Fotboll
Hem › Lag › Middlesbrough
Middlesbrough

Middlesbrough – lagets statistik och form

England · grundad 1876 · Riverside Stadium

Middlesbrough: turneringar 2026/27

Middlesbrough: kommande matcher

lör 31/10 · 16:00MiddlesbroughTipsCharltonChampionship · Inbördes möten (H2H)
ons 4/11 · 20:45Wrexham–Middlesbrough
Championship · Inbördes möten (H2H)
lör 7/11 · 16:00Watford–Middlesbrough
Championship · Inbördes möten (H2H)
lör 21/11 · 16:00Middlesbrough–Bristol City
Championship
tis 24/11 · 20:45Middlesbrough–Swansea
Championship

Middlesbrough: senaste resultat

Form i liganVOVVO
23/10 26Bolton1–5MiddlesbroughChampionship17/10 26Middlesbrough2–2CardiffChampionship
13/10 26Stoke City2–3Middlesbrough
Championship
10/10 26Middlesbrough1–0Wolves
Championship
19/9 26Birmingham2–2Middlesbrough
Championship
15/9 26Middlesbrough2–2Millwall
Championship
12/9 26Middlesbrough4–3Norwich
Championship
8/9 26Crystal Palace3–0Middlesbrough
Ligacupen

Middlesbrough: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

lör 31/10 · 16:00MiddlesbroughTipsCharlton
Championship
ons 4/11 · 20:45Wrexham–Middlesbrough
Championship
lör 7/11 · 16:00Watford–Middlesbrough
Championship
lör 21/11 · 16:00Middlesbrough–Bristol City
Championship
tis 24/11 · 20:45Middlesbrough–Swansea
Championship
fre 27/11 · 21:00Southampton–Middlesbrough
Championship
lör 5/12 · 13:30Middlesbrough–Derby
Championship
tis 8/12 · 21:00West Ham–Middlesbrough
Championship
lör 12/12 · 13:30Preston–Middlesbrough
Championship
lör 19/12 · 16:00Middlesbrough–Portsmouth
Championship
lör 26/12 · 13:30Sheffield Utd–Middlesbrough
Championship
tis 29/12 · 20:45Middlesbrough–Bolton
Championship
fre 1/1 · 16:00Middlesbrough–Preston
Championship
lör 16/1 · 16:00Cardiff–Middlesbrough
Championship
lör 23/1 · 16:00Charlton–Middlesbrough
Championship
ons 27/1 · 20:45Middlesbrough–Wrexham
Championship
lör 30/1 · 16:00Middlesbrough–Watford
Championship
lör 6/2 · 16:00Bristol City–Middlesbrough
Championship
lör 13/2 · 16:00Norwich–Middlesbrough
Championship
ons 17/2 · 20:45Middlesbrough–Stoke City
Championship
lör 20/2 · 16:00Middlesbrough–Birmingham
Championship
lör 27/2 · 16:00Wolves–Middlesbrough
Championship
tis 2/3 · 20:45Middlesbrough–Blackburn
Championship
lör 6/3 · 16:00Lincoln–Middlesbrough
Championship
lör 13/3 · 16:00Middlesbrough–Southampton
Championship
tis 16/3 · 20:45Derby–Middlesbrough
Championship
lör 20/3 · 16:00Middlesbrough–Sheffield Utd
Championship
lör 3/4 · 16:00Portsmouth–Middlesbrough
Championship
tis 6/4 · 20:45Millwall–Middlesbrough
Championship
lör 10/4 · 16:00Middlesbrough–QPR
Championship
lör 17/4 · 16:00West Brom–Middlesbrough
Championship
tis 20/4 · 20:45Middlesbrough–Burnley
Championship
lör 24/4 · 16:00Middlesbrough–West Ham
Championship
lör 1/5 · 13:30Swansea–Middlesbrough
Championship
Spelade matcher den här säsongen
23/10 26Bolton1–5MiddlesbroughChampionship17/10 26Middlesbrough2–2CardiffChampionship
13/10 26Stoke City2–3Middlesbrough
Championship
10/10 26Middlesbrough1–0Wolves
Championship
19/9 26Birmingham2–2Middlesbrough
Championship
15/9 26Middlesbrough2–2Millwall
Championship
12/9 26Middlesbrough4–3Norwich
Championship
8/9 26Crystal Palace3–0Middlesbrough
Ligacupen
5/9 26QPR0–1Middlesbrough
Championship
2/9 26Burnley1–1Middlesbrough
Championship
29/8 26Middlesbrough3–1West Brom
Championship
25/8 26Doncaster1–3Middlesbrough
Ligacupen
22/8 26Blackburn2–1Middlesbrough
Championship
15/8 26Middlesbrough2–1Lincoln
Championship
7/8 26Middlesbrough1–0Wrexham
Ligacupen

Uppdaterad: 29 oktober 2026

Middlesbrough: skador och frånvaro

Spelare som missar nästa match.

  • A. Jonesvadskada
  • R. Pukstasskada
  • D. Strelecskada

Middlesbrough: tabellplacering – Championship

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
1Middlesbrough127-4-127:1725VOVVO
2Swansea127-2-316:1323FFVVV
3West Ham126-4-232:1522FVVOO

Middlesbrough: säsongsstatistik (Championship)

Gjorda mål per match2,3
Insläppta mål per match1,4
Hemma: gjorda / insläppta2,3 / 1,5
Borta: gjorda / insläppta2,2 / 1,3
Hållna nollor2
Matcher utan gjort mål0

Kort

Gula kort12
Gula kort per match1,0
Röda kort0

Mest använda formationer

4-2-3-1 (6×) · 3-4-2-1 (3×) · 4-2-2-2 (1×)

Middlesbrough: spelarstatistik (Championship)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
A. Cozier-DuberryMF7550342412007,70
A. MorrisMF1199020157007,34
A. KantéMF1630010007,30
W. LankshearAN129651103222207,26
S. BerhalterMF1281321166207,17
T. ConwayAN1046314124007,08
C. BrittainFÖ12108012104107,04
A. MalandaFÖ1199010124106,94
M. ArfstenFÖ114311031006,94
A. JonesFÖ51601011106,90
A. PhillipsFÖ96691051106,90
M. WhittakerMF32480152006,83
Neto BorgesFÖ128491091106,80
J. SarmientoAN92661063006,74
R. McGreeMF1271003133206,72
M. Peart-HarrisMF103040032106,61
L. AylingFÖ117140241006,50
K. JosephAN1243200106006,47
D. StrelecAN2120000006,30
R. PukštasMF1130000006,30
Leo CastledineMF41160010005,08

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Middlesbrough: trupp

Målvakter

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Middlesbrough: övergångar

Nyförvärv

  • A. Cozier-DuberryBrighton · lån31/8 26
  • C. BarronRangers · lån31/8 26
  • R. PukštasHNK Hajduk Split · övergång30/8 26
  • S. ByramLeeds · kontraktslös23/8 26
  • A. PhillipsTottenham · övergång14/8 26
  • R. VítekManchester United · övergång7/8 26
  • M. ArfstenColumbus Crew · övergång3/8 26
  • S. BerhalterVancouver Whitecaps · övergång27/7 26

Lämnat klubben

  • M. ForssNeftchi · kontraktslös12/9 26
  • A. GilbertLeyton Orient · kontraktslös2/9 26
  • M. WhittakerColorado Rapids · övergång1/9 26
  • F. CartwrightGrimsby · lån31/8 26
  • A. KantéAl-Ettifaq · övergång29/8 26
  • J. DaleyGillingham · lån29/8 26
  • S. HansenGaziantep FK · lån19/8 26
  • S. DiengAtromitos · kontraktslös16/8 26

Middlesbrough: fakta

LandEngland
Grundad1876
ArenaRiverside Stadium
Kapacitet34 988
Underlagnaturgräs
TurneringChampionship
Tabellplacering1:a · 25 poäng

Middlesbrough: vanliga frågor

Vilken arena spelar Middlesbrough på?

Middlesbrough spelar sina hemmamatcher på Riverside Stadium (Middlesbrough), som tar 34 988 åskådare.

Var ligger Middlesbrough i tabellen?

Middlesbrough ligger på 1:a plats i Championship med 25 poäng på 12 matcher (7 segrar, 4 oavgjorda, 1 förlust).

När spelar Middlesbrough nästa gång?

Nästa match: Middlesbrough – Charlton, lör 31/10 · 16:00 (Championship).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Middlesbrough?

Senaste ligamatch: Bolton 1–5 Middlesbrough (23/10 26).

Vem är bäste målskytt i Middlesbrough?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är W. Lankshear med 13 mål.

Middlesbrough: spelschema, tabell och speltips

Den här sidan ger en översikt över Middlesbrough (England) i alla turneringar laget spelar den här säsongen (Championship, Ligacupen): kommande matcher, senaste resultat, tabellplacering, säsongsstatistik och nyckelspelare. Speltips för matcherna i Championship finns på ligans sida, och alla speltips finns på sidan Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.