Fotboll
Hem › Lag › Bolton
Bolton

Bolton – lagets statistik och form

England · grundad 1874 · Toughsheet Community Stadium

Bolton: turneringar 2026/27

Bolton: kommande matcher

lör 31/10 · 16:00BoltonTipsBristol CityChampionship · Inbördes möten (H2H)tis 3/11 · 20:45CharltonTipsBoltonChampionship · Inbördes möten (H2H)
fre 6/11 · 21:00Derby–Bolton
Championship · Inbördes möten (H2H)
lör 21/11 · 16:00Bolton–Portsmouth
Championship
ons 25/11 · 20:45Bolton–West Brom
Championship

Bolton: senaste resultat

Form i liganFOVFV
23/10 26Bolton1–5MiddlesbroughChampionship17/10 26Southampton0–0BoltonChampionship
13/10 26Wolves1–3Bolton
Championship
10/10 26Bolton1–2Stoke City
Championship
20/9 26Norwich3–4Bolton
Championship
12/9 26Bolton1–0Cardiff
Championship
8/9 26Bolton2–3West Ham
Championship
5/9 26Millwall4–0Bolton
Championship

Bolton: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

lör 31/10 · 16:00BoltonTipsBristol City
Championship
tis 3/11 · 20:45CharltonTipsBolton
Championship
fre 6/11 · 21:00Derby–Bolton
Championship
lör 21/11 · 16:00Bolton–Portsmouth
Championship
ons 25/11 · 20:45Bolton–West Brom
Championship
lör 28/11 · 16:00Birmingham–Bolton
Championship
lör 5/12 · 13:30Bolton–Blackburn
Championship
tis 8/12 · 20:45Swansea–Bolton
Championship
fre 11/12 · 21:00Bolton–Wrexham
Championship
lör 19/12 · 13:30Watford–Bolton
Championship
lör 26/12 · 13:30Bolton–Burnley
Championship
tis 29/12 · 20:45Middlesbrough–Bolton
Championship
fre 1/1 · 16:00Wrexham–Bolton
Championship
lör 16/1 · 16:00Bolton–Southampton
Championship
lör 23/1 · 16:00Bristol City–Bolton
Championship
tis 26/1 · 20:45Bolton–Charlton
Championship
lör 30/1 · 16:00Bolton–Derby
Championship
lör 6/2 · 16:00Portsmouth–Bolton
Championship
lör 13/2 · 16:00Cardiff–Bolton
Championship
ons 17/2 · 20:45Bolton–Wolves
Championship
lör 20/2 · 16:00Bolton–Norwich
Championship
lör 27/2 · 16:00Stoke City–Bolton
Championship
tis 2/3 · 20:45Bolton–QPR
Championship
lör 6/3 · 16:00Preston–Bolton
Championship
lör 13/3 · 16:00Bolton–Birmingham
Championship
ons 17/3 · 20:45Blackburn–Bolton
Championship
lör 20/3 · 16:00Burnley–Bolton
Championship
lör 3/4 · 16:00Bolton–Watford
Championship
tis 6/4 · 20:45West Ham–Bolton
Championship
lör 10/4 · 16:00Bolton–Millwall
Championship
lör 17/4 · 16:00Lincoln–Bolton
Championship
tis 20/4 · 20:45Bolton–Sheffield Utd
Championship
lör 24/4 · 16:00Bolton–Swansea
Championship
lör 1/5 · 13:30West Brom–Bolton
Championship
Spelade matcher den här säsongen
23/10 26Bolton1–5MiddlesbroughChampionship17/10 26Southampton0–0BoltonChampionship
13/10 26Wolves1–3Bolton
Championship
10/10 26Bolton1–2Stoke City
Championship
20/9 26Norwich3–4Bolton
Championship
12/9 26Bolton1–0Cardiff
Championship
8/9 26Bolton2–3West Ham
Championship
5/9 26Millwall4–0Bolton
Championship
1/9 26Sheffield Utd3–2Bolton
Championship
29/8 26Bolton0–1Lincoln
Championship
22/8 26QPR0–0Bolton
Championship
15/8 26Bolton2–1Preston
Championship
8/8 26Sheffield Wednesday1–0Bolton
Ligacupen

Uppdaterad: 29 oktober 2026

Bolton: skador och frånvaro

Spelare som missar nästa match.

  • J. Nelsoninte i truppen
  • C. Forino-Josephljumskskada

Bolton: tabellplacering – Championship

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
16Cardiff123-5-419:1714VOVFV
17Wrexham123-5-415:1814FVFOV
18Bolton124-2-616:2314FOVFV
19Charlton123-5-411:1814FFOOF
20Norwich124-0-820:2212VFFFF

Bolton: säsongsstatistik (Championship)

Gjorda mål per match1,3
Insläppta mål per match1,9
Hemma: gjorda / insläppta1,2 / 2,0
Borta: gjorda / insläppta1,5 / 1,8
Hållna nollor3
Matcher utan gjort mål4

Kort

Gula kort20
Gula kort per match1,7
Röda kort1

Mest använda formationer

4-2-3-1 (11×) · 4-4-2 (1×)

Bolton: spelarstatistik (Championship)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
C. Forino-JosephFÖ65400051107,20
J. SheehanMF12107610168217,03
E. ErhahonMF117251031106,94
Ruben RodriguesAN946111126006,89
T. BairAN72222173106,88
T. GaleMF1282931156206,86
S. DalbyAN1286040178006,75
A. ItoMF62472032006,74
J. NelsonAN61210063106,63
Gaizka LarrazabalMF118361362206,62
X. SimonsMF62661052006,62
L. BruntFÖ85860021106,59
E. ToalFÖ86380031006,57
A. FamewoFÖ85770041206,52
D. WatsonMF1100000006,50
J. McAteeMF63370163106,48
K. DongAN104690183106,37
M. ConwayFÖ117030130106,14
S. Iling-JuniorAN114890185106,03
R. HardieAN81630030105,81
B. DaviesFÖ64870000105,03
Luca StephensonFÖ21750010104,23

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Bolton: trupp

Målvakter

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Bolton: övergångar

Nyförvärv

  • D. HarringtonGrimsby · åter från lån17/9 26
  • T. BairAuxerre · lån31/8 26
  • A. ItoGent · övergång27/8 26
  • G. BazunuSouthampton · övergång27/8 26
  • J. NelsonAustin · övergång25/8 26
  • Max LottBolton B · övergång13/8 26
  • S. Iling-JuniorAston Villa · lån13/8 26
  • L. BruntWrexham · övergång11/8 26

Lämnat klubben

  • Oliver SmithAccrington ST · kontraktslös9/9 26
  • L. HutchinsonHarrogate Town · lån6/9 26
  • D. HarringtonGrimsby · lån4/9 26
  • J. RandallChesterfield · lån31/8 26
  • C. ChristieHa Noi · kontraktslös31/8 26
  • C. WarrenAccrington ST · lån30/8 26
  • J. Osei-TutuMillwall · kontraktslös20/8 26
  • L. TempleOldham · lån5/8 26

Bolton: fakta

LandEngland
Grundad1874
ArenaToughsheet Community Stadium
Kapacitet28 723
Underlagnaturgräs
TurneringChampionship
Tabellplacering18:e · 14 poäng

Bolton: vanliga frågor

Vilken arena spelar Bolton på?

Bolton spelar sina hemmamatcher på Toughsheet Community Stadium (Bolton), som tar 28 723 åskådare.

Var ligger Bolton i tabellen?

Bolton ligger på 18:e plats i Championship med 14 poäng på 12 matcher (4 segrar, 2 oavgjorda, 6 förluster).

När spelar Bolton nästa gång?

Nästa match: Bolton – Bristol City, lör 31/10 · 16:00 (Championship).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Bolton?

Senaste ligamatch: Bolton 1–5 Middlesbrough (23/10 26).

Vem är bäste målskytt i Bolton?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är S. Dalby med 4 mål.

Bolton: spelschema, tabell och speltips

Bolton (England) i korthet: matcher och resultat i alla turneringar (Championship, Ligacupen), tabell, statistik, trupp och målskyttar. Tips och odds för matcherna i Championship finns på turneringens sida, övriga speltips i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.