Fotboll
Hem › Lag › Zulte Waregem
Zulte Waregem

Zulte Waregem – lagets statistik och form

Belgien · grundad 2001 · Elindus Arena

Zulte Waregem: turneringar 2026/27

Jupiler Pro League10:e plats, 11 poängNästa: Club Brugge KV · fre 30/10 · 20:45
Belgiska cupenåttondelsfinalNästa: Cercle Brugge · lör 5/12 · 16:00

Zulte Waregem: kommande matcher

fre 30/10 · 20:45Zulte WaregemTipsClub Brugge KVJupiler Pro League · Inbördes möten (H2H)
sön 8/11 · 19:15St. Truiden–Zulte Waregem
Jupiler Pro League · Inbördes möten (H2H)
lör 21/11 · 20:45Zulte Waregem–Antwerp
Jupiler Pro League
lör 28/11 · 20:45Lommel United–Zulte Waregem
Jupiler Pro League
lör 5/12 · 16:00Zulte Waregem–Cercle Brugge
Belgiska cupen

Zulte Waregem: senaste resultat

Form i liganFFFFV
24/10 26RAAL La Louvière3–0Zulte WaregemJupiler Pro League
17/10 26Zulte Waregem3–0Seraing United
Belgiska cupen
10/10 26Zulte Waregem0–2Gent
Jupiler Pro League
19/9 26Anderlecht3–0Zulte Waregem
Jupiler Pro League
13/9 26Zulte Waregem0–1Charleroi
Jupiler Pro League
6/9 26Kortrijk0–2Zulte Waregem
Jupiler Pro League
30/8 26KVC Westerlo2–2Zulte Waregem
Jupiler Pro League
22/8 26Zulte Waregem4–0SK Beveren
Jupiler Pro League

Zulte Waregem: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

fre 30/10 · 20:45Zulte WaregemTipsClub Brugge KV
Jupiler Pro League
sön 8/11 · 19:15St. Truiden–Zulte Waregem
Jupiler Pro League
lör 21/11 · 20:45Zulte Waregem–Antwerp
Jupiler Pro League
lör 28/11 · 20:45Lommel United–Zulte Waregem
Jupiler Pro League
lör 5/12 · 16:00Zulte Waregem–Cercle Brugge
Belgiska cupen
lör 12/12 · 20:45Zulte Waregem–Standard Liège
Jupiler Pro League
lör 19/12 · 18:15Cercle Brugge–Zulte Waregem
Jupiler Pro League
sön 27/12 · 19:15KV Mechelen–Zulte Waregem
Jupiler Pro League
sön 17/1 · 19:15Zulte Waregem–OH Leuven
Jupiler Pro League
lör 23/1 · 17:00Genk–Zulte Waregem
Jupiler Pro League
lör 30/1 · 17:00Zulte Waregem–Union St. Gilloise
Jupiler Pro League
lör 6/2 · 17:00Zulte Waregem–Lommel United
Jupiler Pro League
lör 13/2 · 17:00Standard Liège–Zulte Waregem
Jupiler Pro League
lör 20/2 · 17:00Zulte Waregem–Anderlecht
Jupiler Pro League
lör 27/2 · 17:00Antwerp–Zulte Waregem
Jupiler Pro League
lör 6/3 · 17:00Zulte Waregem–Cercle Brugge
Jupiler Pro League
lör 13/3 · 17:00Gent–Zulte Waregem
Jupiler Pro League
lör 20/3 · 17:00Zulte Waregem–Kortrijk
Jupiler Pro League
lör 3/4 · 17:00OH Leuven–Zulte Waregem
Jupiler Pro League
lör 10/4 · 17:00Zulte Waregem–KVC Westerlo
Jupiler Pro League
lör 17/4 · 17:00SK Beveren–Zulte Waregem
Jupiler Pro League
lör 24/4 · 17:00Zulte Waregem–KV Mechelen
Jupiler Pro League
lör 1/5 · 17:00Charleroi–Zulte Waregem
Jupiler Pro League
lör 8/5 · 17:00Zulte Waregem–St. Truiden
Jupiler Pro League
lör 15/5 · 17:00Zulte Waregem–RAAL La Louvière
Jupiler Pro League
lör 22/5 · 17:00Club Brugge KV–Zulte Waregem
Jupiler Pro League
Spelade matcher den här säsongen
24/10 26RAAL La Louvière3–0Zulte WaregemJupiler Pro League
17/10 26Zulte Waregem3–0Seraing United
Belgiska cupen
10/10 26Zulte Waregem0–2Gent
Jupiler Pro League
19/9 26Anderlecht3–0Zulte Waregem
Jupiler Pro League
13/9 26Zulte Waregem0–1Charleroi
Jupiler Pro League
6/9 26Kortrijk0–2Zulte Waregem
Jupiler Pro League
30/8 26KVC Westerlo2–2Zulte Waregem
Jupiler Pro League
22/8 26Zulte Waregem4–0SK Beveren
Jupiler Pro League
15/8 26Union St. Gilloise0–0Zulte Waregem
Jupiler Pro League
9/8 26Zulte Waregem2–1Genk
Jupiler Pro League

Uppdaterad: 30 oktober 2026

Zulte Waregem: tabellplacering – Jupiler Pro League

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
8Lommel United93-3-311:1112OVOFF
9Standard Liège93-2-414:1511FFFFV
10Zulte Waregem93-2-410:1211FFFFV
11Antwerp93-1-515:2010VFFFF
12SK Beveren93-1-512:1810OFFVV

Zulte Waregem: säsongsstatistik (Jupiler Pro League)

Gjorda mål per match1,1
Insläppta mål per match1,3
Hemma: gjorda / insläppta1,5 / 1,0
Borta: gjorda / insläppta0,8 / 1,6
Hållna nollor3
Matcher utan gjort mål5

Kort

Gula kort9
Gula kort per match1,0
Röda kort1

Mest använda formationer

4-3-3 (5×) · 4-3-2-1 (3×) · 4-2-3-1 (1×)

Zulte Waregem: spelarstatistik (Jupiler Pro League)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
E. LofolomoMF97980010107,18
J. KiilerichFÖ98100041007,14
W. PaugainFÖ21600000007,10
M. AkéMF976410103107,09
L. LemoineFÖ98100062206,94
T. HedlMF94842287006,92
A. EmentaAN97961475306,90
Y. CappelleFÖ87030140006,89
Á. ZalánMF94793086006,86
T. ClaesMF97361093006,84
F. TangalaMF73380000106,82
E. MbodjiFÖ31120011006,80
A. HemsleyAN4461044006,70
S. UjkaMF92831075006,69
M. MbayeAN61930162016,65
O. NiangMF32200022106,60
N. MituljikićAN4870010006,60
T. PanduroMF1130000006,60
D. De JaegereFÖ21070000006,45
S. DiakitéFÖ31820000006,37
Kewan VembaAN11000000–

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Zulte Waregem: trupp

Målvakter

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Zulte Waregem: övergångar

Nyförvärv

  • O. NiangUnion St. Gilloise · kontraktslös2/9 26
  • N. HorvatBorussia Mönchengladbach · lån26/8 26
  • E. MbodjiSlavia Praha · lån16/8 26
  • S. DiakitéPalermo · lån16/8 26
  • Á. ZalánMTK Budapest · övergång22/7 26
  • M. AkéYverdon Sport · övergång30/6 26
  • A. HemsleySeraing United · övergång30/6 26
  • E. van der GouwRio Ave · åter från lån29/6 26

Lämnat klubben

  • A. TangheTanghe Anton · kontraktslös2/9 26
  • K. SevenVanspor FK · lån31/8 26
  • D. DemuynckHoek · kontraktslös26/8 26
  • J. SimonsÚstí nad Labem · övergång13/8 26
  • T. DierickxDierickx Tuur · kontraktslös1/8 26
  • L. WillenPogon Szczecin · kontraktslös30/7 26
  • Joseph OkopuSwansea · övergång22/7 26
  • Siebe Van KeymolenSporting Hasselt · övergång20/7 26

Zulte Waregem: fakta

LandBelgien
Grundad2001
ArenaElindus Arena
Kapacitet12 300
Underlagnaturgräs
Tabellplacering10:e · 11 poäng

Zulte Waregem: vanliga frågor

Vilken arena spelar Zulte Waregem på?

Zulte Waregem spelar sina hemmamatcher på Elindus Arena (Waregem), som tar 12 300 åskådare.

Var ligger Zulte Waregem i tabellen?

Zulte Waregem ligger på 10:e plats i Jupiler Pro League med 11 poäng på 9 matcher (3 segrar, 2 oavgjorda, 4 förluster).

När spelar Zulte Waregem nästa gång?

Nästa match: Zulte Waregem – Club Brugge KV, fre 30/10 · 20:45 (Jupiler Pro League).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Zulte Waregem?

Senaste ligamatch: RAAL La Louvière 3–0 Zulte Waregem (24/10 26).

Vem är bäste målskytt i Zulte Waregem?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är Á. Zalán med 3 mål.

Zulte Waregem: spelschema, tabell och speltips

Zulte Waregem (Belgien) i korthet: matcher och resultat i alla turneringar (Jupiler Pro League, Belgiska cupen), tabell, statistik, trupp och målskyttar. Tips och odds för matcherna i Jupiler Pro League finns på turneringens sida, övriga speltips i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.