Fotboll
Hem › Lag › Newcastle
Newcastle

Newcastle – lagets statistik och form

England · grundad 1892 · St. James' Park

Newcastle: turneringar 2026/27

Newcastle: kommande matcher

mån 2/11 · 21:00NewcastleTipsEvertonPremier League · Inbördes möten (H2H)lör 7/11 · 16:00FulhamTipsNewcastlePremier League · Inbördes möten (H2H)
lör 21/11 · 18:30Newcastle–Arsenal
Premier League
sön 29/11 · 15:05Brighton–Newcastle
Premier League
ons 2/12 · 21:00Newcastle–Manchester United
Premier League

Newcastle: senaste resultat

Form i liganVFFVF
29/10 26Everton3–1Newcastle
Ligacupen25/10 26Crystal Palace0–2NewcastlePremier League17/10 26Newcastle0–1Aston VillaPremier League
12/10 26Coventry4–1Newcastle
Premier League
19/9 26Newcastle2–1Hull City
Premier League
14/9 26Leeds4–1Newcastle
Premier League
8/9 26Millwall0–1Newcastle
Ligacupen
5/9 26Newcastle2–2Bournemouth
Premier League

Newcastle: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

mån 2/11 · 21:00NewcastleTipsEverton
Premier League
lör 7/11 · 16:00FulhamTipsNewcastle
Premier League
lör 21/11 · 18:30Newcastle–Arsenal
Premier League
sön 29/11 · 15:05Brighton–Newcastle
Premier League
ons 2/12 · 21:00Newcastle–Manchester United
Premier League
lör 5/12 · 16:00Newcastle–Sunderland
Premier League
lör 12/12 · 16:00Ipswich–Newcastle
Premier League
lör 19/12 · 16:00Brentford–Newcastle
Premier League
lör 26/12 · 21:00Newcastle–Manchester City
Premier League
ons 30/12 · 20:30Newcastle–Nottingham Forest
Premier League
sön 3/1 · 15:00Chelsea–Newcastle
Premier League
tors 7/1 · 21:00Manchester United–Newcastle
Premier League
lör 16/1 · 16:00Newcastle–Fulham
Premier League
lör 23/1 · 16:00Arsenal–Newcastle
Premier League
lör 30/1 · 16:00Newcastle–Brighton
Premier League
lör 6/2 · 16:00Everton–Newcastle
Premier League
ons 10/2 · 21:00Newcastle–Chelsea
Premier League
lör 20/2 · 16:00Manchester City–Newcastle
Premier League
lör 27/2 · 16:00Newcastle–Brentford
Premier League
ons 3/3 · 21:00Nottingham Forest–Newcastle
Premier League
lör 13/3 · 16:00Bournemouth–Newcastle
Premier League
lör 20/3 · 16:00Newcastle–Leeds
Premier League
lör 10/4 · 16:00Liverpool–Newcastle
Premier League
lör 17/4 · 16:00Newcastle–Tottenham
Premier League
lör 24/4 · 16:00Newcastle–Ipswich
Premier League
lör 1/5 · 16:00Sunderland–Newcastle
Premier League
lör 8/5 · 16:00Newcastle–Coventry
Premier League
lör 15/5 · 16:00Aston Villa–Newcastle
Premier League
sön 23/5 · 16:00Newcastle–Crystal Palace
Premier League
sön 30/5 · 17:00Hull City–Newcastle
Premier League
Spelade matcher den här säsongen
29/10 26Everton3–1Newcastle
Ligacupen25/10 26Crystal Palace0–2NewcastlePremier League17/10 26Newcastle0–1Aston VillaPremier League
12/10 26Coventry4–1Newcastle
Premier League
19/9 26Newcastle2–1Hull City
Premier League
14/9 26Leeds4–1Newcastle
Premier League
8/9 26Millwall0–1Newcastle
Ligacupen
5/9 26Newcastle2–2Bournemouth
Premier League
29/8 26Tottenham0–2Newcastle
Premier League
26/8 26Newcastle3–2West Brom
Ligacupen
23/8 26Newcastle2–2Liverpool
Premier League

Uppdaterad: 29 oktober 2026

Newcastle: skador och frånvaro

Spelare som saknades i den senaste matchen med rapporterad frånvaro (25/10 26).

  • M. Fernandez-Pardosjukdom
  • E. Jaouenmuskelskada
  • V. Livramentoknäskada
  • L. Mileymuskelskada

Newcastle: tabellplacering – Premier League

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
6Brentford82-5-114:911OFOVO
7Leeds82-5-19:611OOFOV
8Newcastle83-2-312:1411VFFVF
9Aston Villa83-2-39:1211VVOVF
10Hull City82-4-29:810OFOFO

Newcastle: säsongsstatistik (Premier League)

Gjorda mål per match1,5
Insläppta mål per match1,8
Hemma: gjorda / insläppta1,5 / 1,5
Borta: gjorda / insläppta1,5 / 2,0
Hållna nollor2
Matcher utan gjort mål1

Kort

Gula kort22
Gula kort per match2,8
Röda kort0

Mest använda formationer

4-2-3-1 (8×)

Newcastle: spelarstatistik (Premier League)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
A. ElangaMF42482043107,18
L. HallFÖ87191163107,01
H. BarnesMF870622176006,96
J. RamseyMF4821021106,90
N. WoltemadeAN1190100006,90
J. WillockMF847920113006,81
W. OsulaAN41791141106,75
Nico GonzálezMF64370120306,68
L. MileyMF75480010106,65
Y. WissaMF862211174306,48
M. Fernandez-PardoAN53050011006,42
JoelintonMF32050020206,35
T. LivramentoFÖ2330000106,30
J. MurphyMF73310140305,94
S. BotmanFÖ76301043205,90
Sean SteurMF62300000005,75
M. ThiawFÖ86310000105,71
A. DedićFÖ64540210005,61
B. TouréAN51141032005,54
F. SchärFÖ31150000104,60
A. BambaMF3340000003,98
D. BurnFÖ3920010003,80

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Newcastle: trupp

Målvakter

1Aidan HarrisÅlder19 år
1N. PopeNationalitetEnglandÅlder33 årLängd191 cmVikt76 kg
21L. HorníčekNationalitetTjeckienÅlder24 årLängd194 cmVikt90 kg24E. JaouenNationalitetFrankrikeÅlder20 årLängd200 cm
29M. GillespieÅlder33 år

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Newcastle: övergångar

Nyförvärv

  • M. Fernandez-PardoLille · övergång31/8 26
  • Nico GonzálezManchester City · övergång25/8 26
  • A. DedićBenfica · övergång17/8 26
  • L. HorníčekSC Braga · övergång2/8 26
  • A. BambaMonaco · övergång23/7 26
  • Sean SteurAjax · övergång8/7 26
  • B. Touré1899 Hoffenheim · övergång4/7 26
  • K. ThompsonArsenal · kontraktslös30/6 26

Lämnat klubben

  • Alfie HarrisonDundee · kontraktslös6/10 26
  • L. ShaharArouca · lån3/9 26
  • N. WoltemadeJuventus · lån31/8 26
  • S. NeaveWolves · lån31/8 26
  • J. RuddyWolves · kontraktslös26/8 26
  • A. MundaSwindon Town · lån16/8 26
  • A. HarrisonMalvern Town · lån14/8 26
  • A. HarrisonHarrison Adam · kontraktslös11/8 26

Newcastle: fakta

LandEngland
Grundad1892
ArenaSt. James' Park
Kapacitet52 758
Underlagnaturgräs
Tabellplacering8:e · 11 poäng

Newcastle: vanliga frågor

Vilken arena spelar Newcastle på?

Newcastle spelar sina hemmamatcher på St. James' Park (Newcastle upon Tyne), som tar 52 758 åskådare.

Var ligger Newcastle i tabellen?

Newcastle ligger på 8:e plats i Premier League med 11 poäng på 8 matcher (3 segrar, 2 oavgjorda, 3 förluster).

När spelar Newcastle nästa gång?

Nästa match: Newcastle – Everton, mån 2/11 · 21:00 (Premier League).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Newcastle?

Senaste ligamatch: Crystal Palace 0–2 Newcastle (25/10 26).

Vem är bäste målskytt i Newcastle?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är H. Barnes med 4 mål.

Newcastle: spelschema, tabell och speltips

Newcastle (England) spelar i följande turneringar den här säsongen: Premier League, Ligacupen. Här hittar du spelschema och resultat, tabellplacering, siffror från hela säsongen, truppen och klubbens bästa spelare. Tips för matcherna i Premier League finns på turneringens sida, och fler speltips hittar du i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.