Fotboll
Hem › Lag › AEK Athens FC
AEK Athens FC

AEK Athens FC – lagets statistik och form

Grekland · grundad 1924 · OPAP Arena

AEK Athens FC: turneringar 2026/27

Champions League29:e plats, 3 poängNästa: Real Madrid · ons 4/11 · 18:45
Super League 1Omgång 9Nästa: Panathinaikos · sön 1/11 · 18:30
CupGreek Cup, Omgång 5Nästa: Asteras Tripolis · ons 2/12 · 18:00

AEK Athens FC: kommande matcher

sön 1/11 · 18:30Panathinaikos–AEK Athens FC
Super League 1ons 4/11 · 18:45AEK Athens FCTipsReal MadridChampions League
sön 8/11 · 16:00AEK Athens FC–Levadiakos
Super League 1
lör 21/11 · 18:30Kalamata–AEK Athens FC
Super League 1
tis 24/11 · 21:00Como–AEK Athens FC
Champions League

AEK Athens FC: senaste resultat

Form i liganFFVVO
28/10 26PAOK3–1AEK Athens FC
Cup
24/10 26AEK Athens FC5–0Panetolikos
Super League 120/10 26Manchester City5–1AEK Athens FCChampions League
14/10 26Shakhtar Donetsk3–1AEK Athens FC
Champions League
10/10 26AEK Athens FC3–0OFI
Super League 1
20/9 26Volos NFC1–2AEK Athens FC
Super League 1
17/9 26AEK Athens FC8–1Panserraikos
Cup
13/9 26Asteras Tripolis1–1AEK Athens FC
Super League 1

AEK Athens FC: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

lör 17/10 · 18:30Atromitos–AEK Athens FC
Super League 1
sön 1/11 · 18:30Panathinaikos–AEK Athens FC
Super League 1
ons 4/11 · 18:45AEK Athens FCTipsReal Madrid
Champions League
sön 8/11 · 16:00AEK Athens FC–Levadiakos
Super League 1
lör 21/11 · 18:30Kalamata–AEK Athens FC
Super League 1
tis 24/11 · 21:00Como–AEK Athens FC
Champions League
sön 29/11 · 20:00AEK Athens FC–PAOK
Super League 1
ons 2/12 · 18:00AEK Athens FC–Asteras Tripolis
Cup
lör 5/12 · 19:00Olympiakos Piraeus–AEK Athens FC
Super League 1
tis 8/12 · 21:00AEK Athens FC–Galatasaray
Champions League
sön 13/12 · 18:00AEK Athens FC–Volos NFC
Super League 1
sön 20/12 · 18:30Aris Thessalonikis–AEK Athens FC
Super League 1
lör 9/1 · 18:00AEK Athens FC–Atromitos
Super League 1
lör 16/1 · 17:00AEK Athens FC–Kalamata
Super League 1
tis 19/1 · 21:00AEK Athens FC–AS Roma
Champions League
lör 23/1 · 17:00Panetolikos–AEK Athens FC
Super League 1
ons 27/1 · 21:00Borussia Dortmund–AEK Athens FC
Champions League
lör 30/1 · 17:00OFI–AEK Athens FC
Super League 1
lör 6/2 · 17:00AEK Athens FC–Kifisia
Super League 1
lör 13/2 · 17:00PAOK–AEK Athens FC
Super League 1
lör 20/2 · 17:00AEK Athens FC–Asteras Tripolis
Super League 1
lör 27/2 · 17:00Levadiakos–AEK Athens FC
Super League 1
lör 6/3 · 17:00AEK Athens FC–Olympiakos Piraeus
Super League 1
lör 13/3 · 17:00Iraklis 1908–AEK Athens FC
Super League 1
lör 20/3 · 17:00AEK Athens FC–Panathinaikos
Super League 1
Spelade matcher den här säsongen
28/10 26PAOK3–1AEK Athens FC
Cup
24/10 26AEK Athens FC5–0Panetolikos
Super League 120/10 26Manchester City5–1AEK Athens FCChampions League
14/10 26Shakhtar Donetsk3–1AEK Athens FC
Champions League
10/10 26AEK Athens FC3–0OFI
Super League 1
20/9 26Volos NFC1–2AEK Athens FC
Super League 1
17/9 26AEK Athens FC8–1Panserraikos
Cup
13/9 26Asteras Tripolis1–1AEK Athens FC
Super League 1
8/9 26AEK Athens FC1–0Lask Linz
Champions League
5/9 26AEK Athens FC5–0Aris Thessalonikis
Super League 1
2/9 26Nestos Chrisoupolis0–2AEK Athens FC
Cup
30/8 26Kifisia1–1AEK Athens FC
Super League 1
26/8 26AEK Athens FC4–0Levski Sofia
Champions League
22/8 26AEK Athens FC4–0Iraklis 1908
Super League 1
18/8 26Levski Sofia0–0AEK Athens FC
Champions League

Uppdaterad: 29 oktober 2026

AEK Athens FC: tabellplacering – Champions League

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
27Lens31-0-23:73FFV
28Bodø/Glimt31-0-24:93FVFVV
29AEK Athens FC31-0-23:83FFVVO
30RB Leipzig31-0-23:83FVF
31Fenerbahçe30-2-13:92OFOVO

AEK Athens FC: tabellplacering – Champions League

Hela tabellen
#LagMMålP
27Lens33:73
28Bodø/Glimt34:93
29AEK Athens FC33:83
30RB Leipzig33:83
31Fenerbahçe33:92

AEK Athens FC: säsongsstatistik (Champions League)

Gjorda mål per match1,4
Insläppta mål per match1,6
Hemma: gjorda / insläppta2,5 / 0,0
Borta: gjorda / insläppta0,7 / 2,7
Hållna nollor3
Matcher utan gjort mål1

Kort

Gula kort8
Gula kort per match1,6
Röda kort0

Mest använda formationer

4-4-2 (5×)

AEK Athens FC: spelarstatistik (Champions League)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
L. MajerMF53881152107,34
B. VargaAN52602042107,05
Filipe RelvasFÖ54500121007,04
R. MarinMF539420105207,01
A. KoitaMF53770050006,94
L. RotaFÖ54500100006,93
S. PiliosFÖ54501122106,81
L. JovićAN53871082106,58
H. MoukoudiFÖ54500050106,58
M. VitálisMF31750030006,58
ZiniAN52140153106,55
O. ZubkovMF4520021006,17
M. GaćinovićMF5440030006,14
João MárioMF2820000006,03
K. KairinenMF31920000004,77
K. ArriagaMF3920010004,34
P. MantalosMF2510000003,45

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

AEK Athens FC: trupp

Målvakter

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

AEK Athens FC: övergångar

Nyförvärv

  • João MárioBeşiktaş · kontraktslös1/9 26
  • C. LykogiannisBologna · kontraktslös19/8 26
  • K. ArriagaLevante · övergång16/8 26
  • M. VitálisGyőri ETO FC · övergång5/8 26
  • L. MajerVfL Wolfsburg · övergång28/7 26
  • C. AlexiouInter · lån7/7 26
  • K. KairinenSparta Praha · övergång6/7 26
  • Georgios SarakasidisPanionios · övergång30/6 26

Lämnat klubben

  • H. FofanaAnagennisi Karditsas · kontraktslös10/9 26
  • Paolo FernandesAlanyaspor · lån23/8 26
  • N. EliassonInternacional · lån20/8 26
  • J. PenriceRangers · lån14/8 26
  • M. GrujićLevski Sofia · kontraktslös14/8 26
  • R. LjubičićLask Linz · lån21/7 26
  • C. KolimatsisAsteras Tripolis · kontraktslös20/7 26
  • Á. AngelópoulosKallithea · lån20/7 26

AEK Athens FC: fakta

LandGrekland
Grundad1924
ArenaOPAP Arena
Kapacitet33 000
Underlagnaturgräs
Tabellplacering29:e · 3 poäng

AEK Athens FC: vanliga frågor

Vilken arena spelar AEK Athens FC på?

AEK Athens FC spelar sina hemmamatcher på OPAP Arena (Athens), som tar 33 000 åskådare.

Var ligger AEK Athens FC i tabellen?

AEK Athens FC ligger på 29:e plats i Champions League med 3 poäng på 3 matcher (1 seger, 0 oavgjorda, 2 förluster).

När spelar AEK Athens FC nästa gång?

Nästa match: Panathinaikos – AEK Athens FC, sön 1/11 · 18:30 (Super League 1).

Hur slutade den senaste ligamatchen för AEK Athens FC?

Senaste ligamatch: Manchester City 5–1 AEK Athens FC (20/10 26).

Vem är bäste målskytt i AEK Athens FC?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är B. Varga med 7 mål.

AEK Athens FC: spelschema, tabell och speltips

AEK Athens FC (Grekland) spelar i följande turneringar den här säsongen: Champions League, Super League 1, Cup. Här hittar du spelschema och resultat, tabellplacering, siffror från hela säsongen, truppen och klubbens bästa spelare. Tips för matcherna i Champions League finns på turneringens sida, och fler speltips hittar du i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.