Fotboll
Hem › Lag › Sturm Graz
Sturm Graz

Sturm Graz – lagets statistik och form

Österrike · grundad 1909 · Merkur Arena

Sturm Graz: turneringar 2026/27

Champions Leaguekvalomgång 3Europa League19:e plats, 4 poängNästa: Celje · tors 5/11 · 21:00
Cupåttondelsfinal
BundesligaOmgång 11Nästa: Wolfsberger AC · sön 1/11 · 14:30

Sturm Graz: kommande matcher

sön 1/11 · 14:30Wolfsberger AC–Sturm Graz
Bundesliga
tors 5/11 · 21:00Sturm Graz–Celje
Europa League
sön 8/11 · 17:00Sturm Graz–Red Bull Salzburg
Bundesliga
sön 22/11 · 14:30SCR Altach–Sturm Graz
Bundesliga
tors 26/11 · 21:001899 Hoffenheim–Sturm Graz
Europa League

Sturm Graz: senaste resultat

29/10 26Austria Lustenau3–2Sturm Graz
Cup
25/10 26Sturm Graz2–2Ried
Bundesliga22/10 26Sturm Graz1–0MarseilleEuropa League
18/10 26Sturm Graz6–1Grazer AK
Bundesliga
15/10 26Bournemouth3–0Sturm Graz
Europa League
10/10 26Austria Vienna0–2Sturm Graz
Bundesliga
20/9 26Red Bull Salzburg3–0Sturm Graz
Bundesliga
16/9 26Sturm Graz0–0Rennes
Europa League

Sturm Graz: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

sön 1/11 · 14:30Wolfsberger AC–Sturm Graz
Bundesliga
tors 5/11 · 21:00Sturm Graz–Celje
Europa League
sön 8/11 · 17:00Sturm Graz–Red Bull Salzburg
Bundesliga
sön 22/11 · 14:30SCR Altach–Sturm Graz
Bundesliga
tors 26/11 · 21:001899 Hoffenheim–Sturm Graz
Europa League
sön 29/11 · 14:30Sturm Graz–WSG Wattens
Bundesliga
sön 6/12 · 17:00Sturm Graz–Austria Vienna
Bundesliga
tors 10/12 · 18:45AZ Alkmaar–Sturm Graz
Europa League
sön 13/12 · 14:30Grazer AK–Sturm Graz
Bundesliga
tors 21/1 · 18:45Sturm Graz–OFI
Europa League
lör 23/1 · 17:00Sturm Graz–Wolfsberger AC
Bundesliga
tors 28/1 · 21:00Dinamo Zagreb–Sturm Graz
Europa League
lör 30/1 · 17:00Lask Linz–Sturm Graz
Bundesliga
lör 6/2 · 17:00Austria Lustenau–Sturm Graz
Bundesliga
lör 13/2 · 17:00Sturm Graz–Rapid Vienna
Bundesliga
lör 20/2 · 17:00Ried–Sturm Graz
Bundesliga
lör 27/2 · 17:00Sturm Graz–TSV Hartberg
Bundesliga
Spelade matcher den här säsongen
29/10 26Austria Lustenau3–2Sturm Graz
Cup
25/10 26Sturm Graz2–2Ried
Bundesliga22/10 26Sturm Graz1–0MarseilleEuropa League
18/10 26Sturm Graz6–1Grazer AK
Bundesliga
15/10 26Bournemouth3–0Sturm Graz
Europa League
10/10 26Austria Vienna0–2Sturm Graz
Bundesliga
20/9 26Red Bull Salzburg3–0Sturm Graz
Bundesliga
16/9 26Sturm Graz0–0Rennes
Europa League
13/9 26Sturm Graz2–1Lask Linz
Bundesliga
5/9 26Voitsberg1–4Sturm Graz
Cup
30/8 26Rapid Vienna3–1Sturm Graz
Bundesliga
22/8 26Sturm Graz1–1Austria Lustenau
Bundesliga
15/8 26Sturm Graz1–0SCR Altach
Bundesliga
11/8 26Sturm Graz0–1Fenerbahçe
Champions League
8/8 26TSV Hartberg0–2Sturm Graz
Bundesliga
5/8 26Fenerbahçe2–0Sturm Graz
Champions League
1/8 26WSG Wattens1–1Sturm Graz
Bundesliga
28/7 26Heart Of Midlothian0–2Sturm Graz
Champions League
24/7 26Seekirchen0–3Sturm Graz
Cup
21/7 26Sturm Graz4–0Heart Of Midlothian
Champions League

Uppdaterad: 29 oktober 2026

Sturm Graz: skador och frånvaro

Spelare som saknades i den senaste matchen med rapporterad frånvaro (22/10 26).

  • N. Geyrhoferinte i truppen
  • L. Grgicknäskada
  • S. Jattaaxelskada
  • D. Khudyakovinte i truppen
  • O. Kiteishvilivadskada
  • G. Mamageishviliskada
  • F. Rozgamuskelskada
  • E. Soglomuskelskada
  • N. Weiperskada
  • S. Wlodarczykinte i truppen

Sturm Graz: tabellplacering – Europa League

Hela tabellen
#LagMMålP
17Levski Sofia33:34
18Dinamo Zagreb33:44
19Sturm Graz31:34
20NEC Nijmegen35:84
21Red Bull Salzburg33:64

Sturm Graz: säsongsstatistik (Champions League)

Gjorda mål per match1,5
Insläppta mål per match0,8
Hemma: gjorda / insläppta2,0 / 0,5
Borta: gjorda / insläppta1,0 / 1,0
Hållna nollor2
Matcher utan gjort mål2

Kort

Gula kort6
Gula kort per match1,5
Röda kort0

Mest använda formationer

4-4-2 (4×)

Sturm Graz: spelarstatistik (Champions League)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
O. KiteishviliMF1450100008,00
J. Gorenc StankovičMF43311153207,70
J. MitchellFÖ43631131107,55
J. HeilFÖ43021042107,35
E. SogloFÖ43381052007,25
Luca WeinhandlMF42921131007,13
S. SeidlMF42921021007,05
P. KollerFÖ1140000006,90
A. VallciFÖ32700000106,87
Jacob Peter HödlMF43280143006,85
A. MalicFÖ3860000006,83
R. FossoMF41130010006,68
G. MamageishviliMF2390000006,60
J. HalwachsMF190000006,60
S. WłodarczykAN31870043006,53
N. WeiperAN3770010006,53
B. BeganovićAN3530011006,25
P. PetrovićFÖ1790010006,20
S. JattaAN42860041006,15
A. KayomboAN31260030106,13

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Sturm Graz: trupp

Målvakter

22A. HelacNationalitetÖsterrikeÅlder27 årLängd190 cmVikt87 kg
32C. Wiener-PucherNationalitetÖsterrikeÅlder19 årLängd186 cm
40A. StejskalÅlder23 år
41E. LorenzNationalitetÖsterrikeÅlder19 årLängd194 cm
53D. KhudyakovNationalitetRysslandÅlder21 årLängd194 cmVikt85 kg

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Sturm Graz: övergångar

Nyförvärv

  • O. DiakitéReims · lån1/9 26
  • J. QuarshieSouthampton · lån26/8 26
  • V. MatoshiFC Thun · övergång23/8 26
  • L. BalboFiorentina · övergång28/7 26
  • N. WeiperFSV Mainz 05 · lån16/7 26
  • J. MitchellFeyenoord · övergång30/6 26
  • P. KiedlRied · åter från lån29/6 26
  • A. CamaraNantes · åter från lån29/6 26

Lämnat klubben

  • A. CamaraRanders FC · övergång30/8 26
  • M. MaloneMinnesota United FC · övergång23/8 26
  • J. MitchellStrasbourg · övergång18/8 26
  • R. FossoStandard Liège · övergång13/8 26
  • P. KiedlHansa Rostock · övergång29/7 26
  • E. AiwuApollon Limassol · övergång16/7 26
  • E. KarićSporting Kansas City · övergång12/7 26
  • D. LavaléeStandard Liège · kontraktslös30/6 26

Sturm Graz: fakta

LandÖsterrike
Grundad1909
ArenaMerkur Arena
Kapacitet16 764
Underlagnaturgräs

Sturm Graz: vanliga frågor

Vilken arena spelar Sturm Graz på?

Sturm Graz spelar sina hemmamatcher på Merkur Arena (Graz), som tar 16 764 åskådare.

När spelar Sturm Graz nästa gång?

Nästa match: Wolfsberger AC – Sturm Graz, sön 1/11 · 14:30 (Bundesliga).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Sturm Graz?

Senaste ligamatch: Sturm Graz 0–1 Fenerbahçe (11/8 26).

Vem är bäste målskytt i Sturm Graz?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är O. Diakité med 7 mål.

Sturm Graz: spelschema, tabell och speltips

Sturm Graz (Österrike) spelar i följande turneringar den här säsongen: Champions League, Europa League, Cup, Bundesliga. Här hittar du spelschema och resultat, tabellplacering, siffror från hela säsongen, truppen och klubbens bästa spelare. Tips för matcherna i Champions League finns på turneringens sida, och fler speltips hittar du i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.