Fotboll
Hem › Lag › Manchester City
Manchester City

Manchester City – lagets statistik och form

England · grundad 1880 · Etihad Stadium

Manchester City: turneringar 2026/27

Manchester City: kommande matcher

lör 31/10 · 16:00Manchester CityTipsBrightonPremier League · Inbördes möten (H2H)ons 4/11 · 21:00RB LeipzigTipsManchester CityChampions League · Inbördes möten (H2H)lör 7/11 · 18:30Nottingham ForestTipsManchester CityPremier League · Inbördes möten (H2H)
lör 21/11 · 13:30Manchester City–Fulham
Premier League
tis 24/11 · 21:00Manchester City–Napoli
Champions League

Manchester City: senaste resultat

Form i liganFVVVV
28/10 26Manchester City2–2Brighton
Ligacupen24/10 26Aston Villa2–1Manchester CityPremier League20/10 26Manchester City5–1AEK Athens FCChampions League17/10 26Manchester City3–2IpswichPremier League
14/10 26Manchester City2–4Paris Saint Germain
Champions League
11/10 26Liverpool0–3Manchester City
Premier League
20/9 26Manchester City5–3Sunderland
Premier League
17/9 26Manchester City5–0Norwich
Ligacupen

Manchester City: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

lör 31/10 · 16:00Manchester CityTipsBrighton
Premier League
ons 4/11 · 21:00RB LeipzigTipsManchester City
Champions League
lör 7/11 · 18:30Nottingham ForestTipsManchester City
Premier League
lör 21/11 · 13:30Manchester City–Fulham
Premier League
tis 24/11 · 21:00Manchester City–Napoli
Champions League
sön 29/11 · 17:30Arsenal–Manchester City
Premier League
ons 2/12 · 21:00Manchester City–Leeds
Premier League
lör 5/12 · 16:00Brentford–Manchester City
Premier League
tis 8/12 · 21:00Barcelona–Manchester City
Champions League
lör 12/12 · 16:00Manchester City–Chelsea
Premier League
mån 14/12 · 20:45Manchester City–Bradford
Ligacupen
lör 19/12 · 16:00Manchester City–Hull City
Premier League
lör 26/12 · 21:00Newcastle–Manchester City
Premier League
tis 29/12 · 21:15Everton–Manchester City
Premier League
sön 3/1 · 17:30Manchester City–Tottenham
Premier League
ons 6/1 · 21:15Leeds–Manchester City
Premier League
lör 16/1 · 16:00Manchester City–Nottingham Forest
Premier League
ons 20/1 · 21:00Lens–Manchester City
Champions League
lör 23/1 · 16:00Brighton–Manchester City
Premier League
ons 27/1 · 21:00Manchester City–Sporting CP
Champions League
lör 30/1 · 16:00Manchester City–Arsenal
Premier League
lör 6/2 · 16:00Fulham–Manchester City
Premier League
ons 10/2 · 21:00Tottenham–Manchester City
Premier League
lör 20/2 · 16:00Manchester City–Newcastle
Premier League
lör 27/2 · 16:00Hull City–Manchester City
Premier League
ons 3/3 · 21:00Manchester City–Everton
Premier League
lör 13/3 · 16:00Coventry–Manchester City
Premier League
lör 20/3 · 16:00Manchester City–Manchester United
Premier League
lör 10/4 · 16:00Bournemouth–Manchester City
Premier League
lör 17/4 · 16:00Manchester City–Crystal Palace
Premier League
lör 24/4 · 16:00Chelsea–Manchester City
Premier League
lör 1/5 · 16:00Manchester City–Brentford
Premier League
lör 8/5 · 16:00Manchester City–Liverpool
Premier League
lör 15/5 · 16:00Ipswich–Manchester City
Premier League
sön 23/5 · 16:00Manchester City–Aston Villa
Premier League
sön 30/5 · 17:00Sunderland–Manchester City
Premier League
Spelade matcher den här säsongen
28/10 26Manchester City2–2Brighton
Ligacupen24/10 26Aston Villa2–1Manchester CityPremier League20/10 26Manchester City5–1AEK Athens FCChampions League17/10 26Manchester City3–2IpswichPremier League
14/10 26Manchester City2–4Paris Saint Germain
Champions League
11/10 26Liverpool0–3Manchester City
Premier League
20/9 26Manchester City5–3Sunderland
Premier League
17/9 26Manchester City5–0Norwich
Ligacupen
13/9 26Manchester United0–1Manchester City
Premier League
8/9 26FC Porto0–2Manchester City
Champions League
5/9 26Manchester City1–0Coventry
Premier League
28/8 26Crystal Palace1–4Manchester City
Premier League
23/8 26Manchester City2–1Bournemouth
Premier League
16/8 26Arsenal3–0Manchester City
Community Shield

Uppdaterad: 29 oktober 2026

Manchester City: skador och frånvaro

Spelare som missar nästa match.

  • A. Semenyoknäskada
  • M. Nunessmäll

Manchester City: tabellplacering – Premier League

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
1Manchester City87-0-120:921FVVVV
2Arsenal87-0-113:521VVVFV
3Brighton85-1-223:716FVVVV

Manchester City: tabellplacering – Champions League

Hela tabellen
#LagMMålP
8Barcelona311:66
9Como310:56
10Manchester City39:56
11Club Brugge KV39:66
12Sporting CP37:46

Manchester City: säsongsstatistik (Premier League)

Gjorda mål per match2,5
Insläppta mål per match1,1
Hemma: gjorda / insläppta2,8 / 1,5
Borta: gjorda / insläppta2,3 / 0,8
Hållna nollor3
Matcher utan gjort mål0

Kort

Gula kort13
Gula kort per match1,6
Röda kort1

Mest använda formationer

4-2-3-1 (8×)

Manchester City: spelarstatistik (Premier League)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
E. HaalandAN8710902515007,95
J. DokuAN42161141007,56
R. CherkiMF74404296207,50
E. AndersonMF86080161207,32
E. FernándezMF64581064107,30
M. GuéhiMF86751121107,17
J. GvardiolFÖ85781353207,15
Matheus NunesMF53790000007,14
A. SemenyoMF75532364007,03
Rúben DiasFÖ87200053006,99
A. KhusanovFÖ53730011106,90
J. GrealishMF180000006,70
R. McAidooAN3380010106,59
I. NdiayeMF64220261006,56
AllanAN1100000006,50
P. FodenMF63411262116,48
R. LewisFÖ21020011006,09
N. O'ReillyMF62980041105,57
A. BouaddiMF41220010105,50
M. KovačićMF3920100005,13
Vitor NunesFÖ110000000,00
K. BraithwaiteFÖ11000000–

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Manchester City: trupp

Målvakter

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Manchester City: övergångar

Nyförvärv

  • E. FernándezChelsea · övergång31/8 26
  • I. NdiayeEverton · övergång31/8 26
  • AllanPalmeiras · övergång30/8 26
  • A. BouaddiLille · övergång25/8 26
  • G. RulliMarseille · övergång11/8 26
  • J. MongaLeicester · övergång10/7 26
  • M. DetourbetEstac Troyes · övergång30/6 26
  • P. CharlesSheffield Wednesday · övergång30/6 26

Lämnat klubben

  • C. EcheverriBenfica · lån1/9 26
  • Abdulay BahFC Augsburg · lån31/8 26
  • J. GrealishEverton · lån31/8 26
  • Jaden HeskeySheffield Wednesday · lån31/8 26
  • J. MongaSwansea · lån31/8 26
  • S. MfuniCoventry · lån29/8 26
  • I. KaboréWrexham · övergång26/8 26
  • Omar MarmoushTottenham · lån26/8 26

Manchester City: fakta

LandEngland
Grundad1880
ArenaEtihad Stadium
Kapacitet55 097
Underlagnaturgräs
Tabellplacering1:a · 21 poäng

Manchester City: vanliga frågor

Vilken arena spelar Manchester City på?

Manchester City spelar sina hemmamatcher på Etihad Stadium (Manchester), som tar 55 097 åskådare.

Var ligger Manchester City i tabellen?

Manchester City ligger på 1:a plats i Premier League med 21 poäng på 8 matcher (7 segrar, 0 oavgjorda, 1 förlust).

När spelar Manchester City nästa gång?

Nästa match: Manchester City – Brighton, lör 31/10 · 16:00 (Premier League).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Manchester City?

Senaste ligamatch: Aston Villa 2–1 Manchester City (24/10 26).

Vem är bäste målskytt i Manchester City?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är E. Haaland med 13 mål.

Manchester City: spelschema, tabell och speltips

Den här sidan ger en översikt över Manchester City (England) i alla turneringar laget spelar den här säsongen (Premier League, Champions League, Community Shield, Ligacupen): kommande matcher, senaste resultat, tabellplacering, säsongsstatistik och nyckelspelare. Speltips för matcherna i Premier League finns på ligans sida, och alla speltips finns på sidan Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.