Fotboll
Hem › Lag › Blackpool
Blackpool

Blackpool – lagets statistik och form

England · grundad 1887 · Bloomfield Road

Blackpool: turneringar 2026/27

Blackpool: kommande matcher

sön 1/11 · 15:00Sheffield WednesdayTipsBlackpoolLeague One · Inbördes möten (H2H)
lör 7/11 · 16:00AFC Hornchurch–Blackpool
FA-cupen
lör 14/11 · 16:00AFC Wimbledon–Blackpool
League One
lör 21/11 · 13:30Blackpool–Wigan
League One
lör 28/11 · 16:00Stevenage–Blackpool
League One

Blackpool: senaste resultat

Form i liganFVFFF
27/10 26Blackpool3–2Aston Villa U21
EFL Trophy24/10 26Blackpool1–4Mansfield TownLeague One20/10 26Blackpool2–0Milton Keynes DonsLeague One
17/10 26Leyton Orient2–0Blackpool
League One
10/10 26Cambridge United1–0Blackpool
League One
6/10 26Blackpool2–2Crewe
EFL Trophy
22/9 26Wigan3–2Blackpool
EFL Trophy
19/9 26Blackpool2–4Plymouth
League One

Blackpool: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

lör 26/9 · 16:00Notts County–Blackpool
League One
sön 1/11 · 15:00Sheffield WednesdayTipsBlackpool
League One
lör 7/11 · 16:00AFC Hornchurch–Blackpool
FA-cupen
lör 14/11 · 16:00AFC Wimbledon–Blackpool
League One
lör 21/11 · 13:30Blackpool–Wigan
League One
tis 24/11 · 20:45Blackpool–Leicester
League One
lör 28/11 · 16:00Stevenage–Blackpool
League One
tis 1/12 · 20:45Blackpool–Luton
League One
lör 12/12 · 16:00Oxford United–Blackpool
League One
lör 19/12 · 16:00Blackpool–Burton Albion
League One
lör 26/12 · 16:00Huddersfield–Blackpool
League One
tis 29/12 · 20:45Blackpool–Bradford
League One
fre 1/1 · 16:00Blackpool–Doncaster
League One
fre 8/1 · 21:00Burton Albion–Blackpool
League One
lör 16/1 · 16:00Blackpool–Leyton Orient
League One
tis 19/1 · 20:45Milton Keynes Dons–Blackpool
League One
lör 23/1 · 16:00Mansfield Town–Blackpool
League One
lör 30/1 · 16:00Blackpool–Sheffield Wednesday
League One
lör 6/2 · 16:00Peterborough–Blackpool
League One
tis 9/2 · 20:45Blackpool–Barnsley
League One
lör 13/2 · 16:00Blackpool–Reading
League One
lör 20/2 · 16:00Bromley–Blackpool
League One
lör 27/2 · 16:00Blackpool–AFC Wimbledon
League One
lör 6/3 · 16:00Wycombe–Blackpool
League One
lör 13/3 · 16:00Blackpool–Stockport County
League One
lör 20/3 · 16:00Wigan–Blackpool
League One
fre 26/3 · 16:00Doncaster–Blackpool
League One
mån 29/3 · 16:00Blackpool–Oxford United
League One
lör 3/4 · 16:00Bradford–Blackpool
League One
lör 10/4 · 16:00Blackpool–Huddersfield
League One
tis 13/4 · 20:45Blackpool–Notts County
League One
lör 17/4 · 16:00Plymouth–Blackpool
League One
lör 24/4 · 16:00Blackpool–Cambridge United
League One
tis 27/4 · 20:45Leicester–Blackpool
League One
lör 1/5 · 16:00Blackpool–Stevenage
League One
lör 8/5 · 13:30Luton–Blackpool
League One
Spelade matcher den här säsongen
27/10 26Blackpool3–2Aston Villa U21
EFL Trophy24/10 26Blackpool1–4Mansfield TownLeague One20/10 26Blackpool2–0Milton Keynes DonsLeague One
17/10 26Leyton Orient2–0Blackpool
League One
10/10 26Cambridge United1–0Blackpool
League One
6/10 26Blackpool2–2Crewe
EFL Trophy
22/9 26Wigan3–2Blackpool
EFL Trophy
19/9 26Blackpool2–4Plymouth
League One
12/9 26Blackpool2–2Bromley
League One
5/9 26Reading3–1Blackpool
League One
2/9 26Barnsley2–1Blackpool
League One
29/8 26Blackpool4–0Peterborough
League One
25/8 26Blackpool1–4Lincoln
Ligacupen
22/8 26Stockport County1–2Blackpool
League One
15/8 26Blackpool1–1Wycombe
League One
8/8 26Grimsby1–3Blackpool
Ligacupen

Uppdaterad: 30 oktober 2026

Blackpool: tabellplacering – League One

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
18Doncaster123-3-613:1612FVFFV
19Notts County112-5-411:1411OVFFF
20Blackpool113-2-616:2011FVFFF
21Peterborough122-4-611:2110OFOVF
22Bromley122-3-711:309FOFFF

Blackpool: säsongsstatistik (League One)

Gjorda mål per match1,5
Insläppta mål per match1,8
Hemma: gjorda / insläppta2,0 / 1,8
Borta: gjorda / insläppta0,8 / 1,8
Hållna nollor2
Matcher utan gjort mål2

Kort

Gula kort20
Gula kort per match1,8
Röda kort1

Mest använda formationer

4-1-3-2 (8×) · 4-2-3-1 (2×) · 4-4-2 (1×)

Blackpool: spelarstatistik (League One)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
A. MorganMF118421081307,17
J. EarlFÖ54190031006,94
J. BowlerMF11957222310106,90
C. HamiltonAN42560011106,90
Z. AshworthFÖ86460183106,82
L. ClarksonMF103691164006,81
O. CaseyFÖ119900192206,81
J. WilliamsFÖ119901041206,69
D. TaylorAN31051011006,68
Finley MunroeFÖ114911121406,64
J. BrownMF72491031006,62
D. CharlesAN1150822103006,61
T. BloxhamAN1165321118006,60
Karoy AndersonMF1198920114306,60
J. YatesAN94982043106,55
G. HoneymanMF74090132116,26
K. KouassiAN2890011006,25
I. NiskanenMF52180022006,06
H. CoulsonFÖ31180011104,70
A. LyonsFÖ2290000004,37

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Blackpool: trupp

Målvakter

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Blackpool: övergångar

Nyförvärv

  • J. YatesLuton · lån25/8 26
  • J. EarlBarnsley · övergång25/8 26
  • L. SouthwoodBristol Rovers · övergång10/8 26
  • Finley MunroeMiddlesbrough · lån9/8 26
  • J. WilliamsPortsmouth · lån28/7 26
  • Karoy AndersonCharlton · övergång20/7 26
  • D. CharlesHuddersfield · lån30/6 26
  • I. NiskanenExeter City · kontraktslös30/6 26

Lämnat klubben

  • K. KouassiColchester · övergång31/8 26
  • T. UptonAFC Fylde · kontraktslös21/8 26
  • T. UptonAFC Fylde · lån20/8 26
  • F. RavizzoliLeicester · övergång9/8 26
  • James ButterworthBamber Bridge · lån3/8 26
  • M. EbioweiCrawley Town · kontraktslös23/7 26
  • A. FletcherHuddersfield · kontraktslös30/6 26
  • J. HusbandDoncaster · kontraktslös30/6 26

Blackpool: fakta

LandEngland
Grundad1887
ArenaBloomfield Road
Kapacitet17 625
Underlagnaturgräs
TurneringLeague One
Tabellplacering20:e · 11 poäng

Blackpool: vanliga frågor

Vilken arena spelar Blackpool på?

Blackpool spelar sina hemmamatcher på Bloomfield Road (Blackpool, Lancashire), som tar 17 625 åskådare.

Var ligger Blackpool i tabellen?

Blackpool ligger på 20:e plats i League One med 11 poäng på 11 matcher (3 segrar, 2 oavgjorda, 6 förluster).

När spelar Blackpool nästa gång?

Nästa match: Sheffield Wednesday – Blackpool, sön 1/11 · 15:00 (League One).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Blackpool?

Senaste ligamatch: Blackpool 1–4 Mansfield Town (24/10 26).

Vem är bäste målskytt i Blackpool?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är J. Yates med 4 mål.

Blackpool: spelschema, tabell och speltips

Den här sidan ger en översikt över Blackpool (England) i alla turneringar laget spelar den här säsongen (League One, Ligacupen, EFL Trophy, FA-cupen): kommande matcher, senaste resultat, tabellplacering, säsongsstatistik och nyckelspelare. Speltips för matcherna i League One finns på ligans sida, och alla speltips finns på sidan Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.