Fotboll
Hem › Lag › Bournemouth
Bournemouth

Bournemouth – lagets statistik och form

England · grundad 1899 · Vitality Stadium

Bournemouth: turneringar 2026/27

Bournemouth: kommande matcher

lör 31/10 · 16:00BournemouthTipsLeedsPremier League · Inbördes möten (H2H)
tors 5/11 · 18:45Sparta Praha–Bournemouth
Europa Leaguesön 8/11 · 15:00IpswichTipsBournemouthPremier League · Inbördes möten (H2H)
lör 21/11 · 16:00Bournemouth–Nottingham Forest
Premier League
tors 26/11 · 18:45Celta Vigo–Bournemouth
Europa League

Bournemouth: senaste resultat

Form i liganVVFFO
28/10 26Bournemouth3–0Aston Villa
Ligacupen25/10 26Manchester United0–3BournemouthPremier League22/10 26Bournemouth3–0AC MilanEuropa League18/10 26Bournemouth2–0SunderlandPremier League
15/10 26Bournemouth3–0Sturm Graz
Europa League
10/10 26Chelsea5–1Bournemouth
Premier League
20/9 26Bournemouth0–1Liverpool
Premier League
17/9 26Real Sociedad1–2Bournemouth
Europa League

Bournemouth: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

lör 31/10 · 16:00BournemouthTipsLeeds
Premier League
tors 5/11 · 18:45Sparta Praha–Bournemouth
Europa League
sön 8/11 · 15:00IpswichTipsBournemouth
Premier League
lör 21/11 · 16:00Bournemouth–Nottingham Forest
Premier League
tors 26/11 · 18:45Celta Vigo–Bournemouth
Europa League
sön 29/11 · 15:05Fulham–Bournemouth
Premier League
ons 2/12 · 21:00Bournemouth–Brighton
Premier League
lör 5/12 · 16:00Bournemouth–Hull City
Premier League
tors 10/12 · 21:00Bournemouth–Plzeň
Europa League
lör 12/12 · 16:00Arsenal–Bournemouth
Premier League
mån 14/12 · 20:45Liverpool–Bournemouth
Ligacupen
lör 19/12 · 16:00Bournemouth–Coventry
Premier League
lör 26/12 · 16:00Tottenham–Bournemouth
Premier League
ons 30/12 · 20:30Crystal Palace–Bournemouth
Premier League
lör 2/1 · 18:30Bournemouth–Aston Villa
Premier League
tis 5/1 · 20:30Brighton–Bournemouth
Premier League
lör 16/1 · 16:00Bournemouth–Ipswich
Premier League
tors 21/1 · 18:45Lillestrøm–Bournemouth
Europa League
lör 23/1 · 16:00Nottingham Forest–Bournemouth
Premier League
tors 28/1 · 21:00Bournemouth–Hapoel Beer Sheva
Europa League
lör 30/1 · 16:00Bournemouth–Fulham
Premier League
lör 6/2 · 16:00Leeds–Bournemouth
Premier League
ons 10/2 · 21:00Aston Villa–Bournemouth
Premier League
lör 20/2 · 16:00Bournemouth–Crystal Palace
Premier League
lör 27/2 · 16:00Coventry–Bournemouth
Premier League
ons 3/3 · 21:00Bournemouth–Tottenham
Premier League
lör 13/3 · 16:00Bournemouth–Newcastle
Premier League
lör 20/3 · 16:00Brentford–Bournemouth
Premier League
lör 10/4 · 16:00Bournemouth–Manchester City
Premier League
lör 17/4 · 16:00Everton–Bournemouth
Premier League
lör 24/4 · 16:00Bournemouth–Arsenal
Premier League
lör 1/5 · 16:00Hull City–Bournemouth
Premier League
lör 8/5 · 16:00Bournemouth–Manchester United
Premier League
lör 15/5 · 16:00Sunderland–Bournemouth
Premier League
sön 23/5 · 16:00Bournemouth–Chelsea
Premier League
sön 30/5 · 17:00Liverpool–Bournemouth
Premier League
Spelade matcher den här säsongen
28/10 26Bournemouth3–0Aston Villa
Ligacupen25/10 26Manchester United0–3BournemouthPremier League22/10 26Bournemouth3–0AC MilanEuropa League18/10 26Bournemouth2–0SunderlandPremier League
15/10 26Bournemouth3–0Sturm Graz
Europa League
10/10 26Chelsea5–1Bournemouth
Premier League
20/9 26Bournemouth0–1Liverpool
Premier League
17/9 26Real Sociedad1–2Bournemouth
Europa League
12/9 26Bournemouth2–2Brentford
Premier League
8/9 26Bournemouth4–0Lincoln
Ligacupen
5/9 26Newcastle2–2Bournemouth
Premier League
29/8 26Bournemouth1–1Everton
Premier League
23/8 26Manchester City2–1Bournemouth
Premier League

Uppdaterad: 29 oktober 2026

Bournemouth: skador och frånvaro

Spelare som missar nästa match.

  • J. Araujolårskada
  • A. Scottlårskada
  • A. Tothmuskelskada

Bournemouth: tabellplacering – Premier League

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
11Everton82-4-28:910FFOVO
12Ipswich83-1-412:1610OFVFV
13Bournemouth82-3-312:139VVFFO
14Tottenham82-3-38:109VVOFO
15Fulham82-2-48:108VVFOO

Bournemouth: tabellplacering – Europa League

Hela tabellen
#LagMMålP
1Benfica310:29
2Bayer Leverkusen38:09
3Bournemouth38:19
4Ferencvárosi TC39:39
5Olympiakos Piraeus34:19

Bournemouth: säsongsstatistik (Premier League)

Gjorda mål per match1,5
Insläppta mål per match1,6
Hemma: gjorda / insläppta1,3 / 1,0
Borta: gjorda / insläppta1,8 / 2,3
Hållna nollor2
Matcher utan gjort mål1

Kort

Gula kort22
Gula kort per match2,8
Röda kort0

Mest använda formationer

4-2-3-1 (7×) · 4-1-4-1 (1×)

Bournemouth: spelarstatistik (Premier League)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
M. TavernierMF8665501611307,48
EvanilsonAN868134185107,29
A. ScottMF54461031107,24
J. HillFÖ87200020107,03
B. DiakitéFÖ240000007,00
J. KluivertMF638911116106,91
António SilvaFÖ87200052306,87
A. TruffertFÖ87140142206,86
RayanMF8707102310006,75
B. DoakAN7920010006,73
R. ChristieMF72860071206,70
L. CookMF83350110206,69
D. JebbisonAN3380011006,60
T. AdamsMF85510021206,59
A. SmithFÖ86840010306,47
A. AdliAN2140010006,44
E. KroupiAN130000006,24
A. TóthMF2170000006,20
Á. RodríguezAN4390000004,81
D. BrooksMF5960000104,59
Juanlu SánchezMF1180000003,35
J. SolerFÖ1120000002,20

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Bournemouth: trupp

Målvakter

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Bournemouth: övergångar

Nyförvärv

  • M. Di GregorioJuventus · lån24/8 26
  • Juanlu SánchezSevilla · övergång5/8 26
  • António SilvaBenfica · övergång31/7 26
  • Á. RodríguezElche · övergång13/7 26
  • Álex JiménezAC Milan · övergång30/6 26
  • M. AaronsRangers · åter från lån29/6 26
  • D. JebbisonPreston · åter från lån29/6 26
  • A. PaulsenLechia Gdansk · åter från lån29/6 26

Lämnat klubben

  • Remy Rees-DottinCukaricki · övergång7/9 26
  • M. AkinmboniDundee · lån26/8 26
  • F. TonksColeraine FC · övergång26/8 26
  • W. DennisMilton Keynes Dons · övergång25/8 26
  • E. ÜnalGetafe · kontraktslös12/8 26
  • M. Kinsey-WellingsTruro City · övergång6/8 26
  • Alfie MerrittNewport County · lån6/8 26
  • Archie HarrisWigan · övergång5/8 26

Bournemouth: fakta

LandEngland
Grundad1899
ArenaVitality Stadium
Kapacitet12 000
Underlagnaturgräs
Tabellplacering13:e · 9 poäng

Bournemouth: vanliga frågor

Vilken arena spelar Bournemouth på?

Bournemouth spelar sina hemmamatcher på Vitality Stadium (Bournemouth, Dorset), som tar 12 000 åskådare.

Var ligger Bournemouth i tabellen?

Bournemouth ligger på 13:e plats i Premier League med 9 poäng på 8 matcher (2 segrar, 3 oavgjorda, 3 förluster).

När spelar Bournemouth nästa gång?

Nästa match: Bournemouth – Leeds, lör 31/10 · 16:00 (Premier League).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Bournemouth?

Senaste ligamatch: Manchester United 0–3 Bournemouth (25/10 26).

Vem är bäste målskytt i Bournemouth?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är M. Tavernier med 6 mål.

Bournemouth: spelschema, tabell och speltips

Bournemouth (England) i korthet: matcher och resultat i alla turneringar (Premier League, Europa League, Ligacupen), tabell, statistik, trupp och målskyttar. Tips och odds för matcherna i Premier League finns på turneringens sida, övriga speltips i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.