Fotboll
Hem › Lag › Sheffield Wednesday
Sheffield Wednesday

Sheffield Wednesday – lagets statistik och form

England · grundad 1867 · Hillsborough

Sheffield Wednesday: turneringar 2026/27

League One9:e plats, 19 poängNästa: Blackpool · sön 1/11 · 15:00
Ligacupenomgång 64
EFL TrophyGroup North, Omgång 1Nästa: Accrington ST · tis 10/11 · 20:00
FA-cupen1/128-finalsNästa: Oldham · sön 8/11 · 18:15

Sheffield Wednesday: kommande matcher

sön 1/11 · 15:00Sheffield WednesdayTipsBlackpoolLeague One · Inbördes möten (H2H)
sön 8/11 · 18:15Oldham–Sheffield Wednesday
FA-cupen · Inbördes möten (H2H)
tis 10/11 · 20:00Sheffield Wednesday–Accrington ST
EFL Trophy
lör 14/11 · 16:00Sheffield Wednesday–Plymouth
League One
fre 20/11 · 21:00Barnsley–Sheffield Wednesday
League One

Sheffield Wednesday: senaste resultat

Form i liganOFFVO
27/10 26Sheffield Wednesday1–1Cambridge UnitedLeague One24/10 26Doncaster2–0Sheffield WednesdayLeague One20/10 26Notts County2–0Sheffield WednesdayLeague One
17/10 26Sheffield Wednesday5–0AFC Wimbledon
League One
10/10 26Huddersfield2–2Sheffield Wednesday
League One
6/10 26Sheffield Wednesday2–0Sunderland U21
EFL Trophy
22/9 26Salford City1–2Sheffield Wednesday
EFL Trophy
19/9 26Sheffield Wednesday0–0Stockport County
League One

Sheffield Wednesday: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

sön 1/11 · 15:00Sheffield WednesdayTipsBlackpool
League One
sön 8/11 · 18:15Oldham–Sheffield Wednesday
FA-cupen
tis 10/11 · 20:00Sheffield Wednesday–Accrington ST
EFL Trophy
lör 14/11 · 16:00Sheffield Wednesday–Plymouth
League One
fre 20/11 · 21:00Barnsley–Sheffield Wednesday
League One
tis 24/11 · 20:45Stevenage–Sheffield Wednesday
League One
lör 28/11 · 16:00Sheffield Wednesday–Reading
League One
tis 1/12 · 20:45Oxford United–Sheffield Wednesday
League One
tors 10/12 · 21:00Leicester–Sheffield Wednesday
League One
lör 19/12 · 13:30Sheffield Wednesday–Luton
League One
lör 26/12 · 16:00Burton Albion–Sheffield Wednesday
League One
tis 29/12 · 20:45Sheffield Wednesday–Mansfield Town
League One
fre 1/1 · 16:00Sheffield Wednesday–Huddersfield
League One
lör 9/1 · 16:00Luton–Sheffield Wednesday
League One
lör 16/1 · 16:00AFC Wimbledon–Sheffield Wednesday
League One
tis 19/1 · 20:45Sheffield Wednesday–Notts County
League One
lör 23/1 · 16:00Sheffield Wednesday–Doncaster
League One
lör 30/1 · 16:00Blackpool–Sheffield Wednesday
League One
lör 6/2 · 16:00Bromley–Sheffield Wednesday
League One
tis 9/2 · 20:45Sheffield Wednesday–Wycombe
League One
lör 13/2 · 16:00Sheffield Wednesday–Peterborough
League One
lör 20/2 · 16:00Wigan–Sheffield Wednesday
League One
lör 27/2 · 16:00Plymouth–Sheffield Wednesday
League One
lör 6/3 · 16:00Sheffield Wednesday–Leyton Orient
League One
lör 13/3 · 16:00Bradford–Sheffield Wednesday
League One
lör 20/3 · 16:00Sheffield Wednesday–Barnsley
League One
fre 26/3 · 16:00Milton Keynes Dons–Sheffield Wednesday
League One
mån 29/3 · 16:00Sheffield Wednesday–Burton Albion
League One
lör 3/4 · 16:00Mansfield Town–Sheffield Wednesday
League One
lör 10/4 · 16:00Sheffield Wednesday–Leicester
League One
tis 13/4 · 20:45Sheffield Wednesday–Stevenage
League One
lör 17/4 · 16:00Stockport County–Sheffield Wednesday
League One
lör 24/4 · 16:00Sheffield Wednesday–Milton Keynes Dons
League One
tis 27/4 · 20:45Cambridge United–Sheffield Wednesday
League One
lör 1/5 · 16:00Reading–Sheffield Wednesday
League One
lör 8/5 · 13:30Sheffield Wednesday–Oxford United
League One
Spelade matcher den här säsongen
27/10 26Sheffield Wednesday1–1Cambridge UnitedLeague One24/10 26Doncaster2–0Sheffield WednesdayLeague One20/10 26Notts County2–0Sheffield WednesdayLeague One
17/10 26Sheffield Wednesday5–0AFC Wimbledon
League One
10/10 26Huddersfield2–2Sheffield Wednesday
League One
6/10 26Sheffield Wednesday2–0Sunderland U21
EFL Trophy
22/9 26Salford City1–2Sheffield Wednesday
EFL Trophy
19/9 26Sheffield Wednesday0–0Stockport County
League One
12/9 26Sheffield Wednesday0–0Wigan
League One
5/9 26Peterborough1–2Sheffield Wednesday
League One
1/9 26Wycombe1–2Sheffield Wednesday
League One
29/8 26Sheffield Wednesday7–2Bromley
League One
25/8 26Sheffield Wednesday0–2Wolves
Ligacupen
20/8 26Sheffield Wednesday0–1Bradford
League One
15/8 26Leyton Orient1–2Sheffield Wednesday
League One
8/8 26Sheffield Wednesday1–0Bolton
Ligacupen

Uppdaterad: 30 oktober 2026

Sheffield Wednesday: tabellplacering – League One

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
7Cambridge United135-6-221:1821OFOVV
8Luton126-2-424:2020VVVFV
9Sheffield Wednesday125-4-321:1319OFFVO
10Mansfield Town115-3-320:1618VVOVO
11Leicester125-3-420:1718VFVVF

Sheffield Wednesday: säsongsstatistik (League One)

Gjorda mål per match1,8
Insläppta mål per match1,1
Hemma: gjorda / insläppta2,2 / 0,7
Borta: gjorda / insläppta1,3 / 1,5
Hållna nollor3
Matcher utan gjort mål5

Kort

Gula kort24
Gula kort per match2,0
Röda kort1

Mest använda formationer

4-2-3-1 (9×) · 3-4-2-1 (1×) · 4-3-2-1 (1×)

Sheffield Wednesday: spelarstatistik (League One)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
L. BarryAN42093175007,70
RicardoFÖ42140000007,58
L. CooperFÖ117900040207,23
C. SlatteryAN1191232135507,09
D. Keillor-DunnAN855621176006,98
J. LoweAN10788522113016,89
Mason Paul James BurstowAN10488211912006,89
B. BannanMF1297311126106,89
M. LoweMF64100010006,87
H. GrayAN855210125106,86
D. BernardFÖ31570021006,78
B. MitchellMF117530040206,76
Y. ValeryFÖ119511062106,71
T. OnyangoMF1140000006,70
Jaden HeskeyMF73400000306,67
K. MorrisonMF1150103126106,53
G. OtegbayoFÖ105371022106,51
Ali Al HamadiAN82390053106,46
J. LiongolaMF1450010006,20
Jarvis ThorntonMF2970010006,10
R. JamesFÖ97760162306,07
L. PalmerFÖ72470000105,67
Ernie WeaverFÖ31480000005,03
S. SwinkelsFÖ31030010104,95
W. GraingerAN1110000003,06
S. FusireMF120000002,99

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Sheffield Wednesday: trupp

Målvakter

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Sheffield Wednesday: övergångar

Nyförvärv

  • S. DuruhKilmarnock · kontraktslös6/9 26
  • Jaden HeskeyManchester City · lån31/8 26
  • D. Keillor-DunnWrexham · lån31/8 26
  • A. Maynard-BrewerGillingham · åter från lån25/8 26
  • Ali Al HamadiIpswich · lån25/8 26
  • R. JamesRotherham · kontraktslös23/8 26
  • K. MorrisonLiverpool · lån19/8 26
  • T. OnyangoEverton · kontraktslös6/8 26

Lämnat klubben

  • D. MosesBuxton · lån4/9 26
  • D. IorfaRotherham · övergång31/8 26
  • Guilherme Leal SiqueiraBuxton · kontraktslös20/8 26
  • A. Maynard-BrewerGillingham · lån14/8 26
  • C. McNeillCrewe · lån12/8 26
  • Favour OnukwuliCheltenham · kontraktslös7/8 26
  • N. ChalobahCharlton · kontraktslös6/8 26
  • M. NakambaPanetolikos · kontraktslös6/8 26

Sheffield Wednesday: fakta

LandEngland
Grundad1867
ArenaHillsborough
Kapacitet39 814
Underlagnaturgräs
TurneringLeague One
Tabellplacering9:e · 19 poäng

Sheffield Wednesday: vanliga frågor

Vilken arena spelar Sheffield Wednesday på?

Sheffield Wednesday spelar sina hemmamatcher på Hillsborough (Sheffield), som tar 39 814 åskådare.

Var ligger Sheffield Wednesday i tabellen?

Sheffield Wednesday ligger på 9:e plats i League One med 19 poäng på 12 matcher (5 segrar, 4 oavgjorda, 3 förluster).

När spelar Sheffield Wednesday nästa gång?

Nästa match: Sheffield Wednesday – Blackpool, sön 1/11 · 15:00 (League One).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Sheffield Wednesday?

Senaste ligamatch: Sheffield Wednesday 1–1 Cambridge United (27/10 26).

Vem är bäste målskytt i Sheffield Wednesday?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är J. Lowe med 7 mål.

Sheffield Wednesday: spelschema, tabell och speltips

Sheffield Wednesday (England) spelar i följande turneringar den här säsongen: League One, Ligacupen, EFL Trophy, FA-cupen. Här hittar du spelschema och resultat, tabellplacering, siffror från hela säsongen, truppen och klubbens bästa spelare. Tips för matcherna i League One finns på turneringens sida, och fler speltips hittar du i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.