Fotboll
Hem › Lag › Portsmouth
Portsmouth

Portsmouth – lagets statistik och form

England · grundad 1898 · Fratton Park

Portsmouth: turneringar 2026/27

Portsmouth: kommande matcher

lör 31/10 · 16:00BurnleyTipsPortsmouthChampionship · Inbördes möten (H2H)tis 3/11 · 20:45PortsmouthTipsSwanseaChampionship · Inbördes möten (H2H)
lör 7/11 · 13:30Portsmouth–Stoke City
Championship · Inbördes möten (H2H)
lör 21/11 · 16:00Bolton–Portsmouth
Championship
tis 24/11 · 20:45Portsmouth–West Ham
Championship

Portsmouth: senaste resultat

Form i liganVOVVF
24/10 26Portsmouth2–1MillwallChampionship20/10 26Wolves1–1PortsmouthChampionship17/10 26Norwich0–1PortsmouthChampionship
14/10 26Portsmouth3–2Sheffield Utd
Championship
11/10 26Southampton1–0Portsmouth
Championship
19/9 26Portsmouth2–2Blackburn
Championship
12/9 26Charlton0–0Portsmouth
Championship
5/9 26Portsmouth2–0Cardiff
Championship

Portsmouth: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

lör 31/10 · 16:00BurnleyTipsPortsmouth
Championship
tis 3/11 · 20:45PortsmouthTipsSwansea
Championship
lör 7/11 · 13:30Portsmouth–Stoke City
Championship
lör 21/11 · 16:00Bolton–Portsmouth
Championship
tis 24/11 · 20:45Portsmouth–West Ham
Championship
lör 28/11 · 16:00Wrexham–Portsmouth
Championship
lör 5/12 · 16:00Portsmouth–West Brom
Championship
ons 9/12 · 20:45Preston–Portsmouth
Championship
lör 12/12 · 16:00Portsmouth–Birmingham
Championship
lör 19/12 · 16:00Middlesbrough–Portsmouth
Championship
lör 26/12 · 16:00Portsmouth–Watford
Championship
tis 29/12 · 20:45Millwall–Portsmouth
Championship
fre 1/1 · 16:00Birmingham–Portsmouth
Championship
lör 16/1 · 16:00Portsmouth–Norwich
Championship
lör 23/1 · 16:00Portsmouth–Burnley
Championship
ons 27/1 · 20:45Swansea–Portsmouth
Championship
lör 30/1 · 16:00Stoke City–Portsmouth
Championship
lör 6/2 · 16:00Portsmouth–Bolton
Championship
lör 13/2 · 16:00Portsmouth–Charlton
Championship
tis 16/2 · 20:45Sheffield Utd–Portsmouth
Championship
lör 20/2 · 16:00Blackburn–Portsmouth
Championship
sön 28/2 · 13:00Portsmouth–Southampton
Championship
ons 3/3 · 20:45Portsmouth–Lincoln
Championship
lör 6/3 · 16:00QPR–Portsmouth
Championship
lör 13/3 · 16:00Portsmouth–Wrexham
Championship
tis 16/3 · 20:45West Brom–Portsmouth
Championship
lör 20/3 · 16:00Watford–Portsmouth
Championship
lör 3/4 · 16:00Portsmouth–Middlesbrough
Championship
tis 6/4 · 20:45Portsmouth–Wolves
Championship
lör 10/4 · 16:00Cardiff–Portsmouth
Championship
lör 17/4 · 16:00Portsmouth–Bristol City
Championship
tis 20/4 · 20:45Derby–Portsmouth
Championship
lör 24/4 · 16:00Portsmouth–Preston
Championship
lör 1/5 · 13:30West Ham–Portsmouth
Championship
Spelade matcher den här säsongen
24/10 26Portsmouth2–1MillwallChampionship20/10 26Wolves1–1PortsmouthChampionship17/10 26Norwich0–1PortsmouthChampionship
14/10 26Portsmouth3–2Sheffield Utd
Championship
11/10 26Southampton1–0Portsmouth
Championship
19/9 26Portsmouth2–2Blackburn
Championship
12/9 26Charlton0–0Portsmouth
Championship
5/9 26Portsmouth2–0Cardiff
Championship
1/9 26Portsmouth0–2Derby
Championship
29/8 26Bristol City2–1Portsmouth
Championship
22/8 26Lincoln1–3Portsmouth
Championship
15/8 26Portsmouth1–3QPR
Championship
8/8 26West Ham3–1Portsmouth
Ligacupen

Uppdaterad: 29 oktober 2026

Portsmouth: skador och frånvaro

Spelare som missar nästa match.

  • K. Andersonfrånvaro
  • B. Arthurryggskada
  • C. Bishopknäskada
  • L. Brooke-Smithfotledsskada
  • M. Kosznovszkyknäskada
  • J. Murphyljumskskada
  • C. Ogilvieknäskada
  • C. Shaughnessyskada
  • J. Swiftknäskada

Portsmouth: tabellplacering – Championship

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
9Stoke City126-2-418:1620OVFVV
10Blackburn125-3-419:1618VFVVO
11Portsmouth125-3-416:1518VOVVF
12Sheffield Utd124-4-416:1516OVFVF
13Millwall124-3-519:2015FOFVO

Portsmouth: säsongsstatistik (Championship)

Gjorda mål per match1,3
Insläppta mål per match1,3
Hemma: gjorda / insläppta1,7 / 1,7
Borta: gjorda / insläppta1,0 / 0,8
Hållna nollor3
Matcher utan gjort mål3

Kort

Gula kort18
Gula kort per match1,5
Röda kort0

Mest använda formationer

4-2-3-1 (12×)

Portsmouth: spelarstatistik (Championship)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
C. ShaughnessyFÖ65131051007,00
E. AdamsMF125582193306,98
A. SegecicMF1299321226006,98
Benjamin ArthurFÖ64470000006,92
R. PooleFÖ85580040006,82
T. DevlinFÖ117712062206,81
M. DiaFÖ86510080006,80
R. Kavuma McQueenAN1265912238206,77
T. ShadeMF74240142006,74
J. MurphyMF2440000006,70
H. BlairAN1270000006,70
A. KamaraMF12101401124006,65
J. SwiftMF1160000006,60
J. KnightFÖ1100000006,60
K. AndersonMF2320011006,56
I. MohamedMF73230030106,56
L. Brooke-SmithMF3800011006,50
M. MilovanovićAN1045830136306,49
M. PackMF118250031106,26
Z. SwansonFÖ117942052206,05
C. BishopAN94901065005,96
J. MeghomaFÖ75640062205,83
O. BaileyMF71160020005,73
R. SheinMF84430021104,70
T. WaddinghamAN1191011003,92
E. KennyMF1150000001,59

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Portsmouth: trupp

Målvakter

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Portsmouth: övergångar

Nyförvärv

  • T. ShadeBurton Albion · övergång31/8 26
  • J. MeghomaBrentford · lån31/8 26
  • I. MohamedCasa Pia · övergång26/8 26
  • R. Kavuma McQueenChelsea · lån13/8 26
  • Benjamin ArthurBrentford · lån11/8 26
  • A. KamaraHull City · övergång9/8 26
  • D. BielicaNAC Breda · övergång23/7 26
  • M. MilovanovićAlmería · övergång22/7 26

Lämnat klubben

  • J. FarrellSydney · lån14/9 26
  • L. Le RouxCercle Brugge · kontraktslös9/9 26
  • Olutayo SingerrAFC Totton · lån7/9 26
  • J. BursikAFC Wimbledon · lån31/8 26
  • H. MatthewsBradford · lån30/8 26
  • J. KnightReading · lån27/8 26
  • Conal McDermottDerry City · kontraktslös5/8 26
  • I. BowatHuddersfield · övergång4/8 26

Portsmouth: fakta

LandEngland
Grundad1898
ArenaFratton Park
Kapacitet20 821
Underlagnaturgräs
TurneringChampionship
Tabellplacering11:e · 18 poäng

Portsmouth: vanliga frågor

Vilken arena spelar Portsmouth på?

Portsmouth spelar sina hemmamatcher på Fratton Park (Portsmouth), som tar 20 821 åskådare.

Var ligger Portsmouth i tabellen?

Portsmouth ligger på 11:e plats i Championship med 18 poäng på 12 matcher (5 segrar, 3 oavgjorda, 4 förluster).

När spelar Portsmouth nästa gång?

Nästa match: Burnley – Portsmouth, lör 31/10 · 16:00 (Championship).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Portsmouth?

Senaste ligamatch: Portsmouth 2–1 Millwall (24/10 26).

Vem är bäste målskytt i Portsmouth?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är A. Segecic med 3 mål.

Portsmouth: spelschema, tabell och speltips

Portsmouth (England) i korthet: matcher och resultat i alla turneringar (Championship, Ligacupen), tabell, statistik, trupp och målskyttar. Tips och odds för matcherna i Championship finns på turneringens sida, övriga speltips i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.