Fotboll
Hem › Lag › Milton Keynes Dons
Milton Keynes Dons

Milton Keynes Dons – lagets statistik och form

England · grundad 2004 · Stadium mk

Milton Keynes Dons: turneringar 2026/27

League One14:e plats, 15 poängNästa: Doncaster · lör 31/10 · 16:00
Ligacupenomgång 128
EFL TrophyGroup South, Omgång 8Nästa: Bromley · tis 10/11 · 20:30
FA-cupen1/128-finalsNästa: Swindon Town · lör 7/11 · 16:00

Milton Keynes Dons: kommande matcher

lör 31/10 · 16:00Milton Keynes DonsTipsDoncasterLeague One · Inbördes möten (H2H)
lör 7/11 · 16:00Milton Keynes Dons–Swindon Town
FA-cupen · Inbördes möten (H2H)
tis 10/11 · 20:30Bromley–Milton Keynes Dons
EFL Trophy · Inbördes möten (H2H)
lör 14/11 · 16:00Milton Keynes Dons–Burton Albion
League One
lör 21/11 · 16:00Mansfield Town–Milton Keynes Dons
League One

Milton Keynes Dons: senaste resultat

Form i liganVVFVF
27/10 26Milton Keynes Dons4–1BromleyLeague One24/10 26Stevenage0–1Milton Keynes DonsLeague One20/10 26Blackpool2–0Milton Keynes DonsLeague One
17/10 26Milton Keynes Dons2–1Luton
League One
10/10 26Milton Keynes Dons1–5Reading
League One
6/10 26Milton Keynes Dons7–1Brentford U21
EFL Trophy
22/9 26Milton Keynes Dons4–1Crawley Town
EFL Trophy
17/9 26AFC Wimbledon0–0Milton Keynes Dons
League One

Milton Keynes Dons: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

lör 3/10 · 16:00Barnsley–Milton Keynes Dons
League One
lör 31/10 · 16:00Milton Keynes DonsTipsDoncaster
League One
lör 7/11 · 16:00Milton Keynes Dons–Swindon Town
FA-cupen
tis 10/11 · 20:30Bromley–Milton Keynes Dons
EFL Trophy
lör 14/11 · 16:00Milton Keynes Dons–Burton Albion
League One
lör 21/11 · 16:00Mansfield Town–Milton Keynes Dons
League One
lör 28/11 · 13:30Milton Keynes Dons–Notts County
League One
tis 1/12 · 20:45Bradford–Milton Keynes Dons
League One
lör 12/12 · 16:00Milton Keynes Dons–Cambridge United
League One
lör 19/12 · 16:00Stockport County–Milton Keynes Dons
League One
lör 26/12 · 16:00Milton Keynes Dons–Leyton Orient
League One
tis 29/12 · 20:45Plymouth–Milton Keynes Dons
League One
fre 1/1 · 16:00Reading–Milton Keynes Dons
League One
lör 9/1 · 16:00Milton Keynes Dons–Stockport County
League One
lör 16/1 · 16:00Luton–Milton Keynes Dons
League One
tis 19/1 · 20:45Milton Keynes Dons–Blackpool
League One
lör 23/1 · 16:00Milton Keynes Dons–Stevenage
League One
lör 30/1 · 16:00Doncaster–Milton Keynes Dons
League One
lör 6/2 · 16:00Leicester–Milton Keynes Dons
League One
tis 9/2 · 20:45Milton Keynes Dons–Wigan
League One
lör 13/2 · 16:00Milton Keynes Dons–Wycombe
League One
lör 20/2 · 16:00Peterborough–Milton Keynes Dons
League One
lör 27/2 · 16:00Burton Albion–Milton Keynes Dons
League One
lör 6/3 · 16:00Milton Keynes Dons–Oxford United
League One
lör 13/3 · 16:00Huddersfield–Milton Keynes Dons
League One
lör 20/3 · 16:00Milton Keynes Dons–Mansfield Town
League One
fre 26/3 · 16:00Milton Keynes Dons–Sheffield Wednesday
League One
mån 29/3 · 16:00Cambridge United–Milton Keynes Dons
League One
lör 3/4 · 16:00Milton Keynes Dons–Plymouth
League One
lör 10/4 · 16:00Leyton Orient–Milton Keynes Dons
League One
tis 13/4 · 20:45Bromley–Milton Keynes Dons
League One
lör 17/4 · 13:30Milton Keynes Dons–AFC Wimbledon
League One
lör 24/4 · 16:00Sheffield Wednesday–Milton Keynes Dons
League One
tis 27/4 · 20:45Milton Keynes Dons–Barnsley
League One
lör 1/5 · 16:00Notts County–Milton Keynes Dons
League One
lör 8/5 · 13:30Milton Keynes Dons–Bradford
League One
Spelade matcher den här säsongen
27/10 26Milton Keynes Dons4–1BromleyLeague One24/10 26Stevenage0–1Milton Keynes DonsLeague One20/10 26Blackpool2–0Milton Keynes DonsLeague One
17/10 26Milton Keynes Dons2–1Luton
League One
10/10 26Milton Keynes Dons1–5Reading
League One
6/10 26Milton Keynes Dons7–1Brentford U21
EFL Trophy
22/9 26Milton Keynes Dons4–1Crawley Town
EFL Trophy
17/9 26AFC Wimbledon0–0Milton Keynes Dons
League One
12/9 26Milton Keynes Dons1–1Peterborough
League One
5/9 26Wycombe3–3Milton Keynes Dons
League One
2/9 26Wigan3–1Milton Keynes Dons
League One
29/8 26Milton Keynes Dons0–0Leicester
League One
22/8 26Milton Keynes Dons1–1Huddersfield
League One
15/8 26Oxford United2–2Milton Keynes Dons
League One
8/8 26Norwich4–1Milton Keynes Dons
Ligacupen

Uppdaterad: 30 oktober 2026

Milton Keynes Dons: tabellplacering – League One

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
12Burton Albion134-5-418:1917VOOFF
13Stevenage114-3-415:1115FVFVF
14Milton Keynes Dons123-6-316:1915VVFVF
15Wycombe123-6-319:2315OOVFO
16Leyton Orient124-2-616:1414FFVOF

Milton Keynes Dons: säsongsstatistik (League One)

Gjorda mål per match1,3
Insläppta mål per match1,6
Hemma: gjorda / insläppta1,5 / 1,5
Borta: gjorda / insläppta1,2 / 1,7
Hållna nollor3
Matcher utan gjort mål3

Kort

Gula kort22
Gula kort per match1,8
Röda kort0

Mest använda formationer

3-1-4-2 (9×) · 4-1-4-1 (2×) · 5-3-2 (1×)

Milton Keynes Dons: spelarstatistik (League One)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
A. CollinsAN12909933012307,50
R. BarnettMF41640020007,05
C. GoodeFÖ1196920153107,02
C. NelsonFÖ86851062006,83
A. GilbeyMF1070721106506,82
S. NombeAN1299710207106,76
R. WintleMF12106901103206,73
B. WilesMF115270252006,63
S. SilveraAN84110130006,62
J. SandersFÖ84340030206,61
N. Mendez-LaingAN1210000006,60
M. EkpitetaFÖ118660020306,58
C. PatersonAN94061172206,53
R. Hepburn-MurphyAN1160000006,50
Elijah Xavier CampbellFÖ54340020006,41
C. BramallMF117370032205,98
D. BarlaserMF84240121005,68
D. CrowleyMF73260141005,36
I. FullahMF62120080005,36
G. JonesMF104660000005,22
J. MateteMF2330000104,27

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Milton Keynes Dons: trupp

Målvakter

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Milton Keynes Dons: övergångar

Nyförvärv

  • I. FullahCharlton · lån31/8 26
  • Elijah Xavier CampbellEverton · lån31/8 26
  • W. DennisBournemouth · övergång25/8 26
  • R. BarnettWrexham · lån19/8 26
  • S. SilveraMiddlesbrough · kontraktslös30/7 26
  • S. NombeRotherham · övergång23/7 26
  • R. WintleCardiff · kontraktslös12/7 26
  • D. BarlaserMiddlesbrough · kontraktslös3/7 26

Lämnat klubben

  • S. HoganWigan · kontraktslös11/9 26
  • C. WallerWorthing · lån7/9 26
  • J. LekoPenybont · kontraktslös26/8 26
  • Marcel GuzynskiBracknell Town · kontraktslös13/8 26
  • W. CollarBurton Albion · lån13/8 26
  • L. KellyPeterborough · övergång12/8 26
  • C. TruemanSheffield Wednesday · kontraktslös29/7 26
  • S. SherringRochdale · kontraktslös26/7 26

Milton Keynes Dons: fakta

LandEngland
Grundad2004
ArenaStadium mk
Kapacitet30 500
Underlagnaturgräs
TurneringLeague One
Tabellplacering14:e · 15 poäng

Milton Keynes Dons: vanliga frågor

Vilken arena spelar Milton Keynes Dons på?

Milton Keynes Dons spelar sina hemmamatcher på Stadium mk (Milton Keynes, Buckinghamshire), som tar 30 500 åskådare.

Var ligger Milton Keynes Dons i tabellen?

Milton Keynes Dons ligger på 14:e plats i League One med 15 poäng på 12 matcher (3 segrar, 6 oavgjorda, 3 förluster).

När spelar Milton Keynes Dons nästa gång?

Nästa match: Milton Keynes Dons – Doncaster, lör 31/10 · 16:00 (League One).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Milton Keynes Dons?

Senaste ligamatch: Milton Keynes Dons 4–1 Bromley (27/10 26).

Vem är bäste målskytt i Milton Keynes Dons?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är A. Collins med 12 mål.

Milton Keynes Dons: spelschema, tabell och speltips

Den här sidan ger en översikt över Milton Keynes Dons (England) i alla turneringar laget spelar den här säsongen (League One, Ligacupen, EFL Trophy, FA-cupen): kommande matcher, senaste resultat, tabellplacering, säsongsstatistik och nyckelspelare. Speltips för matcherna i League One finns på ligans sida, och alla speltips finns på sidan Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.