Fotboll
Hem › Lag › Arsenal
Arsenal

Arsenal – lagets statistik och form

England · grundad 1886 · Emirates Stadium

Arsenal: turneringar 2026/27

Arsenal: kommande matcher

sön 1/11 · 17:30LiverpoolTipsArsenalPremier League · Inbördes möten (H2H)ons 4/11 · 21:00Slavia PrahaTipsArsenalChampions League · Inbördes möten (H2H)lör 7/11 · 16:00ArsenalTipsHull CityPremier League · Inbördes möten (H2H)
lör 21/11 · 18:30Newcastle–Arsenal
Premier League
tis 24/11 · 21:00Arsenal–Borussia Dortmund
Champions League

Arsenal: senaste resultat

Form i liganVVVFV
27/10 26Fleetwood Town1–1Arsenal
Ligacupen24/10 26Arsenal2–0EvertonPremier League21/10 26Bayern München2–2ArsenalChampions League18/10 26Nottingham Forest0–1ArsenalPremier League
13/10 26Arsenal3–0Lille
Champions League
10/10 26Arsenal2–1Leeds
Premier League
19/9 26Brighton3–0Arsenal
Premier League
15/9 26Ipswich2–4Arsenal
Ligacupen

Arsenal: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

sön 1/11 · 17:30LiverpoolTipsArsenal
Premier League
ons 4/11 · 21:00Slavia PrahaTipsArsenal
Champions League
lör 7/11 · 16:00ArsenalTipsHull City
Premier League
lör 21/11 · 18:30Newcastle–Arsenal
Premier League
tis 24/11 · 21:00Arsenal–Borussia Dortmund
Champions League
sön 29/11 · 17:30Arsenal–Manchester City
Premier League
ons 2/12 · 21:00Brentford–Arsenal
Premier League
lör 5/12 · 16:00Tottenham–Arsenal
Premier League
ons 9/12 · 21:00Arsenal–Real Madrid
Champions League
lör 12/12 · 16:00Arsenal–Bournemouth
Premier League
lör 19/12 · 16:00Arsenal–Manchester United
Premier League
sön 27/12 · 20:00Crystal Palace–Arsenal
Premier League
ons 30/12 · 20:30Fulham–Arsenal
Premier League
lör 2/1 · 16:00Arsenal–Ipswich
Premier League
tis 5/1 · 20:30Arsenal–Brentford
Premier League
lör 16/1 · 16:00Hull City–Arsenal
Premier League
ons 20/1 · 21:00Real Betis–Arsenal
Champions League
lör 23/1 · 16:00Arsenal–Newcastle
Premier League
ons 27/1 · 21:00Arsenal–Sabah FA
Champions League
lör 30/1 · 16:00Manchester City–Arsenal
Premier League
lör 6/2 · 16:00Arsenal–Liverpool
Premier League
ons 10/2 · 21:00Ipswich–Arsenal
Premier League
lör 20/2 · 16:00Arsenal–Fulham
Premier League
lör 27/2 · 16:00Manchester United–Arsenal
Premier League
ons 3/3 · 21:00Arsenal–Crystal Palace
Premier League
lör 13/3 · 16:00Chelsea–Arsenal
Premier League
lör 20/3 · 16:00Arsenal–Sunderland
Premier League
lör 10/4 · 16:00Coventry–Arsenal
Premier League
lör 17/4 · 16:00Arsenal–Aston Villa
Premier League
lör 24/4 · 16:00Bournemouth–Arsenal
Premier League
lör 1/5 · 16:00Arsenal–Tottenham
Premier League
lör 8/5 · 16:00Leeds–Arsenal
Premier League
lör 15/5 · 16:00Arsenal–Nottingham Forest
Premier League
sön 23/5 · 16:00Everton–Arsenal
Premier League
sön 30/5 · 17:00Arsenal–Brighton
Premier League
Spelade matcher den här säsongen
27/10 26Fleetwood Town1–1Arsenal
Ligacupen24/10 26Arsenal2–0EvertonPremier League21/10 26Bayern München2–2ArsenalChampions League18/10 26Nottingham Forest0–1ArsenalPremier League
13/10 26Arsenal3–0Lille
Champions League
10/10 26Arsenal2–1Leeds
Premier League
19/9 26Brighton3–0Arsenal
Premier League
15/9 26Ipswich2–4Arsenal
Ligacupen
12/9 26Sunderland0–2Arsenal
Premier League
9/9 26Napoli0–1Arsenal
Champions League
6/9 26Arsenal2–1Chelsea
Premier League
31/8 26Aston Villa0–1Arsenal
Premier League
21/8 26Arsenal3–0Coventry
Premier League
16/8 26Arsenal3–0Manchester City
Community Shield
9/8 26Arsenal2–3Borussia Dortmund
Emirates Cup

Uppdaterad: 29 oktober 2026

Arsenal: skador och frånvaro

Spelare som saknades i den senaste matchen med rapporterad frånvaro (24/10 26).

  • B. Sakalårskada
  • W. Salibaryggskada
  • C. Tzolisskada i baksida lår

Arsenal: tabellplacering – Premier League

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
1Manchester City87-0-120:921FVVVV
2Arsenal87-0-113:521VVVFV
3Brighton85-1-223:716FVVVV
4Liverpool84-3-111:815VVFVO

Arsenal: tabellplacering – Champions League

Hela tabellen
#LagMMålP
5Real Betis37:49
6VfB Stuttgart37:27
7Arsenal36:27
8Barcelona311:66
9Como310:56

Arsenal: säsongsstatistik (Premier League)

Gjorda mål per match1,6
Insläppta mål per match0,6
Hemma: gjorda / insläppta2,3 / 0,5
Borta: gjorda / insläppta1,0 / 0,8
Hållna nollor5
Matcher utan gjort mål1

Kort

Gula kort10
Gula kort per match1,3
Röda kort0

Mest använda formationer

4-2-3-1 (8×)

Arsenal: spelarstatistik (Premier League)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
B. SakaMF7598301210007,38
D. RiceMF86740450107,38
B. WhiteFÖ75340300007,36
M. ØdegaardMF865120105107,32
Bruno GuimarãesMF62392032007,23
Gabriel MagalhãesFÖ87201094207,23
N. MaduekeAN52481061107,11
E. KonsaFÖ75511021007,08
R. CalafioriFÖ86121252006,96
C. TzolisMF53650132206,90
K. HavertzAN858920137106,81
Mikel MerinoMF81830071106,71
V. GyökeresAN51480110006,61
E. EzeMF62100030006,53
M. Lewis-SkellyMF64040020105,99
Martín ZubimendiMF61090010005,68
J. TimberFÖ41560000005,36
P. HincapiéFÖ3400000005,13
M. DowmanMF2190000004,40
Cristhian MosqueraFÖ21690000003,45

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Arsenal: trupp

Målvakter

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Arsenal: övergångar

Nyförvärv

  • E. KonsaAston Villa · övergång20/8 26
  • Bruno GuimarãesNewcastle · övergång7/8 26
  • C. TzolisClub Brugge KV · övergång22/7 26
  • I. MeslierLeeds · kontraktslös8/7 26
  • P. HincapiéBayer Leverkusen · övergång30/6 26
  • Fábio VieiraHamburger SV · åter från lån29/6 26
  • R. NelsonBrentford · åter från lån29/6 26
  • J. KiwiorFC Porto · åter från lån29/6 26

Lämnat klubben

  • Gabriel MartinelliAl-Hilal Saudi FC · övergång2/9 26
  • R. NelsonFeyenoord · kontraktslös1/9 26
  • Gabriel JesusBarcelona · övergång31/8 26
  • Fábio VieiraHamburger SV · övergång31/8 26
  • T. SetfordStevenage · lån31/8 26
  • E. NwaneriBorussia Dortmund · lån31/8 26
  • R. NelsonNelson Reiss · kontraktslös25/8 26
  • Ismeal KabiaST Mirren · lån14/8 26

Arsenal: fakta

LandEngland
Grundad1886
ArenaEmirates Stadium
Kapacitet60 383
Underlagnaturgräs
Tabellplacering2:a · 21 poäng

Arsenal: vanliga frågor

Vilken arena spelar Arsenal på?

Arsenal spelar sina hemmamatcher på Emirates Stadium (London), som tar 60 383 åskådare.

Var ligger Arsenal i tabellen?

Arsenal ligger på 2:a plats i Premier League med 21 poäng på 8 matcher (7 segrar, 0 oavgjorda, 1 förlust).

När spelar Arsenal nästa gång?

Nästa match: Liverpool – Arsenal, sön 1/11 · 17:30 (Premier League).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Arsenal?

Senaste ligamatch: Arsenal 2–0 Everton (24/10 26).

Vem är bäste målskytt i Arsenal?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är B. Saka med 4 mål.

Arsenal: spelschema, tabell och speltips

Arsenal (England) i korthet: matcher och resultat i alla turneringar (Premier League, Champions League, Emirates Cup, Community Shield, Ligacupen), tabell, statistik, trupp och målskyttar. Tips och odds för matcherna i Premier League finns på turneringens sida, övriga speltips i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.