Fotboll
Hem › Lag › Sheffield Utd
Sheffield Utd

Sheffield Utd – lagets statistik och form

England · grundad 1889 · Bramall Lane

Sheffield Utd: turneringar 2026/27

Sheffield Utd: kommande matcher

fre 30/10 · 21:00Sheffield UtdTipsWrexhamChampionship · Inbördes möten (H2H)tis 3/11 · 20:45PrestonTipsSheffield UtdChampionship · Inbördes möten (H2H)
lör 7/11 · 16:00Charlton–Sheffield Utd
Championship · Inbördes möten (H2H)
lör 21/11 · 16:00Sheffield Utd–Watford
Championship
tis 24/11 · 20:45Sheffield Utd–Southampton
Championship

Sheffield Utd: senaste resultat

Form i liganOVFVF
24/10 26Sheffield Utd1–1DerbyChampionship17/10 26Bristol City0–1Sheffield UtdChampionship
14/10 26Portsmouth3–2Sheffield Utd
Championship
10/10 26Sheffield Utd3–0Lincoln
Championship
19/9 26Stoke City2–1Sheffield Utd
Championship
16/9 26Fleetwood Town1–0Sheffield Utd
Ligacupen
13/9 26Sheffield Utd0–1Wolves
Championship
8/9 26Blackburn1–2Sheffield Utd
Championship

Sheffield Utd: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

fre 30/10 · 21:00Sheffield UtdTipsWrexham
Championship
tis 3/11 · 20:45PrestonTipsSheffield Utd
Championship
lör 7/11 · 16:00Charlton–Sheffield Utd
Championship
lör 21/11 · 16:00Sheffield Utd–Watford
Championship
tis 24/11 · 20:45Sheffield Utd–Southampton
Championship
lör 28/11 · 16:00QPR–Sheffield Utd
Championship
fre 4/12 · 21:00Sheffield Utd–West Ham
Championship
tis 8/12 · 20:45Millwall–Sheffield Utd
Championship
lör 12/12 · 16:00Sheffield Utd–Burnley
Championship
fre 18/12 · 21:00West Brom–Sheffield Utd
Championship
lör 26/12 · 13:30Sheffield Utd–Middlesbrough
Championship
tis 29/12 · 20:45Derby–Sheffield Utd
Championship
fre 1/1 · 18:30Burnley–Sheffield Utd
Championship
lör 16/1 · 16:00Sheffield Utd–Bristol City
Championship
lör 23/1 · 16:00Wrexham–Sheffield Utd
Championship
tis 26/1 · 20:45Sheffield Utd–Preston
Championship
lör 30/1 · 16:00Sheffield Utd–Charlton
Championship
lör 6/2 · 16:00Watford–Sheffield Utd
Championship
lör 13/2 · 16:00Wolves–Sheffield Utd
Championship
tis 16/2 · 20:45Sheffield Utd–Portsmouth
Championship
lör 20/2 · 16:00Sheffield Utd–Stoke City
Championship
lör 27/2 · 16:00Lincoln–Sheffield Utd
Championship
ons 3/3 · 20:45Sheffield Utd–Swansea
Championship
lör 6/3 · 16:00Birmingham–Sheffield Utd
Championship
lör 13/3 · 16:00Sheffield Utd–QPR
Championship
ons 17/3 · 20:45West Ham–Sheffield Utd
Championship
lör 20/3 · 16:00Middlesbrough–Sheffield Utd
Championship
lör 3/4 · 16:00Sheffield Utd–West Brom
Championship
ons 7/4 · 20:45Sheffield Utd–Blackburn
Championship
lör 10/4 · 16:00Norwich–Sheffield Utd
Championship
lör 17/4 · 16:00Sheffield Utd–Cardiff
Championship
tis 20/4 · 20:45Bolton–Sheffield Utd
Championship
lör 24/4 · 16:00Sheffield Utd–Millwall
Championship
lör 1/5 · 13:30Southampton–Sheffield Utd
Championship
Spelade matcher den här säsongen
24/10 26Sheffield Utd1–1DerbyChampionship17/10 26Bristol City0–1Sheffield UtdChampionship
14/10 26Portsmouth3–2Sheffield Utd
Championship
10/10 26Sheffield Utd3–0Lincoln
Championship
19/9 26Stoke City2–1Sheffield Utd
Championship
16/9 26Fleetwood Town1–0Sheffield Utd
Ligacupen
13/9 26Sheffield Utd0–1Wolves
Championship
8/9 26Blackburn1–2Sheffield Utd
Championship
5/9 26Sheffield Utd1–3Norwich
Championship
1/9 26Sheffield Utd3–2Bolton
Championship
29/8 26Cardiff2–2Sheffield Utd
Championship
25/8 26Blackburn1–2Sheffield Utd
Ligacupen
22/8 26Swansea0–0Sheffield Utd
Championship
15/8 26Sheffield Utd0–0Birmingham
Championship
9/8 26Mansfield Town0–3Sheffield Utd
Ligacupen

Uppdaterad: 29 oktober 2026

Sheffield Utd: skador och frånvaro

Spelare som missar nästa match.

  • M. Dohertyskada
  • J. Shackletonfrånvaro

Sheffield Utd: tabellplacering – Championship

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
10Blackburn125-3-419:1618VFVVO
11Portsmouth125-3-416:1518VOVVF
12Sheffield Utd124-4-416:1516OVFVF
13Millwall124-3-519:2015FOFVO
14Bristol City124-3-512:1515OFFOV

Sheffield Utd: säsongsstatistik (Championship)

Gjorda mål per match1,3
Insläppta mål per match1,3
Hemma: gjorda / insläppta1,3 / 1,2
Borta: gjorda / insläppta1,3 / 1,3
Hållna nollor4
Matcher utan gjort mål3

Kort

Gula kort23
Gula kort per match1,9
Röda kort1

Mest använda formationer

4-4-2 (6×) · 4-2-3-1 (2×) · 4-2-2-2 (1×)

Sheffield Utd: spelarstatistik (Championship)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
C. O'HareMF32701021007,27
F. SerikiFÖ32130000007,13
J. TangangaFÖ12108020105407,09
K. PhillipsMF95301252106,98
M. McGuinnessFÖ85910030106,88
H. ChoudhuryFÖ85730010116,81
Sydie PeckMF1291712146306,79
R. DonovanMF104041174106,78
T. CannonAN1166230168006,73
P. BamfordAN1178751127106,72
O. ArblasterMF104891031106,71
T. ChongMF63561142006,70
L. KitchingFÖ87200040406,67
M. DohertyFÖ2410000006,60
T. CampbellAN82350143006,58
B. BreretonAN106690163006,57
J. ShackletonFÖ5790000006,50
S. McCallumFÖ107510262306,47
R. Norrington-DaviesFÖ72480000206,43
R. OnéAN3340020006,43
J. RothwellMF74090220005,74
J. RiedewaldMF51650011005,43
H. BurrowsFÖ42820021105,27
J. BaptisteMF41700000005,06
J. AyewAN41280020005,02

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Sheffield Utd: trupp

Målvakter

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Sheffield Utd: övergångar

Nyförvärv

  • J. AyewLeicester · kontraktslös6/9 26
  • L. KitchingCoventry · lån31/8 26
  • H. ChoudhuryLeicester · övergång30/8 26
  • B. BreretonSouthampton · lån27/8 26
  • K. PhillipsManchester City · lån11/8 26
  • T. OnyangoEverton · kontraktslös6/8 26
  • M. DohertyWolves · kontraktslös19/7 26
  • R. DonovanBrentford · lån7/7 26

Lämnat klubben

  • D. IngsWycombe · kontraktslös24/9 26
  • E. UkakiBotev Plovdiv · lån7/9 26
  • N. ZätterströmRaków Częstochowa · lån7/9 26
  • S. Eyob-AbrahaCracovia Krakow · övergång2/9 26
  • S. CurtisCambridge United · lån31/8 26
  • C. O'HareWrexham · övergång31/8 26
  • I. GrbićLudogorets · övergång31/8 26
  • L. MarshChesterfield · lån30/8 26

Sheffield Utd: fakta

LandEngland
Grundad1889
ArenaBramall Lane
Kapacitet32 702
Underlagnaturgräs
TurneringChampionship
Tabellplacering12:e · 16 poäng

Sheffield Utd: vanliga frågor

Vilken arena spelar Sheffield Utd på?

Sheffield Utd spelar sina hemmamatcher på Bramall Lane (Sheffield), som tar 32 702 åskådare.

Var ligger Sheffield Utd i tabellen?

Sheffield Utd ligger på 12:e plats i Championship med 16 poäng på 12 matcher (4 segrar, 4 oavgjorda, 4 förluster).

När spelar Sheffield Utd nästa gång?

Nästa match: Sheffield Utd – Wrexham, fre 30/10 · 21:00 (Championship).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Sheffield Utd?

Senaste ligamatch: Sheffield Utd 1–1 Derby (24/10 26).

Vem är bäste målskytt i Sheffield Utd?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är P. Bamford med 6 mål.

Sheffield Utd: spelschema, tabell och speltips

Den här sidan ger en översikt över Sheffield Utd (England) i alla turneringar laget spelar den här säsongen (Championship, Ligacupen): kommande matcher, senaste resultat, tabellplacering, säsongsstatistik och nyckelspelare. Speltips för matcherna i Championship finns på ligans sida, och alla speltips finns på sidan Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.