Fotboll
Hem › Lag › Torreense
Torreense

Torreense – lagets statistik och form

Portugal · Campo Manuel Marques

Torreense: turneringar 2026/27

Europa League28:e plats, 3 poängNästa: Ararat-Armenia · tors 5/11 · 21:00
Super Cupfinal
Segunda LigaOmgång 9Nästa: Portimonense · lör 31/10 · 15:00
Taça de PortugalsextondelsfinalNästa: Benfica · lör 21/11 · 16:00

Torreense: kommande matcher

lör 31/10 · 15:00Portimonense–Torreense
Segunda Liga
tors 5/11 · 21:00Torreense–Ararat-Armenia
Europa League
mån 9/11 · 21:15Torreense–União de Leiria
Segunda Liga
sön 15/11 · 16:30FC Porto B–Torreense
Segunda Liga
lör 21/11 · 16:00Torreense–Benfica
Taça de Portugal

Torreense: senaste resultat

Form i liganFFV
26/10 26Torreense1–0Amarante
Segunda Liga22/10 26Ferencvárosi TC4–1TorreenseEuropa League
15/10 26Torreense1–2Sunderland
Europa League
10/10 26Tondela1–0Torreense
Segunda Liga
17/9 26Lillestrøm1–2Torreense
Europa League
11/9 26Torreense0–0Leixoes
Segunda Liga
5/9 26Benfica B0–2Torreense
Segunda Liga
29/8 26Torreense0–3Vizela
Segunda Liga

Torreense: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

lör 31/10 · 15:00Portimonense–Torreense
Segunda Liga
tors 5/11 · 21:00Torreense–Ararat-Armenia
Europa League
mån 9/11 · 21:15Torreense–União de Leiria
Segunda Liga
sön 15/11 · 16:30FC Porto B–Torreense
Segunda Liga
lör 21/11 · 16:00Torreense–Benfica
Taça de Portugal
tors 26/11 · 21:00Torreense–Celtic
Europa League
mån 30/11 · 19:00Academica–Torreense
Segunda Liga
sön 6/12 · 17:00Torreense–Sporting CP B
Segunda Liga
tors 10/12 · 21:00Real Sociedad–Torreense
Europa League
sön 13/12 · 17:00Felgueiras 1932–Torreense
Segunda Liga
sön 20/12 · 17:00Torreense–Feirense
Segunda Liga
sön 27/12 · 17:00Chaves–Torreense
Segunda Liga
sön 10/1 · 17:00Torreense–AVS
Segunda Liga
sön 17/1 · 17:00Torreense–Farense
Segunda Liga
tors 21/1 · 21:00Lech Poznań–Torreense
Europa League
sön 24/1 · 17:00Penafiel–Torreense
Segunda Liga
tors 28/1 · 21:00Torreense–Olympiakos Piraeus
Europa League
sön 31/1 · 17:00Torreense–Lusitânia Lourosa
Segunda Liga
sön 7/2 · 17:00Vizela–Torreense
Segunda Liga
sön 14/2 · 17:00Torreense–Benfica B
Segunda Liga
sön 21/2 · 17:00Leixoes–Torreense
Segunda Liga
sön 28/2 · 17:00Torreense–Tondela
Segunda Liga
sön 7/3 · 17:00Amarante–Torreense
Segunda Liga
sön 14/3 · 17:00Torreense–Portimonense
Segunda Liga
sön 21/3 · 17:00União de Leiria–Torreense
Segunda Liga
sön 4/4 · 17:00Torreense–FC Porto B
Segunda Liga
sön 11/4 · 17:00Torreense–Academica
Segunda Liga
sön 18/4 · 17:00Sporting CP B–Torreense
Segunda Liga
sön 25/4 · 17:00Torreense–Felgueiras 1932
Segunda Liga
sön 2/5 · 17:00Feirense–Torreense
Segunda Liga
sön 9/5 · 17:00Torreense–Chaves
Segunda Liga
sön 16/5 · 17:00AVS–Torreense
Segunda Liga
Spelade matcher den här säsongen
26/10 26Torreense1–0Amarante
Segunda Liga22/10 26Ferencvárosi TC4–1TorreenseEuropa League
15/10 26Torreense1–2Sunderland
Europa League
10/10 26Tondela1–0Torreense
Segunda Liga
17/9 26Lillestrøm1–2Torreense
Europa League
11/9 26Torreense0–0Leixoes
Segunda Liga
5/9 26Benfica B0–2Torreense
Segunda Liga
29/8 26Torreense0–3Vizela
Segunda Liga
22/8 26Lusitânia Lourosa2–2Torreense
Segunda Liga
15/8 26Torreense2–2Penafiel
Segunda Liga
9/8 26Farense2–1Torreense
Segunda Liga
1/8 26FC Porto1–0Torreense
Super Cup

Uppdaterad: 29 oktober 2026

Torreense: skador och frånvaro

Spelare som saknades i den senaste matchen med rapporterad frånvaro (22/10 26).

  • A. Baradjiskada

Torreense: tabellplacering – Europa League

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
26OFI31-0-23:43FFV
27Jagiellonia31-0-24:63FVF
28Torreense31-0-24:73FFV
29Celje30-1-22:71OFF
30Hapoel Beer Sheva30-1-21:61FFO

Torreense: tabellplacering – Europa League

Hela tabellen
#LagMMålP
26OFI33:43
27Jagiellonia34:63
28Torreense34:73
29Celje32:71
30Hapoel Beer Sheva31:61

Torreense: säsongsstatistik (Europa League)

Gjorda mål per match1,3
Insläppta mål per match2,3
Hemma: gjorda / insläppta1,0 / 2,0
Borta: gjorda / insläppta1,5 / 2,5
Hållna nollor0
Matcher utan gjort mål0

Kort

Gula kort7
Gula kort per match2,3
Röda kort1

Mest använda formationer

4-2-3-1 (3×)

Torreense: spelarstatistik (Europa League)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
Manu PozoMF32022053106,90
Volnei FeltesFÖ32701021006,69
Javi VázquezFÖ32670200006,68
Alejandro AlfaroMF32431011106,51
A. OudrhiriMF32700110006,37
D. JeanAN31310010106,33
M. AbubakariAN31830061006,29
João MarquesMF32320010006,12
L. QuinteroAN2320010006,10
M. DiadieFÖ32700010006,02
André SimõesMF2210000005,87
Nuha JattaMF2470000115,69
David BrunoFÖ21170100104,41
M. DrammehAN3870032004,41
StopiraFÖ2300000004,17
K. ZoabiMF21370000004,12
J. MutomboFÖ21530000203,95
Juan María AlcedoFÖ130000002,15

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Torreense: trupp

Målvakter

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Torreense: övergångar

Nyförvärv

  • Vando FélixVitória SC · övergång3/9 26
  • M. AbubakariLyngby · övergång31/8 26
  • João MarquesSC Braga · lån31/8 26
  • Paulo SérgioSao Paulo · lån29/8 26
  • A. OudrhiriMaghreb Fès · övergång16/8 26
  • Volnei FeltesPanserraikos · kontraktslös10/8 26
  • P. Carraro InjaiAmiens · övergång23/7 26
  • José BrenoVitoria · lån20/7 26

Lämnat klubben

  • Unai PérezOliveirense · kontraktslös9/9 26
  • K. ZohiAcademica · lån3/9 26
  • B. OmoregbePontevedra · lån1/9 26
  • Arnau CasasUnionistas de Salamanca · lån16/8 26
  • Léo AzevedoSharjah FC · övergång5/8 26
  • R. AssuncaoOliveirense · kontraktslös30/7 26
  • Caio AmaralCaldas · kontraktslös23/7 26
  • G. CunhaAmarante · lån14/7 26

Torreense: fakta

LandPortugal
ArenaCampo Manuel Marques
Kapacitet12 000
Underlagnaturgräs
TurneringEuropa League
Tabellplacering28:e · 3 poäng

Torreense: vanliga frågor

Vilken arena spelar Torreense på?

Torreense spelar sina hemmamatcher på Campo Manuel Marques (Torres Vedras), som tar 12 000 åskådare.

Var ligger Torreense i tabellen?

Torreense ligger på 28:e plats i Europa League med 3 poäng på 3 matcher (1 seger, 0 oavgjorda, 2 förluster).

När spelar Torreense nästa gång?

Nästa match: Portimonense – Torreense, lör 31/10 · 15:00 (Segunda Liga).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Torreense?

Senaste ligamatch: Ferencvárosi TC 4–1 Torreense (22/10 26).

Vem är bäste målskytt i Torreense?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är Manu Pozo med 2 mål.

Torreense: spelschema, tabell och speltips

Den här sidan ger en översikt över Torreense (Portugal) i alla turneringar laget spelar den här säsongen (Europa League, Super Cup, Segunda Liga, Taça de Portugal): kommande matcher, senaste resultat, tabellplacering, säsongsstatistik och nyckelspelare. Speltips för matcherna i Europa League finns på ligans sida, och alla speltips finns på sidan Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.