
lör 23/1 · 17:00Gent–Cercle Brugge
Jupiler Pro League
lör 30/1 · 17:00Cercle Brugge–Standard Liège
Jupiler Pro League
lör 6/2 · 17:00KV Mechelen–Cercle Brugge
Jupiler Pro League
lör 13/2 · 17:00Cercle Brugge–Charleroi
Jupiler Pro League
lör 20/2 · 17:00St. Truiden–Cercle Brugge
Jupiler Pro League
lör 27/2 · 17:00Cercle Brugge–OH Leuven
Jupiler Pro League
lör 6/3 · 17:00Zulte Waregem–Cercle Brugge
Jupiler Pro League
lör 13/3 · 17:00Cercle Brugge–Union St. Gilloise
Jupiler Pro League
lör 20/3 · 17:00KVC Westerlo–Cercle Brugge
Jupiler Pro League
lör 3/4 · 17:00Cercle Brugge–RAAL La Louvière
Jupiler Pro League
lör 10/4 · 17:00Antwerp–Cercle Brugge
Jupiler Pro League
lör 17/4 · 17:00Cercle Brugge–Kortrijk
Jupiler Pro League
lör 24/4 · 17:00Anderlecht–Cercle Brugge
Jupiler Pro League
lör 1/5 · 17:00Cercle Brugge–Club Brugge KV
Jupiler Pro League
lör 8/5 · 17:00Genk–Cercle Brugge
Jupiler Pro League
lör 15/5 · 17:00Cercle Brugge–SK Beveren
Jupiler Pro League
lör 22/5 · 17:00Lommel United–Cercle Brugge
Jupiler Pro League
Spelade matcher den här säsongen
25/10 26Union St. Gilloise5–2Cercle BruggeJupiler Pro League
16/10 26Sporting Hasselt1–2Cercle Brugge
Belgiska cupen
10/10 26Cercle Brugge1–2Anderlecht
Jupiler Pro League
19/9 26Charleroi3–2Cercle Brugge
Jupiler Pro League
12/9 26OH Leuven1–1Cercle Brugge
Jupiler Pro League
6/9 26Cercle Brugge0–3Gent
Jupiler Pro League
29/8 26Cercle Brugge0–1Lommel United
Jupiler Pro League
23/8 26Club Brugge KV1–0Cercle Brugge
Jupiler Pro League
14/8 26Cercle Brugge3–3St. Truiden
Jupiler Pro League
8/8 26Standard Liège2–2Cercle Brugge
Jupiler Pro League

Uppdaterad: 30 oktober 2026

Cercle Brugge: tabellplacering – Jupiler Pro League

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
16OH Leuven91-3-58:166OOVOF
17Kortrijk81-0-72:183FVFFF
18Cercle Brugge90-3-611:213FFFOF

Cercle Brugge: säsongsstatistik (Jupiler Pro League)

Gjorda mål per match1,2
Insläppta mål per match2,3
Hemma: gjorda / insläppta1,0 / 2,3
Borta: gjorda / insläppta1,4 / 2,4
Hållna nollor0
Matcher utan gjort mål3

Kort

Gula kort13
Gula kort per match1,4
Röda kort1

Mest använda formationer

3-4-2-1 (4×) · 4-2-3-1 (2×) · 3-4-1-2 (1×)

Cercle Brugge: spelarstatistik (Jupiler Pro League)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
A. MannehMF21301021007,40
L. Le RouxMF21750110007,30
C. RavychFÖ32701041007,07
G. KondoFÖ87200010106,95
Charles HerrmannMF1590000006,90
V. MartensAN85130074006,81
L. AgyekumMF2390000006,80
L. MondeleMF961210102106,79
Makaya Ibrahima DiabyMF43490043106,78
D. VanzeirAN84921193016,76
H. Van der BruggenMF31700010106,73
G. MagnéeMF97070040006,73
V. KonatéMF97680052306,73
S. NgouraAN9655302210206,70
I. DiakitéFÖ85500010106,66
ErickMF82021141006,64
B. AkinsolaAN52290032006,64
K. KouassiAN91951033106,61
L. AmaniMF51740010106,60
Joel Tshisanga NdalaAN1240000006,60
R. CaicedoFÖ42790020006,58
Abdoul OuattaraAN3390010006,57
L. MichalAN61420021006,47
Emmanuel KakouFÖ75720041106,33
T. AdaramolaFÖ2450011006,25

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Cercle Brugge: trupp

Målvakter

1G. CouckeNationalitetBelgienÅlder27 årLängd187 cmVikt83 kg
21Y. LienardNationalitetFrankrikeÅlder22 årLängd194 cmVikt83 kg
84B. LangenbickNationalitetBelgienÅlder22 årLängd189 cmVikt72 kg

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Cercle Brugge: övergångar

Nyförvärv

  • L. Le RouxPortsmouth · kontraktslös9/9 26
  • B. AkinsolaAVS · övergång2/9 26
  • Y. LienardMonaco · lån2/9 26
  • T. AdaramolaCrystal Palace · övergång16/8 26
  • A. MannehMjällby AIF · lån11/8 26
  • L. MichalMonaco · lån30/7 26
  • Joel Tshisanga NdalaManchester City · övergång28/7 26
  • L. MondeleFrancs Borains · övergång28/7 26

Lämnat klubben

  • H. JuradoPuebla · lån10/9 26
  • Makaya Ibrahima DiabyAl-Ahli Jeddah · övergång5/9 26
  • L. AgyekumErzurumspor FK · lån3/9 26
  • M. DelangheWillem II · lån31/8 26
  • C. RavychGenk · övergång31/8 26
  • J. LietaertLokeren-Temse · kontraktslös13/8 26
  • Ilias Ben SadikBen Sadik Ilias · kontraktslös31/7 26
  • Tiemen De BelDe Bel Tiemen · kontraktslös31/7 26

Cercle Brugge: fakta

LandBelgien
Grundad1899
ArenaJan Breydelstadion
Kapacitet29 062
Underlagnaturgräs
Tabellplacering18:e · 3 poäng

Cercle Brugge: vanliga frågor

Vilken arena spelar Cercle Brugge på?

Cercle Brugge spelar sina hemmamatcher på Jan Breydelstadion (Brugge), som tar 29 062 åskådare.

Var ligger Cercle Brugge i tabellen?

Cercle Brugge ligger på 18:e plats i Jupiler Pro League med 3 poäng på 9 matcher (0 segrar, 3 oavgjorda, 6 förluster).

När spelar Cercle Brugge nästa gång?

Nästa match: Cercle Brugge – Antwerp, sön 1/11 · 13:30 (Jupiler Pro League).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Cercle Brugge?

Senaste ligamatch: Union St. Gilloise 5–2 Cercle Brugge (25/10 26).

Vem är bäste målskytt i Cercle Brugge?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är S. Ngoura med 3 mål.

Cercle Brugge: spelschema, tabell och speltips

Cercle Brugge (Belgien) i korthet: matcher och resultat i alla turneringar (Jupiler Pro League, Belgiska cupen), tabell, statistik, trupp och målskyttar. Tips och odds för matcherna i Jupiler Pro League finns på turneringens sida, övriga speltips i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.