Fotboll
Hem › Lag › West Brom
West Brom

West Brom – lagets statistik och form

England · grundad 1878 · The Hawthorns

West Brom: turneringar 2026/27

West Brom: kommande matcher

lör 31/10 · 16:00West HamTipsWest BromChampionship · Inbördes möten (H2H)
tis 3/11 · 21:00West Brom–Southampton
Championship · Inbördes möten (H2H)
lör 7/11 · 16:00West Brom–Millwall
Championship · Inbördes möten (H2H)
lör 21/11 · 16:00Swansea–West Brom
Championship
ons 25/11 · 20:45Bolton–West Brom
Championship

West Brom: senaste resultat

Form i liganOVVFF
24/10 26Preston1–1West BromChampionship17/10 26West Brom3–2BlackburnChampionship
13/10 26Wrexham1–2West Brom
Championship
10/10 26West Brom0–1Birmingham
Championship
20/9 26Wolves1–0West Brom
Championship
12/9 26West Brom1–1QPR
Championship
9/9 26Derby0–1West Brom
Championship
5/9 26West Brom1–0Watford
Championship

West Brom: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

lör 31/10 · 16:00West HamTipsWest Brom
Championship
tis 3/11 · 21:00West Brom–Southampton
Championship
lör 7/11 · 16:00West Brom–Millwall
Championship
lör 21/11 · 16:00Swansea–West Brom
Championship
ons 25/11 · 20:45Bolton–West Brom
Championship
lör 28/11 · 16:00West Brom–Bristol City
Championship
lör 5/12 · 16:00Portsmouth–West Brom
Championship
tis 8/12 · 20:45West Brom–Cardiff
Championship
lör 12/12 · 13:30Stoke City–West Brom
Championship
fre 18/12 · 21:00West Brom–Sheffield Utd
Championship
lör 26/12 · 16:00Lincoln–West Brom
Championship
tis 29/12 · 20:45West Brom–Preston
Championship
fre 1/1 · 16:00West Brom–Stoke City
Championship
lör 16/1 · 16:00Blackburn–West Brom
Championship
lör 23/1 · 16:00West Brom–West Ham
Championship
tis 26/1 · 20:45Southampton–West Brom
Championship
lör 30/1 · 16:00Millwall–West Brom
Championship
lör 6/2 · 16:00West Brom–Swansea
Championship
lör 13/2 · 16:00QPR–West Brom
Championship
tis 16/2 · 20:45West Brom–Wrexham
Championship
lör 20/2 · 16:00West Brom–Wolves
Championship
lör 27/2 · 16:00Birmingham–West Brom
Championship
tis 2/3 · 20:45Burnley–West Brom
Championship
lör 6/3 · 16:00West Brom–Norwich
Championship
lör 13/3 · 16:00Bristol City–West Brom
Championship
tis 16/3 · 20:45West Brom–Portsmouth
Championship
lör 20/3 · 16:00West Brom–Lincoln
Championship
lör 3/4 · 16:00Sheffield Utd–West Brom
Championship
ons 7/4 · 20:45West Brom–Derby
Championship
lör 10/4 · 16:00Watford–West Brom
Championship
lör 17/4 · 16:00West Brom–Middlesbrough
Championship
tis 20/4 · 20:45Charlton–West Brom
Championship
lör 24/4 · 16:00Cardiff–West Brom
Championship
lör 1/5 · 13:30West Brom–Bolton
Championship
Spelade matcher den här säsongen
24/10 26Preston1–1West BromChampionship17/10 26West Brom3–2BlackburnChampionship
13/10 26Wrexham1–2West Brom
Championship
10/10 26West Brom0–1Birmingham
Championship
20/9 26Wolves1–0West Brom
Championship
12/9 26West Brom1–1QPR
Championship
9/9 26Derby0–1West Brom
Championship
5/9 26West Brom1–0Watford
Championship
2/9 26West Brom1–1Charlton
Championship
29/8 26Middlesbrough3–1West Brom
Championship
26/8 26Newcastle3–2West Brom
Ligacupen
23/8 26West Brom3–1Burnley
Championship
15/8 26Norwich1–2West Brom
Championship
8/8 26Rotherham1–4West Brom
Ligacupen

Uppdaterad: 29 oktober 2026

West Brom: skador och frånvaro

Spelare som missar nästa match.

  • T. Collyerskada
  • N. Galvesknäskada
  • M. Johnstonbenbrott

West Brom: tabellplacering – Championship

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
3West Ham126-4-232:1522FVVOO
4Wolves126-3-320:1621VOVFF
5West Brom126-3-316:1321OVVFF
6Southampton127-3-224:1220VOVVF
7Birmingham125-5-220:1220FVVVO

West Brom: säsongsstatistik (Championship)

Gjorda mål per match1,3
Insläppta mål per match1,1
Hemma: gjorda / insläppta1,5 / 1,0
Borta: gjorda / insläppta1,2 / 1,2
Hållna nollor2
Matcher utan gjort mål2

Kort

Gula kort23
Gula kort per match1,9
Röda kort1

West Brom: spelarstatistik (Championship)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
I. PriceMF12995422415207,24
C. MephamFÖ85230042107,13
C. StylesFÖ1210802095007,11
G. CampbellFÖ118980040206,95
O. DiakitéMF1288200121406,94
J. MolumbyMF1182900101106,89
Harry WhitwellMF105801121306,88
J. MorganAN1282933167306,83
F. MyhreMF95821152006,81
A. HeggebøAN1151041135006,80
N. GalvesFÖ64640000006,75
Tobias Christopher CollyerMF52880000006,72
B. StewartAN112951042006,65
R. NzingoulaMF125630082206,57
B. PereiraFÖ53940020106,54
N. PhillipsFÖ117410020306,36
K. TundeAN5990021005,48
C. TownsendFÖ32180000004,28
K. BielikFÖ11000000–

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

West Brom: trupp

Målvakter

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

West Brom: övergångar

Nyförvärv

  • Brian OkonkwoLeamington · åter från lån13/10 26
  • B. PereiraNEC Nijmegen · övergång31/8 26
  • Tobias Christopher CollyerManchester United · övergång29/8 26
  • K. TundeLevante · övergång26/8 26
  • R. NzingoulaStrasbourg · övergång10/8 26
  • F. MyhreBrann · övergång4/8 26
  • N. GalvesRodez · övergång27/7 26
  • C. TownsendIpswich · kontraktslös23/7 26

Lämnat klubben

  • J. WildsmithWycombe · kontraktslös23/9 26
  • Brian OkonkwoLeamington · lån15/9 26
  • Oliver BostockBoston United · lån9/9 26
  • Cole DeemingHartlepool · lån3/9 26
  • Alex WilliamsHibernian · lån2/9 26
  • K. BielikCardiff · övergång25/8 26
  • K. MfuambaReading · kontraktslös22/8 26
  • M. McDonaldTonbridge Angels · kontraktslös16/8 26

West Brom: fakta

LandEngland
Grundad1878
ArenaThe Hawthorns
Kapacitet28 003
Underlagnaturgräs
TurneringChampionship
Tabellplacering5:e · 21 poäng

West Brom: vanliga frågor

Vilken arena spelar West Brom på?

West Brom spelar sina hemmamatcher på The Hawthorns (West Bromwich), som tar 28 003 åskådare.

Var ligger West Brom i tabellen?

West Brom ligger på 5:e plats i Championship med 21 poäng på 12 matcher (6 segrar, 3 oavgjorda, 3 förluster).

När spelar West Brom nästa gång?

Nästa match: West Ham – West Brom, lör 31/10 · 16:00 (Championship).

Hur slutade den senaste ligamatchen för West Brom?

Senaste ligamatch: Preston 1–1 West Brom (24/10 26).

Vem är bäste målskytt i West Brom?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är I. Price med 6 mål.

West Brom: spelschema, tabell och speltips

West Brom (England) spelar i följande turneringar den här säsongen: Championship, Ligacupen. Här hittar du spelschema och resultat, tabellplacering, siffror från hela säsongen, truppen och klubbens bästa spelare. Tips för matcherna i Championship finns på turneringens sida, och fler speltips hittar du i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.