Fotboll
Hem › Lag › Bradford
Bradford

Bradford – lagets statistik och form

England · grundad 1903 · University of Bradford Stadium

Bradford: turneringar 2026/27

League One4:e plats, 22 poängNästa: Huddersfield · lör 31/10 · 13:30
LigacupenkvartsfinalNästa: Manchester City · mån 14/12 · 20:45
EFL TrophyGroup North, Omgång 3Nästa: York · tis 10/11 · 20:30
FA-cupen1/128-finalsNästa: Marine · lör 7/11 · 16:00

Bradford: kommande matcher

lör 31/10 · 13:30BradfordTipsHuddersfieldLeague One · Inbördes möten (H2H)
lör 7/11 · 16:00Bradford–Marine
FA-cupen
tis 10/11 · 20:30Bradford–York
EFL Trophy
lör 14/11 · 16:00Leicester–Bradford
League One
lör 21/11 · 16:00Bradford–Doncaster
League One

Bradford: senaste resultat

Form i liganOOVOO
27/10 26Bradford2–0Peterborough
Ligacupen24/10 26Oxford United0–0BradfordLeague One20/10 26Burton Albion0–0BradfordLeague One
17/10 26Bradford2–0Stevenage
League One
10/10 26Bradford0–0Leyton Orient
League One
6/10 26Rotherham0–4Bradford
EFL Trophy
3/10 26Reading1–1Bradford
League One
22/9 26Bradford2–1Newcastle United U21
EFL Trophy

Bradford: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

lör 31/10 · 13:30BradfordTipsHuddersfield
League One
lör 7/11 · 16:00Bradford–Marine
FA-cupen
tis 10/11 · 20:30Bradford–York
EFL Trophy
lör 14/11 · 16:00Leicester–Bradford
League One
lör 21/11 · 16:00Bradford–Doncaster
League One
tis 24/11 · 20:45Bradford–Barnsley
League One
lör 28/11 · 16:00Wycombe–Bradford
League One
tis 1/12 · 20:45Bradford–Milton Keynes Dons
League One
lör 12/12 · 16:00Bradford–AFC Wimbledon
League One
mån 14/12 · 20:45Manchester City–Bradford
Ligacupen
lör 19/12 · 16:00Bromley–Bradford
League One
lör 26/12 · 16:00Bradford–Stockport County
League One
tis 29/12 · 20:45Blackpool–Bradford
League One
fre 1/1 · 16:00Wigan–Bradford
League One
lör 9/1 · 16:00Bradford–Bromley
League One
lör 16/1 · 16:00Stevenage–Bradford
League One
tis 19/1 · 20:45Bradford–Burton Albion
League One
lör 23/1 · 16:00Bradford–Oxford United
League One
lör 30/1 · 13:30Huddersfield–Bradford
League One
lör 6/2 · 16:00Bradford–Plymouth
League One
tis 9/2 · 20:45Cambridge United–Bradford
League One
lör 13/2 · 16:00Mansfield Town–Bradford
League One
lör 20/2 · 16:00Bradford–Notts County
League One
lör 27/2 · 16:00Bradford–Leicester
League One
lör 6/3 · 16:00Peterborough–Bradford
League One
lör 13/3 · 16:00Bradford–Sheffield Wednesday
League One
lör 20/3 · 16:00Doncaster–Bradford
League One
fre 26/3 · 16:00Bradford–Wigan
League One
mån 29/3 · 16:00Stockport County–Bradford
League One
lör 3/4 · 16:00Bradford–Blackpool
League One
lör 10/4 · 16:00AFC Wimbledon–Bradford
League One
tis 13/4 · 20:45Barnsley–Bradford
League One
lör 17/4 · 16:00Bradford–Luton
League One
lör 24/4 · 16:00Leyton Orient–Bradford
League One
tis 27/4 · 20:45Bradford–Reading
League One
lör 1/5 · 16:00Bradford–Wycombe
League One
lör 8/5 · 13:30Milton Keynes Dons–Bradford
League One
Spelade matcher den här säsongen
27/10 26Bradford2–0Peterborough
Ligacupen24/10 26Oxford United0–0BradfordLeague One20/10 26Burton Albion0–0BradfordLeague One
17/10 26Bradford2–0Stevenage
League One
10/10 26Bradford0–0Leyton Orient
League One
6/10 26Rotherham0–4Bradford
EFL Trophy
3/10 26Reading1–1Bradford
League One
22/9 26Bradford2–1Newcastle United U21
EFL Trophy
19/9 26Luton0–1Bradford
League One
12/9 26Notts County0–1Bradford
League One
8/9 26Leyton Orient1–3Bradford
Ligacupen
5/9 26Bradford1–0Mansfield Town
League One
1/9 26Bradford1–2Cambridge United
League One
29/8 26Plymouth2–0Bradford
League One
26/8 26Bradford0–0Burnley
Ligacupen
20/8 26Sheffield Wednesday0–1Bradford
League One
15/8 26Bradford2–0Peterborough
League One
8/8 26Bradford2–0Rochdale
Ligacupen

Uppdaterad: 30 oktober 2026

Bradford: tabellplacering – League One

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
2Stockport County137-2-424:1323FOVVV
3Oxford United116-4-119:1022VOVOV
4Bradford126-4-210:522OOVOO
5Plymouth137-1-521:1922VFFVV
6Reading126-3-325:1321VVFVO

Bradford: säsongsstatistik (League One)

Gjorda mål per match0,8
Insläppta mål per match0,4
Hemma: gjorda / insläppta1,2 / 0,4
Borta: gjorda / insläppta0,6 / 0,4
Hållna nollor9
Matcher utan gjort mål4

Kort

Gula kort25
Gula kort per match2,1
Röda kort0

Mest använda formationer

3-4-2-1 (11×)

Bradford: spelarstatistik (League One)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
A. BaldwinFÖ1210741062107,31
J. NeufvilleMF76020031007,19
M. PenningtonFÖ119640160207,12
I. TourayMF1210750040307,03
C. ConnollyMF12107601116506,94
A. SarcevicMF12104820155406,90
N. PowellMF1229910113106,89
George Christopher John PrattFÖ87201021306,86
K. JacksonAN126730163106,75
R. WelchFÖ21160031006,70
Henry CartwrightMF3360000006,70
C. O'KeeffeFÖ72520010006,66
S. HumphrysAN2400020006,63
Kieran MorganMF2370000106,56
W. SwanAN93371062006,55
A. PhillipsMF1149701112106,55
B. PointonAN117602196106,22
J. BeesleyAN1175211114106,04
M. GillespheyFÖ83611032104,90
G. LapslieMF21040031004,39

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Bradford: trupp

Målvakter

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Bradford: övergångar

Nyförvärv

  • C. O'KeeffeBarnsley · övergång31/8 26
  • H. MatthewsPortsmouth · lån30/8 26
  • Kieran MorganQPR · lån30/8 26
  • George Christopher John PrattBlackburn · lån26/8 26
  • C. DawsonRotherham · kontraktslös12/8 26
  • R. WelchEverton · övergång5/8 26
  • H. CartwrightLeicester · övergång2/7 26
  • A. PhillipsBarnsley · övergång30/6 26

Lämnat klubben

  • C. DoyleDoyle Colin · kontraktslös3/10 26
  • S. WalkerWatford · övergång11/8 26
  • L. EvansNorthampton · kontraktslös6/8 26
  • A. CookGrimsby · kontraktslös30/6 26
  • C. KellyBristol Rovers · kontraktslös30/6 26
  • N. ByrneDoncaster · kontraktslös30/6 26
  • M. PowerWigan · övergång30/6 26
  • C. TiltBurton Albion · övergång30/6 26

Bradford: fakta

LandEngland
Grundad1903
ArenaUniversity of Bradford Stadium
Kapacitet25 136
Underlagnaturgräs
TurneringLeague One
Tabellplacering4:e · 22 poäng

Bradford: vanliga frågor

Vilken arena spelar Bradford på?

Bradford spelar sina hemmamatcher på University of Bradford Stadium (Bradford, West Yorkshire), som tar 25 136 åskådare.

Var ligger Bradford i tabellen?

Bradford ligger på 4:e plats i League One med 22 poäng på 12 matcher (6 segrar, 4 oavgjorda, 2 förluster).

När spelar Bradford nästa gång?

Nästa match: Bradford – Huddersfield, lör 31/10 · 13:30 (League One).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Bradford?

Senaste ligamatch: Oxford United 0–0 Bradford (24/10 26).

Vem är bäste målskytt i Bradford?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är N. Powell med 5 mål.

Bradford: spelschema, tabell och speltips

Bradford (England) spelar i följande turneringar den här säsongen: League One, Ligacupen, EFL Trophy, FA-cupen. Här hittar du spelschema och resultat, tabellplacering, siffror från hela säsongen, truppen och klubbens bästa spelare. Tips för matcherna i League One finns på turneringens sida, och fler speltips hittar du i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.