Fotboll
Hem › Lag › Fulham
Fulham

Fulham – lagets statistik och form

England · grundad 1879 · Craven Cottage

Fulham: turneringar 2026/27

Fulham: kommande matcher

lör 31/10 · 21:00Aston VillaTipsFulhamPremier League · Inbördes möten (H2H)lör 7/11 · 16:00FulhamTipsNewcastlePremier League · Inbördes möten (H2H)
lör 21/11 · 13:30Manchester City–Fulham
Premier League
sön 29/11 · 15:05Fulham–Bournemouth
Premier League
ons 2/12 · 21:00Tottenham–Fulham
Premier League

Fulham: senaste resultat

Form i liganVVFOO
28/10 26Fulham0–1Crystal Palace
Ligacupen24/10 26Coventry0–1FulhamPremier League17/10 26Fulham1–0Hull CityPremier League
10/10 26Ipswich2–1Fulham
Premier League
20/9 26Fulham1–1Manchester United
Premier League
15/9 26West Ham2–3Fulham
Ligacupen
12/9 26Liverpool0–0Fulham
Premier League
5/9 26Fulham2–3Crystal Palace
Premier League

Fulham: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

lör 31/10 · 21:00Aston VillaTipsFulham
Premier League
lör 7/11 · 16:00FulhamTipsNewcastle
Premier League
lör 21/11 · 13:30Manchester City–Fulham
Premier League
sön 29/11 · 15:05Fulham–Bournemouth
Premier League
ons 2/12 · 21:00Tottenham–Fulham
Premier League
lör 5/12 · 16:00Everton–Fulham
Premier League
lör 12/12 · 16:00Fulham–Brentford
Premier League
lör 19/12 · 16:00Leeds–Fulham
Premier League
lör 26/12 · 16:00Fulham–Brighton
Premier League
ons 30/12 · 20:30Fulham–Arsenal
Premier League
lör 2/1 · 16:00Nottingham Forest–Fulham
Premier League
ons 6/1 · 20:30Fulham–Tottenham
Premier League
lör 16/1 · 16:00Newcastle–Fulham
Premier League
lör 23/1 · 16:00Fulham–Aston Villa
Premier League
lör 30/1 · 16:00Bournemouth–Fulham
Premier League
lör 6/2 · 16:00Fulham–Manchester City
Premier League
ons 10/2 · 21:00Fulham–Nottingham Forest
Premier League
lör 20/2 · 16:00Arsenal–Fulham
Premier League
lör 27/2 · 16:00Fulham–Leeds
Premier League
ons 3/3 · 21:00Brighton–Fulham
Premier League
lör 13/3 · 16:00Crystal Palace–Fulham
Premier League
lör 20/3 · 16:00Fulham–Liverpool
Premier League
lör 10/4 · 16:00Chelsea–Fulham
Premier League
lör 17/4 · 16:00Fulham–Sunderland
Premier League
lör 24/4 · 16:00Brentford–Fulham
Premier League
lör 1/5 · 16:00Fulham–Everton
Premier League
lör 8/5 · 16:00Fulham–Ipswich
Premier League
lör 15/5 · 16:00Hull City–Fulham
Premier League
sön 23/5 · 16:00Fulham–Coventry
Premier League
sön 30/5 · 17:00Manchester United–Fulham
Premier League
Spelade matcher den här säsongen
28/10 26Fulham0–1Crystal Palace
Ligacupen24/10 26Coventry0–1FulhamPremier League17/10 26Fulham1–0Hull CityPremier League
10/10 26Ipswich2–1Fulham
Premier League
20/9 26Fulham1–1Manchester United
Premier League
15/9 26West Ham2–3Fulham
Ligacupen
12/9 26Liverpool0–0Fulham
Premier League
5/9 26Fulham2–3Crystal Palace
Premier League
30/8 26Sunderland1–0Fulham
Premier League
27/8 26Fulham3–0AFC Wimbledon
Ligacupen
24/8 26Fulham2–3Chelsea
Premier League

Uppdaterad: 29 oktober 2026

Fulham: skador och frånvaro

Spelare som missar nästa match.

  • R. Sessegnonrött kort
  • E. Smith Roweskada

Fulham: tabellplacering – Premier League

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
13Bournemouth82-3-312:139VVFFO
14Tottenham82-3-38:109VVOFO
15Fulham82-2-48:108VVFOO
16Manchester United81-4-310:137FOOOF
17Crystal Palace82-1-59:197FFVOF

Fulham: säsongsstatistik (Premier League)

Gjorda mål per match1,0
Insläppta mål per match1,3
Hemma: gjorda / insläppta1,5 / 1,8
Borta: gjorda / insläppta0,5 / 0,8
Hållna nollor3
Matcher utan gjort mål2

Kort

Gula kort16
Gula kort per match2,0
Röda kort1

Mest använda formationer

4-2-3-1 (8×)

Fulham: spelarstatistik (Premier League)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
A. IwobiMF86621063007,46
Joshua KingMF8662211710307,23
Jorge CuencaFÖ1900000007,20
Oscar BobbMF85831083007,01
S. CharlesMF85550031107,01
S. BergeMF85590122106,99
C. BasseyFÖ87200042206,99
T. CairneyMF2210011006,84
D. AffengruberFÖ54500010006,77
K. TeteFÖ31260000106,74
R. SessegnonMF51561052016,72
T. CastagneFÖ75900152206,70
A. RobinsonFÖ76110030106,63
H. LarssonMF51100000006,53
Rodrigo MunizAN6730042106,49
César PalaciosMF62571062106,44
E. Smith RoweMF4480000106,43
Gonzalo GarcíaAN867310134006,39
KevinAN5800032005,40
J. AndersenFÖ31900000105,15
Manuel ÁngelMF1190000103,10

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Fulham: trupp

Målvakter

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Fulham: övergångar

Nyförvärv

  • M. UnderwoodHampton & Richmond · åter från lån18/9 26
  • Manuel ÁngelReal Madrid · övergång31/8 26
  • D. AffengruberElche · övergång31/8 26
  • H. LarssonEintracht Frankfurt · lån31/8 26
  • S. CharlesSouthampton · övergång10/8 26
  • César PalaciosReal Madrid · övergång2/8 26
  • Gonzalo GarcíaReal Madrid · övergång2/8 26
  • J. Kusi-AsareBayern München · övergång30/6 26

Lämnat klubben

  • L. De FougerollesReal Salt Lake · lån1/9 26
  • S. AmissahEstoril · lån29/8 26
  • M. Dibley-DiasNewport County · lån25/8 26
  • M. UnderwoodHampton & Richmond · lån21/8 26
  • L. HarrisWigan · lån20/8 26
  • Harvey AraujoBurton Albion · övergång18/8 26
  • S. BendaNottingham Forest · kontraktslös14/8 26
  • A. Loupalo-BiFleetwood Town · lån13/8 26

Fulham: fakta

LandEngland
Grundad1879
ArenaCraven Cottage
Kapacitet29 589
Underlagnaturgräs
Tabellplacering15:e · 8 poäng

Fulham: vanliga frågor

Vilken arena spelar Fulham på?

Fulham spelar sina hemmamatcher på Craven Cottage (London), som tar 29 589 åskådare.

Var ligger Fulham i tabellen?

Fulham ligger på 15:e plats i Premier League med 8 poäng på 8 matcher (2 segrar, 2 oavgjorda, 4 förluster).

När spelar Fulham nästa gång?

Nästa match: Aston Villa – Fulham, lör 31/10 · 21:00 (Premier League).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Fulham?

Senaste ligamatch: Coventry 0–1 Fulham (24/10 26).

Vem är bäste målskytt i Fulham?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är Joshua King med 2 mål.

Fulham: spelschema, tabell och speltips

Fulham (England) i korthet: matcher och resultat i alla turneringar (Premier League, Ligacupen), tabell, statistik, trupp och målskyttar. Tips och odds för matcherna i Premier League finns på turneringens sida, övriga speltips i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.