Fotboll
Hem › Lag › Coventry
Coventry

Coventry – lagets statistik och form

England · grundad 1883 · The Coventry Building Society Arena

Coventry: turneringar 2026/27

Coventry: kommande matcher

lör 31/10 · 16:00CoventryTipsSunderlandPremier League · Inbördes möten (H2H)fre 6/11 · 21:00EvertonTipsCoventryPremier League
lör 21/11 · 16:00Coventry–Crystal Palace
Premier League
lör 28/11 · 16:00Leeds–Coventry
Premier League
ons 2/12 · 21:00Coventry–Ipswich
Premier League

Coventry: senaste resultat

Form i liganFFVVF
24/10 26Coventry0–1FulhamPremier League19/10 26Tottenham3–1CoventryPremier League
12/10 26Coventry4–1Newcastle
Premier League
19/9 26Nottingham Forest0–1Coventry
Premier League
16/9 26Coventry1–3Aston Villa
Ligacupen
13/9 26Coventry0–5Brighton
Premier League
5/9 26Manchester City1–0Coventry
Premier League
29/8 26Coventry0–1Hull City
Premier League

Coventry: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

lör 31/10 · 16:00CoventryTipsSunderland
Premier League
fre 6/11 · 21:00EvertonTipsCoventry
Premier League
lör 21/11 · 16:00Coventry–Crystal Palace
Premier League
lör 28/11 · 16:00Leeds–Coventry
Premier League
ons 2/12 · 21:00Coventry–Ipswich
Premier League
lör 5/12 · 16:00Manchester United–Coventry
Premier League
lör 12/12 · 16:00Coventry–Aston Villa
Premier League
lör 19/12 · 16:00Bournemouth–Coventry
Premier League
sön 27/12 · 15:00Coventry–Chelsea
Premier League
ons 30/12 · 20:30Coventry–Brentford
Premier League
lör 2/1 · 16:00Liverpool–Coventry
Premier League
ons 6/1 · 20:30Ipswich–Coventry
Premier League
lör 16/1 · 16:00Coventry–Everton
Premier League
lör 23/1 · 16:00Sunderland–Coventry
Premier League
lör 30/1 · 16:00Coventry–Leeds
Premier League
lör 6/2 · 16:00Crystal Palace–Coventry
Premier League
ons 10/2 · 21:00Coventry–Liverpool
Premier League
lör 20/2 · 16:00Brentford–Coventry
Premier League
lör 27/2 · 16:00Coventry–Bournemouth
Premier League
ons 3/3 · 21:00Chelsea–Coventry
Premier League
lör 13/3 · 16:00Coventry–Manchester City
Premier League
lör 20/3 · 16:00Brighton–Coventry
Premier League
lör 10/4 · 16:00Coventry–Arsenal
Premier League
lör 17/4 · 16:00Hull City–Coventry
Premier League
lör 24/4 · 16:00Aston Villa–Coventry
Premier League
lör 1/5 · 16:00Coventry–Manchester United
Premier League
lör 8/5 · 16:00Newcastle–Coventry
Premier League
lör 15/5 · 16:00Coventry–Tottenham
Premier League
sön 23/5 · 16:00Fulham–Coventry
Premier League
sön 30/5 · 17:00Coventry–Nottingham Forest
Premier League
Spelade matcher den här säsongen
24/10 26Coventry0–1FulhamPremier League19/10 26Tottenham3–1CoventryPremier League
12/10 26Coventry4–1Newcastle
Premier League
19/9 26Nottingham Forest0–1Coventry
Premier League
16/9 26Coventry1–3Aston Villa
Ligacupen
13/9 26Coventry0–5Brighton
Premier League
5/9 26Manchester City1–0Coventry
Premier League
29/8 26Coventry0–1Hull City
Premier League
25/8 26Plymouth2–4Coventry
Ligacupen
21/8 26Arsenal3–0Coventry
Premier League

Uppdaterad: 29 oktober 2026

Coventry: skador och frånvaro

Spelare som missar nästa match.

  • A. Amendavadskada
  • L. Woolfendenknäskada
  • H. Wrightmuskelskada
  • J. Ecclesfotledsskada
  • B. Thomasfrånvaro

Coventry: tabellplacering – Premier League

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
17Crystal Palace82-1-59:197FFVOF
18Nottingham Forest81-3-46:106OFFFV
19Coventry82-0-66:156FFVVF
20Sunderland81-2-56:145OFFFF

Coventry: säsongsstatistik (Premier League)

Gjorda mål per match0,8
Insläppta mål per match1,9
Hemma: gjorda / insläppta1,0 / 2,0
Borta: gjorda / insläppta0,5 / 1,8
Hållna nollor1
Matcher utan gjort mål5

Kort

Gula kort8
Gula kort per match1,0
Röda kort1

Mest använda formationer

4-2-3-1 (4×) · 3-4-2-1 (3×) · 4-1-4-1 (1×)

Coventry: spelarstatistik (Premier League)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
B. ThomasFÖ867800120007,23
E. PinnockFÖ75520040106,73
S. CherifAN42351042006,70
M. GrimesMF87070040006,68
J. DasilvaFÖ87151132106,67
J. RudoniMF85612095106,66
A. AmendaFÖ43600010106,62
B. Thomas-AsanteMF846302104006,55
M. van EwijkFÖ76300010206,51
F. OnyekaMF73810011006,32
Caleb Marfo YirenkyiMF84710000206,32
T. AwoniyiAN62870082016,26
E. Mason-ClarkMF73300032006,22
E. SimmsAN41171022005,40
L. TchaounaMF42130042005,26
G. HamerMF5540000005,23
T. SakamotoMF42240020005,10
V. TorpMF4650000004,25
S. MfuniFÖ31321043004,24
K. Kesler-HaydenFÖ130000003,06
J. LatibeaudiereFÖ11000000–

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Coventry: trupp

Målvakter

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Coventry: övergångar

Nyförvärv

  • Y. GbohoToulouse · övergång31/8 26
  • S. MfuniManchester City · lån29/8 26
  • E. PinnockBrentford · övergång25/8 26
  • D. BentleyWolves · kontraktslös20/8 26
  • S. CherifFenerbahçe · övergång18/8 26
  • T. AwoniyiNottingham Forest · övergång16/8 26
  • G. HamerSheffield Utd · övergång11/8 26
  • Caleb Marfo YirenkyiFC Nordsjælland · övergång6/8 26

Lämnat klubben

  • R. Borges RodriguesBurton Albion · lån31/8 26
  • L. KitchingSheffield Utd · lån31/8 26
  • O. DovinLeyton Orient · lån31/8 26
  • G. SandifordLarne · kontraktslös29/8 26
  • Kai AndrewsOxford United · lån27/8 26
  • Miguel BrauAcadémico Viseu · lån27/8 26
  • H. BroadAFC Fylde · lån13/8 26
  • J. MarkeloShabab Al Ahli Dubai · övergång7/8 26

Coventry: fakta

LandEngland
Grundad1883
ArenaThe Coventry Building Society Arena
Kapacitet32 609
Underlagnaturgräs
Tabellplacering19:e · 6 poäng

Coventry: vanliga frågor

Vilken arena spelar Coventry på?

Coventry spelar sina hemmamatcher på The Coventry Building Society Arena (Coventry, West Midlands), som tar 32 609 åskådare.

Var ligger Coventry i tabellen?

Coventry ligger på 19:e plats i Premier League med 6 poäng på 8 matcher (2 segrar, 0 oavgjorda, 6 förluster).

När spelar Coventry nästa gång?

Nästa match: Coventry – Sunderland, lör 31/10 · 16:00 (Premier League).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Coventry?

Senaste ligamatch: Coventry 0–1 Fulham (24/10 26).

Vem är bäste målskytt i Coventry?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är J. Rudoni med 3 mål.

Coventry: spelschema, tabell och speltips

Den här sidan ger en översikt över Coventry (England) i alla turneringar laget spelar den här säsongen (Premier League, Ligacupen): kommande matcher, senaste resultat, tabellplacering, säsongsstatistik och nyckelspelare. Speltips för matcherna i Premier League finns på ligans sida, och alla speltips finns på sidan Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.