Fotboll
Hem › Lag › Plymouth
Plymouth

Plymouth – lagets statistik och form

England · grundad 1886 · Home Park

Plymouth: turneringar 2026/27

League One5:e plats, 22 poängNästa: Reading · lör 31/10 · 13:30
Ligacupenomgång 64
EFL TrophyGroup South, Omgång 5Nästa: Swindon Town · tis 10/11 · 20:00
FA-cupen1/128-finalsNästa: Alvechurch · lör 7/11 · 16:00

Plymouth: kommande matcher

lör 31/10 · 13:30PlymouthTipsReadingLeague One · Inbördes möten (H2H)
lör 7/11 · 16:00Plymouth–Alvechurch
FA-cupen
tis 10/11 · 20:00Plymouth–Swindon Town
EFL Trophy
lör 14/11 · 16:00Sheffield Wednesday–Plymouth
League One
lör 21/11 · 16:00Plymouth–Peterborough
League One

Plymouth: senaste resultat

Form i liganVFFVV
24/10 26Cambridge United2–3PlymouthLeague One20/10 26Stevenage3–0PlymouthLeague One
17/10 26Plymouth0–2Huddersfield
League One
10/10 26Plymouth2–1AFC Wimbledon
League One
6/10 26Newport County2–2Plymouth
EFL Trophy
3/10 26Leyton Orient0–2Plymouth
League One
26/9 26Plymouth0–1Burton Albion
League One
22/9 26Plymouth5–1Crystal Palace U21
EFL Trophy

Plymouth: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

lör 31/10 · 13:30PlymouthTipsReading
League One
lör 7/11 · 16:00Plymouth–Alvechurch
FA-cupen
tis 10/11 · 20:00Plymouth–Swindon Town
EFL Trophy
lör 14/11 · 16:00Sheffield Wednesday–Plymouth
League One
lör 21/11 · 16:00Plymouth–Peterborough
League One
lör 28/11 · 16:00Wigan–Plymouth
League One
tis 1/12 · 20:45Plymouth–Bromley
League One
lör 12/12 · 16:00Notts County–Plymouth
League One
lör 19/12 · 16:00Plymouth–Mansfield Town
League One
lör 26/12 · 16:00Oxford United–Plymouth
League One
tis 29/12 · 20:45Plymouth–Milton Keynes Dons
League One
lör 2/1 · 16:00Plymouth–Luton
League One
lör 9/1 · 16:00Mansfield Town–Plymouth
League One
lör 16/1 · 16:00Huddersfield–Plymouth
League One
tis 19/1 · 20:45Plymouth–Stevenage
League One
lör 23/1 · 16:00Plymouth–Cambridge United
League One
lör 30/1 · 16:00Reading–Plymouth
League One
lör 6/2 · 16:00Bradford–Plymouth
League One
tis 9/2 · 20:45Plymouth–Leicester
League One
lör 13/2 · 16:00Plymouth–Doncaster
League One
lör 20/2 · 16:00Barnsley–Plymouth
League One
lör 27/2 · 16:00Plymouth–Sheffield Wednesday
League One
lör 6/3 · 16:00Stockport County–Plymouth
League One
lör 13/3 · 16:00Plymouth–Wycombe
League One
lör 20/3 · 16:00Peterborough–Plymouth
League One
fre 26/3 · 16:00Luton–Plymouth
League One
mån 29/3 · 16:00Plymouth–Notts County
League One
lör 3/4 · 16:00Milton Keynes Dons–Plymouth
League One
lör 10/4 · 16:00Plymouth–Oxford United
League One
tis 13/4 · 20:45Burton Albion–Plymouth
League One
lör 17/4 · 16:00Plymouth–Blackpool
League One
lör 24/4 · 16:00AFC Wimbledon–Plymouth
League One
tis 27/4 · 20:45Plymouth–Leyton Orient
League One
lör 1/5 · 16:00Plymouth–Wigan
League One
lör 8/5 · 13:30Bromley–Plymouth
League One
Spelade matcher den här säsongen
24/10 26Cambridge United2–3PlymouthLeague One20/10 26Stevenage3–0PlymouthLeague One
17/10 26Plymouth0–2Huddersfield
League One
10/10 26Plymouth2–1AFC Wimbledon
League One
6/10 26Newport County2–2Plymouth
EFL Trophy
3/10 26Leyton Orient0–2Plymouth
League One
26/9 26Plymouth0–1Burton Albion
League One
22/9 26Plymouth5–1Crystal Palace U21
EFL Trophy
19/9 26Blackpool2–4Plymouth
League One
12/9 26Plymouth3–0Barnsley
League One
5/9 26Doncaster2–3Plymouth
League One
1/9 26Leicester2–0Plymouth
League One
29/8 26Plymouth2–0Bradford
League One
25/8 26Plymouth2–4Coventry
Ligacupen
22/8 26Wycombe1–1Plymouth
League One
15/8 26Plymouth1–3Stockport County
League One
10/8 26Plymouth2–0Exeter City
Ligacupen

Uppdaterad: 30 oktober 2026

Plymouth: tabellplacering – League One

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
3Oxford United116-4-119:1022VOVOV
4Bradford126-4-210:522OOVOO
5Plymouth137-1-521:1922VFFVV
6Reading126-3-325:1321VVFVO
7Cambridge United135-6-221:1821OFOVV

Plymouth: säsongsstatistik (League One)

Gjorda mål per match1,6
Insläppta mål per match1,5
Hemma: gjorda / insläppta1,3 / 1,2
Borta: gjorda / insläppta1,9 / 1,7
Hållna nollor3
Matcher utan gjort mål4

Kort

Gula kort18
Gula kort per match1,4
Röda kort0

Mest använda formationer

4-4-2 (11×) · 4-2-3-1 (1×) · 3-4-3 (1×)

Plymouth: spelarstatistik (League One)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
H. WhiteMF13116922198007,06
X. AmaechiAN103493094106,99
A. MitchellFÖ1310280061106,73
C. WattsMF1237021105006,66
Julio PleguezueloFÖ106791143106,66
B. IbrahimMF135150262206,64
J. EdwardsFÖ72580010006,60
A. HartridgeFÖ95690131006,58
W. HardingFÖ1311580010206,58
M. RossFÖ84350020306,56
A. PeppleAN12984502510106,55
Owen OseniAN2450010006,55
J. MacKenzieFÖ3470000006,50
T. BakinsonMF106850152106,50
M. SorinolaMF116010010106,49
W. EvansAN13110230208306,46
M. BoatengMF2990010006,30
O. IrowMF1064430148006,21
R. CurtisMF1289412159206,16
B. Sarpong-WireduMF11000000–
J. RendleAN11000000–

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Plymouth: trupp

Målvakter

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Plymouth: övergångar

Nyförvärv

  • T. FinnTorquay · åter från lån4/10 26
  • T. BakinsonLeyton Orient · lån23/8 26
  • O. IrowTottenham · lån23/8 26
  • W. EvansMansfield Town · övergång6/8 26
  • A. MitchellCharlton · övergång22/7 26
  • M. MahoneyQPR · övergång13/7 26
  • W. HardingMillwall · kontraktslös30/6 26
  • J. StorerWolves · kontraktslös30/6 26

Lämnat klubben

  • F. IssakaGateshead · lån9/9 26
  • T. FinnTorquay · lån6/9 26
  • C. RobertsTorquay · lån6/9 26
  • B. Sarpong-WireduSalford City · övergång20/8 26
  • Jack MatthewsTruro City · kontraktslös30/7 26
  • L. Ashby-HammondStockport County · kontraktslös30/7 26
  • C. LewisTruro City · kontraktslös30/7 26
  • L. TolajBristol City · övergång19/7 26

Plymouth: fakta

LandEngland
Grundad1886
ArenaHome Park
Kapacitet19 500
Underlagnaturgräs
TurneringLeague One
Tabellplacering5:e · 22 poäng

Plymouth: vanliga frågor

Vilken arena spelar Plymouth på?

Plymouth spelar sina hemmamatcher på Home Park (Plymouth), som tar 19 500 åskådare.

Var ligger Plymouth i tabellen?

Plymouth ligger på 5:e plats i League One med 22 poäng på 13 matcher (7 segrar, 1 oavgjord, 5 förluster).

När spelar Plymouth nästa gång?

Nästa match: Plymouth – Reading, lör 31/10 · 13:30 (League One).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Plymouth?

Senaste ligamatch: Cambridge United 2–3 Plymouth (24/10 26).

Vem är bäste målskytt i Plymouth?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är A. Pepple med 8 mål.

Plymouth: spelschema, tabell och speltips

Plymouth (England) spelar i följande turneringar den här säsongen: League One, Ligacupen, EFL Trophy, FA-cupen. Här hittar du spelschema och resultat, tabellplacering, siffror från hela säsongen, truppen och klubbens bästa spelare. Tips för matcherna i League One finns på turneringens sida, och fler speltips hittar du i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.