Fotboll
Hem › Lag › Southampton
Southampton

Southampton – lagets statistik och form

England · grundad 1885 · St. Mary's Stadium

Southampton: turneringar 2026/27

Southampton: kommande matcher

lör 31/10 · 16:00SouthamptonTipsQPRChampionship · Inbördes möten (H2H)
tis 3/11 · 21:00West Brom–Southampton
Championship · Inbördes möten (H2H)
lör 7/11 · 16:00Preston–Southampton
Championship · Inbördes möten (H2H)
lör 21/11 · 13:30Southampton–Derby
Championship
tis 24/11 · 20:45Sheffield Utd–Southampton
Championship

Southampton: senaste resultat

Form i liganVOVVF
24/10 26West Ham2–3SouthamptonChampionship17/10 26Southampton0–0BoltonChampionship
14/10 26Norwich0–1Southampton
Championship
11/10 26Southampton1–0Portsmouth
Championship
19/9 26Wrexham2–1Southampton
Championship
12/9 26Southampton4–1Bristol City
Championship
8/9 26Southampton3–1Swansea
Championship
5/9 26Lincoln1–1Southampton
Championship

Southampton: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

lör 31/10 · 16:00SouthamptonTipsQPR
Championship
tis 3/11 · 21:00West Brom–Southampton
Championship
lör 7/11 · 16:00Preston–Southampton
Championship
lör 21/11 · 13:30Southampton–Derby
Championship
tis 24/11 · 20:45Sheffield Utd–Southampton
Championship
fre 27/11 · 21:00Southampton–Middlesbrough
Championship
lör 5/12 · 16:00Wolves–Southampton
Championship
ons 9/12 · 21:00Southampton–Burnley
Championship
lör 12/12 · 16:00Cardiff–Southampton
Championship
lör 19/12 · 16:00Southampton–Blackburn
Championship
lör 26/12 · 16:00Charlton–Southampton
Championship
tis 29/12 · 21:15Southampton–West Ham
Championship
fre 1/1 · 16:00Southampton–Cardiff
Championship
lör 16/1 · 16:00Bolton–Southampton
Championship
lör 23/1 · 16:00QPR–Southampton
Championship
tis 26/1 · 20:45Southampton–West Brom
Championship
lör 30/1 · 16:00Southampton–Preston
Championship
lör 6/2 · 16:00Derby–Southampton
Championship
lör 13/2 · 16:00Bristol City–Southampton
Championship
ons 17/2 · 20:45Southampton–Norwich
Championship
lör 20/2 · 16:00Southampton–Wrexham
Championship
sön 28/2 · 13:00Portsmouth–Southampton
Championship
ons 3/3 · 20:45Stoke City–Southampton
Championship
lör 6/3 · 16:00Southampton–Watford
Championship
lör 13/3 · 16:00Middlesbrough–Southampton
Championship
tis 16/3 · 20:45Southampton–Wolves
Championship
lör 20/3 · 16:00Southampton–Charlton
Championship
lör 3/4 · 16:00Blackburn–Southampton
Championship
tis 6/4 · 20:45Swansea–Southampton
Championship
lör 10/4 · 16:00Southampton–Lincoln
Championship
lör 17/4 · 16:00Millwall–Southampton
Championship
tis 20/4 · 20:45Southampton–Birmingham
Championship
lör 24/4 · 16:00Burnley–Southampton
Championship
lör 1/5 · 13:30Southampton–Sheffield Utd
Championship
Spelade matcher den här säsongen
24/10 26West Ham2–3SouthamptonChampionship17/10 26Southampton0–0BoltonChampionship
14/10 26Norwich0–1Southampton
Championship
11/10 26Southampton1–0Portsmouth
Championship
19/9 26Wrexham2–1Southampton
Championship
12/9 26Southampton4–1Bristol City
Championship
8/9 26Southampton3–1Swansea
Championship
5/9 26Lincoln1–1Southampton
Championship
1/9 26Birmingham1–1Southampton
Championship
29/8 26Southampton5–1Millwall
Championship
25/8 26Southampton1–4West Ham
Ligacupen
22/8 26Southampton3–1Stoke City
Championship
16/8 26Watford2–1Southampton
Championship
8/8 26Colchester0–2Southampton
Ligacupen

Uppdaterad: 29 oktober 2026

Southampton: skador och frånvaro

Spelare som missar nästa match.

  • F. Downesfotledsskada
  • C. Larinskada i baksida lår

Southampton: tabellplacering – Championship

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
4Wolves126-3-320:1621VOVFF
5West Brom126-3-316:1321OVVFF
6Southampton127-3-224:1220VOVVF
7Birmingham125-5-220:1220FVVVO
8QPR125-5-220:1220VFVOO

Southampton: säsongsstatistik (Championship)

Gjorda mål per match2,0
Insläppta mål per match1,0
Hemma: gjorda / insläppta2,7 / 0,7
Borta: gjorda / insläppta1,3 / 1,3
Hållna nollor3
Matcher utan gjort mål1

Kort

Gula kort25
Gula kort per match2,1
Röda kort1

Mest använda formationer

4-2-3-1 (10×) · 4-4-2 (1×)

Southampton: spelarstatistik (Championship)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
T. Harwood-BellisFÖ1900020007,30
Léo ScienzaMF11793221610007,21
K. SchlotterbeckFÖ1089710102107,18
C. LarinAN11731702913307,14
J. Ward-ProwseMF1079311105007,07
F. AzazMF12100835156107,02
F. DownesMF107420210307,02
WelingtonFÖ52201021006,94
R. ManningFÖ128831161406,93
J. StephensFÖ86330031006,84
J. BreeFÖ1210342172206,83
K. MatsukiMF1279331137106,75
L. DobbinMF103281072106,71
S. EdozieMF82160143006,63
D. MubamaAN101411171105,97
T. FellowsMF73251021105,87
Cameron BraggMF83850100205,74
N. Wood-GordonFÖ75500010205,30
C. JanderMF31760010105,02
Z. AbbottFÖ1450000102,07
B. BreretonAN11000000–
R. AkachukwuMF11000000–

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Southampton: trupp

Målvakter

1Daniel PeretzNationalitetIsraelÅlder25 årLängd195 cmVikt89 kg
25G. LongNationalitetEnglandÅlder32 årLängd193 cmVikt91 kg

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Southampton: övergångar

Nyförvärv

  • Z. AbbottNottingham Forest · lån31/8 26
  • J. Ward-ProwseWest Ham · övergång27/8 26
  • K. SchlotterbeckFC Augsburg · övergång26/8 26
  • D. MubamaManchester City · lån10/8 26
  • L. DobbinAston Villa · övergång14/7 26
  • G. LongNorwich · kontraktslös30/6 26
  • Daniel PeretzBayern München · övergång30/6 26
  • C. LarinMallorca · övergång30/6 26

Lämnat klubben

  • D. DownsSt. Louis City · lån2/9 26
  • Juan LariosEldense · kontraktslös2/9 26
  • C. ArcherAuxerre · lån31/8 26
  • Y. SugawaraCagliari · lån31/8 26
  • T. Harwood-BellisAston Villa · övergång31/8 26
  • Juan LariosLarios Juan · kontraktslös30/8 26
  • Issa TounkaraValenciennes · lån30/8 26
  • B. BreretonSheffield Utd · lån27/8 26

Southampton: fakta

LandEngland
Grundad1885
ArenaSt. Mary's Stadium
Kapacitet32 689
Underlagnaturgräs
TurneringChampionship
Tabellplacering6:e · 20 poäng

Southampton: vanliga frågor

Vilken arena spelar Southampton på?

Southampton spelar sina hemmamatcher på St. Mary's Stadium (Southampton, Hampshire), som tar 32 689 åskådare.

Var ligger Southampton i tabellen?

Southampton ligger på 6:e plats i Championship med 20 poäng på 12 matcher (7 segrar, 3 oavgjorda, 2 förluster).

När spelar Southampton nästa gång?

Nästa match: Southampton – QPR, lör 31/10 · 16:00 (Championship).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Southampton?

Senaste ligamatch: West Ham 2–3 Southampton (24/10 26).

Vem är bäste målskytt i Southampton?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är C. Larin med 8 mål.

Southampton: spelschema, tabell och speltips

Den här sidan ger en översikt över Southampton (England) i alla turneringar laget spelar den här säsongen (Championship, Ligacupen): kommande matcher, senaste resultat, tabellplacering, säsongsstatistik och nyckelspelare. Speltips för matcherna i Championship finns på ligans sida, och alla speltips finns på sidan Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.