Fotboll
Hem › Lag › Shakhtar Donetsk
Shakhtar Donetsk

Shakhtar Donetsk – lagets statistik och form

Ukraina · grundad 1936 · Arena Lviv

Shakhtar Donetsk: turneringar 2026/27

Champions League17:e plats, 4 poängNästa: Sporting CP · tis 3/11 · 18:45
Premier LeagueOmgång 11Nästa: Obolon'-Brovar · fre 30/10 · 17:00
Cupåttondelsfinal

Shakhtar Donetsk: kommande matcher

fre 30/10 · 17:00Shakhtar Donetsk–Obolon'-Brovar
Premier Leaguetis 3/11 · 18:45Shakhtar DonetskTipsSporting CPChampions League
lör 7/11 · 17:00Shakhtar Donetsk–Dynamo Kyiv
Premier League
lör 21/11 · 17:00Livyi Bereh–Shakhtar Donetsk
Premier League
ons 25/11 · 21:00Shakhtar Donetsk–Fenerbahçe
Champions League

Shakhtar Donetsk: senaste resultat

Form i liganFVO
27/10 26Shakhtar Donetsk3–0Dynamo Kyiv
Cup
24/10 26Shakhtar Donetsk0–0Zorya Luhansk
Premier League21/10 26Inter1–0Shakhtar DonetskChampions League
17/10 26Shakhtar Donetsk2–1Kolos Kovalivka
Premier League
14/10 26Shakhtar Donetsk3–1AEK Athens FC
Champions League
9/10 26Veres Rivne0–3Shakhtar Donetsk
Premier League
20/9 26Shakhtar Donetsk3–0LNZ Cherkasy
Premier League
17/9 26Vilkhivtsi0–3Shakhtar Donetsk
Cup

Shakhtar Donetsk: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

fre 30/10 · 17:00Shakhtar Donetsk–Obolon'-Brovar
Premier League
tis 3/11 · 18:45Shakhtar DonetskTipsSporting CP
Champions League
lör 7/11 · 17:00Shakhtar Donetsk–Dynamo Kyiv
Premier League
lör 21/11 · 17:00Livyi Bereh–Shakhtar Donetsk
Premier League
ons 25/11 · 21:00Shakhtar Donetsk–Fenerbahçe
Champions League
lör 28/11 · 17:00Shakhtar Donetsk–Bukovyna
Premier League
lör 5/12 · 17:00Shakhtar Donetsk–Kryvbas KR
Premier League
ons 9/12 · 18:45Slovan Bratislava–Shakhtar Donetsk
Champions League
lör 12/12 · 17:00Shakhtar Donetsk–Kudrivka
Premier League
ons 20/1 · 21:00RB Leipzig–Shakhtar Donetsk
Champions League
ons 27/1 · 21:00Shakhtar Donetsk–Real Madrid
Champions League
lör 27/2 · 17:00Shakhtar Donetsk–Epitsentr Dunayivtsi
Premier League
lör 6/3 · 17:00Shakhtar Donetsk–FC Kharkiv
Premier League
lör 13/3 · 17:00Polessya–Shakhtar Donetsk
Premier League
lör 20/3 · 17:00Shakhtar Donetsk–Karpaty
Premier League
lör 3/4 · 17:00Chornomorets–Shakhtar Donetsk
Premier League
lör 10/4 · 17:00LNZ Cherkasy–Shakhtar Donetsk
Premier League
lör 17/4 · 17:00Shakhtar Donetsk–Veres Rivne
Premier League
lör 24/4 · 17:00Kolos Kovalivka–Shakhtar Donetsk
Premier League
lör 1/5 · 17:00Zorya Luhansk–Shakhtar Donetsk
Premier League
lör 8/5 · 17:00Shakhtar Donetsk–Obolon'-Brovar
Premier League
lör 15/5 · 17:00Dynamo Kyiv–Shakhtar Donetsk
Premier League
lör 22/5 · 17:00Shakhtar Donetsk–Livyi Bereh
Premier League
lör 29/5 · 17:00Bukovyna–Shakhtar Donetsk
Premier League
fre 4/6 · 17:00Kryvbas KR–Shakhtar Donetsk
Premier League
Spelade matcher den här säsongen
27/10 26Shakhtar Donetsk3–0Dynamo Kyiv
Cup
24/10 26Shakhtar Donetsk0–0Zorya Luhansk
Premier League21/10 26Inter1–0Shakhtar DonetskChampions League
17/10 26Shakhtar Donetsk2–1Kolos Kovalivka
Premier League
14/10 26Shakhtar Donetsk3–1AEK Athens FC
Champions League
9/10 26Veres Rivne0–3Shakhtar Donetsk
Premier League
20/9 26Shakhtar Donetsk3–0LNZ Cherkasy
Premier League
17/9 26Vilkhivtsi0–3Shakhtar Donetsk
Cup
14/9 26Shakhtar Donetsk2–0Chornomorets
Premier League
10/9 26PSV Eindhoven1–1Shakhtar Donetsk
Champions League
5/9 26Karpaty1–2Shakhtar Donetsk
Premier League
29/8 26Shakhtar Donetsk0–2Polessya
Premier League
16/8 26FC Kharkiv0–1Shakhtar Donetsk
Premier League
9/8 26Epitsentr Dunayivtsi0–2Shakhtar Donetsk
Premier League
3/8 26Shakhtar Donetsk5–1Kudrivka
Premier League

Uppdaterad: 30 oktober 2026

Shakhtar Donetsk: skador och frånvaro

Spelare som saknades i den senaste matchen med rapporterad frånvaro (21/10 26).

  • I. Azaroviknäskada
  • Eguinaldoaxelskada
  • V. Korniyenkointe i truppen
  • Marlonmuskelskada
  • P. Obahinte i truppen
  • T. Puzankovinte i truppen
  • M. Shvedinte i truppen
  • D. Tvardovskyiinte i truppen

Shakhtar Donetsk: tabellplacering – Champions League

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
15AS Roma31-1-18:54VFO
16Atlético Madrid31-1-14:34OVF
17Shakhtar Donetsk31-1-14:34FVO
18PSV Eindhoven31-1-12:24VFO
19Villarreal31-0-28:83FVF

Shakhtar Donetsk: tabellplacering – Champions League

Hela tabellen
#LagMMålP
15AS Roma38:54
16Atlético Madrid34:34
17Shakhtar Donetsk34:34
18PSV Eindhoven32:24
19Villarreal38:83

Shakhtar Donetsk: säsongsstatistik (Champions League)

Gjorda mål per match1,3
Insläppta mål per match1,0
Hemma: gjorda / insläppta3,0 / 1,0
Borta: gjorda / insläppta0,5 / 1,0
Hållna nollor0
Matcher utan gjort mål1

Kort

Gula kort9
Gula kort per match3,0
Röda kort0

Mest använda formationer

4-1-4-1 (2×) · 4-2-3-1 (1×)

Shakhtar Donetsk: spelarstatistik (Champions League)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
G. MendozaMF31652052107,10
Vinícius TobiasFÖ32701021106,99
V. BondarFÖ32700011106,81
PedrinhoMF2951022006,79
PedrinhoFÖ32700030106,77
IsaqueMF21070111006,77
E. NazarynaMF2670010006,60
Marlon GomesMF32610000306,59
Alisson SantanaMF32590121006,58
M. MatvienkoFÖ32700021006,57
NewerttonMF31050031006,55
O. OcheretkoMF32520030106,46
Kauã EliasAN32250030006,39
L. TraoréAN2420000004,08
Luca MeirellesAN130000003,45
BruninhoMF170000003,11
Lucas FerreiraMF240000003,10
D. KryskivMF110000100,00

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Shakhtar Donetsk: trupp

Målvakter

12V. ChympoyeshÅlder18 år
23K. FesyunNationalitetUkrainaÅlder23 årLängd191 cmVikt79 kg
31D. RiznykNationalitetUkrainaÅlder26 årLängd186 cmVikt77 kg
34R. BahlaiÅlder16 år
48Denys TvardovskyiNationalitetUkrainaÅlder22 år

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Shakhtar Donetsk: övergångar

Nyförvärv

  • A. MatturroGenoa · övergång25/8 26
  • Gabriel CarvalhoAl-Qadisiyah FC · lån19/8 26
  • BruninhoAtletico Paranaense · övergång15/8 26
  • K. ToirovIstiqlol · åter från lån27/7 26
  • O. KaravaevDynamo Kyiv · kontraktslös30/6 26
  • G. MendozaKryvbas KR · övergång30/6 26
  • Ryan RobertoFlamengo · övergång30/6 26
  • K. SigeevTatran Prešov · åter från lån29/6 26

Lämnat klubben

  • O. PushkarevChornomorets · lån28/8 26
  • A. BondarenkoAl-Ahli Jeddah · lån20/8 26
  • G. GocholeishviliCádiz · lån19/8 26
  • K. SigeevKudrivka · lån1/8 26
  • A. GlushchenkoZorya Luhansk · lån31/7 26
  • M. FarinaChornomorets · lån31/7 26
  • K. ToirovRavshan · lån28/7 26
  • I. PetryakKudrivka · kontraktslös30/6 26

Shakhtar Donetsk: fakta

LandUkraina
Grundad1936
ArenaArena Lviv
Kapacitet34 915
Underlagnaturgräs
Tabellplacering17:e · 4 poäng

Shakhtar Donetsk: vanliga frågor

Vilken arena spelar Shakhtar Donetsk på?

Shakhtar Donetsk spelar sina hemmamatcher på Arena Lviv (Lviv), som tar 34 915 åskådare.

Var ligger Shakhtar Donetsk i tabellen?

Shakhtar Donetsk ligger på 17:e plats i Champions League med 4 poäng på 3 matcher (1 seger, 1 oavgjord, 1 förlust).

När spelar Shakhtar Donetsk nästa gång?

Nästa match: Shakhtar Donetsk – Obolon'-Brovar, fre 30/10 · 17:00 (Premier League).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Shakhtar Donetsk?

Senaste ligamatch: Inter 1–0 Shakhtar Donetsk (21/10 26).

Vem är bäste målskytt i Shakhtar Donetsk?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är Kauã Elias med 3 mål.

Shakhtar Donetsk: spelschema, tabell och speltips

Shakhtar Donetsk (Ukraina) spelar i följande turneringar den här säsongen: Champions League, Premier League, Cup. Här hittar du spelschema och resultat, tabellplacering, siffror från hela säsongen, truppen och klubbens bästa spelare. Tips för matcherna i Champions League finns på turneringens sida, och fler speltips hittar du i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.