Fotboll
Hem › Lag › Norwich
Norwich

Norwich – lagets statistik och form

England · grundad 1902 · Carrow Road

Norwich: turneringar 2026/27

Norwich: kommande matcher

lör 31/10 · 13:30NorwichTipsWatfordChampionship · Inbördes möten (H2H)tis 3/11 · 20:45DerbyTipsNorwichChampionship · Inbördes möten (H2H)
lör 7/11 · 13:30Bristol City–Norwich
Championship · Inbördes möten (H2H)
lör 21/11 · 13:30Norwich–Cardiff
Championship
tis 24/11 · 20:45Norwich–QPR
Championship

Norwich: senaste resultat

Form i liganVFFFF
24/10 26Charlton1–3NorwichChampionship17/10 26Norwich0–1PortsmouthChampionship
14/10 26Norwich0–1Southampton
Championship
10/10 26Swansea2–1Norwich
Championship
20/9 26Norwich3–4Bolton
Championship
17/9 26Manchester City5–0Norwich
Ligacupen
12/9 26Middlesbrough4–3Norwich
Championship
9/9 26Norwich2–1Birmingham
Championship

Norwich: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

lör 31/10 · 13:30NorwichTipsWatford
Championship
tis 3/11 · 20:45DerbyTipsNorwich
Championship
lör 7/11 · 13:30Bristol City–Norwich
Championship
lör 21/11 · 13:30Norwich–Cardiff
Championship
tis 24/11 · 20:45Norwich–QPR
Championship
lör 28/11 · 13:30Preston–Norwich
Championship
lör 5/12 · 16:00Norwich–Wrexham
Championship
tis 8/12 · 20:45Blackburn–Norwich
Championship
sön 13/12 · 15:00Lincoln–Norwich
Championship
lör 19/12 · 16:00Norwich–Wolves
Championship
lör 26/12 · 16:00West Ham–Norwich
Championship
tis 29/12 · 20:45Norwich–Charlton
Championship
fre 1/1 · 16:00Norwich–Lincoln
Championship
lör 16/1 · 16:00Portsmouth–Norwich
Championship
lör 23/1 · 16:00Watford–Norwich
Championship
tis 26/1 · 20:45Norwich–Derby
Championship
lör 30/1 · 16:00Norwich–Bristol City
Championship
lör 6/2 · 16:00Cardiff–Norwich
Championship
lör 13/2 · 16:00Norwich–Middlesbrough
Championship
ons 17/2 · 20:45Southampton–Norwich
Championship
lör 20/2 · 16:00Bolton–Norwich
Championship
lör 27/2 · 16:00Norwich–Swansea
Championship
tis 2/3 · 20:45Norwich–Millwall
Championship
lör 6/3 · 16:00West Brom–Norwich
Championship
lör 13/3 · 16:00Norwich–Preston
Championship
tis 16/3 · 20:45Wrexham–Norwich
Championship
lör 20/3 · 16:00Norwich–West Ham
Championship
lör 3/4 · 16:00Wolves–Norwich
Championship
ons 7/4 · 21:00Birmingham–Norwich
Championship
lör 10/4 · 16:00Norwich–Sheffield Utd
Championship
lör 17/4 · 16:00Burnley–Norwich
Championship
tis 20/4 · 20:45Norwich–Stoke City
Championship
lör 24/4 · 16:00Norwich–Blackburn
Championship
lör 1/5 · 13:30QPR–Norwich
Championship
Spelade matcher den här säsongen
24/10 26Charlton1–3NorwichChampionship17/10 26Norwich0–1PortsmouthChampionship
14/10 26Norwich0–1Southampton
Championship
10/10 26Swansea2–1Norwich
Championship
20/9 26Norwich3–4Bolton
Championship
17/9 26Manchester City5–0Norwich
Ligacupen
12/9 26Middlesbrough4–3Norwich
Championship
9/9 26Norwich2–1Birmingham
Championship
5/9 26Sheffield Utd1–3Norwich
Championship
1/9 26Stoke City1–0Norwich
Championship
29/8 26Norwich4–1Burnley
Championship
25/8 26Cardiff1–2Norwich
Ligacupen
22/8 26Millwall3–0Norwich
Championship
15/8 26Norwich1–2West Brom
Championship
8/8 26Norwich4–1Milton Keynes Dons
Ligacupen

Uppdaterad: 29 oktober 2026

Norwich: skador och frånvaro

Spelare som missar nästa match.

  • A. Ahmedknäskada
  • P. A. Dialloskada
  • M. Toureaxelskada
  • G. Forsythfrånvaro
  • M. Topicfrånvaro

Norwich: tabellplacering – Championship

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
18Bolton124-2-616:2314FOVFV
19Charlton123-5-411:1814FFOOF
20Norwich124-0-820:2212VFFFF
21Watford123-2-710:2011FVFFF
22Burnley121-5-617:258FFOVO

Norwich: säsongsstatistik (Championship)

Gjorda mål per match1,7
Insläppta mål per match1,8
Hemma: gjorda / insläppta1,7 / 1,7
Borta: gjorda / insläppta1,7 / 2,0
Hållna nollor0
Matcher utan gjort mål4

Kort

Gula kort27
Gula kort per match2,3
Röda kort1

Mest använda formationer

4-2-3-1 (12×)

Norwich: spelarstatistik (Championship)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
M. TouréAN745650106107,37
P. MaghomaMF73091241107,03
K. McLeanMF97550062107,02
P. DialloAN61601043006,97
Ruairi McConvilleFÖ119201183206,90
A. MusabaAN1044011117006,89
Jacob WrightMF1149621117106,84
P. MattssonMF129660173106,82
M. KvistgaardenAN93723295206,80
J. MakamaAN72761061106,71
A. BrooksMF1287422198106,64
B. ChriseneFÖ118880051106,64
O. SchwartauAN1168912113206,62
J. StaceyFÖ107781121206,60
A. Ben SlimaneMF94410131106,50
D. YongwaFÖ41930022106,28
L. MahovoFÖ1330020006,22
J. CórdobaFÖ119640131405,98
S. FieldMF51370021105,66
A. CrnacAN5800021205,42
H. DarlingFÖ52810021105,31
K. FisherFÖ43020032104,28

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Norwich: trupp

Målvakter

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Norwich: övergångar

Nyförvärv

  • U. DjedjeHampton & Richmond · åter från lån18/9 26
  • A. MusabaFenerbahçe · lån18/8 26
  • B. ForbesKing's Lynn Town · åter från lån9/8 26
  • D. YongwaLorient · kontraktslös3/8 26
  • S. FieldQPR · övergång30/6 26
  • Bruno AlvesCruzeiro · lån30/6 26
  • A. BrooksSheffield Utd · övergång30/6 26
  • G. LongSouthampton · åter från lån29/6 26

Lämnat klubben

  • V. ReyesWoking · lån5/10 26
  • A. ForsonHapoel Beer Sheva · lån1/9 26
  • J. MedićUtrecht · lån31/8 26
  • L. GibbsPreston · lån31/8 26
  • D. JonesTranmere · lån27/8 26
  • U. DjedjeHampton & Richmond · lån21/8 26
  • U. DjedjeDjedje Uriah · kontraktslös20/8 26
  • E. MarcondesMelbourne City · kontraktslös19/8 26

Norwich: fakta

LandEngland
Grundad1902
ArenaCarrow Road
Kapacitet27 606
Underlagnaturgräs
TurneringChampionship
Tabellplacering20:e · 12 poäng

Norwich: vanliga frågor

Vilken arena spelar Norwich på?

Norwich spelar sina hemmamatcher på Carrow Road (Norwich, Norfolk), som tar 27 606 åskådare.

Var ligger Norwich i tabellen?

Norwich ligger på 20:e plats i Championship med 12 poäng på 12 matcher (4 segrar, 0 oavgjorda, 8 förluster).

När spelar Norwich nästa gång?

Nästa match: Norwich – Watford, lör 31/10 · 13:30 (Championship).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Norwich?

Senaste ligamatch: Charlton 1–3 Norwich (24/10 26).

Vem är bäste målskytt i Norwich?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är M. Touré med 6 mål.

Norwich: spelschema, tabell och speltips

Norwich (England) spelar i följande turneringar den här säsongen: Championship, Ligacupen. Här hittar du spelschema och resultat, tabellplacering, siffror från hela säsongen, truppen och klubbens bästa spelare. Tips för matcherna i Championship finns på turneringens sida, och fler speltips hittar du i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.