Fotboll
Hem › Lag › Antwerp
Antwerp

Antwerp – lagets statistik och form

Belgien · grundad 1880 · Bosuilstadion

Antwerp: turneringar 2026/27

Jupiler Pro League11:e plats, 10 poängNästa: Cercle Brugge · sön 1/11 · 13:30
Belgiska cupenåttondelsfinalNästa: OH Leuven · lör 5/12 · 16:00

Antwerp: kommande matcher

sön 1/11 · 13:30Cercle BruggeTipsAntwerpJupiler Pro League · Inbördes möten (H2H)
lör 7/11 · 20:45Antwerp–Lommel United
Jupiler Pro League · Inbördes möten (H2H)
lör 21/11 · 20:45Zulte Waregem–Antwerp
Jupiler Pro League
sön 29/11 · 16:00Antwerp–Anderlecht
Jupiler Pro League
lör 5/12 · 16:00Antwerp–OH Leuven
Belgiska cupen

Antwerp: senaste resultat

Form i liganVFFFF
24/10 26Antwerp3–0CharleroiJupiler Pro League
17/10 26Heist0–1Antwerp
Belgiska cupen
11/10 26KVC Westerlo5–1Antwerp
Jupiler Pro League
20/9 26Antwerp0–2Union St. Gilloise
Jupiler Pro League
13/9 26Club Brugge KV3–1Antwerp
Jupiler Pro League
5/9 26Standard Liège1–0Antwerp
Jupiler Pro League
30/8 26Antwerp1–4St. Truiden
Jupiler Pro League
22/8 26Antwerp4–4Genk
Jupiler Pro League

Antwerp: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

sön 1/11 · 13:30Cercle BruggeTipsAntwerp
Jupiler Pro League
lör 7/11 · 20:45Antwerp–Lommel United
Jupiler Pro League
lör 21/11 · 20:45Zulte Waregem–Antwerp
Jupiler Pro League
sön 29/11 · 16:00Antwerp–Anderlecht
Jupiler Pro League
lör 5/12 · 16:00Antwerp–OH Leuven
Belgiska cupen
lör 12/12 · 18:15RAAL La Louvière–Antwerp
Jupiler Pro League
fre 18/12 · 20:45Antwerp–OH Leuven
Jupiler Pro League
sön 27/12 · 18:30Gent–Antwerp
Jupiler Pro League
lör 16/1 · 20:45Antwerp–KV Mechelen
Jupiler Pro League
lör 23/1 · 17:00Charleroi–Antwerp
Jupiler Pro League
lör 30/1 · 17:00Antwerp–Club Brugge KV
Jupiler Pro League
lör 6/2 · 17:00Genk–Antwerp
Jupiler Pro League
lör 13/2 · 17:00Antwerp–Kortrijk
Jupiler Pro League
lör 20/2 · 17:00OH Leuven–Antwerp
Jupiler Pro League
lör 27/2 · 17:00Antwerp–Zulte Waregem
Jupiler Pro League
lör 6/3 · 17:00St. Truiden–Antwerp
Jupiler Pro League
lör 13/3 · 17:00Antwerp–RAAL La Louvière
Jupiler Pro League
lör 20/3 · 17:00Lommel United–Antwerp
Jupiler Pro League
lör 3/4 · 17:00SK Beveren–Antwerp
Jupiler Pro League
lör 10/4 · 17:00Antwerp–Cercle Brugge
Jupiler Pro League
lör 17/4 · 17:00Union St. Gilloise–Antwerp
Jupiler Pro League
lör 24/4 · 17:00Antwerp–Gent
Jupiler Pro League
lör 1/5 · 17:00KV Mechelen–Antwerp
Jupiler Pro League
lör 8/5 · 17:00Antwerp–Standard Liège
Jupiler Pro League
lör 15/5 · 17:00Anderlecht–Antwerp
Jupiler Pro League
lör 22/5 · 17:00Antwerp–KVC Westerlo
Jupiler Pro League
Spelade matcher den här säsongen
24/10 26Antwerp3–0CharleroiJupiler Pro League
17/10 26Heist0–1Antwerp
Belgiska cupen
11/10 26KVC Westerlo5–1Antwerp
Jupiler Pro League
20/9 26Antwerp0–2Union St. Gilloise
Jupiler Pro League
13/9 26Club Brugge KV3–1Antwerp
Jupiler Pro League
5/9 26Standard Liège1–0Antwerp
Jupiler Pro League
30/8 26Antwerp1–4St. Truiden
Jupiler Pro League
22/8 26Antwerp4–4Genk
Jupiler Pro League
15/8 26Kortrijk0–3Antwerp
Jupiler Pro League
9/8 26Antwerp2–1SK Beveren
Jupiler Pro League

Uppdaterad: 30 oktober 2026

Antwerp: tabellplacering – Jupiler Pro League

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
9Standard Liège93-2-414:1511FFFFV
10Zulte Waregem93-2-410:1211FFFFV
11Antwerp93-1-515:2010VFFFF
12SK Beveren93-1-512:1810OFFVV
13St. Truiden92-2-517:198FFFFV

Antwerp: säsongsstatistik (Jupiler Pro League)

Gjorda mål per match1,7
Insläppta mål per match2,2
Hemma: gjorda / insläppta2,0 / 2,2
Borta: gjorda / insläppta1,3 / 2,3
Hållna nollor2
Matcher utan gjort mål2

Kort

Gula kort19
Gula kort per match2,1
Röda kort2

Mest använda formationer

4-4-2 (5×) · 4-2-3-1 (4×)

Antwerp: spelarstatistik (Jupiler Pro League)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
A. ValenciaAN31393064107,83
Jules AhokaMF21800130007,40
Álvaro Cortés MoyanoFÖ54500040107,28
R. Van HeldenFÖ76302032007,23
E. TuypensFÖ53071132006,90
D. FoulonFÖ21740000006,90
M. BenítezMF41070041016,90
G. VandeplasAN1240011006,90
M. FofanaMF94510062006,90
Luca SchelfhoutFÖ52510031206,86
M. FreyAN963040148106,82
I. SalahMF847411123006,80
Y. TsunashimaFÖ75530030106,79
T. SomersMF87051287006,78
S. RendersFÖ53540100106,72
S. PorozoMF72763084206,70
M. BusiFÖ63170000206,68
B. DeuffMF31890010106,67
Carlos MejiaAN62230131106,67
G. HairemansMF2250011006,65
C. ScottMF73880163206,61
F. AdekamiMF1120011006,60
L. Van GelderMF1120000006,60
A. VermeerenMF54500010306,56
X. DierckxMF95610110006,50
Jeff GodelaineAN190000006,50
Luis NarhAN71670054006,46

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Antwerp: trupp

Målvakter

15Y. ThoelenÅlder35 år
41T. NozawaNationalitetJapanÅlder23 årLängd193 cmVikt90 kg
81N. DevalckeneerNationalitetBelgienÅlder21 årLängd193 cmVikt86 kg

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Antwerp: övergångar

Nyförvärv

  • A. VermeerenRB Leipzig · lån2/9 26
  • B. DeuffNantes · lån2/9 26
  • Álvaro Cortés MoyanoBarcelona · övergång31/8 26
  • M. BenítezBoca Juniors · övergång26/8 26
  • S. PorozoAucas · övergång4/8 26
  • I. SalahFC Basel 1893 · lån3/8 26
  • M. FreyGrasshoppers · kontraktslös29/7 26
  • M. BusiReims · kontraktslös28/7 26

Lämnat klubben

  • G. HairemansSporting Hasselt · övergång2/9 26
  • David Gabriel JesusSKN ST. Polten · lån2/9 26
  • A. VerstraetenVVV Venlo · lån1/9 26
  • A. ValenciaFlamengo · övergång31/8 26
  • G. VandeplasDender · lån26/8 26
  • Jules AhokaSunderland · övergång23/8 26
  • Milo HoremansFC OSS · kontraktslös31/7 26
  • G. KerkErzurumspor FK · kontraktslös29/7 26

Antwerp: fakta

LandBelgien
Grundad1880
ArenaBosuilstadion
Kapacitet23 057
Underlagnaturgräs
Tabellplacering11:e · 10 poäng

Antwerp: vanliga frågor

Vilken arena spelar Antwerp på?

Antwerp spelar sina hemmamatcher på Bosuilstadion (Deurne), som tar 23 057 åskådare.

Var ligger Antwerp i tabellen?

Antwerp ligger på 11:e plats i Jupiler Pro League med 10 poäng på 9 matcher (3 segrar, 1 oavgjord, 5 förluster).

När spelar Antwerp nästa gång?

Nästa match: Cercle Brugge – Antwerp, sön 1/11 · 13:30 (Jupiler Pro League).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Antwerp?

Senaste ligamatch: Antwerp 3–0 Charleroi (24/10 26).

Vem är bäste målskytt i Antwerp?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är M. Frey med 4 mål.

Antwerp: spelschema, tabell och speltips

Antwerp (Belgien) spelar i följande turneringar den här säsongen: Jupiler Pro League, Belgiska cupen. Här hittar du spelschema och resultat, tabellplacering, siffror från hela säsongen, truppen och klubbens bästa spelare. Tips för matcherna i Jupiler Pro League finns på turneringens sida, och fler speltips hittar du i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.