Fotboll
Hem › Lag › Millwall
Millwall

Millwall – lagets statistik och form

England · grundad 1885 · The Den

Millwall: turneringar 2026/27

Millwall: kommande matcher

lör 31/10 · 16:00MillwallTipsDerbyChampionship · Inbördes möten (H2H)tis 3/11 · 21:00BirminghamTipsMillwallChampionship · Inbördes möten (H2H)
lör 7/11 · 16:00West Brom–Millwall
Championship · Inbördes möten (H2H)
lör 21/11 · 13:30Millwall–QPR
Championship
ons 25/11 · 21:00Stoke City–Millwall
Championship

Millwall: senaste resultat

Form i liganFOFVO
24/10 26Portsmouth2–1MillwallChampionship17/10 26Millwall2–2LincolnChampionship
13/10 26Millwall0–1Swansea
Championship
10/10 26Preston0–1Millwall
Championship
19/9 26Millwall2–2West Ham
Championship
15/9 26Middlesbrough2–2Millwall
Championship
12/9 26Blackburn3–1Millwall
Championship
8/9 26Millwall0–1Newcastle
Ligacupen

Millwall: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

lör 31/10 · 16:00MillwallTipsDerby
Championship
tis 3/11 · 21:00BirminghamTipsMillwall
Championship
lör 7/11 · 16:00West Brom–Millwall
Championship
lör 21/11 · 13:30Millwall–QPR
Championship
ons 25/11 · 21:00Stoke City–Millwall
Championship
lör 28/11 · 16:00Millwall–Burnley
Championship
lör 5/12 · 13:30Watford–Millwall
Championship
tis 8/12 · 20:45Millwall–Sheffield Utd
Championship
lör 12/12 · 16:00Wolves–Millwall
Championship
lör 19/12 · 13:30Millwall–Charlton
Championship
lör 26/12 · 16:00Cardiff–Millwall
Championship
tis 29/12 · 20:45Millwall–Portsmouth
Championship
fre 1/1 · 13:30Millwall–Wolves
Championship
lör 16/1 · 16:00Lincoln–Millwall
Championship
lör 23/1 · 16:00Derby–Millwall
Championship
tis 26/1 · 20:45Millwall–Birmingham
Championship
lör 30/1 · 16:00Millwall–West Brom
Championship
lör 6/2 · 16:00QPR–Millwall
Championship
lör 13/2 · 16:00Millwall–Blackburn
Championship
ons 17/2 · 20:45Swansea–Millwall
Championship
sön 21/2 · 13:00West Ham–Millwall
Championship
lör 27/2 · 16:00Millwall–Preston
Championship
tis 2/3 · 20:45Norwich–Millwall
Championship
lör 6/3 · 16:00Millwall–Bristol City
Championship
lör 13/3 · 16:00Burnley–Millwall
Championship
ons 17/3 · 20:45Millwall–Watford
Championship
lör 20/3 · 16:00Millwall–Cardiff
Championship
lör 3/4 · 13:30Charlton–Millwall
Championship
tis 6/4 · 20:45Millwall–Middlesbrough
Championship
lör 10/4 · 16:00Bolton–Millwall
Championship
lör 17/4 · 16:00Millwall–Southampton
Championship
tis 20/4 · 20:45Wrexham–Millwall
Championship
lör 24/4 · 16:00Sheffield Utd–Millwall
Championship
lör 1/5 · 13:30Millwall–Stoke City
Championship
Spelade matcher den här säsongen
24/10 26Portsmouth2–1MillwallChampionship17/10 26Millwall2–2LincolnChampionship
13/10 26Millwall0–1Swansea
Championship
10/10 26Preston0–1Millwall
Championship
19/9 26Millwall2–2West Ham
Championship
15/9 26Middlesbrough2–2Millwall
Championship
12/9 26Blackburn3–1Millwall
Championship
8/9 26Millwall0–1Newcastle
Ligacupen
5/9 26Millwall4–0Bolton
Championship
2/9 26Millwall0–3Wrexham
Championship
29/8 26Southampton5–1Millwall
Championship
25/8 26Cambridge United0–1Millwall
Ligacupen
22/8 26Millwall3–0Norwich
Championship
15/8 26Bristol City0–2Millwall
Championship
8/8 26QPR1–1Millwall
Ligacupen

Uppdaterad: 29 oktober 2026

Millwall: skador och frånvaro

Spelare som missar nästa match.

  • J. Coburnmuskelskada
  • C. De Norremuskelskada
  • L. Jensenmuskelskada
  • M. Luongoknäskada
  • F. Marschallskada
  • M. Servaisinte i truppen
  • T. Arcontefotledsskada

Millwall: tabellplacering – Championship

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
11Portsmouth125-3-416:1518VOVVF
12Sheffield Utd124-4-416:1516OVFVF
13Millwall124-3-519:2015FOFVO
14Bristol City124-3-512:1515OFFOV
15Lincoln124-3-513:2015VOFFF

Millwall: säsongsstatistik (Championship)

Gjorda mål per match1,6
Insläppta mål per match1,7
Hemma: gjorda / insläppta1,8 / 1,3
Borta: gjorda / insläppta1,3 / 2,0
Hållna nollor4
Matcher utan gjort mål2

Kort

Gula kort23
Gula kort per match1,9
Röda kort1

Mest använda formationer

4-2-3-1 (7×) · 4-3-3 (3×) · 3-1-4-2 (1×)

Millwall: spelarstatistik (Championship)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
J. CoburnAN43042075107,43
Jenson MetcalfeMF129311292417,03
C. NeghliMF12103632177106,95
C. TaylorFÖ12108021104006,95
L. DykesAN1278941176206,94
T. ArconteAN859130104006,90
M. ServaisMF190000006,90
C. De NorreMF43090010106,88
J. CooperFÖ1210721172106,79
D. Mazou-SackoMF96960051306,74
K. LisbieAN848810155206,72
Zak Norton SturgeFÖ1210470140306,68
R. LeonardFÖ41890000106,67
L. CundleMF92491132006,65
Y. IssoufouAN41050000006,65
Alfie MasseyMF1160000006,60
Z. LovelaceAN71150132006,53
O. AzeezAN1290000006,30
R. EsseMF41500040006,24
M. IvanovićAN1220000006,19
T. CramaFÖ41970010206,18
M. SykesMF106401084206,11
D. KellyMF91820000005,72
J. Osei-TutuFÖ73940022005,11
E. BaggottFÖ61540031004,81
A. DoughtyMF2290000004,44

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Millwall: trupp

Målvakter

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Millwall: övergångar

Nyförvärv

  • R. EsseCrystal Palace · lån31/8 26
  • F. MarschallStevenage · övergång31/8 26
  • J. Osei-TutuBolton · kontraktslös20/8 26
  • L. DykesCharlton · kontraktslös5/8 26
  • D. BatthDerby · kontraktslös1/8 26
  • K. LisbiePeterborough · övergång25/7 26
  • E. BaggottIpswich · övergång14/7 26
  • M. SykesBristol City · kontraktslös8/7 26

Lämnat klubben

  • Alfie MasseyAFC Hornchurch · lån24/9 26
  • Ajay MatthewsExeter City · lån31/8 26
  • O. AzeezBrighton · övergång31/8 26
  • Raees Bangura-WilliamsCambridge United · lån26/8 26
  • S. KendallGillingham · lån3/8 26
  • Kamari Antonio GrantBromley · lån31/7 26
  • R. LampteyChesterfield · lån29/7 26
  • D. McNamaraCharlton · kontraktslös22/7 26

Millwall: fakta

LandEngland
Grundad1885
ArenaThe Den
Kapacitet20 146
Underlagnaturgräs
TurneringChampionship
Tabellplacering13:e · 15 poäng

Millwall: vanliga frågor

Vilken arena spelar Millwall på?

Millwall spelar sina hemmamatcher på The Den (London), som tar 20 146 åskådare.

Var ligger Millwall i tabellen?

Millwall ligger på 13:e plats i Championship med 15 poäng på 12 matcher (4 segrar, 3 oavgjorda, 5 förluster).

När spelar Millwall nästa gång?

Nästa match: Millwall – Derby, lör 31/10 · 16:00 (Championship).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Millwall?

Senaste ligamatch: Portsmouth 2–1 Millwall (24/10 26).

Vem är bäste målskytt i Millwall?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är L. Dykes med 4 mål.

Millwall: spelschema, tabell och speltips

Millwall (England) i korthet: matcher och resultat i alla turneringar (Championship, Ligacupen), tabell, statistik, trupp och målskyttar. Tips och odds för matcherna i Championship finns på turneringens sida, övriga speltips i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.