Fotboll
Hem › Lag › Stevenage
Stevenage

Stevenage – lagets statistik och form

England · grundad 1976 · The Lamex Stadium

Stevenage: turneringar 2026/27

League One13:e plats, 15 poängNästa: Leicester · lör 31/10 · 16:00
Ligacupenomgång 64
EFL TrophyGroup South, Omgång 2Nästa: Fulham U21 · tis 10/11 · 20:00
FA-cupen1/128-finalsNästa: Oxford United · lör 7/11 · 16:00

Stevenage: kommande matcher

lör 31/10 · 16:00LeicesterTipsStevenageLeague One · Inbördes möten (H2H)
lör 7/11 · 16:00Oxford United–Stevenage
FA-cupen · Inbördes möten (H2H)
tis 10/11 · 20:00Stevenage–Fulham U21
EFL Trophy
lör 14/11 · 16:00Stevenage–Mansfield Town
League One
lör 21/11 · 16:00Notts County–Stevenage
League One

Stevenage: senaste resultat

Form i liganFVFVF
24/10 26Stevenage0–1Milton Keynes DonsLeague One20/10 26Stevenage3–0PlymouthLeague One
17/10 26Bradford2–0Stevenage
League One
10/10 26Stevenage1–0Wigan
League One
6/10 26Stevenage2–1Leicester
EFL Trophy
22/9 26Walsall1–6Stevenage
EFL Trophy
19/9 26Leyton Orient1–0Stevenage
League One
10/9 26Stevenage2–1Luton
League One

Stevenage: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

lör 3/10 · 16:00AFC Wimbledon–Stevenage
League One
lör 31/10 · 16:00LeicesterTipsStevenage
League One
lör 7/11 · 16:00Oxford United–Stevenage
FA-cupen
tis 10/11 · 20:00Stevenage–Fulham U21
EFL Trophy
lör 14/11 · 16:00Stevenage–Mansfield Town
League One
lör 21/11 · 16:00Notts County–Stevenage
League One
tis 24/11 · 20:45Stevenage–Sheffield Wednesday
League One
lör 28/11 · 16:00Stevenage–Blackpool
League One
tis 1/12 · 20:45Huddersfield–Stevenage
League One
lör 12/12 · 13:30Stevenage–Stockport County
League One
fre 18/12 · 20:45Cambridge United–Stevenage
League One
lör 26/12 · 16:00Stevenage–Reading
League One
tis 29/12 · 20:45Wycombe–Stevenage
League One
fre 1/1 · 16:00Bromley–Stevenage
League One
lör 9/1 · 13:30Stevenage–Cambridge United
League One
lör 16/1 · 16:00Stevenage–Bradford
League One
tis 19/1 · 20:45Plymouth–Stevenage
League One
lör 23/1 · 16:00Milton Keynes Dons–Stevenage
League One
lör 30/1 · 16:00Stevenage–Leicester
League One
lör 6/2 · 16:00Doncaster–Stevenage
League One
tis 9/2 · 20:45Stevenage–Peterborough
League One
lör 13/2 · 16:00Stevenage–Barnsley
League One
lör 20/2 · 16:00Luton–Stevenage
League One
lör 27/2 · 16:00Mansfield Town–Stevenage
League One
lör 6/3 · 16:00Stevenage–Burton Albion
League One
lör 13/3 · 16:00Oxford United–Stevenage
League One
lör 20/3 · 16:00Stevenage–Notts County
League One
fre 26/3 · 16:00Stevenage–Bromley
League One
mån 29/3 · 16:00Reading–Stevenage
League One
lör 3/4 · 16:00Stevenage–Wycombe
League One
lör 10/4 · 16:00Stockport County–Stevenage
League One
tis 13/4 · 20:45Sheffield Wednesday–Stevenage
League One
lör 17/4 · 16:00Stevenage–Leyton Orient
League One
lör 24/4 · 16:00Wigan–Stevenage
League One
tis 27/4 · 20:45Stevenage–AFC Wimbledon
League One
lör 1/5 · 16:00Blackpool–Stevenage
League One
lör 8/5 · 13:30Stevenage–Huddersfield
League One
Spelade matcher den här säsongen
24/10 26Stevenage0–1Milton Keynes DonsLeague One20/10 26Stevenage3–0PlymouthLeague One
17/10 26Bradford2–0Stevenage
League One
10/10 26Stevenage1–0Wigan
League One
6/10 26Stevenage2–1Leicester
EFL Trophy
22/9 26Walsall1–6Stevenage
EFL Trophy
19/9 26Leyton Orient1–0Stevenage
League One
10/9 26Stevenage2–1Luton
League One
5/9 26Barnsley1–5Stevenage
League One
1/9 26Peterborough0–0Stevenage
League One
29/8 26Stevenage2–2Doncaster
League One
25/8 26Stevenage0–3Reading
Ligacupen
22/8 26Stevenage1–2Oxford United
League One
15/8 26Burton Albion1–1Stevenage
League One
7/8 26Wycombe1–2Stevenage
Ligacupen

Uppdaterad: 30 oktober 2026

Stevenage: tabellplacering – League One

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
11Leicester125-3-420:1718VFVVF
12Burton Albion134-5-418:1917VOOFF
13Stevenage114-3-415:1115FVFVF
14Milton Keynes Dons123-6-316:1915VVFVF
15Wycombe123-6-319:2315OOVFO

Stevenage: säsongsstatistik (League One)

Gjorda mål per match1,4
Insläppta mål per match1,0
Hemma: gjorda / insläppta1,5 / 1,0
Borta: gjorda / insläppta1,2 / 1,0
Hållna nollor3
Matcher utan gjort mål4

Kort

Gula kort18
Gula kort per match1,6
Röda kort0

Stevenage: spelarstatistik (League One)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
D. KempMF1195832187107,22
Wanya MarçalMF21321011007,20
J. MagennisAN1180833105107,09
C. PiergianniFÖ119900081207,04
T. VancootenFÖ119751062106,99
L. FreestoneFÖ76300031306,96
S. EarleyFÖ94710110206,91
L. James-WildinFÖ108720010206,83
P. PattersonMF93261274006,81
M. SmithMF41700011006,80
D. PhillipsMF119490041306,78
O. SandersonAN1152830199006,77
M. MellonAN928821115006,77
J. RobertsMF63231132006,75
J. HoughtonMF61170010006,72
J. PattendenMF1330000006,70
L. ThompsonMF116780010206,61
T. TaylorMF81780000006,54
B. BroggioAN83210062006,54
J. ReidAN21640022006,15
K. CaseyFÖ1280000003,35
C. CampbellMF110000000,00

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Stevenage: trupp

Målvakter

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Stevenage: övergångar

Nyförvärv

  • Wanya MarçalLeicester · kontraktslös14/9 26
  • M. SmithWigan · kontraktslös6/9 26
  • T. SetfordArsenal · lån31/8 26
  • K. CaseyWest Ham · lån31/8 26
  • T. TurhanBaşakşehir · lån31/8 26
  • M. MellonBurnley · övergång17/8 26
  • D. BardenNorwich · kontraktslös4/8 26
  • J. MagennisExeter City · kontraktslös30/6 26

Lämnat klubben

  • B. LubalaColchester · kontraktslös24/9 26
  • Joe KnightSutton Utd · lån7/9 26
  • D. ButlerSwindon Town · lån31/8 26
  • F. MarschallMillwall · övergång31/8 26
  • J. TaylorExeter City · lån31/8 26
  • J. ReidReading · övergång30/8 26
  • J. MalcolmYork · lån25/8 26
  • F. NorrisBishop's Stortford · lån5/8 26

Stevenage: fakta

LandEngland
Grundad1976
ArenaThe Lamex Stadium
Kapacitet7 100
Underlagnaturgräs
TurneringLeague One
Tabellplacering13:e · 15 poäng

Stevenage: vanliga frågor

Vilken arena spelar Stevenage på?

Stevenage spelar sina hemmamatcher på The Lamex Stadium (Stevenage, Hertfordshire), som tar 7 100 åskådare.

Var ligger Stevenage i tabellen?

Stevenage ligger på 13:e plats i League One med 15 poäng på 11 matcher (4 segrar, 3 oavgjorda, 4 förluster).

När spelar Stevenage nästa gång?

Nästa match: Leicester – Stevenage, lör 31/10 · 16:00 (League One).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Stevenage?

Senaste ligamatch: Stevenage 0–1 Milton Keynes Dons (24/10 26).

Vem är bäste målskytt i Stevenage?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är M. Mellon med 5 mål.

Stevenage: spelschema, tabell och speltips

Den här sidan ger en översikt över Stevenage (England) i alla turneringar laget spelar den här säsongen (League One, Ligacupen, EFL Trophy, FA-cupen): kommande matcher, senaste resultat, tabellplacering, säsongsstatistik och nyckelspelare. Speltips för matcherna i League One finns på ligans sida, och alla speltips finns på sidan Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.