Fotboll
Hem › Lag › QPR
QPR

QPR – lagets statistik och form

England · grundad 1885 · MATRADE Loftus Road

QPR: turneringar 2026/27

QPR: kommande matcher

lör 31/10 · 16:00SouthamptonTipsQPRChampionship · Inbördes möten (H2H)tis 3/11 · 20:45QPRTipsBurnleyChampionship · Inbördes möten (H2H)
lör 7/11 · 16:00QPR–Lincoln
Championship
lör 21/11 · 13:30Millwall–QPR
Championship
tis 24/11 · 20:45Norwich–QPR
Championship

QPR: senaste resultat

Form i liganVFVOO
24/10 26QPR5–0SwanseaChampionship17/10 26Birmingham3–0QPRChampionship
14/10 26QPR4–1Derby
Championship
9/10 26West Ham1–1QPR
Championship
19/9 26QPR2–2Preston
Championship
12/9 26West Brom1–1QPR
Championship
9/9 26Charlton0–0QPR
Championship
5/9 26QPR0–1Middlesbrough
Championship

QPR: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

lör 31/10 · 16:00SouthamptonTipsQPR
Championship
tis 3/11 · 20:45QPRTipsBurnley
Championship
lör 7/11 · 16:00QPR–Lincoln
Championship
lör 21/11 · 13:30Millwall–QPR
Championship
tis 24/11 · 20:45Norwich–QPR
Championship
lör 28/11 · 16:00QPR–Sheffield Utd
Championship
lör 5/12 · 16:00Stoke City–QPR
Championship
tis 8/12 · 20:45QPR–Wolves
Championship
lör 12/12 · 13:30QPR–Watford
Championship
lör 19/12 · 16:00Wrexham–QPR
Championship
lör 26/12 · 16:00QPR–Bristol City
Championship
tis 29/12 · 20:45Swansea–QPR
Championship
fre 1/1 · 16:00Watford–QPR
Championship
lör 16/1 · 16:00QPR–Birmingham
Championship
lör 23/1 · 16:00QPR–Southampton
Championship
tis 26/1 · 20:45Burnley–QPR
Championship
lör 30/1 · 16:00Lincoln–QPR
Championship
lör 6/2 · 16:00QPR–Millwall
Championship
lör 13/2 · 16:00QPR–West Brom
Championship
tis 16/2 · 20:45Derby–QPR
Championship
lör 20/2 · 16:00Preston–QPR
Championship
lör 27/2 · 16:00QPR–West Ham
Championship
tis 2/3 · 20:45Bolton–QPR
Championship
lör 6/3 · 16:00QPR–Portsmouth
Championship
lör 13/3 · 16:00Sheffield Utd–QPR
Championship
tis 16/3 · 20:45QPR–Stoke City
Championship
lör 20/3 · 16:00Bristol City–QPR
Championship
lör 3/4 · 16:00QPR–Wrexham
Championship
tis 6/4 · 20:45QPR–Charlton
Championship
lör 10/4 · 16:00Middlesbrough–QPR
Championship
lör 17/4 · 16:00QPR–Blackburn
Championship
ons 21/4 · 20:45Cardiff–QPR
Championship
lör 24/4 · 16:00Wolves–QPR
Championship
lör 1/5 · 13:30QPR–Norwich
Championship
Spelade matcher den här säsongen
24/10 26QPR5–0SwanseaChampionship17/10 26Birmingham3–0QPRChampionship
14/10 26QPR4–1Derby
Championship
9/10 26West Ham1–1QPR
Championship
19/9 26QPR2–2Preston
Championship
12/9 26West Brom1–1QPR
Championship
9/9 26Charlton0–0QPR
Championship
5/9 26QPR0–1Middlesbrough
Championship
2/9 26QPR2–1Cardiff
Championship
29/8 26Blackburn1–2QPR
Championship
22/8 26QPR0–0Bolton
Championship
15/8 26Portsmouth1–3QPR
Championship
8/8 26QPR1–1Millwall
Ligacupen

Uppdaterad: 29 oktober 2026

QPR: skador och frånvaro

Spelare som missar nästa match.

  • R. Burrellinte i truppen
  • I. Chairmuskelskada
  • T. Lampteyinte i truppen
  • N. Madsenskada
  • A. S. Mbengueknäskada

QPR: tabellplacering – Championship

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
6Southampton127-3-224:1220VOVVF
7Birmingham125-5-220:1220FVVVO
8QPR125-5-220:1220VFVOO
9Stoke City126-2-418:1620OVFVV
10Blackburn125-3-419:1618VFVVO

QPR: säsongsstatistik (Championship)

Gjorda mål per match1,7
Insläppta mål per match1,0
Hemma: gjorda / insläppta2,2 / 0,8
Borta: gjorda / insläppta1,2 / 1,2
Hållna nollor3
Matcher utan gjort mål4

Kort

Gula kort23
Gula kort per match1,9
Röda kort1

Mest använda formationer

4-4-2 (6×) · 4-2-3-1 (4×) · 4-3-3 (1×)

QPR: spelarstatistik (Championship)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
J. DunneFÖ119483094007,21
P. SmythAN1162931117107,20
R. EdwardsMF1210800182207,16
N. MadsenMF95722165007,13
I. ChairMF52932185007,06
G. KamaraMF117480021406,93
K. PokuMF1065411166006,90
T. LampteyFÖ62250131006,87
K. SaitoMF83811061106,86
K. AdamsonFÖ116890010106,85
K. DembéléMF1180000006,84
H. ValeMF1079412145206,82
R. KoneAN732231117206,80
B. KemperFÖ53310110106,80
I. AlemayehuMF130000006,77
R. BurrellAN859521116106,76
A. MbengueFÖ105670141106,74
J. Clarke-SalterFÖ96490000406,59
A. LloydAN728710125006,57
J. VaraneMF72800020106,56
Rayan Jawad KolliAN42110065106,41
L. ScarlettAN51250000106,38
D. CirkinFÖ83080021016,37
Justin Patrick Nnamdi ObikwuAN1110000003,15

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

QPR: trupp

Målvakter

1P. CharlesNationalitetNorthern IrelandÅlder20 år
13C. WardNationalitetEnglandÅlder25 årLängd188 cm
32M. SalamonÅlder21 år

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

QPR: övergångar

Nyförvärv

  • D. CirkinSunderland · kontraktslös11/8 26
  • G. KamaraRennes · lån2/8 26
  • T. LampteyFiorentina · kontraktslös20/7 26
  • P. CharlesManchester City · lån9/7 26
  • C. WardMotherwell · övergång8/7 26
  • B. KemperNAC Breda · kontraktslös30/6 26
  • Ž. CelarFortuna Düsseldorf · åter från lån29/6 26
  • E. Dixon-BonnerWealdstone · åter från lån29/6 26

Lämnat klubben

  • E. SuttonWorthing · lån24/9 26
  • Kieran MorganBradford · lån30/8 26
  • Z. LarkecheBarnsley · lån28/8 26
  • P. SanyaoluBristol Rovers · lån23/8 26
  • J. PearmanSwindon Town · lån13/8 26
  • A. WilkieLarne · övergång13/8 26
  • T. SmithNew England Revolution · lån12/8 26
  • J. PutmanWoking · lån6/8 26

QPR: fakta

LandEngland
Grundad1885
ArenaMATRADE Loftus Road
Kapacitet18 360
Underlagnaturgräs
TurneringChampionship
Tabellplacering8:e · 20 poäng

QPR: vanliga frågor

Vilken arena spelar QPR på?

QPR spelar sina hemmamatcher på MATRADE Loftus Road (London), som tar 18 360 åskådare.

Var ligger QPR i tabellen?

QPR ligger på 8:e plats i Championship med 20 poäng på 12 matcher (5 segrar, 5 oavgjorda, 2 förluster).

När spelar QPR nästa gång?

Nästa match: Southampton – QPR, lör 31/10 · 16:00 (Championship).

Hur slutade den senaste ligamatchen för QPR?

Senaste ligamatch: QPR 5–0 Swansea (24/10 26).

Vem är bäste målskytt i QPR?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är P. Smyth med 3 mål.

QPR: spelschema, tabell och speltips

QPR (England) spelar i följande turneringar den här säsongen: Championship, Ligacupen. Här hittar du spelschema och resultat, tabellplacering, siffror från hela säsongen, truppen och klubbens bästa spelare. Tips för matcherna i Championship finns på turneringens sida, och fler speltips hittar du i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.