Fotboll
Hem › Lag › Chelsea
Chelsea

Chelsea – lagets statistik och form

England · grundad 1905 · Stamford Bridge

Chelsea: turneringar 2026/27

Chelsea: kommande matcher

lör 31/10 · 13:30ChelseaTipsManchester UnitedPremier League · Inbördes möten (H2H)sön 8/11 · 15:00SunderlandTipsChelseaPremier League · Inbördes möten (H2H)
lör 21/11 · 16:00Chelsea–Leeds
Premier League
fre 27/11 · 21:00Nottingham Forest–Chelsea
Premier League
ons 2/12 · 21:00Chelsea–Crystal Palace
Premier League

Chelsea: senaste resultat

Form i liganFVVFO
28/10 26Liverpool1–1Chelsea
Ligacupen24/10 26Chelsea0–2TottenhamPremier League17/10 26Everton0–2ChelseaPremier League
10/10 26Chelsea5–1Bournemouth
Premier League
18/9 26Brentford3–0Chelsea
Premier League
12/9 26Chelsea2–2Hull City
Premier League
9/9 26Chelsea6–3Leeds
Ligacupen
6/9 26Arsenal2–1Chelsea
Premier League

Chelsea: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

lör 31/10 · 13:30ChelseaTipsManchester United
Premier League
sön 8/11 · 15:00SunderlandTipsChelsea
Premier League
lör 21/11 · 16:00Chelsea–Leeds
Premier League
fre 27/11 · 21:00Nottingham Forest–Chelsea
Premier League
ons 2/12 · 21:00Chelsea–Crystal Palace
Premier League
lör 5/12 · 16:00Chelsea–Liverpool
Premier League
lör 12/12 · 16:00Manchester City–Chelsea
Premier League
lör 19/12 · 16:00Chelsea–Aston Villa
Premier League
sön 27/12 · 15:00Coventry–Chelsea
Premier League
ons 30/12 · 21:15Ipswich–Chelsea
Premier League
sön 3/1 · 15:00Chelsea–Newcastle
Premier League
ons 6/1 · 20:30Crystal Palace–Chelsea
Premier League
lör 16/1 · 16:00Chelsea–Sunderland
Premier League
lör 23/1 · 16:00Leeds–Chelsea
Premier League
lör 30/1 · 16:00Chelsea–Nottingham Forest
Premier League
lör 6/2 · 16:00Manchester United–Chelsea
Premier League
ons 10/2 · 21:00Newcastle–Chelsea
Premier League
lör 20/2 · 16:00Chelsea–Ipswich
Premier League
lör 27/2 · 16:00Aston Villa–Chelsea
Premier League
ons 3/3 · 21:00Chelsea–Coventry
Premier League
lör 13/3 · 16:00Chelsea–Arsenal
Premier League
lör 20/3 · 16:00Hull City–Chelsea
Premier League
lör 10/4 · 16:00Chelsea–Fulham
Premier League
lör 17/4 · 16:00Brighton–Chelsea
Premier League
lör 24/4 · 16:00Chelsea–Manchester City
Premier League
lör 1/5 · 16:00Liverpool–Chelsea
Premier League
lör 8/5 · 16:00Tottenham–Chelsea
Premier League
lör 15/5 · 16:00Chelsea–Everton
Premier League
sön 23/5 · 16:00Bournemouth–Chelsea
Premier League
sön 30/5 · 17:00Chelsea–Brentford
Premier League
Spelade matcher den här säsongen
28/10 26Liverpool1–1Chelsea
Ligacupen24/10 26Chelsea0–2TottenhamPremier League17/10 26Everton0–2ChelseaPremier League
10/10 26Chelsea5–1Bournemouth
Premier League
18/9 26Brentford3–0Chelsea
Premier League
12/9 26Chelsea2–2Hull City
Premier League
9/9 26Chelsea6–3Leeds
Ligacupen
6/9 26Arsenal2–1Chelsea
Premier League
30/8 26Chelsea4–3Brighton
Premier League
27/8 26Chelsea2–0Luton
Ligacupen
24/8 26Fulham2–3Chelsea
Premier League

Uppdaterad: 29 oktober 2026

Chelsea: skador och frånvaro

Spelare som missar nästa match.

  • R. Jamesknäskada
  • Joao Pedrolårskada
  • E. Martinezfrånvaro
  • P. Chavarriaskada
  • J. Gittensfotledsskada
  • M. Lacroixskada

Chelsea: tabellplacering – Premier League

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
3Brighton85-1-223:716FVVVV
4Liverpool84-3-111:815VVFVO
5Chelsea84-1-317:1513FVVFO
6Brentford82-5-114:911OFOVO
7Leeds82-5-19:611OOFOV

Chelsea: säsongsstatistik (Premier League)

Gjorda mål per match2,1
Insläppta mål per match1,9
Hemma: gjorda / insläppta2,8 / 2,0
Borta: gjorda / insläppta1,5 / 1,8
Hållna nollor1
Matcher utan gjort mål2

Kort

Gula kort17
Gula kort per match2,1
Röda kort1

Mest använda formationer

3-4-2-1 (5×) · 4-2-3-1 (3×)

Chelsea: spelarstatistik (Premier League)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
João PedroAN652153138107,60
M. RogersAN870341126307,47
J. HendersonMF43602143007,23
Pedro NetoAN8596311210207,11
C. PalmerAN870123187317,11
R. JamesMF42920054106,95
M. CaicedoMF42650020006,93
E. FernándezMF1250000006,90
M. LacroixFÖ86410131106,76
J. HatoMF64140200006,67
Pep ChavarríaFÖ62980110006,63
L. ColwillFÖ76120000106,58
D. WelbeckAN61180000006,57
Joshua Kofi AcheampongFÖ74910000106,42
EstêvãoAN6720032006,41
M. PalestraFÖ3550000006,30
Geovany Tcherno QuendaMF41000000006,14
R. LaviaMF62921022105,90
W. FofanaFÖ43150000105,60
M. GustoMF52820010005,45
V. BarcoMF31160010105,08
M. Nicoll-JazuliMF1100000003,30

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Chelsea: trupp

Målvakter

1E. MartínezNationalitetArgentinaÅlder33 årLängd195 cmVikt88 kg
28T. Sharman-LoweNationalitetEnglandÅlder22 årLängd189 cmVikt73 kg
39M. PendersNationalitetBelgienÅlder20 årLängd200 cmVikt95 kg
44G. SłoninaÅlder21 år

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Chelsea: övergångar

Nyförvärv

  • K. PáezRiver Plate · åter från lån29/8 26
  • E. MartínezAston Villa · övergång29/8 26
  • D. SatpaevKairat Almaty · övergång11/8 26
  • Pep ChavarríaRayo Vallecano · övergång11/8 26
  • J. HendersonBrentford · kontraktslös2/8 26
  • V. BarcoStrasbourg · övergång1/8 26
  • D. WelbeckBrighton · övergång31/7 26
  • M. LacroixCrystal Palace · övergång29/7 26

Lämnat klubben

  • Ted CurdBoreham Wood · lån2/9 26
  • L. EmenaloCeltic · lån1/9 26
  • Shumaira MheukaCeltic · lån1/9 26
  • Deivid WashingtonStrasbourg · övergång31/8 26
  • Marc GuiuRB Leipzig · övergång31/8 26
  • E. FernándezManchester City · övergång31/8 26
  • M. MudrykTottenham · lån31/8 26
  • T. AdarabioyoTottenham · övergång31/8 26

Chelsea: fakta

LandEngland
Grundad1905
ArenaStamford Bridge
Kapacitet41 841
Underlagnaturgräs
Tabellplacering5:e · 13 poäng

Chelsea: vanliga frågor

Vilken arena spelar Chelsea på?

Chelsea spelar sina hemmamatcher på Stamford Bridge (London), som tar 41 841 åskådare.

Var ligger Chelsea i tabellen?

Chelsea ligger på 5:e plats i Premier League med 13 poäng på 8 matcher (4 segrar, 1 oavgjord, 3 förluster).

När spelar Chelsea nästa gång?

Nästa match: Chelsea – Manchester United, lör 31/10 · 13:30 (Premier League).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Chelsea?

Senaste ligamatch: Chelsea 0–2 Tottenham (24/10 26).

Vem är bäste målskytt i Chelsea?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är M. Rogers med 5 mål.

Chelsea: spelschema, tabell och speltips

Chelsea (England) i korthet: matcher och resultat i alla turneringar (Premier League, Ligacupen), tabell, statistik, trupp och målskyttar. Tips och odds för matcherna i Premier League finns på turneringens sida, övriga speltips i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.