Fotboll
Hem › Lag › Cambridge United
Cambridge United

Cambridge United – lagets statistik och form

England · grundad 1912 · Abbey Stadium

Cambridge United: turneringar 2026/27

League One7:e plats, 21 poängNästa: Leyton Orient · lör 31/10 · 13:30
Ligacupenomgång 64
EFL TrophyGroup South, Omgång 7Nästa: Brighton U21 · tis 3/11 · 20:00
FA-cupen1/128-finalsNästa: Bristol Rovers · lör 7/11 · 16:00

Cambridge United: kommande matcher

lör 31/10 · 13:30Leyton OrientTipsCambridge UnitedLeague One · Inbördes möten (H2H)
tis 3/11 · 20:00Cambridge United–Brighton U21
EFL Trophy
lör 7/11 · 16:00Bristol Rovers–Cambridge United
FA-cupen · Inbördes möten (H2H)
lör 14/11 · 16:00Luton–Cambridge United
League One
lör 21/11 · 16:00Cambridge United–Stockport County
League One

Cambridge United: senaste resultat

Form i liganOFOVV
27/10 26Sheffield Wednesday1–1Cambridge UnitedLeague One24/10 26Cambridge United2–3PlymouthLeague One20/10 26Cambridge United2–2WycombeLeague One
17/10 26Barnsley1–2Cambridge United
League One
10/10 26Cambridge United1–0Blackpool
League One
6/10 26Cambridge United2–1Northampton
EFL Trophy
26/9 26Cambridge United1–1AFC Wimbledon
League One
22/9 26Gillingham1–4Cambridge United
EFL Trophy

Cambridge United: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

lör 31/10 · 13:30Leyton OrientTipsCambridge United
League One
tis 3/11 · 20:00Cambridge United–Brighton U21
EFL Trophy
lör 7/11 · 16:00Bristol Rovers–Cambridge United
FA-cupen
lör 14/11 · 16:00Luton–Cambridge United
League One
lör 21/11 · 16:00Cambridge United–Stockport County
League One
lör 28/11 · 13:30Peterborough–Cambridge United
League One
tis 1/12 · 20:45Cambridge United–Leicester
League One
lör 12/12 · 16:00Milton Keynes Dons–Cambridge United
League One
fre 18/12 · 20:45Cambridge United–Stevenage
League One
lör 26/12 · 16:00Notts County–Cambridge United
League One
tis 29/12 · 20:45Cambridge United–Doncaster
League One
lör 2/1 · 16:00Cambridge United–Mansfield Town
League One
lör 9/1 · 13:30Stevenage–Cambridge United
League One
lör 16/1 · 16:00Cambridge United–Barnsley
League One
tis 19/1 · 20:45Wycombe–Cambridge United
League One
lör 23/1 · 16:00Plymouth–Cambridge United
League One
lör 30/1 · 16:00Cambridge United–Leyton Orient
League One
lör 6/2 · 16:00Huddersfield–Cambridge United
League One
tis 9/2 · 20:45Cambridge United–Bradford
League One
lör 13/2 · 16:00Cambridge United–Burton Albion
League One
lör 20/2 · 16:00Reading–Cambridge United
League One
lör 27/2 · 13:30Cambridge United–Peterborough
League One
lör 6/3 · 16:00Wigan–Cambridge United
League One
lör 13/3 · 16:00Cambridge United–Bromley
League One
lör 20/3 · 16:00Stockport County–Cambridge United
League One
fre 26/3 · 16:00Mansfield Town–Cambridge United
League One
mån 29/3 · 16:00Cambridge United–Milton Keynes Dons
League One
lör 3/4 · 16:00Doncaster–Cambridge United
League One
lör 10/4 · 16:00Cambridge United–Notts County
League One
tis 13/4 · 20:45AFC Wimbledon–Cambridge United
League One
lör 17/4 · 16:00Cambridge United–Oxford United
League One
lör 24/4 · 16:00Blackpool–Cambridge United
League One
tis 27/4 · 20:45Cambridge United–Sheffield Wednesday
League One
lör 1/5 · 16:00Cambridge United–Luton
League One
lör 8/5 · 13:30Leicester–Cambridge United
League One
Spelade matcher den här säsongen
27/10 26Sheffield Wednesday1–1Cambridge UnitedLeague One24/10 26Cambridge United2–3PlymouthLeague One20/10 26Cambridge United2–2WycombeLeague One
17/10 26Barnsley1–2Cambridge United
League One
10/10 26Cambridge United1–0Blackpool
League One
6/10 26Cambridge United2–1Northampton
EFL Trophy
26/9 26Cambridge United1–1AFC Wimbledon
League One
22/9 26Gillingham1–4Cambridge United
EFL Trophy
19/9 26Oxford United1–1Cambridge United
League One
12/9 26Cambridge United2–1Reading
League One
5/9 26Burton Albion2–2Cambridge United
League One
1/9 26Bradford1–2Cambridge United
League One
29/8 26Cambridge United1–2Huddersfield
League One
25/8 26Cambridge United0–1Millwall
Ligacupen
22/8 26Bromley1–1Cambridge United
League One
15/8 26Cambridge United3–2Wigan
League One
8/8 26Cambridge United2–1Barnet
Ligacupen

Uppdaterad: 30 oktober 2026

Cambridge United: tabellplacering – League One

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
5Plymouth137-1-521:1922VFFVV
6Reading126-3-325:1321VVFVO
7Cambridge United135-6-221:1821OFOVV
8Luton126-2-424:2020VVVFV
9Sheffield Wednesday125-4-321:1319OFFVO

Cambridge United: säsongsstatistik (League One)

Gjorda mål per match1,6
Insläppta mål per match1,4
Hemma: gjorda / insläppta1,7 / 1,6
Borta: gjorda / insläppta1,5 / 1,2
Hållna nollor1
Matcher utan gjort mål0

Kort

Gula kort24
Gula kort per match1,8
Röda kort0

Mest använda formationer

3-4-2-1 (7×) · 4-2-3-1 (3×) · 4-1-4-1 (2×)

Cambridge United: spelarstatistik (League One)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
M. JobeFÖ21800120007,60
S. KaikaiAN1166631177207,10
K. WattsFÖ13117020123207,00
B. KnightAN13101542238206,95
D. BallMF108760171206,91
Z. BradshawMF1390522105206,86
O. MoxonMF114880171006,82
G. YahyaiAN963930129106,80
Cathal HeffernanFÖ107200061106,64
Callum PerryFÖ86340110206,60
S. LaveryAN1233632127406,56
S. McLoughlinMF31940011006,53
L. BennettMF119901076106,49
Raees Bangura-WilliamsMF103000121206,44
L. AppéréAN124891164006,43
P. MpanzuMF138400273106,35
G. HoddleMF52470010006,31
G. McConnellMF2570011006,30
Isaac HeathAN95431065005,96
S. CurtisFÖ31590010104,10
P. BauerFÖ3190000001,55

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Cambridge United: trupp

Målvakter

1J. EastwoodNationalitetEnglandÅlder29 årLängd193 cmVikt83 kg
1Ben HughesNationalitetWalesÅlder22 år
13G. BreezeNationalitetEnglandÅlder22 år
31J.J. BriggsNationalitetEnglandÅlder2025 år

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Cambridge United: övergångar

Nyförvärv

  • S. CurtisSheffield Utd · lån31/8 26
  • O. MoxonStockport County · lån27/8 26
  • Cathal HeffernanHarrogate Town · övergång26/8 26
  • Raees Bangura-WilliamsMillwall · lån26/8 26
  • G. BreezeCarlisle · övergång11/8 26
  • Callum PerryCoventry · lån20/7 26
  • P. BauerAFC Wimbledon · kontraktslös2/7 26
  • G. AhadmeCharlton · lån30/6 26

Lämnat klubben

  • R. LoftAFC Hornchurch · lån5/10 26
  • E. KachungaSolihull Moors · kontraktslös4/10 26
  • M. JobeStockport County · övergång27/8 26
  • Z. RossiGlentoran · kontraktslös8/7 26
  • J. McKoyWycombe · kontraktslös1/7 26
  • J. BrophyGillingham · kontraktslös30/6 26
  • J. GibbonsNotts County · kontraktslös30/6 26
  • B. PurringtonBristol Rovers · kontraktslös30/6 26

Cambridge United: fakta

LandEngland
Grundad1912
ArenaAbbey Stadium
Kapacitet10 847
Underlagnaturgräs
TurneringLeague One
Tabellplacering7:e · 21 poäng

Cambridge United: vanliga frågor

Vilken arena spelar Cambridge United på?

Cambridge United spelar sina hemmamatcher på Abbey Stadium (Cambridge, Cambridgeshire), som tar 10 847 åskådare.

Var ligger Cambridge United i tabellen?

Cambridge United ligger på 7:e plats i League One med 21 poäng på 13 matcher (5 segrar, 6 oavgjorda, 2 förluster).

När spelar Cambridge United nästa gång?

Nästa match: Leyton Orient – Cambridge United, lör 31/10 · 13:30 (League One).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Cambridge United?

Senaste ligamatch: Sheffield Wednesday 1–1 Cambridge United (27/10 26).

Vem är bäste målskytt i Cambridge United?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är B. Knight med 5 mål.

Cambridge United: spelschema, tabell och speltips

Cambridge United (England) spelar i följande turneringar den här säsongen: League One, Ligacupen, EFL Trophy, FA-cupen. Här hittar du spelschema och resultat, tabellplacering, siffror från hela säsongen, truppen och klubbens bästa spelare. Tips för matcherna i League One finns på turneringens sida, och fler speltips hittar du i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.