Fotboll
Hem › Lag › Hapoel Beer Sheva
Hapoel Beer Sheva

Hapoel Beer Sheva – lagets statistik och form

Israel · grundad 1949 · Yaakov Turner Toto Stadium

Hapoel Beer Sheva: turneringar 2026/27

Champions LeagueplayoffEuropa League30:e plats, 1 poängNästa: OFI · tors 5/11 · 21:00
Super Cupfinal
Toto Cup Ligat Al5th Place Final
Ligat Ha'alOmgång 9Nästa: Maccabi Petah Tikva · sön 1/11 · 19:00

Hapoel Beer Sheva: kommande matcher

sön 1/11 · 19:00Maccabi Petah Tikva–Hapoel Beer Sheva
Ligat Ha'al
tors 5/11 · 21:00Hapoel Beer Sheva–OFI
Europa League
lör 7/11 · 19:00Hapoel Beer Sheva–Hapoel Tel Aviv
Ligat Ha'al
tors 26/11 · 18:45Beşiktaş–Hapoel Beer Sheva
Europa League
lör 28/11 · 19:00Maccabi Netanya–Hapoel Beer Sheva
Ligat Ha'al

Hapoel Beer Sheva: senaste resultat

26/10 26Maccabi Haifa2–5Hapoel Beer Sheva
Ligat Ha'al22/10 26Union St. Gilloise4–0Hapoel Beer ShevaEuropa League
18/10 26Hapoel Beer Sheva2–1Hapoel Katamon
Ligat Ha'al
15/10 26AZ Alkmaar2–1Hapoel Beer Sheva
Europa League
10/10 26Ironi Tiberias0–2Hapoel Beer Sheva
Ligat Ha'al
19/9 26Hapoel Beer Sheva1–0Ironi Kiryat Shmona
Ligat Ha'al
16/9 26Hapoel Beer Sheva0–0Dinamo Zagreb
Europa League
13/9 26Hapoel Petah Tikva0–2Hapoel Beer Sheva
Ligat Ha'al

Hapoel Beer Sheva: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

sön 1/11 · 19:00Maccabi Petah Tikva–Hapoel Beer Sheva
Ligat Ha'al
tors 5/11 · 21:00Hapoel Beer Sheva–OFI
Europa League
lör 7/11 · 19:00Hapoel Beer Sheva–Hapoel Tel Aviv
Ligat Ha'al
tors 26/11 · 18:45Beşiktaş–Hapoel Beer Sheva
Europa League
lör 28/11 · 19:00Maccabi Netanya–Hapoel Beer Sheva
Ligat Ha'al
tis 1/12 · 19:00Hapoel Beer Sheva–Bnei Sakhnin
Ligat Ha'al
lör 5/12 · 19:00Beitar Jerusalem–Hapoel Beer Sheva
Ligat Ha'al
tors 10/12 · 18:45Hapoel Beer Sheva–Juventus
Europa League
lör 12/12 · 19:00Hapoel Haifa–Hapoel Beer Sheva
Ligat Ha'al
lör 19/12 · 19:00Hapoel Beer Sheva–Hapoel Ramat Gan
Ligat Ha'al
tis 29/12 · 19:00Maccabi Tel Aviv–Hapoel Beer Sheva
Ligat Ha'al
lör 2/1 · 19:00Hapoel Beer Sheva–Hapoel Petah Tikva
Ligat Ha'al
lör 9/1 · 19:00Ironi Kiryat Shmona–Hapoel Beer Sheva
Ligat Ha'al
lör 16/1 · 19:00Hapoel Beer Sheva–Ironi Tiberias
Ligat Ha'al
tors 21/1 · 21:00Hapoel Beer Sheva–Celta Vigo
Europa League
lör 23/1 · 19:00Hapoel Katamon–Hapoel Beer Sheva
Ligat Ha'al
tors 28/1 · 21:00Bournemouth–Hapoel Beer Sheva
Europa League
lör 30/1 · 19:00Hapoel Beer Sheva–Maccabi Haifa
Ligat Ha'al
lör 6/2 · 19:00Hapoel Beer Sheva–Maccabi Petah Tikva
Ligat Ha'al
lör 13/2 · 19:00Hapoel Tel Aviv–Hapoel Beer Sheva
Ligat Ha'al
lör 20/2 · 19:00Hapoel Beer Sheva–Maccabi Netanya
Ligat Ha'al
lör 27/2 · 19:00Bnei Sakhnin–Hapoel Beer Sheva
Ligat Ha'al
lör 6/3 · 19:00Hapoel Beer Sheva–Beitar Jerusalem
Ligat Ha'al
Spelade matcher den här säsongen
26/10 26Maccabi Haifa2–5Hapoel Beer Sheva
Ligat Ha'al22/10 26Union St. Gilloise4–0Hapoel Beer ShevaEuropa League
18/10 26Hapoel Beer Sheva2–1Hapoel Katamon
Ligat Ha'al
15/10 26AZ Alkmaar2–1Hapoel Beer Sheva
Europa League
10/10 26Ironi Tiberias0–2Hapoel Beer Sheva
Ligat Ha'al
19/9 26Hapoel Beer Sheva1–0Ironi Kiryat Shmona
Ligat Ha'al
16/9 26Hapoel Beer Sheva0–0Dinamo Zagreb
Europa League
13/9 26Hapoel Petah Tikva0–2Hapoel Beer Sheva
Ligat Ha'al
7/9 26Hapoel Beer Sheva1–4Maccabi Tel Aviv
Ligat Ha'al
2/9 26Hapoel Beer Sheva2–2Hapoel Haifa
Ligat Ha'al
29/8 26Hapoel Ramat Gan1–2Hapoel Beer Sheva
Ligat Ha'al
25/8 26Sabah FA5–2Hapoel Beer Sheva
Champions League
19/8 26Hapoel Beer Sheva2–1Sabah FA
Champions League
15/8 26Hapoel Haifa4–0Hapoel Beer Sheva
Toto Cup Ligat Al
11/8 26FK Crvena Zvezda0–2Hapoel Beer Sheva
Champions League
4/8 26Hapoel Beer Sheva1–0FK Crvena Zvezda
Champions League
29/7 26Hapoel Beer Sheva2–0Víkingur Reykjavík
Champions League
21/7 26Víkingur Reykjavík2–1Hapoel Beer Sheva
Champions League
16/7 26Hapoel Beer Sheva1–3Maccabi Tel Aviv
Super Cup

Uppdaterad: 29 oktober 2026

Hapoel Beer Sheva: skador och frånvaro

Spelare som saknades i den senaste matchen med rapporterad frånvaro (22/10 26).

  • D. Bitonfrånvaro
  • Lucas Venturamuskelskada
  • I. Nachmiasskada
  • Y. Stoyanovinte i truppen

Hapoel Beer Sheva: tabellplacering – Europa League

Hela tabellen
#LagMMålP
28Torreense34:73
29Celje32:71
30Hapoel Beer Sheva31:61
31Lillestrøm32:91
32Lech Poznań31:91

Hapoel Beer Sheva: säsongsstatistik (Champions League)

Gjorda mål per match1,7
Insläppta mål per match1,3
Hemma: gjorda / insläppta1,7 / 0,3
Borta: gjorda / insläppta1,7 / 2,3
Hållna nollor3
Matcher utan gjort mål0

Kort

Gula kort20
Gula kort per match3,3
Röda kort3

Mest använda formationer

4-3-3 (6×)

Hapoel Beer Sheva: spelarstatistik (Champions League)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
J. EastAN61491011007,50
I. ZlatanovićAN61202065107,25
G. MizrahiFÖ61681021007,20
E. PeretzMF62070120307,10
M. Abu RumiAN51040033006,95
M. VítorFÖ61350010206,90
N. YehoshuaMF61580010106,90
I. RotmanFÖ61910010306,75
M. Kna'anAN390021006,70
A. GanahAN3240010106,60
Lucas VenturaMF62100021106,55
Y. MaledeAN2510010106,50
Z. AhmedAN61860000006,40
R. LevyMF1470000006,30
Pedro AmadorFÖ42100000006,25
O. DavidzadaFÖ4190000006,00
D. DiopFÖ5550000105,90
M. BaltaxaFÖ3420000105,60
A. OhanaAN30000000–

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Hapoel Beer Sheva: trupp

Målvakter

1O. MarcianoNationalitetIsraelÅlder36 årLängd193 cmVikt87 kg
34M. WolffNationalitetArgentinaÅlder29 årLängd188 cmVikt81 kg
36Y. ShaniÅlder19 år
95I. HemiÅlder19 år

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Hapoel Beer Sheva: övergångar

Nyförvärv

  • A. ForsonNorwich · lån1/9 26
  • A. UgarrizaIroni Kiryat Shmona · övergång31/8 26
  • I. NachmiasLudogorets · övergång30/8 26
  • Y. MaledeMaccabi Tel Aviv · övergång15/8 26
  • Pedro AmadorAtlanta United FC · övergång28/7 26
  • João VictorZalaegerszegi TE · övergång4/7 26
  • N. YehoshuaMaccabi Petah Tikva · övergång30/6 26
  • I. RotmanHapoel Petah Tikva · kontraktslös30/6 26

Lämnat klubben

  • E. AlmogMaccabi Netanya · kontraktslös15/9 26
  • R. LevyHapoel Petah Tikva · lån15/9 26
  • Noam ShaharShahar Noam · kontraktslös14/9 26
  • M. SimantovIroni Kiryat Shmona · lån16/8 26
  • Y. KorenMaccabi Petah Tikva · lån16/8 26
  • Or DadiaMaccabi Petah Tikva · kontraktslös12/8 26
  • N. EliasiLevadiakos · lån1/8 26
  • Hélder LopesAcademica · kontraktslös31/7 26

Hapoel Beer Sheva: fakta

LandIsrael
Grundad1949
ArenaYaakov Turner Toto Stadium
Kapacitet16 126
Underlagnaturgräs

Hapoel Beer Sheva: vanliga frågor

Vilken arena spelar Hapoel Beer Sheva på?

Hapoel Beer Sheva spelar sina hemmamatcher på Yaakov Turner Toto Stadium (Be'er Sheva), som tar 16 126 åskådare.

När spelar Hapoel Beer Sheva nästa gång?

Nästa match: Maccabi Petah Tikva – Hapoel Beer Sheva, sön 1/11 · 19:00 (Ligat Ha'al).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Hapoel Beer Sheva?

Senaste ligamatch: Sabah FA 5–2 Hapoel Beer Sheva (25/8 26).

Vem är bäste målskytt i Hapoel Beer Sheva?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är I. Zlatanović med 6 mål.

Hapoel Beer Sheva: spelschema, tabell och speltips

Hapoel Beer Sheva (Israel) i korthet: matcher och resultat i alla turneringar (Champions League, Europa League, Super Cup, Toto Cup Ligat Al, Ligat Ha'al), tabell, statistik, trupp och målskyttar. Tips och odds för matcherna i Champions League finns på turneringens sida, övriga speltips i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.