Fotboll
Hem › Lag › Wolves
Wolves

Wolves – lagets statistik och form

England · grundad 1877 · Molineux Stadium

Wolves: turneringar 2026/27

Wolves: kommande matcher

lör 31/10 · 16:00WolvesTipsCardiffChampionship · Inbördes möten (H2H)
ons 4/11 · 21:00Bristol City–Wolves
Championship · Inbördes möten (H2H)
lör 7/11 · 13:30Wrexham–Wolves
Championship
lör 21/11 · 16:00Wolves–Charlton
Championship
tis 24/11 · 21:00Wolves–Derby
Championship

Wolves: senaste resultat

Form i liganVOVFF
24/10 26Wolves1–0WatfordChampionship20/10 26Wolves1–1PortsmouthChampionship16/10 26Burnley1–2WolvesChampionship
13/10 26Wolves1–3Bolton
Championship
10/10 26Middlesbrough1–0Wolves
Championship
20/9 26Wolves1–0West Brom
Championship
16/9 26Everton1–0Wolves
Ligacupen
13/9 26Sheffield Utd0–1Wolves
Championship

Wolves: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

lör 31/10 · 16:00WolvesTipsCardiff
Championship
ons 4/11 · 21:00Bristol City–Wolves
Championship
lör 7/11 · 13:30Wrexham–Wolves
Championship
lör 21/11 · 16:00Wolves–Charlton
Championship
tis 24/11 · 21:00Wolves–Derby
Championship
lör 28/11 · 13:30Lincoln–Wolves
Championship
lör 5/12 · 16:00Wolves–Southampton
Championship
tis 8/12 · 20:45QPR–Wolves
Championship
lör 12/12 · 16:00Wolves–Millwall
Championship
lör 19/12 · 16:00Norwich–Wolves
Championship
lör 26/12 · 16:00Wolves–Swansea
Championship
tis 29/12 · 20:45Watford–Wolves
Championship
fre 1/1 · 13:30Millwall–Wolves
Championship
lör 16/1 · 16:00Wolves–Burnley
Championship
lör 23/1 · 16:00Cardiff–Wolves
Championship
ons 27/1 · 20:45Wolves–Bristol City
Championship
lör 30/1 · 16:00Wolves–Wrexham
Championship
lör 6/2 · 16:00Charlton–Wolves
Championship
lör 13/2 · 16:00Wolves–Sheffield Utd
Championship
ons 17/2 · 20:45Bolton–Wolves
Championship
lör 20/2 · 16:00West Brom–Wolves
Championship
lör 27/2 · 16:00Wolves–Middlesbrough
Championship
ons 3/3 · 20:45Wolves–Preston
Championship
lör 6/3 · 16:00Blackburn–Wolves
Championship
lör 13/3 · 16:00Wolves–Lincoln
Championship
tis 16/3 · 20:45Southampton–Wolves
Championship
lör 20/3 · 16:00Swansea–Wolves
Championship
lör 3/4 · 16:00Wolves–Norwich
Championship
tis 6/4 · 20:45Portsmouth–Wolves
Championship
lör 10/4 · 16:00Wolves–Birmingham
Championship
lör 17/4 · 16:00Stoke City–Wolves
Championship
tis 20/4 · 20:45Wolves–West Ham
Championship
lör 24/4 · 16:00Wolves–QPR
Championship
lör 1/5 · 13:30Derby–Wolves
Championship
Spelade matcher den här säsongen
24/10 26Wolves1–0WatfordChampionship20/10 26Wolves1–1PortsmouthChampionship16/10 26Burnley1–2WolvesChampionship
13/10 26Wolves1–3Bolton
Championship
10/10 26Middlesbrough1–0Wolves
Championship
20/9 26Wolves1–0West Brom
Championship
16/9 26Everton1–0Wolves
Ligacupen
13/9 26Sheffield Utd0–1Wolves
Championship
6/9 26Birmingham2–2Wolves
Championship
1/9 26West Ham4–2Wolves
Championship
29/8 26Wolves4–1Stoke City
Championship
25/8 26Sheffield Wednesday0–2Wolves
Ligacupen
22/8 26Preston1–3Wolves
Championship
14/8 26Wolves2–2Blackburn
Championship
7/8 26Wolves3–0Port Vale
Ligacupen

Uppdaterad: 29 oktober 2026

Wolves: skador och frånvaro

Spelare som missar nästa match.

  • R. Gomesfotskada
  • R. Jimenezknäskada
  • B. Traoreskada
  • B. Traoreskada

Wolves: tabellplacering – Championship

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
2Swansea127-2-316:1323FFVVV
3West Ham126-4-232:1522FVVOO
4Wolves126-3-320:1621VOVFF
5West Brom126-3-316:1321OVVFF
6Southampton127-3-224:1220VOVVF

Wolves: säsongsstatistik (Championship)

Gjorda mål per match1,7
Insläppta mål per match1,3
Hemma: gjorda / insläppta1,7 / 1,2
Borta: gjorda / insläppta1,7 / 1,5
Hållna nollor3
Matcher utan gjort mål1

Kort

Gula kort21
Gula kort per match1,8
Röda kort0

Mest använda formationer

4-2-3-1 (10×) · 4-3-3 (1×) · 4-4-1-1 (1×)

Wolves: spelarstatistik (Championship)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
Rodrigo GomesAN85412195007,09
L. KrejčíFÖ64531141107,09
R. JiménezAN635031134007,08
N. DjigaFÖ108800041106,98
J. BellegardeMF63011071206,94
AndréMF1210240281006,93
Fer LópezMF11873532210006,88
M. MunetsiMF1280420177306,83
M. ManeAN1274701166306,78
T. ChirewaAN61081042006,74
T. DoyleMF1125002103206,69
R. SaïdMF528900133106,65
B. TraoréMF4460010006,58
Hugo BuenoFÖ118870050106,58
A. ArmstrongAN1068320124006,51
D. Møller WolfeFÖ2910000006,40
K. TrippierFÖ64470000206,31
Pedro LimaFÖ1110000006,30
J. JamesMF103422072106,19
J. TchatchouaFÖ86330010005,96
S. NeaveAN71530110305,56
Toti GomesFÖ96510040005,51
Y. MosqueraFÖ31810030005,21
G. KonanFÖ2970010004,41

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Wolves: trupp

Målvakter

1J. GraceyNationalitetNorthern IrelandÅlder18 årLängd196 cm
1José SáNationalitetPortugalÅlder33 årLängd192 cmVikt84 kg13João VirgíniaNationalitetPortugalÅlder26 årLängd193 cmVikt83 kg
26J. RuddyNationalitetEnglandÅlder39 årLängd192 cmVikt96 kg

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Wolves: övergångar

Nyförvärv

  • B. TraoréSunderland · kontraktslös6/9 26
  • G. KonanGIL Vicente · kontraktslös2/9 26
  • S. NeaveNewcastle · lån31/8 26
  • João VirgíniaSporting CP · övergång27/8 26
  • J. RuddyNewcastle · kontraktslös26/8 26
  • J. JamesRennes · lån18/8 26
  • R. SaïdStandard Liège · övergång10/7 26
  • R. JiménezFulham · kontraktslös30/6 26

Lämnat klubben

  • Pedro LimaSao Paulo · lån10/9 26
  • S. BuenoClub America · lån10/9 26
  • Ty Kimoni BarnettCrown Legacy · kontraktslös2/9 26
  • S. JohnstoneCeltic · lån1/9 26
  • Hwang Hee-ChanFC Schalke 04 · lån31/8 26
  • D. Møller WolfeHamburger SV · lån31/8 26
  • S. KalajdzicLask Linz · kontraktslös29/8 26
  • K. HoeverSparta Praha · övergång24/8 26

Wolves: fakta

LandEngland
Grundad1877
ArenaMolineux Stadium
Kapacitet34 624
Underlagnaturgräs
TurneringChampionship
Tabellplacering4:e · 21 poäng

Wolves: vanliga frågor

Vilken arena spelar Wolves på?

Wolves spelar sina hemmamatcher på Molineux Stadium (Wolverhampton, West Midlands), som tar 34 624 åskådare.

Var ligger Wolves i tabellen?

Wolves ligger på 4:e plats i Championship med 21 poäng på 12 matcher (6 segrar, 3 oavgjorda, 3 förluster).

När spelar Wolves nästa gång?

Nästa match: Wolves – Cardiff, lör 31/10 · 16:00 (Championship).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Wolves?

Senaste ligamatch: Wolves 1–0 Watford (24/10 26).

Vem är bäste målskytt i Wolves?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är Fer López med 6 mål.

Wolves: spelschema, tabell och speltips

Wolves (England) i korthet: matcher och resultat i alla turneringar (Championship, Ligacupen), tabell, statistik, trupp och målskyttar. Tips och odds för matcherna i Championship finns på turneringens sida, övriga speltips i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.