Fotboll
Hem › Lag › Slovan Bratislava
Slovan Bratislava

Slovan Bratislava – lagets statistik och form

Slovakien · grundad 1919 · Štadión Tehelné pole

Slovan Bratislava: turneringar 2026/27

Champions League36:e plats, 0 poängNästa: Lask Linz · tis 3/11 · 21:00
Super LigaOmgång 13Nästa: Podbrezová · lör 31/10 · 18:00
CupsextondelsfinalNästa: Pohronie · tis 1/12 · 17:00

Slovan Bratislava: kommande matcher

lör 31/10 · 18:00Podbrezová–Slovan Bratislava
Super Ligatis 3/11 · 21:00Lask LinzTipsSlovan BratislavaChampions League
lör 7/11 · 15:30Slovan Bratislava–AS Trencin
Super Liga
lör 21/11 · 15:30Ružomberok–Slovan Bratislava
Super Liga
tis 24/11 · 21:00Slovan Bratislava–Real Betis
Champions League

Slovan Bratislava: senaste resultat

Form i liganFFFVO
28/10 26AS Trencin0–2Slovan Bratislava
Super Liga
24/10 26Slovan Bratislava2–2Dukla Banská Bystrica
Super Liga20/10 26AS Roma4–0Slovan BratislavaChampions League
17/10 26Spartak Trnava0–3Slovan Bratislava
Super Liga
14/10 26Slovan Bratislava0–3VfB Stuttgart
Champions League
10/10 26Skalica1–1Slovan Bratislava
Super Liga
19/9 26Komárno1–2Slovan Bratislava
Super Liga
16/9 26Nitra1–3Slovan Bratislava
Cup

Slovan Bratislava: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

lör 31/10 · 18:00Podbrezová–Slovan Bratislava
Super Liga
tis 3/11 · 21:00Lask LinzTipsSlovan Bratislava
Champions League
lör 7/11 · 15:30Slovan Bratislava–AS Trencin
Super Liga
lör 21/11 · 15:30Ružomberok–Slovan Bratislava
Super Liga
tis 24/11 · 21:00Slovan Bratislava–Real Betis
Champions League
lör 28/11 · 18:00Slovan Bratislava–FK Košice
Super Liga
tis 1/12 · 17:00Pohronie–Slovan Bratislava
Cup
lör 5/12 · 15:30Zemplín Michalovce–Slovan Bratislava
Super Liga
ons 9/12 · 18:45Slovan Bratislava–Shakhtar Donetsk
Champions League
sön 13/12 · 18:00Slovan Bratislava–Dunajská Streda
Super Liga
tis 19/1 · 21:00Lille–Slovan Bratislava
Champions League
ons 27/1 · 21:00Slovan Bratislava–Inter
Champions League
lör 6/2 · 15:30Žilina–Slovan Bratislava
Super Liga
lör 13/2 · 15:30Slovan Bratislava–Komárno
Super Liga
lör 20/2 · 15:30Skalica–Slovan Bratislava
Super Liga
lör 27/2 · 15:30Slovan Bratislava–Spartak Trnava
Super Liga
Spelade matcher den här säsongen
28/10 26AS Trencin0–2Slovan Bratislava
Super Liga
24/10 26Slovan Bratislava2–2Dukla Banská Bystrica
Super Liga20/10 26AS Roma4–0Slovan BratislavaChampions League
17/10 26Spartak Trnava0–3Slovan Bratislava
Super Liga
14/10 26Slovan Bratislava0–3VfB Stuttgart
Champions League
10/10 26Skalica1–1Slovan Bratislava
Super Liga
19/9 26Komárno1–2Slovan Bratislava
Super Liga
16/9 26Nitra1–3Slovan Bratislava
Cup
13/9 26Slovan Bratislava3–3Žilina
Super Liga
9/9 26Paris Saint Germain6–1Slovan Bratislava
Champions League
5/9 26Dunajská Streda2–0Slovan Bratislava
Super Liga
2/9 26Slovan Nitra-Chrenová0–8Slovan Bratislava
Cup
30/8 26Slovan Bratislava1–2Zemplín Michalovce
Super Liga
26/8 26Celje1–2Slovan Bratislava
Champions League
22/8 26FK Košice1–2Slovan Bratislava
Super Liga
19/8 26Slovan Bratislava1–1Celje
Champions League
15/8 26Slovan Bratislava5–0Ružomberok
Super Liga
11/8 26Slovan Bratislava2–0Mjällby AIF
Champions League
4/8 26Mjällby AIF1–2Slovan Bratislava
Champions League
1/8 26Slovan Bratislava3–0Podbrezová
Super Liga
29/7 26Slovan Bratislava1–1FC Iberia 1999
Champions League
26/7 26Dukla Banská Bystrica0–4Slovan Bratislava
Super Liga
21/7 26FC Iberia 19990–2Slovan Bratislava
Champions League

Uppdaterad: 29 oktober 2026

Slovan Bratislava: skador och frånvaro

Spelare som saknades i den senaste matchen med rapporterad frånvaro (20/10 26).

  • R. Cerepkairyggskada
  • A. Grigerinte i truppen
  • M. Kiangainte i truppen
  • M. Kukharevychskada
  • A. Sporarsjukdom

Slovan Bratislava: tabellplacering – Champions League

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
34FC Porto30-0-32:60FFF
35Lille30-0-34:100FFF
36Slovan Bratislava30-0-31:130FFFVO

Slovan Bratislava: tabellplacering – Champions League

Hela tabellen
#LagMMålP
34FC Porto32:60
35Lille34:100
36Slovan Bratislava31:130

Slovan Bratislava: säsongsstatistik (Champions League)

Gjorda mål per match1,2
Insläppta mål per match1,9
Hemma: gjorda / insläppta1,0 / 1,3
Borta: gjorda / insläppta1,4 / 2,4
Hållna nollor2
Matcher utan gjort mål2

Kort

Gula kort17
Gula kort per match1,9
Röda kort0

Mest använda formationer

4-3-3 (3×) · 4-1-4-1 (3×) · 4-2-3-1 (2×)

Slovan Bratislava: spelarstatistik (Champions League)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
Cristian Jesús Martínez84591151206,78
Suleiman CamaraAN74962042206,68
T. BarseghyanMF63980152106,65
R. ČerepkaiAN31101053006,63
Manasse KiangaAN3650000006,60
N. MarcelliMF41760130006,32
K. BajričFÖ96820122105,87
S. MarkovićFÖ86600000005,68
A. YirajangMF72312010005,53
C. BlackmanFÖ96840020305,53
P. PokornýMF97500020105,50
A. MustafićMF94090021205,48
Sandro CruzFÖ97270320205,43
A. ŠporarAN53212052005,40
M. KukharevychAN41681000004,53
A. GajdošMF62000000103,92
A. MarošMF61980110003,81
R. Ibrahim82350000003,63
M. TomaskoAN160000003,40
D. MatsuokaMF4630011003,39
S. ZuberuFÖ2370000003,25
K. WimmerFÖ41140000002,36
S. CamaraFÖ1680000001,73
L. HofstadterMF170000001,73
D. IgnatenkoMF1150000001,12
J. MedveděvFÖ1900000100,00

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Slovan Bratislava: trupp

Målvakter

1D. BalogNationalitetSlovakienÅlder17 år
1A. PopovićNationalitetSerbienÅlder26 år
44M. MacíkNationalitetSlovakienÅlder32 årLängd198 cmVikt90 kg
71D. TakáčNationalitetSlovakienÅlder26 årLängd195 cmVikt82 kg

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Slovan Bratislava: övergångar

Nyförvärv

  • S. CamaraSlavia Praha · lån1/9 26
  • Manasse KiangaLokomotíva Košice · kontraktslös24/7 26
  • S. KozlovskýWidzew Łódź · kontraktslös30/6 26
  • A. PopovićDunajská Streda · kontraktslös30/6 26
  • J. MedveděvTatran Prešov · åter från lån29/6 26
  • F. LichýFK Košice · åter från lån29/6 26
  • A. MustafićKomárno · åter från lån29/6 26
  • K. OforiOlimpija Ljubljana · åter från lån29/6 26

Lämnat klubben

  • K. OforiAtromitos · kontraktslös21/9 26
  • K. OforiOfori Kelvin · kontraktslös15/9 26
  • S. ZuberuHapoel Katamon · kontraktslös12/8 26
  • N. JankovićHNK Rijeka · åter från lån13/7 26
  • Tomáš MarušinRužomberok · övergång7/7 26
  • F. LichýFK Košice · kontraktslös4/7 26
  • M. TrnovskýPodbrezová · kontraktslös30/6 26
  • T. HusarcikFK Košice · övergång30/6 26

Slovan Bratislava: fakta

LandSlovakien
Grundad1919
ArenaŠtadión Tehelné pole
Kapacitet30 000
Underlagnaturgräs
Tabellplacering36:e · 0 poäng

Slovan Bratislava: vanliga frågor

Vilken arena spelar Slovan Bratislava på?

Slovan Bratislava spelar sina hemmamatcher på Štadión Tehelné pole (Bratislava), som tar 30 000 åskådare.

Var ligger Slovan Bratislava i tabellen?

Slovan Bratislava ligger på 36:e plats i Champions League med 0 poäng på 3 matcher (0 segrar, 0 oavgjorda, 3 förluster).

När spelar Slovan Bratislava nästa gång?

Nästa match: Podbrezová – Slovan Bratislava, lör 31/10 · 18:00 (Super Liga).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Slovan Bratislava?

Senaste ligamatch: AS Roma 4–0 Slovan Bratislava (20/10 26).

Vem är bäste målskytt i Slovan Bratislava?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är A. Yirajang med 3 mål.

Slovan Bratislava: spelschema, tabell och speltips

Slovan Bratislava (Slovakien) spelar i följande turneringar den här säsongen: Champions League, Super Liga, Cup. Här hittar du spelschema och resultat, tabellplacering, siffror från hela säsongen, truppen och klubbens bästa spelare. Tips för matcherna i Champions League finns på turneringens sida, och fler speltips hittar du i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.