Fotboll
Hem › Lag › Derby
Derby

Derby – lagets statistik och form

England · grundad 1884 · Pride Park Stadium

Derby: turneringar 2026/27

Derby: kommande matcher

lör 31/10 · 16:00MillwallTipsDerbyChampionship · Inbördes möten (H2H)tis 3/11 · 20:45DerbyTipsNorwichChampionship · Inbördes möten (H2H)
fre 6/11 · 21:00Derby–Bolton
Championship · Inbördes möten (H2H)
lör 21/11 · 13:30Southampton–Derby
Championship
tis 24/11 · 21:00Wolves–Derby
Championship

Derby: senaste resultat

Form i liganOFFOO
24/10 26Sheffield Utd1–1DerbyChampionship17/10 26Derby0–1Stoke CityChampionship
14/10 26QPR4–1Derby
Championship
10/10 26Derby1–1Wrexham
Championship
19/9 26Burnley1–1Derby
Championship
12/9 26Derby1–2Birmingham
Championship
9/9 26Derby0–1West Brom
Championship
5/9 26West Ham3–0Derby
Championship

Derby: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

lör 31/10 · 16:00MillwallTipsDerby
Championship
tis 3/11 · 20:45DerbyTipsNorwich
Championship
fre 6/11 · 21:00Derby–Bolton
Championship
lör 21/11 · 13:30Southampton–Derby
Championship
tis 24/11 · 21:00Wolves–Derby
Championship
lör 28/11 · 16:00Derby–Watford
Championship
lör 5/12 · 13:30Middlesbrough–Derby
Championship
ons 9/12 · 20:45Derby–Bristol City
Championship
lör 12/12 · 16:00Blackburn–Derby
Championship
lör 19/12 · 16:00Derby–Lincoln
Championship
lör 26/12 · 16:00Preston–Derby
Championship
tis 29/12 · 20:45Derby–Sheffield Utd
Championship
fre 1/1 · 16:00Derby–Blackburn
Championship
lör 16/1 · 16:00Stoke City–Derby
Championship
lör 23/1 · 16:00Derby–Millwall
Championship
tis 26/1 · 20:45Norwich–Derby
Championship
lör 30/1 · 16:00Bolton–Derby
Championship
lör 6/2 · 16:00Derby–Southampton
Championship
lör 13/2 · 16:00Birmingham–Derby
Championship
tis 16/2 · 20:45Derby–QPR
Championship
lör 20/2 · 16:00Derby–Burnley
Championship
lör 27/2 · 16:00Wrexham–Derby
Championship
tis 2/3 · 20:45Cardiff–Derby
Championship
lör 6/3 · 16:00Derby–Charlton
Championship
lör 13/3 · 16:00Watford–Derby
Championship
tis 16/3 · 20:45Derby–Middlesbrough
Championship
lör 20/3 · 16:00Derby–Preston
Championship
lör 3/4 · 16:00Lincoln–Derby
Championship
ons 7/4 · 20:45West Brom–Derby
Championship
lör 10/4 · 16:00Derby–West Ham
Championship
lör 17/4 · 16:00Swansea–Derby
Championship
tis 20/4 · 20:45Derby–Portsmouth
Championship
lör 24/4 · 16:00Bristol City–Derby
Championship
lör 1/5 · 13:30Derby–Wolves
Championship
Spelade matcher den här säsongen
24/10 26Sheffield Utd1–1DerbyChampionship17/10 26Derby0–1Stoke CityChampionship
14/10 26QPR4–1Derby
Championship
10/10 26Derby1–1Wrexham
Championship
19/9 26Burnley1–1Derby
Championship
12/9 26Derby1–2Birmingham
Championship
9/9 26Derby0–1West Brom
Championship
5/9 26West Ham3–0Derby
Championship
1/9 26Portsmouth0–2Derby
Championship
29/8 26Derby0–3Swansea
Championship
22/8 26Derby2–2Cardiff
Championship
15/8 26Charlton2–1Derby
Championship
8/8 26Derby1–2Lincoln
Ligacupen

Uppdaterad: 29 oktober 2026

Derby: skador och frånvaro

Spelare som missar nästa match.

  • P. Agyemanghälseneskada
  • E. Cashininte i truppen
  • M. Clarkevadskada
  • C. Forsythknäskada
  • S. Langasskada
  • D. Murkinskada i baksida lår
  • D. Sandersonrött kort
  • C. Taylorskada
  • L. Travisfotledsskada

Derby: tabellplacering – Championship

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
21Watford123-2-710:2011FVFFF
22Burnley121-5-617:258FFOVO
23Derby121-4-710:217OFFOO
24Preston121-2-910:255OFFFO

Derby: säsongsstatistik (Championship)

Gjorda mål per match0,8
Insläppta mål per match1,8
Hemma: gjorda / insläppta0,7 / 1,7
Borta: gjorda / insläppta1,0 / 1,8
Hållna nollor1
Matcher utan gjort mål4

Kort

Gula kort29
Gula kort per match2,4
Röda kort1

Mest använda formationer

4-2-3-1 (11×) · 5-3-2 (1×)

Derby: spelarstatistik (Championship)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
E. CashinFÖ21690020007,50
B. ClarkMF12100032209107,06
C. ForsythFÖ21630000007,05
J. RobinsonFÖ1170000006,92
L. TravisMF53570010206,86
J. WardFÖ107140022006,84
S. SzmodicsAN1184731189106,79
D. SandersonFÖ119210020316,78
S. LangåsFÖ108220020406,72
C. MorrisAN86851183006,70
C. TaylorFÖ87110000106,70
D. OzohMF86140043306,67
R. HedgesMF117170053106,65
L. SalvesenAN1126220126006,58
O. FrauloMF83870132106,58
M. JohnstonFÖ61950020106,53
R. BrewsterAN93080120106,52
R. NyambeFÖ63470000106,33
H. MeisterAN72960093106,30
Owen EamesMF1120000006,30
A. MowattMF97160021306,25
C. Blackett-TaylorAN81850042205,97
M. FuseiniAN74131153205,93
F. BilbijaMF5610000005,26

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Derby: trupp

Målvakter

1N. BilokapićÅlder23 år
1J. Widell ZetterströmNationalitetSverigeÅlder27 årLängd197 cmVikt82 kg
12R. O'DonnellNationalitetEnglandÅlder37 årLängd188 cmVikt84 kg
31J. VickersNationalitetEnglandÅlder30 årLängd193 cmVikt72 kg

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Derby: övergångar

Nyförvärv

  • C. AllenFC Halifax Town · åter från lån25/9 26
  • N. BilokapićIpswich · kontraktslös3/9 26
  • E. CashinBrighton · lån31/8 26
  • D. OzohCrystal Palace · övergång31/8 26
  • M. FuseiniUnion St. Gilloise · lån31/8 26
  • H. MeisterPisa · lån29/8 26
  • R. HedgesBlackburn · kontraktslös19/8 26
  • A. MowattWest Brom · övergång13/8 26

Lämnat klubben

  • K. GoudmijnGrasshoppers · lån7/9 26
  • Owen EamesFalkirk · lån2/9 26
  • C. AllenFC Halifax Town · lån27/8 26
  • F. TurleyDunfermline · lån14/8 26
  • A. WeimannCheltenham · kontraktslös13/8 26
  • D. BrownRochdale · lån5/8 26
  • L. ThompsonMansfield Town · övergång4/8 26
  • L. WheeldonBoston United · kontraktslös2/8 26

Derby: fakta

LandEngland
Grundad1884
ArenaPride Park Stadium
Kapacitet33 597
Underlagnaturgräs
TurneringChampionship
Tabellplacering23:e · 7 poäng

Derby: vanliga frågor

Vilken arena spelar Derby på?

Derby spelar sina hemmamatcher på Pride Park Stadium (Derby), som tar 33 597 åskådare.

Var ligger Derby i tabellen?

Derby ligger på 23:e plats i Championship med 7 poäng på 12 matcher (1 seger, 4 oavgjorda, 7 förluster).

När spelar Derby nästa gång?

Nästa match: Millwall – Derby, lör 31/10 · 16:00 (Championship).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Derby?

Senaste ligamatch: Sheffield Utd 1–1 Derby (24/10 26).

Vem är bäste målskytt i Derby?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är S. Szmodics med 4 mål.

Derby: spelschema, tabell och speltips

Derby (England) spelar i följande turneringar den här säsongen: Championship, Ligacupen. Här hittar du spelschema och resultat, tabellplacering, siffror från hela säsongen, truppen och klubbens bästa spelare. Tips för matcherna i Championship finns på turneringens sida, och fler speltips hittar du i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.