Fotboll
Hem › Lag › Sabah FA
Sabah FA

Sabah FA – lagets statistik och form

Azerbajdzjan · grundad 0 · Bank Respublika Arena

Sabah FA: turneringar 2026/27

Champions League25:e plats, 3 poängNästa: Viking · ons 4/11 · 21:00
Premyer LiqaOmgång 10Nästa: Turan · fre 30/10 · 15:30

Sabah FA: kommande matcher

fre 30/10 · 15:30Turan–Sabah FA
Premyer Liqa
ons 4/11 · 21:00Viking–Sabah FA
Champions League
sön 8/11 · 14:30Sabah FA–Şamaxı FK
Premyer Liqa
fre 20/11 · 16:00Sumqayıt–Sabah FA
Premyer Liqa
ons 25/11 · 18:45Sabah FA–Barcelona
Champions League

Sabah FA: senaste resultat

Form i liganFVFVF
25/10 26Sabah FA0–0Qarabağ
Premyer Liqa20/10 26Sabah FA1–2Borussia DortmundChampions League
17/10 26Qabala0–4Sabah FA
Premyer Liqa
13/10 26Sabah FA2–0Slavia Praha
Champions League
9/10 26Neftchi Baku0–0Sabah FA
Premyer Liqa
19/9 26Sabah FA3–1Imisli FK
Premyer Liqa
14/9 26Safa Baku0–3Sabah FA
Premyer Liqa
10/9 26Manchester United4–0Sabah FA
Champions League

Sabah FA: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

fre 30/10 · 15:30Turan–Sabah FA
Premyer Liqa
ons 4/11 · 21:00Viking–Sabah FA
Champions League
sön 8/11 · 14:30Sabah FA–Şamaxı FK
Premyer Liqa
fre 20/11 · 16:00Sumqayıt–Sabah FA
Premyer Liqa
ons 25/11 · 18:45Sabah FA–Barcelona
Champions League
lör 28/11 · 17:00Sabah FA–Araz
Premyer Liqa
lör 5/12 · 17:00Zira–Sabah FA
Premyer Liqa
tis 8/12 · 18:45Villarreal–Sabah FA
Champions League
sön 13/12 · 17:00Sabah FA–Safa Baku
Premyer Liqa
tors 17/12 · 12:00Sabah FA–Sumqayıt
Premyer Liqa
lör 19/12 · 17:00Imisli FK–Sabah FA
Premyer Liqa
ons 20/1 · 18:45Sabah FA–Napoli
Champions League
lör 23/1 · 17:00Sabah FA–Neftchi Baku
Premyer Liqa
ons 27/1 · 21:00Arsenal–Sabah FA
Champions League
lör 30/1 · 17:00Sabah FA–Qabala
Premyer Liqa
lör 6/2 · 17:00Qarabağ–Sabah FA
Premyer Liqa
lör 13/2 · 17:00Sabah FA–Turan
Premyer Liqa
lör 20/2 · 17:00Şamaxı FK–Sabah FA
Premyer Liqa
lör 27/2 · 17:00Sabah FA–Kapaz
Premyer Liqa
lör 6/3 · 17:00Sumqayıt–Sabah FA
Premyer Liqa
lör 13/3 · 17:00Turan–Sabah FA
Premyer Liqa
lör 20/3 · 17:00Sabah FA–Kapaz
Premyer Liqa
lör 3/4 · 17:00Araz–Sabah FA
Premyer Liqa
lör 10/4 · 17:00Sabah FA–Qabala
Premyer Liqa
lör 17/4 · 17:00Safa Baku–Sabah FA
Premyer Liqa
lör 24/4 · 17:00Sabah FA–Qarabağ
Premyer Liqa
lör 1/5 · 17:00Imisli FK–Sabah FA
Premyer Liqa
lör 8/5 · 17:00Sabah FA–Neftchi Baku
Premyer Liqa
lör 15/5 · 17:00Zira–Sabah FA
Premyer Liqa
lör 22/5 · 17:00Sabah FA–Şamaxı FK
Premyer Liqa
Spelade matcher den här säsongen
25/10 26Sabah FA0–0Qarabağ
Premyer Liqa20/10 26Sabah FA1–2Borussia DortmundChampions League
17/10 26Qabala0–4Sabah FA
Premyer Liqa
13/10 26Sabah FA2–0Slavia Praha
Champions League
9/10 26Neftchi Baku0–0Sabah FA
Premyer Liqa
19/9 26Sabah FA3–1Imisli FK
Premyer Liqa
14/9 26Safa Baku0–3Sabah FA
Premyer Liqa
10/9 26Manchester United4–0Sabah FA
Champions League
5/9 26Sabah FA5–0Zira
Premyer Liqa
31/8 26Araz0–1Sabah FA
Premyer Liqa
25/8 26Sabah FA5–2Hapoel Beer Sheva
Champions League
19/8 26Hapoel Beer Sheva2–1Sabah FA
Champions League
15/8 26Sabah FA2–0Kapaz
Premyer Liqa
11/8 26Sabah FA4–0Aarhus
Champions League
5/8 26Aarhus2–1Sabah FA
Champions League
28/7 26KuPS0–2Sabah FA
Champions League
21/7 26Sabah FA1–0KuPS
Champions League
14/7 26The New Saints1–2Sabah FA
Champions League
7/7 26Sabah FA2–0The New Saints
Champions League

Uppdaterad: 29 oktober 2026

Sabah FA: skador och frånvaro

Spelare som saknades i den senaste matchen med rapporterad frånvaro (10/9 26).

  • K. Aliyevskada i baksida lår

Sabah FA: tabellplacering – Champions League

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
23Galatasaray31-0-26:93VFF
24Lask Linz31-0-26:93VFFVF
25Sabah FA31-0-23:63FVFVF
26Feyenoord31-0-24:83FVF
27Lens31-0-23:73FFV

Sabah FA: tabellplacering – Champions League

Hela tabellen
#LagMMålP
23Galatasaray36:93
24Lask Linz36:93
25Sabah FA33:63
26Feyenoord34:83
27Lens33:73

Sabah FA: säsongsstatistik (Champions League)

Gjorda mål per match1,9
Insläppta mål per match1,2
Hemma: gjorda / insläppta2,5 / 0,7
Borta: gjorda / insläppta1,2 / 1,8
Hållna nollor5
Matcher utan gjort mål1

Kort

Gula kort19
Gula kort per match1,7
Röda kort1

Mest använda formationer

4-2-3-1 (9×) · 4-3-3 (2×)

Sabah FA: spelarstatistik (Champions League)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
S. SolvetFÖ95561051306,98
C. NwachukwuAN61631053006,63
A. XaybulayevMF7730020006,36
Du QueirozMF31530010006,35
J. MickelsAN11723412210206,31
V. SimićMF1168830115206,27
U. RahmonaliyevMF1168711127106,22
I. LepinjicaMF117330120406,17
A. ZedadkaFÖ117060131306,03
T. PuchaczFÖ117250440006,03
A. IsaevMF104260351005,98
P. MbinaAN1128112135005,85
R. DaşdəmirovFÖ105030010005,80
A. McCarthy53001011105,60
K. ParrisMF93431053205,36
X. SeverinaMF81521053004,58
Erivaldo AlmeidaFÖ31060000002,30
Rodrigo FernandesMF3220000000,00
A. MaloudaMF2760100000,00
Y. LachaabAN2150000000,00

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Sabah FA: trupp

Målvakter

1A. RamazanovNationalitetAzerbajdzjanÅlder22 år
12R. ƏyyubovÅlder16 år
92S. PokatilovNationalitetKazakstanÅlder33 årLängd190 cmVikt84 kg
94R. MirzəmmədovNationalitetAzerbajdzjanÅlder20 år

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Sabah FA: övergångar

Nyförvärv

  • Carlos EduardoGIL Vicente · lån8/9 26
  • Du QueirozZenit · lån31/8 26
  • C. NwachukwuSheffield Utd · övergång31/7 26
  • Andrey VictorFC Iberia 1999 · åter från lån29/7 26
  • A. RamazanovQarabağ · kontraktslös5/7 26
  • G. BoakyeBirmingham City U21 · kontraktslös2/7 26
  • G. BoakyeBirmingham · kontraktslös2/7 26
  • V. SimićSivasspor · övergång30/6 26

Lämnat klubben

  • P. ŠafrankoDunajská Streda · kontraktslös16/9 26
  • A. RzayevAraz · lån12/8 26
  • R. SamigullinKarvan · kontraktslös6/8 26
  • Andrey VictorVeres Rivne · lån30/7 26
  • A. MaloudaFC Basel 1893 · övergång28/7 26
  • J. SekidikaGangwon FC · kontraktslös8/7 26
  • Ygor NogueiraFC Rostov · kontraktslös30/6 26
  • A. SeydiyevZira · kontraktslös30/6 26

Sabah FA: fakta

LandAzerbajdzjan
Grundad0
ArenaBank Respublika Arena
Kapacitet13 000
Underlagnaturgräs
Tabellplacering25:e · 3 poäng

Sabah FA: vanliga frågor

Vilken arena spelar Sabah FA på?

Sabah FA spelar sina hemmamatcher på Bank Respublika Arena (Masazyr (Masazir)), som tar 13 000 åskådare.

Var ligger Sabah FA i tabellen?

Sabah FA ligger på 25:e plats i Champions League med 3 poäng på 3 matcher (1 seger, 0 oavgjorda, 2 förluster).

När spelar Sabah FA nästa gång?

Nästa match: Turan – Sabah FA, fre 30/10 · 15:30 (Premyer Liqa).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Sabah FA?

Senaste ligamatch: Sabah FA 1–2 Borussia Dortmund (20/10 26).

Vem är bäste målskytt i Sabah FA?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är J. Mickels med 4 mål.

Sabah FA: spelschema, tabell och speltips

Sabah FA (Azerbajdzjan) spelar i följande turneringar den här säsongen: Champions League, Premyer Liqa. Här hittar du spelschema och resultat, tabellplacering, siffror från hela säsongen, truppen och klubbens bästa spelare. Tips för matcherna i Champions League finns på turneringens sida, och fler speltips hittar du i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.