Fotboll
Hem › Lag › Tottenham
Tottenham

Tottenham – lagets statistik och form

England · grundad 1882 · Tottenham Hotspur Stadium

Tottenham: turneringar 2026/27

Tottenham: kommande matcher

lör 31/10 · 18:30TottenhamTipsCrystal PalacePremier League · Inbördes möten (H2H)lör 7/11 · 13:30LeedsTipsTottenhamPremier League · Inbördes möten (H2H)
lör 21/11 · 16:00Tottenham–Ipswich
Premier League
sön 29/11 · 15:05Sunderland–Tottenham
Premier League
ons 2/12 · 21:00Tottenham–Fulham
Premier League

Tottenham: senaste resultat

Form i liganVVOFO
24/10 26Chelsea0–2TottenhamPremier League19/10 26Tottenham3–1CoventryPremier League
10/10 26Manchester United1–1Tottenham
Premier League
19/9 26Tottenham2–3Aston Villa
Premier League
15/9 26Liverpool3–1Tottenham
Ligacupen
12/9 26Tottenham0–0Everton
Premier League
5/9 26Nottingham Forest0–0Tottenham
Premier League
29/8 26Tottenham0–2Newcastle
Premier League

Tottenham: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

lör 31/10 · 18:30TottenhamTipsCrystal Palace
Premier League
lör 7/11 · 13:30LeedsTipsTottenham
Premier League
lör 21/11 · 16:00Tottenham–Ipswich
Premier League
sön 29/11 · 15:05Sunderland–Tottenham
Premier League
ons 2/12 · 21:00Tottenham–Fulham
Premier League
lör 5/12 · 16:00Tottenham–Arsenal
Premier League
lör 12/12 · 16:00Hull City–Tottenham
Premier League
lör 19/12 · 16:00Liverpool–Tottenham
Premier League
lör 26/12 · 16:00Tottenham–Bournemouth
Premier League
tis 29/12 · 20:30Tottenham–Brighton
Premier League
sön 3/1 · 17:30Manchester City–Tottenham
Premier League
ons 6/1 · 20:30Fulham–Tottenham
Premier League
lör 16/1 · 16:00Tottenham–Leeds
Premier League
lör 23/1 · 16:00Crystal Palace–Tottenham
Premier League
lör 30/1 · 16:00Tottenham–Sunderland
Premier League
lör 6/2 · 16:00Ipswich–Tottenham
Premier League
ons 10/2 · 21:00Tottenham–Manchester City
Premier League
lör 20/2 · 16:00Brighton–Tottenham
Premier League
lör 27/2 · 16:00Tottenham–Liverpool
Premier League
ons 3/3 · 21:00Bournemouth–Tottenham
Premier League
lör 13/3 · 16:00Tottenham–Nottingham Forest
Premier League
lör 20/3 · 16:00Everton–Tottenham
Premier League
lör 10/4 · 16:00Tottenham–Brentford
Premier League
lör 17/4 · 16:00Newcastle–Tottenham
Premier League
lör 24/4 · 16:00Tottenham–Hull City
Premier League
lör 1/5 · 16:00Arsenal–Tottenham
Premier League
lör 8/5 · 16:00Tottenham–Chelsea
Premier League
lör 15/5 · 16:00Coventry–Tottenham
Premier League
sön 23/5 · 16:00Tottenham–Manchester United
Premier League
sön 30/5 · 17:00Aston Villa–Tottenham
Premier League
Spelade matcher den här säsongen
24/10 26Chelsea0–2TottenhamPremier League19/10 26Tottenham3–1CoventryPremier League
10/10 26Manchester United1–1Tottenham
Premier League
19/9 26Tottenham2–3Aston Villa
Premier League
15/9 26Liverpool3–1Tottenham
Ligacupen
12/9 26Tottenham0–0Everton
Premier League
5/9 26Nottingham Forest0–0Tottenham
Premier League
29/8 26Tottenham0–2Newcastle
Premier League
26/8 26Tottenham5–1Charlton
Ligacupen
22/8 26Brentford3–0Tottenham
Premier League

Uppdaterad: 29 oktober 2026

Tottenham: skador och frånvaro

Spelare som missar nästa match.

  • R. Bentancurrött kort
  • M. Mudrykfotledsskada
  • W. Odobertknäskada
  • X. Simonsknäskada
  • T. Adarabioyovadskada
  • L. Bergvallknäskada
  • J. Maddisonljumskskada
  • D. Udogieknäskada

Tottenham: tabellplacering – Premier League

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
12Ipswich83-1-412:1610OFVFV
13Bournemouth82-3-312:139VVFFO
14Tottenham82-3-38:109VVOFO
15Fulham82-2-48:108VVFOO
16Manchester United81-4-310:137FOOOF

Tottenham: säsongsstatistik (Premier League)

Gjorda mål per match1,0
Insläppta mål per match1,3
Hemma: gjorda / insläppta1,3 / 1,5
Borta: gjorda / insläppta0,8 / 1,0
Hållna nollor3
Matcher utan gjort mål4

Kort

Gula kort12
Gula kort per match1,5
Röda kort1

Mest använda formationer

4-2-3-1 (7×) · 3-1-4-2 (1×)

Tottenham: spelarstatistik (Premier League)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
J. van HeckeFÖ87201052207,47
S. TonaliMF86990181007,25
SávioMF43310033007,05
T. AdarabioyoFÖ2790000006,99
J. MaddisonMF61951042006,96
M. van de VenFÖ75560030206,93
B. DaviesFÖ2221011006,91
M. KudusMF73650271006,90
D. UdogieFÖ41660000106,85
A. RobertsonFÖ75010231006,83
C. GallagherMF62771053306,75
Omar MarmoushAN75171094006,73
Mateus FernandesMF83760072206,72
M. TelMF63511062006,69
Pedro PorroMF42240061006,63
D. SolankeAN83831193106,62
A. GrayFÖ75800031106,61
M. MudrykMF1160000006,60
L. BergvallMF41530021006,55
R. BentancurMF63840010016,43
M. MooreMF2900043006,35
D. KulusevskiMF240010006,33
RicharlisonAN1680000006,20
M. SenesiFÖ21790000003,65

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Tottenham: trupp

Målvakter

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Tottenham: övergångar

Nyförvärv

  • T. AdarabioyoChelsea · övergång31/8 26
  • M. MudrykChelsea · lån31/8 26
  • Omar MarmoushManchester City · lån26/8 26
  • SávioManchester City · övergång24/8 26
  • S. TonaliNewcastle · övergång5/7 26
  • Mateus FernandesWest Ham · övergång1/7 26
  • J. van HeckeBrighton · övergång30/6 26
  • M. SenesiBournemouth · kontraktslös30/6 26

Lämnat klubben

  • Y. BissoumaAjax · kontraktslös15/9 26
  • D. ScarlettLeyton Orient · kontraktslös31/8 26
  • P. SarrJuventus · lån31/8 26
  • K. DansoSunderland · lån31/8 26
  • K. TakaiSt. Truiden · lån31/8 26
  • SouzaFC Porto · lån30/8 26
  • M. Moore1. FC Köln · lån30/8 26
  • J. DonleyLuton · lån28/8 26

Tottenham: fakta

LandEngland
Grundad1882
ArenaTottenham Hotspur Stadium
Kapacitet62 850
Underlagnaturgräs
Tabellplacering14:e · 9 poäng

Tottenham: vanliga frågor

Vilken arena spelar Tottenham på?

Tottenham spelar sina hemmamatcher på Tottenham Hotspur Stadium (London), som tar 62 850 åskådare.

Var ligger Tottenham i tabellen?

Tottenham ligger på 14:e plats i Premier League med 9 poäng på 8 matcher (2 segrar, 3 oavgjorda, 3 förluster).

När spelar Tottenham nästa gång?

Nästa match: Tottenham – Crystal Palace, lör 31/10 · 18:30 (Premier League).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Tottenham?

Senaste ligamatch: Chelsea 0–2 Tottenham (24/10 26).

Vem är bäste målskytt i Tottenham?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är D. Solanke med 2 mål.

Tottenham: spelschema, tabell och speltips

Tottenham (England) i korthet: matcher och resultat i alla turneringar (Premier League, Ligacupen), tabell, statistik, trupp och målskyttar. Tips och odds för matcherna i Premier League finns på turneringens sida, övriga speltips i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.