Fotboll
Hem › Lag › Crystal Palace
Crystal Palace

Crystal Palace – lagets statistik och form

England · grundad 1861 · Selhurst Park

Crystal Palace: turneringar 2026/27

Crystal Palace: kommande matcher

lör 31/10 · 18:30TottenhamTipsCrystal PalacePremier League · Inbördes möten (H2H)
tors 5/11 · 18:45Crystal Palace–1899 Hoffenheim
Europa Leaguesön 8/11 · 15:00Crystal PalaceTipsLiverpoolPremier League · Inbördes möten (H2H)
lör 21/11 · 16:00Coventry–Crystal Palace
Premier League
tors 26/11 · 21:00Crystal Palace–Real Sociedad
Europa League

Crystal Palace: senaste resultat

Form i liganFFVOF
28/10 26Fulham0–1Crystal Palace
Ligacupen25/10 26Crystal Palace0–2NewcastlePremier League22/10 26Beşiktaş2–2Crystal PalaceEuropa League18/10 26Brighton5–0Crystal PalacePremier League
15/10 26Lyon3–2Crystal Palace
Europa League
11/10 26Crystal Palace3–1Nottingham Forest
Premier League
20/9 26Leeds0–0Crystal Palace
Premier League
17/9 26Crystal Palace4–0Lech Poznań
Europa League

Crystal Palace: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

lör 31/10 · 18:30TottenhamTipsCrystal Palace
Premier League
tors 5/11 · 18:45Crystal Palace–1899 Hoffenheim
Europa League
sön 8/11 · 15:00Crystal PalaceTipsLiverpool
Premier League
lör 21/11 · 16:00Coventry–Crystal Palace
Premier League
tors 26/11 · 21:00Crystal Palace–Real Sociedad
Europa League
sön 29/11 · 15:05Crystal Palace–Hull City
Premier League
ons 2/12 · 21:00Chelsea–Crystal Palace
Premier League
lör 5/12 · 16:00Aston Villa–Crystal Palace
Premier League
tors 10/12 · 18:45Jagiellonia–Crystal Palace
Europa League
lör 12/12 · 16:00Crystal Palace–Manchester United
Premier League
mån 14/12 · 20:45Crystal Palace–Sunderland
Ligacupen
lör 19/12 · 16:00Sunderland–Crystal Palace
Premier League
sön 27/12 · 20:00Crystal Palace–Arsenal
Premier League
ons 30/12 · 20:30Crystal Palace–Bournemouth
Premier League
lör 2/1 · 16:00Brentford–Crystal Palace
Premier League
ons 6/1 · 20:30Crystal Palace–Chelsea
Premier League
lör 16/1 · 16:00Liverpool–Crystal Palace
Premier League
tors 21/1 · 21:00Crystal Palace–Sparta Praha
Europa League
lör 23/1 · 16:00Crystal Palace–Tottenham
Premier League
tors 28/1 · 21:00Red Bull Salzburg–Crystal Palace
Europa League
lör 30/1 · 16:00Hull City–Crystal Palace
Premier League
lör 6/2 · 16:00Crystal Palace–Coventry
Premier League
ons 10/2 · 21:00Crystal Palace–Brentford
Premier League
lör 20/2 · 16:00Bournemouth–Crystal Palace
Premier League
lör 27/2 · 16:00Crystal Palace–Sunderland
Premier League
ons 3/3 · 21:00Arsenal–Crystal Palace
Premier League
lör 13/3 · 16:00Crystal Palace–Fulham
Premier League
lör 20/3 · 16:00Ipswich–Crystal Palace
Premier League
lör 10/4 · 16:00Crystal Palace–Everton
Premier League
lör 17/4 · 16:00Manchester City–Crystal Palace
Premier League
lör 24/4 · 16:00Manchester United–Crystal Palace
Premier League
lör 1/5 · 16:00Crystal Palace–Aston Villa
Premier League
lör 8/5 · 16:00Nottingham Forest–Crystal Palace
Premier League
lör 15/5 · 16:00Crystal Palace–Brighton
Premier League
sön 23/5 · 16:00Newcastle–Crystal Palace
Premier League
sön 30/5 · 17:00Crystal Palace–Leeds
Premier League
Spelade matcher den här säsongen
28/10 26Fulham0–1Crystal Palace
Ligacupen25/10 26Crystal Palace0–2NewcastlePremier League22/10 26Beşiktaş2–2Crystal PalaceEuropa League18/10 26Brighton5–0Crystal PalacePremier League
15/10 26Lyon3–2Crystal Palace
Europa League
11/10 26Crystal Palace3–1Nottingham Forest
Premier League
20/9 26Leeds0–0Crystal Palace
Premier League
17/9 26Crystal Palace4–0Lech Poznań
Europa League
12/9 26Crystal Palace2–3Ipswich
Premier League
8/9 26Crystal Palace3–0Middlesbrough
Ligacupen
5/9 26Fulham2–3Crystal Palace
Premier League
28/8 26Crystal Palace1–4Manchester City
Premier League
22/8 26Everton2–0Crystal Palace
Premier League
31/7 26Crystal Palace3–1Al Ula
Como Cup
28/7 26Famalicão0–0Crystal Palace
Como Cup
28/7 26Crystal Palace0–3Lens
Como Cup

Uppdaterad: 29 oktober 2026

Crystal Palace: skador och frånvaro

Spelare som missar nästa match.

  • C. Riadknäskada
  • T. Tomiyasuvadskada
  • J. Larsenfotledsskada
  • I. Sarrljumskskada
  • Q. Timberskada i baksida lår

Crystal Palace: tabellplacering – Premier League

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
15Fulham82-2-48:108VVFOO
16Manchester United81-4-310:137FOOOF
17Crystal Palace82-1-59:197FFVOF
18Nottingham Forest81-3-46:106OFFFV
19Coventry82-0-66:156FFVVF

Crystal Palace: tabellplacering – Europa League

Hela tabellen
#LagMMålP
13Rennes34:35
14Real Sociedad38:34
15Crystal Palace38:54
16Sparta Praha35:34
17Levski Sofia33:34

Crystal Palace: säsongsstatistik (Premier League)

Gjorda mål per match1,1
Insläppta mål per match2,4
Hemma: gjorda / insläppta1,5 / 2,5
Borta: gjorda / insläppta0,8 / 2,3
Hållna nollor1
Matcher utan gjort mål4

Kort

Gula kort12
Gula kort per match1,5
Röda kort1

Mest använda formationer

3-4-2-1 (8×)

Crystal Palace: spelarstatistik (Premier League)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
T. MitchellMF86912063006,96
D. KamadaMF87031352206,93
A. WhartonMF87070132106,86
J. Strand LarsenAN74451076006,84
A. KhalailiAN86501092206,81
Q. TimberMF53890151006,80
Yeremy PinoMF85451072306,77
C. RichardsFÖ87200042106,64
D. OsorioMF2280031006,60
E. NketiahAN72450152006,58
A. DisasiFÖ42300040016,52
C. RiadFÖ1720000006,50
H. AhanorFÖ31610000006,50
J. CanvotFÖ76300000106,43
T. TomiyasuFÖ41900000006,38
D. McNeilAN51940010006,34
I. SarrAN2200000006,30
J. MatetaAN31540062006,20
Z. GozoAN2340000006,20
D. MuñozMF1550021005,90
J. LermaMF41661052205,54
W. HughesMF3380000004,85
B. ChilwellFÖ2291021004,70
E. GuessandAN2540011004,23
Óscar MinguezaFÖ2160000003,10

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Crystal Palace: trupp

Målvakter

1D. HendersonNationalitetEnglandÅlder28 årLängd188 cmVikt85 kg
31R. MatthewsNationalitetEnglandÅlder31 årLängd184 cmVikt78 kg
44W. BenítezNationalitetArgentinaÅlder32 årLängd191 cmVikt91 kg
81L. BenettonÅlder15 år

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Crystal Palace: övergångar

Nyförvärv

  • B. ChilwellStrasbourg · kontraktslös31/8 26
  • D. OsorioFC Midtjylland · lån31/8 26
  • Q. TimberMarseille · övergång31/8 26
  • H. AhanorAtalanta · lån31/8 26
  • A. DisasiChelsea · lån25/8 26
  • Z. GozoReal Salt Lake · övergång17/8 26
  • A. KhalailiUnion St. Gilloise · övergång14/8 26
  • E. GuessandAston Villa · lån11/8 26

Lämnat klubben

  • D. ReidArbroath · kontraktslös29/9 26
  • Matheus FrançaAlverca · lån3/9 26
  • J. Rak-SakyiKasımpaşa · lån3/9 26
  • J. WhitworthWigan · kontraktslös31/8 26
  • D. OzohDerby · övergång31/8 26
  • R. EsseMillwall · lån31/8 26
  • B. Sosa1. FC Köln · lån31/8 26
  • J. DevennyStoke City · övergång31/8 26

Crystal Palace: fakta

LandEngland
Grundad1861
ArenaSelhurst Park
Kapacitet26 309
Underlagnaturgräs
Tabellplacering17:e · 7 poäng

Crystal Palace: vanliga frågor

Vilken arena spelar Crystal Palace på?

Crystal Palace spelar sina hemmamatcher på Selhurst Park (London), som tar 26 309 åskådare.

Var ligger Crystal Palace i tabellen?

Crystal Palace ligger på 17:e plats i Premier League med 7 poäng på 8 matcher (2 segrar, 1 oavgjord, 5 förluster).

När spelar Crystal Palace nästa gång?

Nästa match: Tottenham – Crystal Palace, lör 31/10 · 18:30 (Premier League).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Crystal Palace?

Senaste ligamatch: Crystal Palace 0–2 Newcastle (25/10 26).

Vem är bäste målskytt i Crystal Palace?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är J. Strand Larsen med 4 mål.

Crystal Palace: spelschema, tabell och speltips

Crystal Palace (England) i korthet: matcher och resultat i alla turneringar (Premier League, Europa League, Como Cup, Ligacupen), tabell, statistik, trupp och målskyttar. Tips och odds för matcherna i Premier League finns på turneringens sida, övriga speltips i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.