Fotboll
Hem › Lag › Blackburn
Blackburn

Blackburn – lagets statistik och form

England · grundad 1875 · Ewood Park

Blackburn: turneringar 2026/27

Blackburn: kommande matcher

lör 31/10 · 16:00SwanseaTipsBlackburnChampionship · Inbördes möten (H2H)tis 3/11 · 20:45BlackburnTipsStoke CityChampionship · Inbördes möten (H2H)
lör 7/11 · 16:00Blackburn–West Ham
Championship · Inbördes möten (H2H)
sön 22/11 · 13:00Burnley–Blackburn
Championship
ons 25/11 · 20:45Watford–Blackburn
Championship

Blackburn: senaste resultat

Form i liganVFVVO
24/10 26Blackburn2–0WrexhamChampionship17/10 26West Brom3–2BlackburnChampionship
13/10 26Bristol City0–1Blackburn
Championship
10/10 26Blackburn2–1Cardiff
Championship
19/9 26Portsmouth2–2Blackburn
Championship
12/9 26Blackburn3–1Millwall
Championship
8/9 26Blackburn1–2Sheffield Utd
Championship
5/9 26Preston2–1Blackburn
Championship

Blackburn: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

lör 31/10 · 16:00SwanseaTipsBlackburn
Championship
tis 3/11 · 20:45BlackburnTipsStoke City
Championship
lör 7/11 · 16:00Blackburn–West Ham
Championship
sön 22/11 · 13:00Burnley–Blackburn
Championship
ons 25/11 · 20:45Watford–Blackburn
Championship
lör 28/11 · 13:30Blackburn–Charlton
Championship
lör 5/12 · 13:30Bolton–Blackburn
Championship
tis 8/12 · 20:45Blackburn–Norwich
Championship
lör 12/12 · 16:00Blackburn–Derby
Championship
lör 19/12 · 16:00Southampton–Blackburn
Championship
lör 26/12 · 16:00Blackburn–Birmingham
Championship
tis 29/12 · 19:00Wrexham–Blackburn
Championship
fre 1/1 · 16:00Derby–Blackburn
Championship
lör 16/1 · 16:00Blackburn–West Brom
Championship
lör 23/1 · 16:00Blackburn–Swansea
Championship
tis 26/1 · 20:45Stoke City–Blackburn
Championship
lör 30/1 · 16:00West Ham–Blackburn
Championship
lör 6/2 · 16:00Blackburn–Burnley
Championship
lör 13/2 · 16:00Millwall–Blackburn
Championship
tis 16/2 · 20:45Blackburn–Bristol City
Championship
lör 20/2 · 16:00Blackburn–Portsmouth
Championship
lör 27/2 · 16:00Cardiff–Blackburn
Championship
tis 2/3 · 20:45Middlesbrough–Blackburn
Championship
lör 6/3 · 16:00Blackburn–Wolves
Championship
lör 13/3 · 16:00Charlton–Blackburn
Championship
ons 17/3 · 20:45Blackburn–Bolton
Championship
lör 20/3 · 16:00Birmingham–Blackburn
Championship
lör 3/4 · 16:00Blackburn–Southampton
Championship
ons 7/4 · 20:45Sheffield Utd–Blackburn
Championship
lör 10/4 · 16:00Blackburn–Preston
Championship
lör 17/4 · 16:00QPR–Blackburn
Championship
ons 21/4 · 20:45Blackburn–Lincoln
Championship
lör 24/4 · 16:00Norwich–Blackburn
Championship
lör 1/5 · 13:30Blackburn–Watford
Championship
Spelade matcher den här säsongen
24/10 26Blackburn2–0WrexhamChampionship17/10 26West Brom3–2BlackburnChampionship
13/10 26Bristol City0–1Blackburn
Championship
10/10 26Blackburn2–1Cardiff
Championship
19/9 26Portsmouth2–2Blackburn
Championship
12/9 26Blackburn3–1Millwall
Championship
8/9 26Blackburn1–2Sheffield Utd
Championship
5/9 26Preston2–1Blackburn
Championship
1/9 26Lincoln0–0Blackburn
Championship
29/8 26Blackburn1–2QPR
Championship
25/8 26Blackburn1–2Sheffield Utd
Ligacupen
22/8 26Blackburn2–1Middlesbrough
Championship
14/8 26Wolves2–2Blackburn
Championship
8/8 26Burton Albion1–2Blackburn
Ligacupen

Uppdaterad: 29 oktober 2026

Blackburn: skador och frånvaro

Spelare som missar nästa match.

  • A. Forshawhöftskada
  • M. Litherlandmuskelskada
  • L. Millerhälseneskada
  • S. Morsyfrånvaro
  • Y. Ohashiskada i baksida lår
  • Y. Ribeiroskada i baksida lår
  • R. Morishitaskada

Blackburn: tabellplacering – Championship

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
8QPR125-5-220:1220VFVOO
9Stoke City126-2-418:1620OVFVV
10Blackburn125-3-419:1618VFVVO
11Portsmouth125-3-416:1518VOVVF
12Sheffield Utd124-4-416:1516OVFVF

Blackburn: säsongsstatistik (Championship)

Gjorda mål per match1,6
Insläppta mål per match1,3
Hemma: gjorda / insläppta1,8 / 1,2
Borta: gjorda / insläppta1,3 / 1,5
Hållna nollor3
Matcher utan gjort mål1

Kort

Gula kort30
Gula kort per match2,5
Röda kort1

Mest använda formationer

4-2-3-1 (8×) · 3-4-2-1 (2×) · 5-4-1 (2×)

Blackburn: spelarstatistik (Championship)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
A. GuðjohnsenAN11702811510207,38
S. McLoughlinFÖ1210801151206,99
O. AfolayanMF12857422211206,85
Sam MorsyMF128950151506,84
Kristi MontgomeryMF119341142206,82
J. FevrierAN1242101164106,81
M. BaradjiMF51940042006,72
T. CantwellMF1294221179406,68
A. ForshawMF52200000206,67
H. CarterFÖ85030040106,67
R. MorishitaMF118332285006,55
H. PickeringFÖ87040210306,55
R. AlebiosuFÖ1210340072006,52
Y. OhashiAN2430000006,45
Yuri RibeiroFÖ63780010106,43
M. JørgensenAN2590000006,27
Harvey HigginsAN280000006,20
Tom AtchesonFÖ97680120205,87
J. GarrettMF6750011105,61
A. KargboAN3620011004,72
D. De NeveMF110000003,25
Gady BeyukuFÖ2560010103,20
H. PatesFÖ190000002,17
L. HoughtonFÖ110000000,00
F. VareMF120000000,00

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Blackburn: trupp

Målvakter

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Blackburn: övergångar

Nyförvärv

  • Gady BeyukuModena · övergång31/8 26
  • Sam MorsyBristol City · kontraktslös9/8 26
  • J. FevrierStockport County · övergång27/7 26
  • M. BaradjiYverdon Sport · övergång30/6 26
  • James EdmondsonMacclesfield · åter från lån29/6 26
  • L. DuruBirmingham Legion · åter från lån29/6 26
  • Jack Joseph BarrettTranmere · åter från lån30/5 26
  • H. WoodRylands · åter från lån30/5 26

Lämnat klubben

  • Sidnei TavaresWisla Plock · lån31/8 26
  • Joseph BogganLivingston · lån31/8 26
  • A. HenrikssonRanders FC · lån27/8 26
  • I. TyjonTyjon Igor · kontraktslös27/8 26
  • C. O'RiordanBarnsley · lån26/8 26
  • George Christopher John PrattBradford · lån26/8 26
  • R. HedgesDerby · kontraktslös19/8 26
  • N. DlaminiDlamini Nathan · kontraktslös15/8 26

Blackburn: fakta

LandEngland
Grundad1875
ArenaEwood Park
Kapacitet31 367
Underlagnaturgräs
TurneringChampionship
Tabellplacering10:e · 18 poäng

Blackburn: vanliga frågor

Vilken arena spelar Blackburn på?

Blackburn spelar sina hemmamatcher på Ewood Park (Blackburn, Lancashire), som tar 31 367 åskådare.

Var ligger Blackburn i tabellen?

Blackburn ligger på 10:e plats i Championship med 18 poäng på 12 matcher (5 segrar, 3 oavgjorda, 4 förluster).

När spelar Blackburn nästa gång?

Nästa match: Swansea – Blackburn, lör 31/10 · 16:00 (Championship).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Blackburn?

Senaste ligamatch: Blackburn 2–0 Wrexham (24/10 26).

Vem är bäste målskytt i Blackburn?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är A. Guðjohnsen med 9 mål.

Blackburn: spelschema, tabell och speltips

Blackburn (England) spelar i följande turneringar den här säsongen: Championship, Ligacupen. Här hittar du spelschema och resultat, tabellplacering, siffror från hela säsongen, truppen och klubbens bästa spelare. Tips för matcherna i Championship finns på turneringens sida, och fler speltips hittar du i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.