Fotboll
Hem › Lag › Nottingham Forest
Nottingham Forest

Nottingham Forest – lagets statistik och form

England · grundad 1865 · The City Ground

Nottingham Forest: turneringar 2026/27

Nottingham Forest: kommande matcher

lör 31/10 · 16:00BrentfordTipsNottingham ForestPremier League · Inbördes möten (H2H)lör 7/11 · 18:30Nottingham ForestTipsManchester CityPremier League · Inbördes möten (H2H)
lör 21/11 · 16:00Bournemouth–Nottingham Forest
Premier League
fre 27/11 · 21:00Nottingham Forest–Chelsea
Premier League
ons 2/12 · 21:00Hull City–Nottingham Forest
Premier League

Nottingham Forest: senaste resultat

Form i liganOFFFV
23/10 26Ipswich1–1Nottingham ForestPremier League18/10 26Nottingham Forest0–1ArsenalPremier League
11/10 26Crystal Palace3–1Nottingham Forest
Premier League
19/9 26Nottingham Forest0–1Coventry
Premier League
12/9 26Aston Villa1–2Nottingham Forest
Premier League
5/9 26Nottingham Forest0–0Tottenham
Premier League
29/8 26Liverpool2–2Nottingham Forest
Premier League
25/8 26Nottingham Forest0–2Leeds
Ligacupen

Nottingham Forest: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

lör 31/10 · 16:00BrentfordTipsNottingham Forest
Premier League
lör 7/11 · 18:30Nottingham ForestTipsManchester City
Premier League
lör 21/11 · 16:00Bournemouth–Nottingham Forest
Premier League
fre 27/11 · 21:00Nottingham Forest–Chelsea
Premier League
ons 2/12 · 21:00Hull City–Nottingham Forest
Premier League
lör 5/12 · 16:00Nottingham Forest–Brighton
Premier League
lör 12/12 · 16:00Sunderland–Nottingham Forest
Premier League
lör 19/12 · 16:00Nottingham Forest–Everton
Premier League
sön 27/12 · 17:30Manchester United–Nottingham Forest
Premier League
ons 30/12 · 20:30Newcastle–Nottingham Forest
Premier League
lör 2/1 · 16:00Nottingham Forest–Fulham
Premier League
tis 5/1 · 20:30Nottingham Forest–Hull City
Premier League
lör 16/1 · 16:00Manchester City–Nottingham Forest
Premier League
lör 23/1 · 16:00Nottingham Forest–Bournemouth
Premier League
lör 30/1 · 16:00Chelsea–Nottingham Forest
Premier League
lör 6/2 · 16:00Nottingham Forest–Brentford
Premier League
ons 10/2 · 21:00Fulham–Nottingham Forest
Premier League
lör 20/2 · 16:00Nottingham Forest–Manchester United
Premier League
lör 27/2 · 16:00Everton–Nottingham Forest
Premier League
ons 3/3 · 21:00Nottingham Forest–Newcastle
Premier League
lör 13/3 · 16:00Tottenham–Nottingham Forest
Premier League
lör 20/3 · 16:00Nottingham Forest–Aston Villa
Premier League
lör 10/4 · 16:00Leeds–Nottingham Forest
Premier League
lör 17/4 · 16:00Nottingham Forest–Liverpool
Premier League
lör 24/4 · 16:00Nottingham Forest–Sunderland
Premier League
lör 1/5 · 16:00Brighton–Nottingham Forest
Premier League
lör 8/5 · 16:00Nottingham Forest–Crystal Palace
Premier League
lör 15/5 · 16:00Arsenal–Nottingham Forest
Premier League
sön 23/5 · 16:00Nottingham Forest–Ipswich
Premier League
sön 30/5 · 17:00Coventry–Nottingham Forest
Premier League
Spelade matcher den här säsongen
23/10 26Ipswich1–1Nottingham ForestPremier League18/10 26Nottingham Forest0–1ArsenalPremier League
11/10 26Crystal Palace3–1Nottingham Forest
Premier League
19/9 26Nottingham Forest0–1Coventry
Premier League
12/9 26Aston Villa1–2Nottingham Forest
Premier League
5/9 26Nottingham Forest0–0Tottenham
Premier League
29/8 26Liverpool2–2Nottingham Forest
Premier League
25/8 26Nottingham Forest0–2Leeds
Ligacupen
22/8 26Nottingham Forest0–1Leeds
Premier League

Uppdaterad: 29 oktober 2026

Nottingham Forest: skador och frånvaro

Spelare som missar nästa match.

  • N. Savonaknäskada
  • N. Dominguezmuskelskada
  • Igor Jesusvadskada
  • N. Williamsfrånvaro

Nottingham Forest: tabellplacering – Premier League

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
16Manchester United81-4-310:137FOOOF
17Crystal Palace82-1-59:197FFVOF
18Nottingham Forest81-3-46:106OFFFV
19Coventry82-0-66:156FFVVF
20Sunderland81-2-56:145OFFFF

Nottingham Forest: säsongsstatistik (Premier League)

Gjorda mål per match0,8
Insläppta mål per match1,3
Hemma: gjorda / insläppta0,0 / 0,8
Borta: gjorda / insläppta1,5 / 1,8
Hållna nollor1
Matcher utan gjort mål4

Kort

Gula kort17
Gula kort per match2,1
Röda kort0

Mest använda formationer

3-4-2-1 (8×)

Nottingham Forest: spelarstatistik (Premier League)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
M. Gibbs-WhiteAN763012114007,32
N. WilliamsMF87141082107,15
D. MuñozFÖ64740151007,02
X. SchlagerMF86220051106,94
MurilloFÖ871801114306,92
Igor JesusAN52561054106,82
JairFÖ65350031206,78
J. McAteeMF86830084206,76
D. NdoyeAN853520164106,74
N. DomínguezMF2750000006,73
L. DelapAN752810183206,53
C. Hudson-OdoiAN4450010006,43
I. SangaréMF51520020005,60
N. MilenkovićFÖ43600030105,38
C. WoodAN7860031005,37
O. DiomandeFÖ53440020005,25
L. NetzFÖ4460000005,03
O. AinaMF53920021304,86
A. KalimuendoAN3300000004,20

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Nottingham Forest: trupp

Målvakter

1Aaron BottÅlder21 år
12JohnNationalitetBrasilienÅlder29 årLängd196 cmVikt91 kg
12Keehan WillowsÅlder20 år
13S. BendaÅlder27 år
26M. SelsNationalitetBelgienÅlder33 årLängd188 cmVikt75 kg

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Nottingham Forest: övergångar

Nyförvärv

  • D. MuñozCrystal Palace · övergång30/8 26
  • L. DelapChelsea · övergång26/8 26
  • S. BendaFulham · kontraktslös14/8 26
  • O. DiomandeSporting CP · övergång10/8 26
  • Gustavo SáFamalicão · övergång28/7 26
  • X. SchlagerRB Leipzig · kontraktslös22/7 26
  • D. OsongFleetwood Town · åter från lån29/6 26
  • Joseph Charles GardnerMansfield Town · åter från lån29/6 26

Lämnat klubben

  • Zyan BlakeTruro City · lån29/9 26
  • D. OsongInverness CT · kontraktslös16/9 26
  • Cherif YayaIlkeston Town · lån6/9 26
  • MoratoWest Ham · lån31/8 26
  • Joshua Alan PowellNorthampton · lån31/8 26
  • Z. AbbottSouthampton · lån31/8 26
  • O. HutchinsonAC Milan · lån30/8 26
  • Tyler BindonCharlton · lån29/8 26

Nottingham Forest: fakta

LandEngland
Grundad1865
ArenaThe City Ground
Kapacitet30 576
Underlagnaturgräs
Tabellplacering18:e · 6 poäng

Nottingham Forest: vanliga frågor

Vilken arena spelar Nottingham Forest på?

Nottingham Forest spelar sina hemmamatcher på The City Ground (Nottingham, Nottinghamshire), som tar 30 576 åskådare.

Var ligger Nottingham Forest i tabellen?

Nottingham Forest ligger på 18:e plats i Premier League med 6 poäng på 8 matcher (1 seger, 3 oavgjorda, 4 förluster).

När spelar Nottingham Forest nästa gång?

Nästa match: Brentford – Nottingham Forest, lör 31/10 · 16:00 (Premier League).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Nottingham Forest?

Senaste ligamatch: Ipswich 1–1 Nottingham Forest (23/10 26).

Vem är bäste målskytt i Nottingham Forest?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är D. Ndoye med 2 mål.

Nottingham Forest: spelschema, tabell och speltips

Nottingham Forest (England) i korthet: matcher och resultat i alla turneringar (Premier League, Ligacupen), tabell, statistik, trupp och målskyttar. Tips och odds för matcherna i Premier League finns på turneringens sida, övriga speltips i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.