Fotboll
Hem › Lag › Peterborough
Peterborough

Peterborough – lagets statistik och form

England · grundad 1934 · Weston Homes Stadium

Peterborough: turneringar 2026/27

League One21:a plats, 10 poängNästa: Luton · lör 31/10 · 16:00
Ligacupenåttondelsfinal
EFL TrophyGroup South, Omgång 4Nästa: Luton · tis 17/11 · 20:00
FA-cupen1/128-finalsNästa: Reading · lör 7/11 · 21:00

Peterborough: kommande matcher

lör 31/10 · 16:00PeterboroughTipsLutonLeague One · Inbördes möten (H2H)
lör 7/11 · 21:00Peterborough–Reading
FA-cupen · Inbördes möten (H2H)
lör 14/11 · 16:00Peterborough–Oxford United
League One
tis 17/11 · 20:00Luton–Peterborough
EFL Trophy · Inbördes möten (H2H)
lör 21/11 · 16:00Plymouth–Peterborough
League One

Peterborough: senaste resultat

Form i liganOFOVF
27/10 26Bradford2–0Peterborough
Ligacupen24/10 26Bromley1–1PeterboroughLeague One20/10 26Huddersfield4–1PeterboroughLeague One
17/10 26Peterborough2–2Burton Albion
League One
10/10 26Leicester1–3Peterborough
League One
6/10 26Peterborough4–1Ipswich Town U21
EFL Trophy
26/9 26Stockport County1–0Peterborough
League One
22/9 26Peterborough3–1Colchester
EFL Trophy

Peterborough: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

lör 3/10 · 16:00Peterborough–Notts County
League One
lör 31/10 · 16:00PeterboroughTipsLuton
League One
lör 7/11 · 21:00Peterborough–Reading
FA-cupen
lör 14/11 · 16:00Peterborough–Oxford United
League One
tis 17/11 · 20:00Luton–Peterborough
EFL Trophy
lör 21/11 · 16:00Plymouth–Peterborough
League One
lör 28/11 · 13:30Peterborough–Cambridge United
League One
tis 1/12 · 20:45Leyton Orient–Peterborough
League One
lör 12/12 · 16:00Peterborough–Barnsley
League One
lör 19/12 · 16:00Wigan–Peterborough
League One
lör 26/12 · 16:00Peterborough–Wycombe
League One
tis 29/12 · 21:00Reading–Peterborough
League One
fre 1/1 · 16:00AFC Wimbledon–Peterborough
League One
lör 9/1 · 16:00Peterborough–Wigan
League One
lör 16/1 · 16:00Burton Albion–Peterborough
League One
tis 19/1 · 20:45Peterborough–Huddersfield
League One
lör 23/1 · 16:00Peterborough–Bromley
League One
lör 30/1 · 16:00Luton–Peterborough
League One
lör 6/2 · 16:00Peterborough–Blackpool
League One
tis 9/2 · 20:45Stevenage–Peterborough
League One
lör 13/2 · 16:00Sheffield Wednesday–Peterborough
League One
lör 20/2 · 16:00Peterborough–Milton Keynes Dons
League One
lör 27/2 · 13:30Cambridge United–Peterborough
League One
lör 6/3 · 16:00Peterborough–Bradford
League One
lör 13/3 · 16:00Mansfield Town–Peterborough
League One
lör 20/3 · 16:00Peterborough–Plymouth
League One
fre 26/3 · 16:00Peterborough–AFC Wimbledon
League One
mån 29/3 · 16:00Wycombe–Peterborough
League One
lör 3/4 · 16:00Peterborough–Reading
League One
lör 10/4 · 16:00Barnsley–Peterborough
League One
tis 13/4 · 20:45Peterborough–Stockport County
League One
lör 17/4 · 16:00Doncaster–Peterborough
League One
lör 24/4 · 16:00Peterborough–Leicester
League One
tis 27/4 · 20:45Notts County–Peterborough
League One
lör 1/5 · 16:00Oxford United–Peterborough
League One
lör 8/5 · 13:30Peterborough–Leyton Orient
League One
Spelade matcher den här säsongen
27/10 26Bradford2–0Peterborough
Ligacupen24/10 26Bromley1–1PeterboroughLeague One20/10 26Huddersfield4–1PeterboroughLeague One
17/10 26Peterborough2–2Burton Albion
League One
10/10 26Leicester1–3Peterborough
League One
6/10 26Peterborough4–1Ipswich Town U21
EFL Trophy
26/9 26Stockport County1–0Peterborough
League One
22/9 26Peterborough3–1Colchester
EFL Trophy
19/9 26Peterborough0–2Doncaster
League One
15/9 26Peterborough3–3Barnsley
Ligacupen
12/9 26Milton Keynes Dons1–1Peterborough
League One
5/9 26Peterborough1–2Sheffield Wednesday
League One
1/9 26Peterborough0–0Stevenage
League One
29/8 26Blackpool4–0Peterborough
League One
25/8 26Watford1–5Peterborough
Ligacupen
22/8 26Peterborough2–1Mansfield Town
League One
15/8 26Bradford2–0Peterborough
League One
8/8 26Bristol Rovers0–1Peterborough
Ligacupen

Uppdaterad: 30 oktober 2026

Peterborough: tabellplacering – League One

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
19Notts County112-5-411:1411OVFFF
20Blackpool113-2-616:2011FVFFF
21Peterborough122-4-611:2110OFOVF
22Bromley122-3-711:309FOFFF
23Barnsley112-2-711:218FFFFO

Peterborough: säsongsstatistik (League One)

Gjorda mål per match0,9
Insläppta mål per match1,8
Hemma: gjorda / insläppta1,0 / 1,4
Borta: gjorda / insläppta0,9 / 2,0
Hållna nollor1
Matcher utan gjort mål5

Kort

Gula kort19
Gula kort per match1,6
Röda kort1

Mest använda formationer

4-2-3-1 (11×) · 4-3-3 (1×)

Peterborough: spelarstatistik (League One)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
O. EdwardsMF106972152007,13
C. Conn-ClarkeMF6861021006,92
G. NevettFÖ1900000006,90
Joshua FeeneyFÖ87200010206,84
B. WoodsMF84192092006,83
H. LeonardAN121054313212106,81
T. O'ConnorFÖ53450000006,77
E. WeirFÖ31700011106,73
Harley MillsFÖ119100161106,68
L. KellyMF129050062106,65
Harry AshfieldMF84010093006,65
Vernon MasaraAN61351051006,61
M. GarbettMF3971022106,56
C. JohnstonMF97700020306,53
Ethan WilliamsMF1169300146106,52
Lucca MendonçaFÖ54500020206,50
D. OrmerodAN92180050006,49
Bolu ShofowokeMF127980142006,39
B. KhelaMF104820093306,36
Harrison JonesMF84020041005,80
James DornellyFÖ63760100005,75
D. OkagbueFÖ65210030104,49

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Peterborough: trupp

Målvakter

1A. BassNationalitetEnglandÅlder27 årLängd191 cmVikt72 kg
23C. Andeng NdiNationalitetKamerunÅlder22 år
31B. SmithNationalitetEnglandÅlder20 år

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Peterborough: övergångar

Nyförvärv

  • Harry AshfieldWrexham · övergång31/8 26
  • Joshua FeeneyAston Villa · lån30/8 26
  • D. OrmerodAFC Fylde · övergång25/8 26
  • Vernon MasaraBurnley · övergång12/8 26
  • Ethan WilliamsManchester United · övergång12/8 26
  • L. KellyMilton Keynes Dons · övergång12/8 26
  • T. O'ConnorWrexham · kontraktslös30/6 26
  • O. EdwardsColchester · kontraktslös30/6 26

Lämnat klubben

  • G. NevettTranmere · lån31/8 26
  • K. LolosRotherham · lån31/8 26
  • David KamaraTranmere · lån31/8 26
  • Joseph AndrewsChesham United · lån13/8 26
  • A. CollinsHuddersfield · kontraktslös12/8 26
  • T. LeesHarrogate Town · kontraktslös29/7 26
  • K. LisbieMillwall · övergång25/7 26
  • P. AderojuCrawley Town · lån9/7 26

Peterborough: fakta

LandEngland
Grundad1934
ArenaWeston Homes Stadium
Kapacitet15 142
Underlagnaturgräs
TurneringLeague One
Tabellplacering21:a · 10 poäng

Peterborough: vanliga frågor

Vilken arena spelar Peterborough på?

Peterborough spelar sina hemmamatcher på Weston Homes Stadium (Peterborough), som tar 15 142 åskådare.

Var ligger Peterborough i tabellen?

Peterborough ligger på 21:a plats i League One med 10 poäng på 12 matcher (2 segrar, 4 oavgjorda, 6 förluster).

När spelar Peterborough nästa gång?

Nästa match: Peterborough – Luton, lör 31/10 · 16:00 (League One).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Peterborough?

Senaste ligamatch: Bromley 1–1 Peterborough (24/10 26).

Vem är bäste målskytt i Peterborough?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är H. Leonard med 9 mål.

Peterborough: spelschema, tabell och speltips

Den här sidan ger en översikt över Peterborough (England) i alla turneringar laget spelar den här säsongen (League One, Ligacupen, EFL Trophy, FA-cupen): kommande matcher, senaste resultat, tabellplacering, säsongsstatistik och nyckelspelare. Speltips för matcherna i League One finns på ligans sida, och alla speltips finns på sidan Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.