Fotboll
Hem › Lag › Ipswich
Ipswich

Ipswich – lagets statistik och form

England · grundad 1878 · Portman Road

Ipswich: turneringar 2026/27

Ipswich: kommande matcher

lör 31/10 · 16:00Hull CityTipsIpswichPremier League · Inbördes möten (H2H)sön 8/11 · 15:00IpswichTipsBournemouthPremier League · Inbördes möten (H2H)
lör 21/11 · 16:00Tottenham–Ipswich
Premier League
lör 28/11 · 18:30Ipswich–Aston Villa
Premier League
ons 2/12 · 21:00Coventry–Ipswich
Premier League

Ipswich: senaste resultat

Form i liganOFVFV
23/10 26Ipswich1–1Nottingham ForestPremier League17/10 26Manchester City3–2IpswichPremier League
10/10 26Ipswich2–1Fulham
Premier League
19/9 26Everton1–0Ipswich
Premier League
15/9 26Ipswich2–4Arsenal
Ligacupen
12/9 26Crystal Palace2–3Ipswich
Premier League
4/9 26Ipswich0–2Liverpool
Premier League
30/8 26Manchester United5–2Ipswich
Premier League

Ipswich: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

lör 31/10 · 16:00Hull CityTipsIpswich
Premier League
sön 8/11 · 15:00IpswichTipsBournemouth
Premier League
lör 21/11 · 16:00Tottenham–Ipswich
Premier League
lör 28/11 · 18:30Ipswich–Aston Villa
Premier League
ons 2/12 · 21:00Coventry–Ipswich
Premier League
lör 5/12 · 16:00Leeds–Ipswich
Premier League
lör 12/12 · 16:00Ipswich–Newcastle
Premier League
lör 19/12 · 16:00Brighton–Ipswich
Premier League
lör 26/12 · 16:00Ipswich–Brentford
Premier League
ons 30/12 · 21:15Ipswich–Chelsea
Premier League
lör 2/1 · 16:00Arsenal–Ipswich
Premier League
ons 6/1 · 20:30Ipswich–Coventry
Premier League
lör 16/1 · 16:00Bournemouth–Ipswich
Premier League
lör 23/1 · 16:00Ipswich–Hull City
Premier League
lör 30/1 · 16:00Aston Villa–Ipswich
Premier League
lör 6/2 · 16:00Ipswich–Tottenham
Premier League
ons 10/2 · 21:00Ipswich–Arsenal
Premier League
lör 20/2 · 16:00Chelsea–Ipswich
Premier League
lör 27/2 · 16:00Ipswich–Brighton
Premier League
ons 3/3 · 21:00Brentford–Ipswich
Premier League
lör 13/3 · 16:00Liverpool–Ipswich
Premier League
lör 20/3 · 16:00Ipswich–Crystal Palace
Premier League
lör 10/4 · 16:00Sunderland–Ipswich
Premier League
lör 17/4 · 16:00Ipswich–Manchester United
Premier League
lör 24/4 · 16:00Newcastle–Ipswich
Premier League
lör 1/5 · 16:00Ipswich–Leeds
Premier League
lör 8/5 · 16:00Fulham–Ipswich
Premier League
lör 15/5 · 16:00Ipswich–Manchester City
Premier League
sön 23/5 · 16:00Nottingham Forest–Ipswich
Premier League
sön 30/5 · 17:00Ipswich–Everton
Premier League
Spelade matcher den här säsongen
23/10 26Ipswich1–1Nottingham ForestPremier League17/10 26Manchester City3–2IpswichPremier League
10/10 26Ipswich2–1Fulham
Premier League
19/9 26Everton1–0Ipswich
Premier League
15/9 26Ipswich2–4Arsenal
Ligacupen
12/9 26Crystal Palace2–3Ipswich
Premier League
4/9 26Ipswich0–2Liverpool
Premier League
30/8 26Manchester United5–2Ipswich
Premier League
25/8 26Ipswich3–1Leicester
Ligacupen
22/8 26Ipswich2–1Sunderland
Premier League

Uppdaterad: 29 oktober 2026

Ipswich: skador och frånvaro

Spelare som missar nästa match.

  • J. Taylorknäskada
  • S. Lukicljumskskada

Ipswich: tabellplacering – Premier League

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
10Hull City82-4-29:810OFOFO
11Everton82-4-28:910FFOVO
12Ipswich83-1-412:1610OFVFV
13Bournemouth82-3-312:139VVFFO
14Tottenham82-3-38:109VVOFO

Ipswich: säsongsstatistik (Premier League)

Gjorda mål per match1,5
Insläppta mål per match2,0
Hemma: gjorda / insläppta1,3 / 1,3
Borta: gjorda / insläppta1,8 / 2,8
Hållna nollor0
Matcher utan gjort mål2

Kort

Gula kort15
Gula kort per match1,9
Röda kort1

Mest använda formationer

4-2-3-1 (7×) · 3-4-2-1 (1×)

Ipswich: spelarstatistik (Premier League)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
J. EncisoMF865012187106,96
E. PalaciosMF74840000006,95
EmersonnAN853021134006,82
C. AkpomAN61131011006,79
I. DiopFÖ87200010106,79
J. ClarkeAN72401142106,77
A. OuattaraFÖ84071132106,76
A. FatawuMF74490151306,74
D. O'SheaFÖ87201021006,73
S. LukićMF64930100206,72
Z. FlemmingAN61212075106,63
L. DavisFÖ87202173206,59
FlorentinoMF52490000006,57
S. EgeliAN2190011006,45
K. McAteerMF3500011006,43
D. MaedaMF84311043006,42
A. MatusiwaMF2240000006,42
J. PhilogeneAN41760033006,35
J. GreavesFÖ54470010105,12
M. NúñezMF21420010004,63
D. FurlongFÖ1170000003,00

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Ipswich: trupp

Målvakter

1A. PalmerNationalitetEnglandÅlder29 årLängd191 cmVikt72 kg
27D. ButtonÅlder36 år
28C. WaltonNationalitetEnglandÅlder30 årLängd195 cmVikt75 kg
31Alex NoonanÅlder17 år
37K. ScherpenNationalitetNederländernaÅlder25 årLängd206 cmVikt98 kg

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Ipswich: övergångar

Nyförvärv

  • N. ValentineBillericay Town · åter från lån17/10 26
  • T. Mendel-IdowuLuton · åter från lån29/9 26
  • Z. FlemmingBurnley · övergång31/8 26
  • Alex NoonanShamrock Rovers · lån31/8 26
  • E. PalaciosBayer Leverkusen · övergång26/8 26
  • J. EncisoStrasbourg · övergång16/8 26
  • A. OuattaraStrasbourg · övergång16/8 26
  • S. LukićFulham · övergång7/8 26

Lämnat klubben

  • N. ValentineBillericay Town · lån18/9 26
  • N. BilokapićDerby · kontraktslös3/9 26
  • C. OgbeneLincoln · lån31/8 26
  • C. HumphreysHuddersfield · lån31/8 26
  • T. Mendel-IdowuLuton · lån31/8 26
  • T. Mendel-IdowuMendel-Idowu Tudor · kontraktslös30/8 26
  • Ali Al HamadiSheffield Wednesday · lån25/8 26
  • K. van OevelenValencia · lån23/8 26

Ipswich: fakta

LandEngland
Grundad1878
ArenaPortman Road
Kapacitet30 311
Underlagnaturgräs
Tabellplacering12:e · 10 poäng

Ipswich: vanliga frågor

Vilken arena spelar Ipswich på?

Ipswich spelar sina hemmamatcher på Portman Road (Ipswich, Suffolk), som tar 30 311 åskådare.

Var ligger Ipswich i tabellen?

Ipswich ligger på 12:e plats i Premier League med 10 poäng på 8 matcher (3 segrar, 1 oavgjord, 4 förluster).

När spelar Ipswich nästa gång?

Nästa match: Hull City – Ipswich, lör 31/10 · 16:00 (Premier League).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Ipswich?

Senaste ligamatch: Ipswich 1–1 Nottingham Forest (23/10 26).

Vem är bäste målskytt i Ipswich?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är L. Davis med 2 mål.

Ipswich: spelschema, tabell och speltips

Ipswich (England) spelar i följande turneringar den här säsongen: Premier League, Ligacupen. Här hittar du spelschema och resultat, tabellplacering, siffror från hela säsongen, truppen och klubbens bästa spelare. Tips för matcherna i Premier League finns på turneringens sida, och fler speltips hittar du i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.