Fotboll
Hem › Lag › Bristol City
Bristol City

Bristol City – lagets statistik och form

England · grundad 1894 · Ashton Gate Stadium

Bristol City: turneringar 2026/27

Bristol City: kommande matcher

lör 31/10 · 16:00BoltonTipsBristol CityChampionship · Inbördes möten (H2H)
ons 4/11 · 21:00Bristol City–Wolves
Championship · Inbördes möten (H2H)
lör 7/11 · 13:30Bristol City–Norwich
Championship · Inbördes möten (H2H)
lör 21/11 · 16:00Middlesbrough–Bristol City
Championship
tis 24/11 · 20:45Bristol City–Wrexham
Championship

Bristol City: senaste resultat

Form i liganOFFOV
24/10 26Stoke City0–0Bristol CityChampionship17/10 26Bristol City0–1Sheffield UtdChampionship
13/10 26Bristol City0–1Blackburn
Championship
10/10 26Charlton1–1Bristol City
Championship
18/9 26Bristol City1–0Watford
Championship
15/9 26Bristol City0–1Lincoln
Championship
12/9 26Southampton4–1Bristol City
Championship
5/9 26Burnley1–2Bristol City
Championship

Bristol City: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

lör 31/10 · 16:00BoltonTipsBristol City
Championship
ons 4/11 · 21:00Bristol City–Wolves
Championship
lör 7/11 · 13:30Bristol City–Norwich
Championship
lör 21/11 · 16:00Middlesbrough–Bristol City
Championship
tis 24/11 · 20:45Bristol City–Wrexham
Championship
lör 28/11 · 16:00West Brom–Bristol City
Championship
lör 5/12 · 13:30Bristol City–Swansea
Championship
ons 9/12 · 20:45Derby–Bristol City
Championship
lör 12/12 · 16:00West Ham–Bristol City
Championship
lör 19/12 · 13:30Bristol City–Cardiff
Championship
lör 26/12 · 16:00QPR–Bristol City
Championship
tis 29/12 · 20:45Bristol City–Stoke City
Championship
fre 1/1 · 16:00Bristol City–West Ham
Championship
lör 16/1 · 16:00Sheffield Utd–Bristol City
Championship
lör 23/1 · 16:00Bristol City–Bolton
Championship
ons 27/1 · 20:45Wolves–Bristol City
Championship
lör 30/1 · 16:00Norwich–Bristol City
Championship
lör 6/2 · 16:00Bristol City–Middlesbrough
Championship
lör 13/2 · 16:00Bristol City–Southampton
Championship
tis 16/2 · 20:45Blackburn–Bristol City
Championship
lör 20/2 · 16:00Watford–Bristol City
Championship
lör 27/2 · 16:00Bristol City–Charlton
Championship
tis 2/3 · 20:45Bristol City–Birmingham
Championship
lör 6/3 · 16:00Millwall–Bristol City
Championship
lör 13/3 · 16:00Bristol City–West Brom
Championship
tis 16/3 · 20:45Swansea–Bristol City
Championship
lör 20/3 · 16:00Bristol City–QPR
Championship
lör 3/4 · 16:00Cardiff–Bristol City
Championship
tis 6/4 · 20:45Lincoln–Bristol City
Championship
lör 10/4 · 16:00Bristol City–Burnley
Championship
lör 17/4 · 16:00Portsmouth–Bristol City
Championship
ons 21/4 · 20:45Bristol City–Preston
Championship
lör 24/4 · 16:00Bristol City–Derby
Championship
lör 1/5 · 13:30Wrexham–Bristol City
Championship
Spelade matcher den här säsongen
24/10 26Stoke City0–0Bristol CityChampionship17/10 26Bristol City0–1Sheffield UtdChampionship
13/10 26Bristol City0–1Blackburn
Championship
10/10 26Charlton1–1Bristol City
Championship
18/9 26Bristol City1–0Watford
Championship
15/9 26Bristol City0–1Lincoln
Championship
12/9 26Southampton4–1Bristol City
Championship
5/9 26Burnley1–2Bristol City
Championship
1/9 26Preston1–3Bristol City
Championship
29/8 26Bristol City2–1Portsmouth
Championship
22/8 26Birmingham2–2Bristol City
Championship
15/8 26Bristol City0–2Millwall
Championship
6/8 26Bristol City0–1Walsall
Ligacupen

Uppdaterad: 29 oktober 2026

Bristol City: skador och frånvaro

Spelare som missar nästa match.

  • R. Dickieknäskada
  • N. Eilesjukdom
  • E. Adebayointe i truppen

Bristol City: tabellplacering – Championship

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
12Sheffield Utd124-4-416:1516OVFVF
13Millwall124-3-519:2015FOFVO
14Bristol City124-3-512:1515OFFOV
15Lincoln124-3-513:2015VOFFF
16Cardiff123-5-419:1714VOVFV

Bristol City: säsongsstatistik (Championship)

Gjorda mål per match1,0
Insläppta mål per match1,3
Hemma: gjorda / insläppta0,5 / 1,0
Borta: gjorda / insläppta1,5 / 1,5
Hållna nollor2
Matcher utan gjort mål5

Kort

Gula kort16
Gula kort per match1,3
Röda kort1

Mest använda formationer

4-2-3-1 (11×) · 3-5-2 (1×)

Bristol City: spelarstatistik (Championship)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
L. McNallyFÖ32700010106,96
G. TannerFÖ107500021006,96
Rio CardinesFÖ129370651106,95
R. DickieFÖ76161072106,94
B. De KeersmaeckerMF41340020106,89
G. YahMF94390041006,75
J. WilliamsMF85770062106,74
D. BallardMF1266430217006,73
L. EissatFÖ107781082206,71
J. KnightMF1210501032406,70
J. WallaceMF114910142006,70
L. TolajAN961521215106,60
N. EileFÖ31590000006,60
A. RandellMF52630000106,58
C. PringFÖ105320000006,56
T. HorvatMF5980022006,50
E. AdebayoAN61090021106,47
S. BellAN5820000006,31
S. TwineMF965730126006,21
E. RiisAN1260000006,20
Y. HirakawaMF1170310127006,18
R. AtkinsonFÖ74650021006,17
S. GreenwoodMF103770076105,92

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Bristol City: trupp

Målvakter

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Bristol City: övergångar

Nyförvärv

  • L. SkinnerCarlisle · åter från lån11/9 26
  • B. De KeersmaeckerOxford United · lån31/8 26
  • E. AdebayoLuton · kontraktslös24/8 26
  • Rio CardinesCrystal Palace · lån10/8 26
  • D. BallardLeyton Orient · övergång3/8 26
  • L. TolajPlymouth · övergång19/7 26
  • B. CollinsCoventry · kontraktslös11/7 26
  • L. EissatMaccabi Haifa · övergång10/7 26

Lämnat klubben

  • Ephrahim YeboahSouthend · lån25/9 26
  • L. SkinnerWeston-super-Mare · lån11/9 26
  • O. ThomasDunfermline · övergång3/9 26
  • E. RiisLeicester · övergång31/8 26
  • H. CornickAFC Wimbledon · kontraktslös24/8 26
  • A. MurphyFleetwood Town · lån20/8 26
  • L. SkinnerCarlisle · lån14/8 26
  • M. BirdBirmingham · övergång13/8 26

Bristol City: fakta

LandEngland
Grundad1894
ArenaAshton Gate Stadium
Kapacitet27 000
Underlagnaturgräs
TurneringChampionship
Tabellplacering14:e · 15 poäng

Bristol City: vanliga frågor

Vilken arena spelar Bristol City på?

Bristol City spelar sina hemmamatcher på Ashton Gate Stadium (Bristol), som tar 27 000 åskådare.

Var ligger Bristol City i tabellen?

Bristol City ligger på 14:e plats i Championship med 15 poäng på 12 matcher (4 segrar, 3 oavgjorda, 5 förluster).

När spelar Bristol City nästa gång?

Nästa match: Bolton – Bristol City, lör 31/10 · 16:00 (Championship).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Bristol City?

Senaste ligamatch: Stoke City 0–0 Bristol City (24/10 26).

Vem är bäste målskytt i Bristol City?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är S. Twine med 3 mål.

Bristol City: spelschema, tabell och speltips

Den här sidan ger en översikt över Bristol City (England) i alla turneringar laget spelar den här säsongen (Championship, Ligacupen): kommande matcher, senaste resultat, tabellplacering, säsongsstatistik och nyckelspelare. Speltips för matcherna i Championship finns på ligans sida, och alla speltips finns på sidan Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.