Fotboll
Hem › Lag › Huddersfield
Huddersfield

Huddersfield – lagets statistik och form

England · grundad 1908 · John Smith's Stadium

Huddersfield: turneringar 2026/27

League One1:a plats, 25 poängNästa: Bradford · lör 31/10 · 13:30
Ligacupenomgång 128
EFL TrophyGroup North, Omgång 8Nästa: Liverpool U21 · tis 10/11 · 20:00
FA-cupen1/128-finalsNästa: Exeter City · lör 7/11 · 16:00

Huddersfield: kommande matcher

lör 31/10 · 13:30BradfordTipsHuddersfieldLeague One · Inbördes möten (H2H)
tis 3/11 · 20:45Huddersfield–Luton
League One · Inbördes möten (H2H)
lör 7/11 · 16:00Huddersfield–Exeter City
FA-cupen · Inbördes möten (H2H)
tis 10/11 · 20:00Huddersfield–Liverpool U21
EFL Trophy
lör 14/11 · 16:00Wycombe–Huddersfield
League One

Huddersfield: senaste resultat

Form i liganVVVOV
24/10 26Huddersfield2–1WiganLeague One20/10 26Huddersfield4–1PeterboroughLeague One
17/10 26Plymouth0–2Huddersfield
League One
10/10 26Huddersfield2–2Sheffield Wednesday
League One
6/10 26Huddersfield5–0Rochdale
EFL Trophy
3/10 26Burton Albion1–3Huddersfield
League One
19/9 26Bromley2–1Huddersfield
League One
12/9 26Mansfield Town0–0Huddersfield
League One

Huddersfield: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

lör 31/10 · 13:30BradfordTipsHuddersfield
League One
tis 3/11 · 20:45Huddersfield–Luton
League One
lör 7/11 · 16:00Huddersfield–Exeter City
FA-cupen
tis 10/11 · 20:00Huddersfield–Liverpool U21
EFL Trophy
lör 14/11 · 16:00Wycombe–Huddersfield
League One
lör 21/11 · 16:00Huddersfield–Leicester
League One
tors 26/11 · 21:00Doncaster–Huddersfield
League One
tis 1/12 · 20:45Huddersfield–Stevenage
League One
lör 12/12 · 16:00Huddersfield–Leyton Orient
League One
lör 19/12 · 13:30Barnsley–Huddersfield
League One
lör 26/12 · 16:00Huddersfield–Blackpool
League One
tis 29/12 · 20:45Stockport County–Huddersfield
League One
fre 1/1 · 16:00Sheffield Wednesday–Huddersfield
League One
lör 9/1 · 16:00Huddersfield–Barnsley
League One
lör 16/1 · 16:00Huddersfield–Plymouth
League One
tis 19/1 · 20:45Peterborough–Huddersfield
League One
lör 23/1 · 16:00Wigan–Huddersfield
League One
lör 30/1 · 13:30Huddersfield–Bradford
League One
lör 6/2 · 16:00Huddersfield–Cambridge United
League One
tis 9/2 · 20:45Oxford United–Huddersfield
League One
lör 13/2 · 16:00Notts County–Huddersfield
League One
lör 20/2 · 16:00Huddersfield–Mansfield Town
League One
lör 27/2 · 16:00Huddersfield–Wycombe
League One
lör 6/3 · 16:00AFC Wimbledon–Huddersfield
League One
lör 13/3 · 16:00Huddersfield–Milton Keynes Dons
League One
lör 20/3 · 16:00Leicester–Huddersfield
League One
fre 26/3 · 16:00Huddersfield–Reading
League One
mån 29/3 · 16:00Leyton Orient–Huddersfield
League One
lör 3/4 · 16:00Huddersfield–Stockport County
League One
lör 10/4 · 16:00Blackpool–Huddersfield
League One
tis 13/4 · 20:45Luton–Huddersfield
League One
lör 17/4 · 16:00Huddersfield–Bromley
League One
lör 24/4 · 16:00Reading–Huddersfield
League One
tis 27/4 · 20:45Huddersfield–Burton Albion
League One
lör 1/5 · 16:00Huddersfield–Doncaster
League One
lör 8/5 · 13:30Stevenage–Huddersfield
League One
Spelade matcher den här säsongen
24/10 26Huddersfield2–1WiganLeague One20/10 26Huddersfield4–1PeterboroughLeague One
17/10 26Plymouth0–2Huddersfield
League One
10/10 26Huddersfield2–2Sheffield Wednesday
League One
6/10 26Huddersfield5–0Rochdale
EFL Trophy
3/10 26Burton Albion1–3Huddersfield
League One
19/9 26Bromley2–1Huddersfield
League One
12/9 26Mansfield Town0–0Huddersfield
League One
8/9 26Doncaster1–3Huddersfield
EFL Trophy
5/9 26Huddersfield1–1Notts County
League One
1/9 26Huddersfield3–1Oxford United
League One
29/8 26Cambridge United1–2Huddersfield
League One
22/8 26Milton Keynes Dons1–1Huddersfield
League One
15/8 26Huddersfield3–0AFC Wimbledon
League One
8/8 26Preston1–1Huddersfield
Ligacupen

Uppdaterad: 30 oktober 2026

Huddersfield: tabellplacering – League One

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
1Huddersfield127-4-124:1125VVVOV
2Stockport County137-2-424:1323FOVVV
3Oxford United116-4-119:1022VOVOV

Huddersfield: säsongsstatistik (League One)

Gjorda mål per match2,0
Insläppta mål per match0,9
Hemma: gjorda / insläppta2,5 / 1,0
Borta: gjorda / insläppta1,5 / 0,8
Hållna nollor3
Matcher utan gjort mål1

Kort

Gula kort17
Gula kort per match1,4
Röda kort1

Mest använda formationer

3-4-2-1 (6×) · 3-4-1-2 (2×) · 4-4-2 (1×)

Huddersfield: spelarstatistik (League One)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
D. Sanches FernandesAN12957652014107,72
C. HumphreysMF87200262107,50
J. WhatmoughFÖ1900000007,30
J. TaylorAN11906823422207,17
I. BronkhorstMF12108020122107,03
M. WallaceFÖ97330044207,00
A. CollinsMF96790331106,99
R. LedsonMF64880331106,92
B. MumbaMF96062164116,85
B. RadulovićAN946931148106,83
M. HarnessMF126261264106,77
J. Smith-SwayMF52060022006,76
J. LowFÖ62730041106,72
S. RoughanFÖ52960022006,70
I. BowatFÖ12104200102106,67
George SebineAN2180000006,60
D. KasumuMF3870000106,57
A. FletcherAN1264020165106,55
R. BalkerFÖ97990151106,44
L. GoochFÖ4310000005,18
S. TovideAN3330000004,26
E. BrierleyMF190000003,21

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Huddersfield: trupp

Målvakter

1M. YoungNationalitetEnglandÅlder19 årLängd191 cm31J. AlnwickNationalitetEnglandÅlder32 årLängd187 cmVikt82 kg
33N. TzanevNationalitetNya ZeelandÅlder29 årLängd195 cmVikt90 kg
35F. HurlÅlder20 år
41Ellis JamesÅlder21 år

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Huddersfield: övergångar

Nyförvärv

  • S. TovideColchester · kontraktslös2/9 26
  • C. HumphreysIpswich · lån31/8 26
  • A. CollinsPeterborough · kontraktslös12/8 26
  • I. BowatPortsmouth · övergång4/8 26
  • D. Sanches FernandesExcelsior · övergång20/7 26
  • I. BronkhorstExcelsior · kontraktslös2/7 26
  • A. FletcherBlackpool · kontraktslös30/6 26
  • E. BrierleyBrentford · övergång30/6 26

Lämnat klubben

  • George SebineRotherham · lån1/9 26
  • A. EvansWalsall · lån31/8 26
  • Tom IorpendaSwansea · övergång30/8 26
  • M. MillerBromley · kontraktslös27/8 26
  • Sahil BashirMorton · lån24/8 26
  • Omari MrishoCrawley Town · kontraktslös27/7 26
  • L. NichollsPreston · övergång30/6 26
  • Neo EcclestonHartlepool · kontraktslös30/6 26

Huddersfield: fakta

LandEngland
Grundad1908
ArenaJohn Smith's Stadium
Kapacitet24 554
Underlagnaturgräs
TurneringLeague One
Tabellplacering1:a · 25 poäng

Huddersfield: vanliga frågor

Vilken arena spelar Huddersfield på?

Huddersfield spelar sina hemmamatcher på John Smith's Stadium (Huddersfield, West Yorkshire), som tar 24 554 åskådare.

Var ligger Huddersfield i tabellen?

Huddersfield ligger på 1:a plats i League One med 25 poäng på 12 matcher (7 segrar, 4 oavgjorda, 1 förlust).

När spelar Huddersfield nästa gång?

Nästa match: Bradford – Huddersfield, lör 31/10 · 13:30 (League One).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Huddersfield?

Senaste ligamatch: Huddersfield 2–1 Wigan (24/10 26).

Vem är bäste målskytt i Huddersfield?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är J. Taylor med 8 mål.

Huddersfield: spelschema, tabell och speltips

Den här sidan ger en översikt över Huddersfield (England) i alla turneringar laget spelar den här säsongen (League One, Ligacupen, EFL Trophy, FA-cupen): kommande matcher, senaste resultat, tabellplacering, säsongsstatistik och nyckelspelare. Speltips för matcherna i League One finns på ligans sida, och alla speltips finns på sidan Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.