Fotboll
Hem › Lag › AFC Wimbledon
AFC Wimbledon

AFC Wimbledon – lagets statistik och form

England · grundad 2002 · The Cherry Red Records Stadium

AFC Wimbledon: turneringar 2026/27

AFC Wimbledon: kommande matcher

lör 31/10 · 16:00Stockport CountyTipsAFC WimbledonLeague One · Inbördes möten (H2H)
lör 7/11 · 16:00Crewe–AFC Wimbledon
FA-cupen · Inbördes möten (H2H)
lör 14/11 · 16:00AFC Wimbledon–Blackpool
League One
lör 21/11 · 16:00Leyton Orient–AFC Wimbledon
League One
lör 28/11 · 16:00AFC Wimbledon–Barnsley
League One

AFC Wimbledon: senaste resultat

Form i liganOFFFO
27/10 26AFC Wimbledon1–2Arsenal U21
EFL Trophy24/10 26AFC Wimbledon1–1WycombeLeague One20/10 26AFC Wimbledon0–3Mansfield TownLeague One
17/10 26Sheffield Wednesday5–0AFC Wimbledon
League One
10/10 26Plymouth2–1AFC Wimbledon
League One
6/10 26AFC Wimbledon0–0Barnet
EFL Trophy
26/9 26Cambridge United1–1AFC Wimbledon
League One
17/9 26AFC Wimbledon0–0Milton Keynes Dons
League One

AFC Wimbledon: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

lör 3/10 · 16:00AFC Wimbledon–Stevenage
League One
lör 31/10 · 16:00Stockport CountyTipsAFC Wimbledon
League One
lör 7/11 · 16:00Crewe–AFC Wimbledon
FA-cupen
lör 14/11 · 16:00AFC Wimbledon–Blackpool
League One
lör 21/11 · 16:00Leyton Orient–AFC Wimbledon
League One
lör 28/11 · 16:00AFC Wimbledon–Barnsley
League One
tis 1/12 · 20:45Notts County–AFC Wimbledon
League One
lör 12/12 · 16:00Bradford–AFC Wimbledon
League One
lör 19/12 · 16:00AFC Wimbledon–Oxford United
League One
lör 26/12 · 16:00Leicester–AFC Wimbledon
League One
tis 29/12 · 20:45AFC Wimbledon–Luton
League One
fre 1/1 · 16:00AFC Wimbledon–Peterborough
League One
lör 9/1 · 13:30Oxford United–AFC Wimbledon
League One
lör 16/1 · 16:00AFC Wimbledon–Sheffield Wednesday
League One
tis 19/1 · 20:45Mansfield Town–AFC Wimbledon
League One
lör 23/1 · 16:00Wycombe–AFC Wimbledon
League One
lör 30/1 · 16:00AFC Wimbledon–Stockport County
League One
lör 6/2 · 16:00Wigan–AFC Wimbledon
League One
tis 9/2 · 20:45AFC Wimbledon–Burton Albion
League One
lör 13/2 · 16:00AFC Wimbledon–Bromley
League One
lör 20/2 · 16:00Doncaster–AFC Wimbledon
League One
lör 27/2 · 16:00Blackpool–AFC Wimbledon
League One
lör 6/3 · 16:00AFC Wimbledon–Huddersfield
League One
lör 13/3 · 16:00Reading–AFC Wimbledon
League One
lör 20/3 · 16:00AFC Wimbledon–Leyton Orient
League One
fre 26/3 · 16:00Peterborough–AFC Wimbledon
League One
mån 29/3 · 16:00AFC Wimbledon–Leicester
League One
lör 3/4 · 16:00Luton–AFC Wimbledon
League One
lör 10/4 · 16:00AFC Wimbledon–Bradford
League One
tis 13/4 · 20:45AFC Wimbledon–Cambridge United
League One
lör 17/4 · 13:30Milton Keynes Dons–AFC Wimbledon
League One
lör 24/4 · 16:00AFC Wimbledon–Plymouth
League One
tis 27/4 · 20:45Stevenage–AFC Wimbledon
League One
lör 1/5 · 16:00Barnsley–AFC Wimbledon
League One
lör 8/5 · 13:30AFC Wimbledon–Notts County
League One
Spelade matcher den här säsongen
27/10 26AFC Wimbledon1–2Arsenal U21
EFL Trophy24/10 26AFC Wimbledon1–1WycombeLeague One20/10 26AFC Wimbledon0–3Mansfield TownLeague One
17/10 26Sheffield Wednesday5–0AFC Wimbledon
League One
10/10 26Plymouth2–1AFC Wimbledon
League One
6/10 26AFC Wimbledon0–0Barnet
EFL Trophy
26/9 26Cambridge United1–1AFC Wimbledon
League One
17/9 26AFC Wimbledon0–0Milton Keynes Dons
League One
12/9 26AFC Wimbledon1–0Doncaster
League One
7/9 26Bromley0–2AFC Wimbledon
League One
2/9 26Burton Albion4–1AFC Wimbledon
League One
30/8 26AFC Wimbledon1–0Wigan
League One
27/8 26Fulham3–0AFC Wimbledon
Ligacupen
22/8 26AFC Wimbledon0–0Reading
League One
18/8 26Leyton Orient1–1AFC Wimbledon
EFL Trophy
15/8 26Huddersfield3–0AFC Wimbledon
League One
8/8 26AFC Wimbledon1–1Newport County
Ligacupen

Uppdaterad: 30 oktober 2026

AFC Wimbledon: tabellplacering – League One

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
15Wycombe123-6-319:2315OOVFO
16Leyton Orient124-2-616:1414FFVOF
17AFC Wimbledon123-4-58:1913OFFFO
18Doncaster123-3-613:1612FVFFV
19Notts County112-5-411:1411OVFFF

AFC Wimbledon: säsongsstatistik (League One)

Gjorda mål per match0,7
Insläppta mål per match1,6
Hemma: gjorda / insläppta0,5 / 0,7
Borta: gjorda / insläppta0,8 / 2,5
Hållna nollor5
Matcher utan gjort mål5

Kort

Gula kort19
Gula kort per match1,6
Röda kort0

Mest använda formationer

5-4-1 (6×) · 3-5-2 (4×) · 3-4-2-1 (2×)

AFC Wimbledon: spelarstatistik (League One)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
J. StockleyAN121007513010107,14
I. OgundereFÖ86430000006,97
D. SweeneyFÖ75740062106,91
J. TilleyMF85450272006,89
O. HarrisonMF105900011106,83
D. RichardsAN2540000006,80
S. SeddonMF1210800031306,79
M. HippolyteMF1195330143306,77
A. SmithMF1210690070106,70
Donnell McNeillyAN41250100006,70
Z. NelsonMF124910042006,50
C. MaycockMF115600141006,45
S. SessegnonFÖ103810041106,45
A. SasuAN1162000102006,41
R. JohnsonFÖ119680063306,40
A. YiadomFÖ95400121406,38
A. HackfordAN1110000006,30
M. BrowneAN42390051106,15
H. CornickAN31270000004,91
F. SimmondsFÖ32170020003,70
R. Horan100000000,00

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

AFC Wimbledon: trupp

Målvakter

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

AFC Wimbledon: övergångar

Nyförvärv

  • Edward LeachKing's Lynn Town · åter från lån4/9 26
  • F. SimmondsBrighton · lån31/8 26
  • D. RichardsChelsea · lån31/8 26
  • J. BursikPortsmouth · lån31/8 26
  • Donnell McNeillyNottingham Forest U21 · lån28/8 26
  • H. CornickBristol City · kontraktslös24/8 26
  • A. YiadomReading · kontraktslös16/8 26
  • J. StockleyPort Vale · övergång31/7 26

Lämnat klubben

  • A. HackfordSwindon Town · övergång31/8 26
  • Junior NkengCharlton · övergång31/8 26
  • J. LewisBurton Albion · kontraktslös29/8 26
  • J. ReevesBarnet · lån19/8 26
  • Kai JenningsCrawley Town · lån16/8 26
  • Edward LeachKing's Lynn Town · lån7/8 26
  • Leo YoungCarshalton Athletic · kontraktslös6/8 26
  • L. ChiwomeColchester · lån30/7 26

AFC Wimbledon: fakta

LandEngland
Grundad2002
ArenaThe Cherry Red Records Stadium
Kapacitet9 300
Underlagnaturgräs
TurneringLeague One
Tabellplacering17:e · 13 poäng

AFC Wimbledon: vanliga frågor

Vilken arena spelar AFC Wimbledon på?

AFC Wimbledon spelar sina hemmamatcher på The Cherry Red Records Stadium (London), som tar 9 300 åskådare.

Var ligger AFC Wimbledon i tabellen?

AFC Wimbledon ligger på 17:e plats i League One med 13 poäng på 12 matcher (3 segrar, 4 oavgjorda, 5 förluster).

När spelar AFC Wimbledon nästa gång?

Nästa match: Stockport County – AFC Wimbledon, lör 31/10 · 16:00 (League One).

Hur slutade den senaste ligamatchen för AFC Wimbledon?

Senaste ligamatch: AFC Wimbledon 1–1 Wycombe (24/10 26).

Vem är bäste målskytt i AFC Wimbledon?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är J. Stockley med 6 mål.

AFC Wimbledon: spelschema, tabell och speltips

AFC Wimbledon (England) spelar i följande turneringar den här säsongen: League One, Ligacupen, EFL Trophy, FA-cupen. Här hittar du spelschema och resultat, tabellplacering, siffror från hela säsongen, truppen och klubbens bästa spelare. Tips för matcherna i League One finns på turneringens sida, och fler speltips hittar du i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.